Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Ile ząb ma korzeni, a ile kanałów?

Publikacja:
Ile ząb ma korzeni, a ile kanałów?

Ile ząb ma korzeni, a ile kanałów?

Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta. Liczba korzeni zależy przede wszystkim od rodzaju zęba, natomiast liczba kanałów stanowi cechę osobniczą. Sprawę dodatkowo utrudnia fakt, iż u różnych pacjentów kanały mogą występować w różnej konfiguracji (np. z komory wychodzą dwa oddzielne kanały, które w korzeniu łączą się ze sobą, a następnie w okolicach wierzchołka korzenia ponownie się dzielą, kończąc się dwoma odrębnymi otworami anatomicznymi).
Najbardziej stałe pod względem budowy są górne siekacze i kły (czyli jedynki, dwójki i trójki). W ich przypadku system korzeniowy jest prosty i składa się z 1 korzenia i 1 kanału w korzeniu. Natomiast w dolnych jedynkach, dwójkach i trójkach mogą w 1 korzeniu wystąpić 2 oddzielne kanały (w ok. 40% przypadków).
Dodajmy jeszcze, że kanały w kłach i siekaczach mogą u różnych pacjentów posiadać inną długość i szerokość, a także mocno się różnić przebiegiem (np. u jednej osoby korzeń jest prosty, a kanał zakrzywiony, u innej – korzeń ma kształt bagnetu o różnym stopniu zakrzywienia).

Pierwsze przedtrzonowce (czwórki)
W ich przypadku różnice są już większe, gdyż dotyczą zarówno liczby korzeni, jak i kanałów. Z reguły w dolnej czwórce znajduje się 1 korzeń i 1 kanał, natomiast w górnej – 1 korzeń i 2 kanały. Zdarza się jednak, iż pierwszy przedtrzonowiec ma aż 2 korzenie i 2 kanały.

Drugie przedtrzonowce (piątki)
Górne zęby posiadają 1 kanał lub 2 kanały (ok. 25%), dolne – 1, 2 lub 3 kanały. Podobnie jak czwórki, piątki mają również tylko jeden korzeń.

Pierwszy trzonowiec (szóstka)
Prawie zawsze ma 3 korzenie i 4 kanały (z reguły ten czwarty kanał jest cienki, głęboko ukryty i trudno go znaleźć bez lupy lub mikroskopu). Niemniej zdarzają się również górne szóstki z trzema lub z pięcioma kanałami, jednak są to bardzo rzadkie przypadki.

Drugi trzonowiec (siódemka)
W przeważającej liczbie przypadków siódemki posiadają 2 korzenie (tzw. korzeń bliższy i korzeń dalszy). Postać trójkorzeniowa występuje jedynie w 1-2% przypadków, natomiast w 15% można spotkać pojedynczy, stożkowaty korzeń (prosty lub zagięty). Natomiast liczba kanałów przedstawia się następująco: siódemki górne mają 3 lub 4 kanały; siódemki dolne – 3 kanały.

Trzecie trzonowce (ósemki)
Zęby trzonowe cechuje obecność 2-3 korzeni, jednak w zębach mądrości często dochodzi do ich zlania w jeden masywny korzeń. Trzecie trzonowce charakteryzują się również imponującą liczbą kanałówi: w ósemkach górnych – od 1 do 4, w ósemkach dolnych – od 2 do 5 kanałów. Dość często kanały w zębach mądrości są zakrzywione lub zarośnięte, co utrudnia ewentualne leczenie endodontyczne.

O wyznacznikach sukcesu w leczeniu endodontycznym opowiada dr Maciej Żarow.

B.Sz.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Ewa Dudkiewicz
Najczęstsze błędy przy irygacji kanałów korzeniowych Lekarz

- Nie spieszmy się - mówi krótko o najczęstszych błędach dotyczących płukania podczas leczenia kanałowego lek. dent. Ewa Dudkiewicz. To właśnie pozorna oszczędność czasu przy płukaniu kanałów ma wpływ na późniejsze efekty leczenia. ...

Ewa Dudkiewicz
Płukanie kanałów kluczowe w endodoncji [VIDEO] Lekarz

- Zaniedbując ten element leczenia kanałowego możemy zrujnować cały wcześniej i później włożony wysiłek - mówi o płukaniu kanałów korzeniowych lek. dent. Ewa Dudkiewicz, lekarz dentysta zajmujący się na co dzień endodoncją. ...