Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

Płukanka z tymiankiem skutecznie ogranicza halitozę

Publikacja:
Płukanka z tymiankiem skutecznie ogranicza halitozę

Płukanka z tymiankiem skutecznie ogranicza halitozę

Z badania, którego wyniki zostały opublikowane 9 lutego w czasopiśmie naukowym „International Journal of Dental Hygiene” wynika, że stosowanie płynu do płukania jamy ustnej z zawartością tymianku może złagodzić skutki zapalenia dziąseł oraz ograniczyć nieświeży oddech skuteczniej niż inne płukanki do ust.

Zdaniem autorów, w przeciwieństwie do innych płukanek do jamy ustnej zawierających związki chemiczne, które mogą powodować skutki uboczne, płyn z tymiankiem nie wykazywał negatywnego wpływu na zęby, błonę śluzową jamy ustnej oraz język. Przyjmuje się, że jest to pierwsze badanie, które omawia stosowanie płynu do płukania ust z tymiankiem jako godnej uwagi opcji w leczeniu fetor ex ore.

– Stwierdzono, że stosowanie tymianku u pacjentów z zapaleniem dziąseł jest skuteczne zarówno w ograniczaniu wskaźnika zapalenia dziąseł GI, jak i nieświeżego oddechu – napisali autorzy z grupy badawczej kierowanej przez dr. Metina Çalışıra z Wydziału Periodontologii Uniwersytetu Adiyaman w Turcji.

Przykry zapach z ust, który często towarzyszy chorobom zębów i dziąseł lub np. takim powikłaniom jak suchy zębodół, może nieść skutki psychologiczne, prowadząc do trudności w relacjach społecznych, zawodowych czy osobistych. A w ograniczaniu halitozy i poprawie stanu klinicznego przyzębia skuteczne może być niechirurgiczne leczenie periodontologiczne.

Lekarze często zalecają stosowanie płynów do płukania jamy ustnej. Ale to, na ile skuteczne jest ich działanie, nie jest wolne od kontrowersji ze względu na ich potencjalne skutki uboczne. Przykładowo długotrwałe stosowanie chlorheksydyny może powodować zaburzenia w odczuwaniu smaków, a także przebarwienia na powierzchniach zębów i błonie śluzowej.

Cztery grupy badanych pacjentów

Aby ocenić skuteczność płynu do płukania jamy ustnej zawierającego tymianek, badacze z Turcji przeprowadzili retrospektywne badanie z udziałem 60 pacjentów z zapaleniem dziąseł: u 30 kobiet i 30 mężczyzn wykonano wstępne leczenie choroby przyzębia, a następnie przeprowadzono instruktaż higieny jamy ustnej.

Następnie pacjentów podzielono na cztery grupy liczące po 15 osób. Jedna grupa otrzymała tylko instrukcje dotyczące higieny jamy ustnej, osobom z drugiej grupy przepisano płukankę z chlorheksydyną. W trzeciej grupie stosowano płyn do płukania jamy ustnej z octanem cynku i dioctanem chlorheksydyny, a uczestników z czwartej grupy poinstruowano, by używali płynu do płukania ust z tymiankiem.

Na początku leczenia oraz po upływie tygodnia oceniano wartości wskaźnika GI (Gingival Index), wskaźnika płytki nazębnej oraz wskaźnika lotnych związków siarki (VSC). Chociaż nie było znaczącej różnicy pomiędzy wartościami wskaźnika płytki nazębnej w poszczególnych grupach po przeprowadzonym leczeniu, wartości wskaźników GI oraz VSC były istotnie różne między grupami po leczeniu (p = 0,001).

Płyn z tymiankiem znacznie poprawia wskaźnik VSC

W przypadku wskaźnika lotnych związków siarki VSC stwierdzono znaczną różnicę między pacjentami stosującymi płukankę z tymiankiem oraz pacjentami z grupy kontrolnej, jak również między osobami z grupy stosującej płyn z tymiankiem a uczestnikami z grupy stosującej octan cynku (p = 0,001). Wykazane różnice świadczą o tym, że płyny do płukania ust z tymiankiem mogą być równie skuteczne jak te, które zawierają składniki chemiczne.

W grupie kontrolnej wartości indeksu dziąsłowego GI były najwyższe, a najniższe w grupie stosującej chlorheksydynę. Stwierdzono też, że płyn do płukania ust z tymiankiem jest skuteczniejszy niż octan cynku w obniżaniu wartości wskaźnika GI. To odkrycie sugeruje, że płyn do płukania jamy ustnej z tymiankiem może być skutecznym sposobem leczenia stanów zapalnych u pacjentów z zapaleniem dziąseł.

Badanie miało kilka ograniczeń, w tym krótki okres obserwacji. Ze względu na tę wadę nie można było ocenić długoterminowych wyników działania badanego płynu do płukania jamy ustnej. Jak wskazali Çalışır i wsp., chociaż płyn z tymiankiem może łagodzić skutki zapalenia dziąseł oraz objawy nieprzyjemnego oddechu, potrzebne jest przeprowadzenie dalszych badań klinicznych.

– Zaobserwowano, że płyn do płukania jamy ustnej z tymiankiem, który jest niedrogim naturalnym lekarstwem, jest równie skuteczny jak chemiczne środki antyseptyczne, co sugeruje, że może być on stosowany w leczeniu chorób przyzębia i zwalczaniu nieświeżego oddechu – napisali autorzy artykułu pt. „Effects of thyme on halitosis in gingivitis patients. Can Thyme Mouthwash Prevent Halitosis – a Randomized Trial?”.

Próchnica jest zakaźna, o czym rodzice często zapominają. I nie jest to jedyny ich grzech w opiece nad zdrowiem jamy ustnej swoich pociech. Jakich błędów unikać, by uchronić dziecko przed próchnicą?

T.H.

źródła: https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=hyg&pag=dis&ItemID=332931

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/idh.12672


POWIĄZANE ARTYKUŁY

stomatologia COVID
Lekarze dentyści skutecznie bronili się przed COVID-19 Lekarz

Lekarze stomatolodzy i inni pracownicy kliniczni gabinetów dentystycznych uniknęli zwiększonego ryzyka zakażenia chorobą COVID-19 podczas pandemii. Tak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Harvarda, których wyniki zostały opub...

NFZ - Dentonet.pl
NFZ ogranicza i wstrzymuje planowe leczenie szpitalne Lekarz

Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia zaleciła ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo – ma to na celu zapewnienie dodatkowych łóżek szpitalnych dla pacjentów z COVID-19 wymagających pilnej...

zbolala na fotelu
Schłodzona sól fizjologiczna ogranicza ból po leczeniu endo Lekarz

Z artykułu opublikowanego w dniu 28 listopada na stronie internetowej czasopisma „Journal of Evidence-Based Dental Practice” wynika, że stosowanie zimnego roztworu soli fizjologicznej jako ostatniego środka do irygacji podczas leczenia kanałowego moż...

ROZWIŃ WIĘCEJ
pasta do zebow 1
Pasta z hydroksyapatytem skutecznie zapobiega próchnicy Lekarz

Na łamach pisma „Frontiers in Public Health” ukazał się artykuł podsumowujący prace zespołu składającego się m.in. z polskich klinicystów – dowiedli oni, że pasty do zębów z hydroksyapatytem mogą zapobiegać próchnicy równie skutecznie jak pasty z flu...

ekstrakcja
Irygacja chłodną solą fizjologiczną ogranicza ból po ekstrakcji Lekarz

Zastosowanie irygacji solą fizjologiczną o niskiej temperaturze w trakcie ingerencji w kość podczas zabiegu ekstrakcji zatrzymanego trzeciego trzonowca może zmniejszyć dolegliwości bólowe pacjenta i inne powikłania pooperacyjne. Do takiego wniosku do...

higiena jamy ustnej
Jak skutecznie dbać o higienę jamy ustnej? 5 sprawdzonych sposobów Pacjent

Wydawać by się mogło, że mycie zębów nie wymaga od nikogo posiadania specjalistycznej wiedzy. A jednak, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że robią to zdecydowanie za krótko i nieprecyzyjnie. Co więc możesz zrobić, aby lepiej zadbać o higienę ...

leki 1
Jak skutecznie zbierać leki dla Ukrainy? Apel ministerstwa zdrowia Lekarz

Ministerstwo zdrowia ponowiło apel o rezygnację z indywidualnych zbiórek leków dla Ukrainy. Tego typu działania są koordynowane przez ministerstwo i Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Jak informuje resort zdrowia, wszystkie działania dotyczące p...

Dentonet - guma do żucia: pomaga czy nie
Guma do żucia z ACE2 ogranicza SARS-CoV-2 w jamie ustnej Lekarz

Badanie prowadzone przez naukowców z University of Pennsylvania School of Dental Medicine wykazało, że guma do żucia z białkami konwertazy angiotensyny 2 (ACE2) ogranicza ilość SARS-CoV-2 w jamie ustnej. Jeśli okaże się bezpieczna i skuteczna po prze...