Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Ból zęba po borowaniu i założeniu plomby

Brak komentarzy | Publikacja:
Ból zęba po borowaniu i założeniu plomby

Ból zęba po borowaniu i założeniu plomby

Niekiedy zdarza się, że po oczyszczeniu ubytku z próchnicy i założeniu wypełnienia ból zęba nie tylko nie ustaje, lecz staje się silniejszy. Czy dolegliwości bólowe utrzymujące się jakiś czas po plombowaniu są świadectwem kiepskich umiejętności dentysty?

Kiedy boli nas ząb, liczymy, że wizyta u stomatologa w definitywny sposób rozwiąże nasz problem i całkowicie usunie dolegliwości bólowe. Fakt, iż niekiedy dzieje się inaczej, większość z nas intepretuje na niekorzyść lekarza, o czym dobitnie świadczą wpisy na naszym forum. Wyrażone w nich wątpliwości są na tyle typowe, że warto kilka z nich przytoczyć w całości:
 

– Po dwóch latach przerwy poszedłem na kontrolę. Na tylnym zębie miałem jakiś nalot, ale ząb mnie nie bolał. Zaplombowano mi go i zaczął mnie boleć przy zgryzaniu. Ogólnie da się z tym żyć, ale jak przyjdzie mi przegryźć coś twardszego, to potrafi bardzo zaboleć. Czy dentysta zrobił coś nie tak? Dlaczego po leczeniu ząb mnie boli, a wcześniej nie bolał? Zaznaczam, że nie była to żadna głęboka próchnica, a ząb wg każdego z dentysty (byłem u dwóch) był zdrowy. Czy to możliwe, że dentysta uszkodził mi zęba?

– W poniedziałek byłam u dentysty z dość dużym ubytkiem w zębie, została założona plomba, dentystka powiedziała, że ząb jest już wyleczony. Jednak w nocy obudził mnie tak silny ból, że musiałam wziąć ketonal. Rano było już lepiej, teraz przez cały dzień ząb ćmił mnie trochę, po 16.00 ból przeistoczył się w kłucie na zmianę z pobolewaniem. Pomocy! Czy to normalne? Czy to ból pourazowy?

– Ząb w ogóle nic nie bolał wcześniej, a po wypełnieniu – od razu po wyjściu z gabinetu bolał przy nagryzaniu i w nocy. Boję się, że dentystka przy znieczuleniu uszkodziła mi nerwa i teraz ząb jest już zupełnie do niczego.

Pacjenci, którzy po leczeniu zachowawczym nadal odczuwają mniejsze lub większe dolegliwości bólowe, niemal zawsze wyrażają przekonanie, że ból w plombowanym zębie nie jest „normalną sprawą”. Jeżeli się pojawia, na sto procent jest winą lekarza i wynika z popełnionych przez niego błędów. Czy tak jest w istocie? Czy ból po plombowaniu mogą wywołać także inne czynniki?

Nadwrażliwość pozabiegowa i jej objawy
Przede wszystkim warto podkreślić, że ból zęba po założeniu wypełnienia bywa dość częstym, aczkolwiek niegroźnym powikłaniem.
Zęby po leczeniu stomatologicznym mogą reagować bólem w zetknięciu z mroźnym powietrzem lub z zimnymi i gorącymi pokarmami. Są to objawy tak zwanej nadwrażliwości pozabiegowej, która może się utrzymywać nawet do dwóch tygodni.

Jak wiemy, oczyszczanie ubytków z próchnicy wiąże się z borowaniem. Jeżeli ubytek jest bardzo głęboki i/lub bardzo rozległy, stomatolog musi usunąć dużo miękkiej zębiny próchnicowej, dochodząc wiertłem niemal do miazgi. Podczas opracowywania twardych tkanek poruszające się z dużą prędkością wiertło wytwarza wysoką temperaturę, która rozgrzewa miazgę zęba i podrażnia jej struktury nerwowe. Dodatkowo na okoliczne tkanki zębodołu przenoszone są drgania, co również może powodować odczucia bólowe. Podrażniona podczas zabiegu miazga nadal reaguje bólem i to nawet po założeniu stałej plomby. Z czasem jednak ból samoistnie mija i ząb przestaje przesadnie reagować na bodźce.

Ząb boli coraz bardziej – zwłaszcza w nocy i przy nagryzaniu
Niekiedy jednak dolegliwości nie ustają, a wręcz ulegają nasileniu, zwłaszcza w godzinach nocnych i podczas gryzienia. Jeżeli ból zęba pojawia się tylko podczas nagryzania, najprawdopodobniej jest spowodowany zbyt wysokim wypełnieniem (niedopasowaniem wysokości plomby do zgryzu). Objaw ten, o ile nie przechodzi w uporczywy, nasilający się ból nocny, nie jest groźny i łatwo można go wyeliminować, prosząc dentystę o skorygowanie wysokości wypełnienia.

Jednak samoistny, długo utrzymujący się ból leczonego zęba, połączony z nadwrażliwością na różne bodźce (zimno, gorąco, nagryzanie, opukiwanie) może świadczyć, że mamy do czynienia z zapaleniem miazgi zębowej. Niestety, zdarza się, że choć dentysta oczyścił ząb z próchnicy, bakterie zdążyły wcześniej przeniknąć do miazgi zęba i spowodować stan zapalny. W takim przypadku lekarz nie ma z reguły innego wyjścia, niż zaproponować pajentowi leczenie kanałowe.

Mroźne powietrze wdychane przez usta może być przyczyną pojawienia się nagłego bólu zębów. Jak sobie radzić w takich sytuacjach – wyjaśnia lek. dent. Adam Fabjański z Centrum Stomatologii TMK w Łodzi.

 

Z cyklu: Znalezione na forum

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Śmiech przez łzy z powodu bólu zęba, czyli dowcip stomatologiczny Lekarz

Humor stomatologiczny od zarania opierał się na tej samej przesłance: na strachu przed pójściem do dentysty i zrobieniu wszystkiego, by spotkania z nim uniknąć. Oto dwa przykłady na potwierdzenie tej tezy. Najpierw będzie bawił satyryk Bogdan Brzezi...

aspiracja zęba do płuca - Dentonet.pl
Aspiracja zęba do płuca u 4-latka z zespołem Downa [opis przypadku] Lekarz

Aspiracja zęba do dróg oddechowych pozostaje rzadkim przypadkiem w praktyce stomatologicznej, niemniej może do niego dojść, szczególnie gdy pacjentem jest dziecko lub osoba z niepełnosprawnością intelektualną. Doniesienia o aspiracji ciał obcych u p...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Wspólnie usuńmy ból zęba ze wspomnień Twoich pacjentów! Lekarz

- Nie uda nam się wymazać traumatycznych wspomnień z już faktycznie przeżytych przez pacjentów doświadczeń. To zadanie dla doświadczonego psychologa i długi czas przeznaczony na terapię. My mówimy: ten ból nie jest do niczego potrzebny i w ogóle nie ...

Dlaczego nagły ból zęba tak często pojawia się w wakacje? Pacjent

- Największą urlopową bolączką jest rzadszy i krótszy czas mycia zębów - mówi wprost dr Barbara Obłoj z Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT. Nagły przeszywający ból, uczucie rozpierania, gdy nadgryzamy jedzenie, krwawienie dziąseł, pojawiające s...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji