Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Przetoka – niebezpieczne powikłanie po ekstrakcji zęba

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Przetoka – niebezpieczne powikłanie po ekstrakcji zęba

Przetoka – niebezpieczne powikłanie po ekstrakcji zęba

Połączenie ustno-zatokowe, zwane potocznie przetoką, to jedno z wielu powikłań, które mogą zdarzyć się w trakcie ekstrakcji górnych zębów przedtrzonowych lub trzonowych. Najczęściej do powstania przetoki dochodzi podczas usuwania górnej szóstki. U niektórych pacjentów wierzchołki korzeni zębów są w tym miejscu oddzielone od zatoki szczękowej bardzo cienką warstwą tkanki kostnej lub wyłącznie śluzówką. W takiej sytuacji usunięcie zęba przypomina wyjęcie korka lub zatyczki – powstaje niefizjologiczny otwór łączący jamę ustną z zatoką szczękową. Jeżeli ten dodatkowy kanał nie zostanie prawidłowo zabezpieczony, może dojść do zapalenia zatok, a nawet do znacznie poważniejszych komplikacji, takich jak zapalenie opon mózgowych, ropień mózgu czy zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej.

Dlatego po ekstrakcji górnych zębów stomatolog powinien sprawdzić, czy nie doszło do przypadkowej perforacji. W tym celu pacjent wykonuje prostą próbę, polegającą na wydmuchaniu powietrza przez nos przy zamkniętych skrzydełkach nosa. Jeśli doszło do powstania połączenia ustno-zatokowego powietrze będzie przedostawać się przez powstały otwór. Inną metodą jest przepłukanie ust płynem – objawem przetoki będzie woda przedostająca się do nosa.

Niektórzy stomatolodzy stosują w tej sytuacji próbę Valsalvy, która polega na próbie wytężonego wydechu przy zamkniętych drogach oddechowych. Jeżeli w trakcie próby słychać charakterystyczny świst bądź pojawiają się bąbelki krwi w zębodole, należy uznać, że nastąpiło otwarcie zatoki szczękowej.
Po stwierdzeniu połączenia jamy ustnej z zatoką szczękową lekarz musi określić jego wielkość. Wybór metody leczenia zależy od wielkości połączenia – jeśli otwór łączący zdrową zatokę szczękową z długim oraz wąskim zębodołem jest mniejszy niż 2 mm, najczęściej nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych zabiegów. W tej sytuacji dentysta powinien zapewnić warunki dla prawidłowego formowania się skrzepu i pouczyć pacjenta o postępowaniu zapobiegającym usunięciu go z zębodołu.

Jeżeli jednak doszło do powstania szerokiego otworu łączącego zatokę szczękową z jamą ustną poprzez krótki oraz szeroki zębodół, należy uznać, iż samoistne wyleczenie nie jest możliwe – takie połączenie należy zamknąć płatem śluzówkowo-okostnowym z zaszyciem zębodołu. Jeśli lekarz nie potrafi wykonać takiego zabiegu, powinien odesłać pacjenta w trybie pilnym do laryngologa lub chirurga szczękowo-twarzowego. Zabieg należy wykonać do 24 godzin, a także wdrożyć antybiotykoterapię okołozabiegową.

Ciekawostką może być fakt, że niegdyś do zamknięcia powstałego otworu używano różnego rodzaju zamykadeł i protez zębowych, przyżegano też brzegi rany rozgrzanym metalem lub stosowano tamponadę z użyciem gazy jodoformowej. Na szczęście, współczesna stomatologia zrezygnowała z tych brutalnych i bolesnych metod. Obecnie uznaje się, że zamykadła czy tamponady są nie tylko nieskuteczne, co wręcz szkodliwe, gdyż wydłużają okres gojenia i zwiększają możliwość zakażenia rany.

Na zakończenie warto dodać, że do powstania przetoki może dojść nie tylko w wyniku ekstrakcji górnych zębów. Połączenie ustno-zatokowe może być również następstwem wyłuszczenie torbieli, dłutowania zębów zatrzymanych czy resekcji wierzchołków korzeni w szczęce. Przyczyną mogą być także różne zmiany chorobowe powodujące zniszczenie kość oddzielającej zębodół od dna zatoki.

Czym są zatoki szczękowe, jaką pełnią funkcję, na czym polega zapalenie zatok szczękowych?

 

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Zatrzymane ósemki i ich ewentualne powikłania - co trzeba wiedzieć? Pacjent

Zęby mądrości, czyli trzecie zęby trzonowe, najczęściej pojawiają pomiędzy 17. a 25. rokiem życia. U niektórych pacjentów wyrzynają się częściowo lub nie wyrzynają wcale, stając się przyczyną różnych powikłań oraz dolegliwości. Zatrzymane ósemki to g...

Usuwanie kamienia nazębnego w gabinecie – jak przebiega? Pacjent

Usuwanie kamienia nazębnego to zabieg, który pozwala zadbać nie tylko o estetykę uśmiechu, ale także zdrowie zębów oraz dziąseł. Na czym dokładnie polega i jak przebiega? Podpowiadamy!Kamień nazębny tworzy się przede wszystkim z bakterii i węglowodan...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Szkolenia z ratownictwa dla lekarzy. Przypominamy zasady Lekarz

Zgodnie z zapisami ustawy o działalności leczniczej, lekarz powinien posiadać w gabinecie sprzęt niezbędny do udzielania pierwszej pomocy. Dotyczy to oczywiście także gabinetów stomatologicznych. Poza sprzętem, równie ważne (a może nawet ważniejsze) ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres