Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Jak rozpoznać nowotwór jamy ustnej? Czy raka jamy ustnej można wyleczyć?

Publikacja:
Jak rozpoznać nowotwór jamy ustnej? Czy raka jamy ustnej można wyleczyć?

Jak rozpoznać nowotwór jamy ustnej? Czy raka jamy ustnej można wyleczyć?

Rak jamy ustnej często bywa ignorowany przez chorego, zwłaszcza gdy rozwój nowotworu przebiega bezbólowo. Niestety, kiedy już pojawią się wyraźne objawy – np. rozchwianie i ból zębów, powiększone węzły chłonne, guzki po wewnętrznej stronie policzka, krwawiące zmiany warg lub dziąseł, trudności i ból przy połykaniu przy jednoczesnej utracie masy ciała – oznaczają zaawansowane stadium choroby.

Rak jamy ustnej – rokowania przy wczesnym wykryciu choroby nowotworowej

Tymczasem nowotwór jamy ustnej wykryty we wczesnym etapie rozwojowym daje 80-90% szans na wyleczenie. W przypadku raka zdiagnozowanego w zaawansowanej postaci procent ten ulega dramatycznemu obniżeniu. Po 5 latach od rozpoznania choroby umiera co druga osoba, u której wykryto nowotwór!!!

Cechą nowotworu złośliwego jest zdolność do naciekania okolicznych tkanek oraz przerzuty do węzłów chłonnych (podbródkowych i podżuchwowych, często obustronnie). Większość raków jamy ustnej lokalizuje się na dnie jamy ustnej lub w okolicach podniebienia twardego. Ponadto rak może naciekać język, wargi (przede wszystkim dolną), a także żuchwę, jamę nosową i zatoki przynosowe.

Czy każdy rak jamy ustnej to rak płaskonabłonkowy?

Wśród różnych rodzajów nowotworów jamy ustnej, rak płaskonabłonkowy jest najbardziej powszechny. Jednakże nie każdy rak jamy ustnej to rak płaskonabłonkowy. Istnieją inne typy nowotworów jamy ustnej, takie jak rak gruczołowy, rak podstawnokomórkowy oraz chłoniak. 

Czynniki ryzyka — komu grozi zachorowanie na raka jamy ustnej?

Rak jamy ustnej jest jednym z najpowszechniejszych nowotworów złośliwych na świecie. Wiele czynników może zwiększać ryzyko zachorowania na tę chorobę.

Po pierwsze, palenie tytoniu to jedna z głównych przyczyn raka jamy ustnej. Zawarte w dymie tytoniowym rakotwórcze substancje chemiczne mogą uszkadzać DNA komórek jamy ustnej i prowadzić do powstania nowotworu. Osoby, które palą papierosy, fajki lub cygara, oraz osoby, które korzystają z produktów tytoniowych do żucia, są bardziej narażone na ryzyko tego typu nowotworu. Należy również zauważyć, że palenie w połączeniu z nadużywaniem alkoholu znacznie zwiększa ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej.

Inne czynniki ryzyka to również przewlekłe podrażnienie jamy ustnej, takie jak niewyleczona infekcja lub trudne do zagojenia rany. Osoby, które nie dbają o higienę jamy ustnej lub noszą protezy zębowe, są także bardziej podatne na rozwinięcie raka jamy ustnej.

Ponadto, zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), szczególnie typu 16 i 18, zwiększa ryzyko wystąpienia tego typu raka. Rak jamy ustnej częściej dotyka mężczyzn niż kobiety. Ponadto, ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Osoby w wieku powyżej 45 lat są bardziej narażone na tę chorobę. 

Jakie objawy nowotworu powinny wzbudzić nasze zaniepokojenie?

Ponieważ pierwsze objawy raka są często niecharakterystyczne, dlatego też umykają uwadze pacjentów lub też są przez nich zwyczajnie bagatelizowane. Tymczasem rozwój choroby nowotworowej może być sygnalizowany przez następujące zmiany:

• zgrubienie w obrębie warg, policzków lub na wyrostku zębodołowym,
• guzek na wewnętrznej powierzchni policzka, który można łatwo wyczuć językiem,
• bolesne, krwawiące rany w obrębie warg, dziąseł, języka lub na wewnętrznej stronie policzków, utrzymujące się dłużej niż 2 tygodnie,
• utratę czucia w obrębie jamy ustnej (np. wrażenie drętwienia, pieczenia, silnego gorąca lub zimna),
• białe lub czerwone plamki na dziąsłach, języku lub błonie śluzowej (jeżeli trwają ponad 3 tygodnie, również mogą być objawami zezłośliwienia),
• bóle języka, dziwne bóle ucha, a także obrzęk żuchwy lub szczęki (na tyle duży, iż uniemożliwia zakładanie dopasowanej wcześniej protezy),
• problemy z połykaniem lub przeżuwaniem pokarmów, szczękościsk, uczucie dławienia, chrypkę utrzymującą się ponad 6 tygodni,
• zaburzenia mowy, zmianę barwy i natężenia głosu,
• nieprzyjemny zapach z ust,
• zmiany na języku,
• rogowacenie czerwone,
• niebolesne, często mocno powiększone węzły chłonne szyi.

Jak wygląda leczenie nowotworu jamy ustnej?

Leczenie raka jamy ustnej zależy od wielu kwestii. Leczenie nowotworu jamy ustnej jest złożonym procesem, który zazwyczaj wymaga współpracy różnych specjalistów. Po rozpoznaniu nowotworu wykonuje się dokładne badania, w tym tomografię komputerową i rezonans magnetyczny, aby ustalić dokładne rozmiary choroby i jej etap zaawansowania. Następnie lekarz onkologii ustnej może zalecić zabiegi chirurgiczne, radioterapię, chemioterapię lub kombinację tych metod w zależności od indywidualnego przypadku. W przypadku nowotworu jamy ustnej stosuje się chirurgię jako pierwszą linię leczenia. Chirurg usuwa guza wraz z otaczającymi tkankami zdrowymi, aby jak najwięcej ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby. W niektórych przypadkach konieczne może być również usunięcie części kości szczęki lub żuchwy, które zostały dotknięte nowotworem. Po zabiegu chirurgicznym pacjent często wymaga rekonstrukcji jamy ustnej przy użyciu przeszczepów skórnych lub kości.

Czy raka jamy ustnej da się całkowicie wyleczyć?

Niestety, nie zawsze możliwe jest całkowite wyleczenie raka jamy ustnej. Jeżeli choroba jest zaawansowana i rozprzestrzeniła się na pobliskie tkanki lub narządy, leczenie staje się trudne i małe szanse na powodzenie. W takiej sytuacji podstawowym celem staje się wydłużenie życia pacjenta i poprawa jego jakości. Stosuje się terapie paliatywne, takie jak radioterapia, chemioterapia lub immunoterapia, które mają na celu kontrolowanie objawów choroby i minimalizowanie cierpienia. Wyrównanie objawów bólowych oraz utrzymanie jak najdłużej jakości życia pacjenta staje się priorytetem.

Rodzaje zmian nowotworowych w obrębie jamy ustnej

W obrębie jamy ustnej występuje wiele różnorodnych zmian nowotworowych, które mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jednym z rodzajów takich zmian jest rak płaskonabłonkowy, który jest najczęstszym rodzajem raka jamy ustnej. Ten nowotwór rozwija się najczęściej na języku, dziąsłach, podniebieniu miękkim oraz wewnętrznej stronie policzków.

Innym rodzajem nowotworu jamy ustnej jest rak podniebienia twardego i rak gruczołu ślinowego. Ten rodzaj raka rozwija się w gruczołach ślinowych, które są odpowiedzialne za produkcję śliny. Rak gruczołu ślinowego może wystąpić zarówno w gruczole ślinowym przyusznicowym, jak i podjęzykowym. jeszcze innym rodzajem nowotworu jamy ustnej jest rak warg, który rozwija się na wargach górnej i dolnej. Ten nowotwór najczęściej dotyka mężczyzn po 40. roku życia i najczęściej występuje na wewnętrznej stronie wargi dolnej. 

Kolejne, mniej powszechne zmiany nowotworowe w obrębie jamy ustnej to mięsaki, rak podstawnokomórkowy oraz rak jasnokomórkowy. 

Czas udać się do dentysty – zmian w jamie ustnej nie można bagatelizować

Ważne!!! Pamiętajmy, iż każda zmiana w obrębie jamy ustnej, która nie reaguje na leczenie i utrzymuje się dłużej niż dwa tygodnie, powinna być uznana za stan potencjalnie złośliwiejący (przedrakowy) i zbadana za pomocą biopsji i badania histopatologicznego. Nowotwory występujące w jamie ustnej są zwykle złośliwe, dlatego im szybciej pomyślicie o diagnostyce, tym zdecydowanie lepiej dla Waszego zdrowia i życia. 

Bądź szybszy od raka – ryzyko choroby nowotworowej jamy ustnej jest naprawdę duże, a zachorowań na nowotwory z roku na rok przybywa!

Przyłącz się do nas i bądź szybszy od raka – nowotworów jamy ustnej rozpoznawanych każdego roku w Polsce jest coraz więcej! W Polsce o raku jamy ustnej wciąż mówi się niewiele, a jego wykrywalność jest wyjątkowo niska. Dlatego też zainicjowaliśmy akcję edukacyjną „Bądź szybszy od raka”. Jej celem jest poszerzenie wiedzy Polaków na temat profilaktyki nowotworów jamy ustnej, a także kształtowanie zachowań sprzyjających zdrowiu jamy ustnej.

Pragniemy również, aby stomatolodzy, będący de facto lekarzami pierwszego kontaktu, rutynowo – a nie sporadycznie – badali i diagnozowali swoich pacjentów w kierunku choroby nowotworowej oraz aby pacjenci mogli wyegzekwować takie badania od swoich lekarzy prowadzących.

