Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Ile kosztuje plomba dentystyczna

Brak komentarzy | Publikacja:
Ile kosztuje plomba dentystyczna

Ile kosztuje plomba dentystyczna

Cena pojedynczej plomby zależy od kilku czynników: wielkości ubytku w zębie, czasu potrzebnego na wykonanie wypełnienia, materiału zastosowanego do leczenia zęba, niekiedy również dodatkowych zabiegów (badanie rtg, znieczulenie). Duży wpływ na koszt plomby posiada też lokalizacja danego gabinetu oraz renoma zatrudnionych w nim lekarzy.
Analiza cenników prywatnych gabinetów stomatologicznych pozwala dostrzec pewne prawidłowości, świadczące o tym, że rynek usług stomatologicznych uległ znacznemu ujednoliceniu. Ceny wypełnień – niezależnie od rejonu Polski – są niemal identyczne lub bardzo zbliżone. Trudno znaleźć związek między dochodami ludności w danym województwie a proponowanymi przez dentystów cenami. Nawet w najbiedniejszych rejonach kraju, którymi według GUS są województwa: warmińsko-mazurskie, lubelskie, podkarpackie, świętokrzyskie i podlaskie, nie da się wyleczyć zęba za kwotę mniejszą niż 40-50 złotych.
Interesujący jest również fakt, iż w każdym województwie funkcjonują niejako dwa rodzaje gabinetów: z jednej strony są to prestiżowe i świetnie wyposażone kliniki, wyraźnie nastawione na bogatego klienta, z drugiej – prywatne gabinety oferujące usługi dla mniej zamożnej ludności. W zależności od renomy gabinetu różnica w cenie pojedynczej plomby może wynosić prawie 400 złotych!
I znów – wydawać by się mogło, iż tak duża rozpiętość cenowa będzie charakterystyczna dla dużych aglomeracji, takich jak Wrocław, Łódź, Kraków, Gdańsk i Warszawa. Tymczasem identyczne rozwarstwienie cenowe możemy zauważyć w odniesieniu do gabinetów zlokalizowanych w mniejszych miejscowościach, np. Radomsku, Rudzie Śląskiej lub Olsztynie.

Bardzo często podany w cenniku koszt jednej plomby jest jedynie minimalną ceną wyjściową – oznacza to, że rzeczywisty koszt wypełnienia może się okazać o wiele wyższy. Przykład:
– Wypełnienie zęba (materiał kompozytowy) – od 120 zł
– Wypełnienie chemoutwardzalne – od 80 zł
Istnieje jednak sporo gabinetów, które proponują jedną stałą cenę, aczkolwiek różnicują ją w zależności od zastosowanego materiału i wielkości plomby. W takim przypadku cennik może wyglądać następująco:
– Wypełnienie ubytku materiałem Gradia (wypełnienie porcelanowe) – 110-160 zł
– Wypełnienie ubytku materiałem Empress – 110-160 zł
– Wypełnienie ubytku materiałem Enamel Hri – 50-200 zł
– Wypełnienie typu „kanapka” glassjonomer (+cena wypełnienia) – 50 zł
– Wypełnienie ubytku materiałem chemoutwardzalnym – 70-90 zł
Warto w tym miejscu dodać, iż do wyjątków należą dziś gabinety oferujące wypełnienia z amalgamatu. Najczęściej proponowanym rodzajem plomby jest światłoutwardzalne wypełnienie kompozytowe.

Kolejną – najmniej zrozumiałą dla pacjentów – metodą wyceny jest uzależnienie kosztu plomby od liczby leczonych powierzchni. Przykład:
Wypełnienie kompozytowe 1 powierzchnia
– zęby przednie + przedtrzonowe – 70 zł
– zęby trzonowe – 80 zł
Wypełnienie 2 powierzchniowe
– zęby przednie + przedtrzonowe – 90 zł
– zęby trzonowe – 100 zł
Wypełnienie 3 powierzchnie
– zęby przednie+ przedtrzonowe – 120 zł
– zęby trzonowe – 150 zł

Porównując cenniki gabinetów stomatologicznych warto również zwrócić uwagę na to, czy w cenie plomby jest zawarta cena znieczulenia. W niektórych gabinetach pacjentów znieczula się bezpłatnie, w innych – koszt znieczulenia nieco podwyższa cenę samej plomby. Minimalna stawka za zastrzyk znieczulający z reguły wynosi 10 złotych, maksymalna -30 złotych.

