Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

Higienistka może rozpoznać objawy raka jamy ustnej

Publikacja:
Higienistka może rozpoznać objawy raka jamy ustnej

Higienistka może rozpoznać objawy raka jamy ustnej

Serwis Dentistry IQ przekonuje, że higienistki stomatologiczne mogą rozpoznawać wczesne oznaki stanów patologicznych – także takich, które zagrażają życiu pacjenta, w tym raka jamy ustnej. Z tego powodu warto wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas badania i jak odróżnić zmiany typowe od tych, które powinny budzić niepokój.

Higienistki stomatologiczne to nie tylko pogromczynie kamienia nazębnego i mistrzynie higienizacji. Wykonywana przez nie praca to także pole do rozpoznawania wczesnych oznak chorób potencjalnie zagrażających życiu, w tym nowotworów jamy ustnej.

W przypadku nowotworów kluczowe znaczenie ma czas ich wykrycia i podjęcia odpowiedniej interwencji. Dlatego bystre oko higienistki, bardzo dobra znajomość anatomii oraz pogłębiona świadomość objawów stanów patologicznych tego regionu może uchronić pacjentów przed skutkami rozwijającej się choroby nowotworowej.

Według Oral Cancer Foundation w 2023 roku u blisko 54 000 Amerykanów zostanie zdiagnozowany rak jamy ustnej lub gardła. Będzie on przyczyną śmierci prawie 10 000 chorych, pozbawiając życia średnio 1 osobę na godzinę. Z 54 000 nowo zdiagnozowanych tylko nieco ponad połowa (57%) będzie żyła dłużej niż przez kolejne 5 lat. Co niepokojące, mimo postępu medycyny, liczby te nie ulegają znaczącej poprawie od dziesięcioleci.

Tym bardziej więc warto wiedzieć, na co należy zwrócić uwagę podczas badania pacjenta, jak odróżnić objawy typowe od nietypowych oraz jakie kroki należy podjąć w przypadku podejrzenia patologii.

Specyfika raka jamy ustnej

Wysoka śmiertelność z powodu raka jamy ustnej nie wynika z tego, że jest on szczególnie trudny do wykrycia lub zdiagnozowania, ale z tego, że bywa wykrywany w późnym stadium. Nowotwór jamy ustnej we wczesnym stadium zwykle pozostaje niewykryty przez pacjenta, ponieważ często przebiega bezobjawowo (w tym czasie może jednak być przyczyną rozwoju drugiego pierwotnego guza złośliwego).

Jak podaje portal Dentistry IQ, w jamie ustnej lub gardle nowotwór rozwija się np. na wargach, języku, policzkach, dnie jamy ustnej oraz podniebieniu twardym i miękkim. Wiedza higienistki stomatologicznej na temat ryzyka i objawów raka tego regionu jest kluczowa, szczególnie w przypadku długo niegojących się owrzodzeń jamy ustnej, trudności w połykaniu, grudek, guzków oraz białych lub czerwonych plam.

Szczegółowe badanie jamy ustnej

W jaki sposób higienistka może wykonać badanie jamy ustnej pod kątem występowania raka jamy ustnej? Opanowanie tej umiejętności może pomóc wykryć stany potencjalnie zagrażające życiu, a tym samym odpowiednio wcześnie wdrożyć leczenie.

Etapy przeprowadzenia dokładnego badania na raka jamy ustnej

• Zacznij od zapoznania się z historią medyczną i stomatologiczną pacjenta.

• Zwróć uwagę na wszelkie czynniki ryzyka raka jamy ustnej, w tym palenie tytoniu, spożywanie alkoholu, zakażenie HPV oraz to, czy pacjent już wcześniej chorował na raka.

• Zadbaj o komfort pacjenta.

• Szczegółowo wyjaśnij pacjentowi cel badania.

• Uzyskaj jego zgodę na przeprowadzenie badania.

Obszary, które należy dokładnie sprawdzić podczas badania w kierunku raka jamy ustnej

• Wargi: Szukaj owrzodzeń, przebarwień lub nieprawidłowych narośli na wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni warg.

• Język: Sprawdź wszystkie powierzchnie języka, w tym jego czubek, pod kątem oznak zmiany jego tekstury, koloru, wyglądu, występowania owrzodzeń lub innych nieprawidłowości.

• Dno jamy ustnej: Palpacyjnie zbadaj dno jamy ustnej, szukając grudek lub guzów. Sprawdź, czy nie występują czerwone lub białe plamy oraz owrzodzenia.

• Błona śluzowa policzków: Sprawdź palpacyjnie błonę śluzową policzków. Poszukaj utrzymujących się nieprawidłowości, takich jak czerwone lub białe plamy, które utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie.

• Podniebienie: Zbadaj podniebienie twarde i miękkie pod kątem uszkodzeń lub innych zmian. Zwróć szczególną uwagę na połączenie podniebienia twardego i miękkiego.

• Ustna część gardła: Użyj szpatułki, aby delikatnie przytrzymać język pacjenta, obserwuj wszelkie nieprawidłowości w migdałkach i sprawdź tylną część gardła pod kątem nietypowych grudek lub guzów.

• Węzły chłonne: Delikatnie zbadaj palpacyjnie węzły chłonne w okolicy głowy i szyi. Skoncentruj się na węzłach podżuchwowych, podbródkowych, przedusznych i szyjnych. Oceń ten obszar i zanotuj wszelkie powiększenia, tkliwość lub zmianę masy.

Jak odróżnić zmiany typowe od potencjalnie groźnych dla zdrowia i życia pacjenta?

Typowe zmiany w jamie ustnej to zwykle zmiany łagodne. Mogą mieć one postać np. owrzodzeń aftowych czy włókniaków podrażnieniowych. Jeśli jednak pewne cechy odbiegają od normy, należy uważać je za nietypowe. Nietypowe objawy mogą obejmować nieregularne kształty, szybkie tempo wzrostu zmiany, jej asymetrię, stwardnienie, utrzymujące się czerwone lub białe plamy oraz krwawienie, którego przyczynę trudno określić. Co oczywiste, w takim przypadku należy zalecić pacjentowi pilną wizytę u specjalisty w celu dalszej oceny niepokojących zmian. Jednocześnie warto zanotować lokalizację, rozmiar i wygląd nieprawidłowości i weryfikować ich stan przy następnej wizycie.

Rola personelu gabinetów stomatologicznych (lekarzy, ale także higienistek) jest nie do przeceniania, ponieważ są oni w wielu przypadkach jedynymi specjalistami, do których chodzą pacjenci. Według niektórych badań nawet do 50% przypadków nowotworu jamy ustnej jest wstępnie diagnozowanych w gabinecie stomatologicznym.

O głównych zadaniach higienistki stomatologicznej w diagnostyce i leczeniu chorób przyzębia mówi dr hab. n. med. Wojciech Bednarz, specjalista periodontologii, członek Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego. – Długoterminowa rola higienistki stomatologicznej to również niejako rola higienistki środowiskowej – podkreśla specjalista. – To higienistka może rozpoznać, że pacjent zaprzestał nitkowania oraz motywować go do regularnych wizyt kontrolnych – dodaje.

T.H.

Źródło: https://www.dentistryiq.com/dentistry/oral-cancer/article/14299226/the-dental-hygienists-guide-to-oral-pathology-in-patients-with-oral-cancer


POWIĄZANE ARTYKUŁY

rak jamy ustnej
UK: opracowano nieinwazyjny test na raka jamy ustnej Lekarz

Naukowcy z University of Surrey w podlondyńskim Guildford opracowali test o nazwie Pandora, który wykazał się bardzo wysoką, bo ponad 92-procentową dokładnością w identyfikacji pacjentów z rakiem płaskonabłonkowym jamy ustnej (OSCC). Ponadto test ten...

rak jamy ustnej
UK: wkrótce Marsz Świadomości Raka Jamy Ustnej Lekarz

Już za niespełna miesiąc w stolicy Wielkiej Brytanii odbędzie się coroczny 10-kilometrowy marsz uświadamiający zagrożenia związane z nowotworami jamy ustnej. Jego organizatorem jest Mouth Cancer Foundation (Fundacja Raka Jamy Ustnej). Udział w tym pr...

bakterie z jamy ustnej
Bakterie z jamy ustnej wpływają na rozwój raka przełyku Lekarz

Japońscy naukowcy twierdzą, że bytujące w jamie ustnej bakterie z rodziny Fusobacterium nucleatum mają wpływ na rozwój raka przełyku. Wcześniejsze badania przeprowadzane w ośrodkach naukowych na całym świecie dowiodły, że niektóre szczepy bakterii b...

ROZWIŃ WIĘCEJ
jama ustna
Zaburzenia odżywiania a zdrowie jamy ustnej - główne objawy Lekarz

W brytyjskim portalu Dentistry.co.uk dwoje autorów – Nick Coller i Alison Dooley – przyjrzało się związkowi pomiędzy zaburzeniami odżywiania a zdrowiem jamy ustnej oraz temu, na jakiej podstawie lekarze stomatolodzy mogą pomóc w diagnozowaniu tego ro...

nowotwory - Dentonet.pl
Domowy test na raka jamy ustnej – wskaźnik dokładności 90% Lekarz

Nowy, oparty na sztucznej inteligencji test do wykrywania nowotworów jamy ustnej został udostępniony w nadziei na poprawę wskaźników wczesnego wykrywania choroby onkologicznej tego regionu. Test, w którym badana jest ślina, ma 90-procentowy wskaźnik ...

niezdrowa zywnosc
Żywność ultra przetworzona (UPF) a ryzyko raka jamy ustnej Lekarz

Z badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Bristolu oraz Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (International Agency for Research on Cancer; IARC) wynika, że spożywanie większych ilości ultra przetworzonej żywności (UPF) wiąże się...

objawy raka jamy ustnej - Dentonet.pl
UK: pandemia a śmiertelność z powodu raka jamy ustnej Lekarz

Konsekwencje trwającej od kilkunastu miesięcy pandemii koronawirusa i towarzyszących jej kolejnych lockdownów są odczuwalne w różnych sferach naszego życia, m.in. emocjonalnej, społecznej, finansowej, ale także zdrowotnej – i nie chodzi wyłącznie o z...

Spacer Swiadomosci Raka Jamy Ustnej
Podsumowano 16. spacer dla chorych na raka jamy ustnej Lekarz

W Wielkiej Brytanii podsumowano ostatnią, 16. edycję Spaceru Świadomości Raka Jamy Ustnej. Przedsięwzięcie to – zgodnie z deklaracją organizatora – ma w pierwszej kolejności podnosić świadomość społeczeństwa na temat zagrożeń związanych z tą chorobą,...

palenie papierosów - Dentonet.pl
Bierne palenie: o ile zwiększa ryzyko raka jamy ustnej? Lekarz

Zgodnie z wynikami badania, które ukazało się w czasopiśmie naukowym „Tobacco Control”, bierne palenie zwiększa ryzyko wystąpienia raka warg, jamy ustnej i gardła o ponad połowę. Autorzy artykułu podali, że osoby, które regularnie wdychają dym tytoni...

europejski plan walki z rakiem
Problem raka jamy ustnej w brytyjskim parlamencie Lekarz

24 listopada Oral Health Foundation oraz Denplan przedstawiły w parlamencie Wielkiej Brytanii przygotowaną przez te organizacje „Kartę Działania na rzecz Walki z Rakiem Jamy Ustnej”. Celem prezentacji jest przekonanie parlamentarzystów, ministrów, a ...

rak jamy ustnej
Kwiecień: Miesiąc Świadomości Raka Jamy Ustnej Lekarz

Każdego dnia, co godzinę jedna osoba umiera z powodu raka jamy ustnej lub gardła. Jeżeli jednak nowotwór tego regionu jest wcześnie wykryty i leczony, podjęta terapia jest zwykle skuteczna, a wskaźniki przeżywalności znacznie wyższe. O tym warto przy...