O przyczynach, objawach, leczeniu i profilaktyce raka jamy ustnej mówi prof. dr hab. n. med. Alina Morawiec-Sztandera.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

rak jamy ustnej
UK: opracowano nieinwazyjny test na raka jamy ustnej Lekarz

Naukowcy z University of Surrey w podlondyńskim Guildford opracowali test o nazwie Pandora, który wykazał się bardzo wysoką, bo ponad 92-procentową dokładnością w identyfikacji pacjentów z rakiem płaskonabłonkowym jamy ustnej (OSCC). Ponadto test ten...

Spacer Swiadomosci Raka Jamy Ustnej
Podsumowano 16. spacer dla chorych na raka jamy ustnej Lekarz

W Wielkiej Brytanii podsumowano ostatnią, 16. edycję Spaceru Świadomości Raka Jamy Ustnej. Przedsięwzięcie to – zgodnie z deklaracją organizatora – ma w pierwszej kolejności podnosić świadomość społeczeństwa na temat zagrożeń związanych z tą chorobą,...

rak jamy ustnej
UK: wkrótce Marsz Świadomości Raka Jamy Ustnej Lekarz

Już za niespełna miesiąc w stolicy Wielkiej Brytanii odbędzie się coroczny 10-kilometrowy marsz uświadamiający zagrożenia związane z nowotworami jamy ustnej. Jego organizatorem jest Mouth Cancer Foundation (Fundacja Raka Jamy Ustnej). Udział w tym pr...

ROZWIŃ WIĘCEJ
nowotwory - Dentonet.pl
Domowy test na raka jamy ustnej – wskaźnik dokładności 90% Lekarz

Nowy, oparty na sztucznej inteligencji test do wykrywania nowotworów jamy ustnej został udostępniony w nadziei na poprawę wskaźników wczesnego wykrywania choroby onkologicznej tego regionu. Test, w którym badana jest ślina, ma 90-procentowy wskaźnik ...

odszkodowanie
USA: 11 mln dolarów odszkodowania za brak diagnozy raka jamy ustnej Lekarz

Jak wynika z artykułu opublikowanego w serwisie prawniczym „Legal Intelligencer”, dentystka ze stanu Pensylwania musi zapłacić 11 mln dolarów za zaniedbanie w badaniu owrzodzenia języka u pacjentki, które okazało się zmianą nowotworową, a także za pr...

europejski plan walki z rakiem
Problem raka jamy ustnej w brytyjskim parlamencie Lekarz

24 listopada Oral Health Foundation oraz Denplan przedstawiły w parlamencie Wielkiej Brytanii przygotowaną przez te organizacje „Kartę Działania na rzecz Walki z Rakiem Jamy Ustnej”. Celem prezentacji jest przekonanie parlamentarzystów, ministrów, a ...

rak jamy ustnej
Kwiecień: Miesiąc Świadomości Raka Jamy Ustnej Lekarz

Każdego dnia, co godzinę jedna osoba umiera z powodu raka jamy ustnej lub gardła. Jeżeli jednak nowotwór tego regionu jest wcześnie wykryty i leczony, podjęta terapia jest zwykle skuteczna, a wskaźniki przeżywalności znacznie wyższe. O tym warto przy...

higienistka
Higienistka może rozpoznać objawy raka jamy ustnej Asysta

Serwis Dentistry IQ przekonuje, że higienistki stomatologiczne mogą rozpoznawać wczesne oznaki stanów patologicznych – także takich, które zagrażają życiu pacjenta, w tym raka jamy ustnej. Z tego powodu warto wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas bad...

palenie papierosów - Dentonet.pl
Bierne palenie: o ile zwiększa ryzyko raka jamy ustnej? Lekarz

Zgodnie z wynikami badania, które ukazało się w czasopiśmie naukowym „Tobacco Control”, bierne palenie zwiększa ryzyko wystąpienia raka warg, jamy ustnej i gardła o ponad połowę. Autorzy artykułu podali, że osoby, które regularnie wdychają dym tytoni...

rak jamy ustnej
Wielka Brytania: przybywa przypadków raka jamy ustnej Lekarz

Brytyjskie Towarzystwo Stomatologiczne wezwało rząd Rishiego Sunaka do podjęcia pilnych działań w związku z rosnącą liczbą przypadków nowotworów jamy ustnej na Wyspach. Jednocześnie BDA przypomina, że dla wykrywania raka tego regionu kluczowe znaczen...

objawy raka jamy ustnej - Dentonet.pl
UK: pandemia a śmiertelność z powodu raka jamy ustnej Lekarz

Konsekwencje trwającej od kilkunastu miesięcy pandemii koronawirusa i towarzyszących jej kolejnych lockdownów są odczuwalne w różnych sferach naszego życia, m.in. emocjonalnej, społecznej, finansowej, ale także zdrowotnej – i nie chodzi wyłącznie o z...