Orientacyjne ceny wypełnień kompozytowych w wybranych miastach Polski
Białystok
Najniższa cena – 30 zł (1 gabinet)
Przeciętne ceny -50-80 zł
Najwyższe ceny – 150-200 zł
Gdańsk
Najniższe ceny -100-120 zł
Przeciętne ceny – 150-200 zł
Najwyższa cena – 460 zł
Szczecin
Najniższe ceny -100-120 zł
Przeciętne ceny – 130-220 zł
Najwyższa cena – 460 zł
Warszawa
Najniższe ceny – 80
Przeciętne ceny – 120-220 zł
Najwyższe ceny – 400 zł
Wrocław
Najniższe ceny – 50-70 zł
Przeciętna cena – 120 – 150 zł
Najwyższe ceny – 350-400 zł
Katowice
Najniższe ceny – 100 zł
Przeciętna cena – 130- 150 zł
Najwyższa cena – 470 zł (w przypadku znanej kliniki nawet 700 zł)
Olsztyn
Najniższe ceny – 70-80 zł
Przeciętna cena – 120 – 150 zł
Najwyższa cena – 450 zł
Bydgoszcz
Najniższe ceny – 60-90 zł
Przeciętna cena – 120 – 180 zł
Najwyższa cena – 350 zł

 

Zobacz także: Ceny implantów zębowych oraz Proteza zębowa – ile kosztuje?

B.Sz.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dentobus - Dentonet.pl
Czy dentobusy są efektywne i ile kosztuje ich funkcjonowanie? Lekarz

Poseł Aleksander Miszalski skierował do ministra zdrowia interpelację, w której pyta o harmonogramy, koszt i efektywność funkcjonowania dentobusów w latach 2018-2019.Dentobus jest stomatologicznym gabinetem zabiegowym, dysponującym m.in. specjalistyc...

ból zęba w nocy - Dentonet.pl
Łódź: będzie nocna i świąteczna pomoc dentystyczna Lekarz

Łódzkiemu NFZ-owi udało się znaleźć dwa gabinety stomatologiczne, które zapewnią doraźną pomoc mieszkańcom Łodzi. Od dłuższego czasu w całym województwie łódzkim działał tylko jeden tego typu gabinet – w Piotrkowie Trybunalskim. Jak czytamy w inform...

doraźna pomoc stomatologiczna - Dentonet.pl
ORL Łódź: apel o dentystyczną pomoc doraźną w województwie Lekarz

Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Łodzi zaapelowało do wojewody łódzkiego i łódzkiego oddziału wojewódzkiego NFZ-u o zapewnienie mieszkańcom regionu doraźnej opieki dentystycznej w godzinach nocnych i w święta. Z danych zebranych przez Okręgową ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
nocna opieka Kraków - Dentonet.pl
W ilu miastach wojewódzkich jest nocna pomoc dentystyczna? Lekarz

Poseł Paweł Olszewski skierował do ministra zdrowia interpelację, w której pyta m.in. o to, w ilu miastach wojewódzkich funkcjonuje nocna pomoc dentystyczna. W swojej interpelacji poseł powołuje się m.in. na publikację „Expressu Bydgoskiego”, z któr...

caroline lm QA9fRIi6sFw unsplash
Doraźna opieka dentystyczna nad pacjentami podczas pandemii Lekarz

Ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-19 sprawiło, że w wielu państwach zaprzestano rutynowych wizyt, ograniczając przyjęcia pacjentów do przypadków, które wymagają pilnej interwencji lekarza stomatologa. Temat ten na łamach prestiżowego czasopisma „The ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji