Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Ile kosztuje proteza zębowa?

Publikacja:
Ile kosztuje proteza zębowa?

Ile kosztuje proteza zębowa?

Jak wynika z raportu ministerstwa zdrowia, aż 40% Polaków w wieku 65-74 lata jest już zupełnie bezzębnych. Dla wielu z nich jedynym ratunkiem okazują się protezy zębowe. Niestety, NFZ refunduje je tylko w ściśle określonych sytuacjach, więc niekiedy trzeba sięgnąć do kieszeni i zapłacić za leczenie w prywatnym gabinecie stomatologicznym. Ile kosztuje proteza zębowa? Sprawdzamy.

Na początek kilka wiadomości o tym, co przysługuje pacjentom w ramach publicznej służby zdrowia. Jeśli ktoś nie posiada od 5 do 8 własnych zębów, raz na 5 lat może zgłosić się do stomatologa w celu leczenia protetycznego przy pomocy protezy częściowej. W przypadku zupełnego braku zębów, raz na 5 lat pacjentowi przysługuje proteza całkowita. Osoby po operacyjnym leczeniu nowotworów w obrębie twarzoczaszki mają prawo do protez zębowych bez ograniczeń czasowych. Raz na dwa lata pacjentom przysługuje również bezpłatna naprawa protezy. O tym, kto i na jakich zasadach może starać się o refundację zakupu protezy przez NFZ informowaliśmy już wcześniej.

Ile kosztuje proteza zębowa z akrylu?

Jak widać, oferta publicznej służby zdrowia w zakresie protez zębowych nie jest zbyt rozbudowana. Co więcej, NFZ refunduje jedynie zakup najtańszych protez akrylowych, podczas gdy współczesna stomatologia oferuje pacjentom o wiele bardziej funkcjonalne i estetyczne rozwiązania. Problemem może stać się również sytuacja, gdy proteza popsuje się, a na następną jej darmową naprawę trzeba czekać kilka miesięcy. Wówczas jedynym rozwiązaniem staje się prywatna wizyta u stomatologa. Proteza zębowa wykonana z akrylu – w zależności od cenników gabinetów stomatologicznych – kosztuje od 600 do 1200 zł na jedną część (góra lub dół).

Proteza szkieletowa – cena

O wiele bardziej nowoczesna od protezy akrylowej jest proteza szkieletowa. Można ją jednak zastosować jedynie wtedy, gdy pacjent posiada odpowiednią liczbę zębów własnych. Opiera się ona zarówno na zachowanych zębach, jak i błonach śluzowych jamy ustnej, dzięki czemu trzyma się lepiej niż proteza akrylowa. Nowoczesne materiały wykorzystywane do jej produkcji sprawiają, że nie niszczy zębów, na których jest oparta. Właśnie od rodzaju wykorzystanego materiału w głównej mierze zależą ceny protez szkieletowych. W większości przypadków trzeba jednak za nie zapłacić od 1200 do nawet 3000 zł. Koszt ich zakupu nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Ile kosztuje proteza zębowa nakładkowa?

Proteza nakładkowa – zwana również overdenture – uzupełnia braki zębowe, opierając się na korzeniach zębów lub implantach. Pozwala ona na wykorzystanie korzeni zębowych, na których nie można wykonać innych uzupełnień protetycznych, a dodatkowo zapewnia bardzo estetyczny wygląd i stabilizację o wiele lepszą niż tradycyjne protezy osiadające. Niestety, także protezy nakładkowe nie są refundowane przez NFZ. W gabinetach prywatnych ich koszt oscyluje w granicach 1500-3500 zł.

Najlepszym rozwiązaniem dla większości pacjentów są naturalnie protezy stałe, ale nie każdy pacjent (ze względu na ubytki) może być w ten sposób leczony. Dla pacjentów, którzy zdecydują się więc na protezy ruchome, również są rozwiązania zapewniające estetykę uzupełnienia protetycznego.

AF

Fot. RobynsWorld, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

proteza czy implanty
Proteza czy implanty – jak uzupełnić braki zębowe? Pacjent

Kiedy zmagamy się z brakującymi zębami, istnieje wiele opcji, które mogą przywrócić nasz uśmiech i pewność siebie. Rozważane są często dwie metody – protezy i implanty stomatologiczne. Protezy są ruchomymi zastępstwami brakujących zębów, podczas gdy ...

zeby mleczne
Dzieci w USA wciąż mocno wierzą w Zębową Wróżkę Lekarz

Z przeprowadzonego w 2022 roku badania pod nazwą Original Tooth Fairy Poll wynika, że Wróżka Zębuszka „odwiedziła” 79% domów w Stanach Zjednoczonych zamieszkałych przez dzieci w wieku 6–12 lat, które straciły ząb. Badanie opracowała Delta Dental, naj...

jelen
Proteza z zębów jelenia w kanadyjskim Museum of Health Care Lekarz

Protezy wykonywane z zębów zwierząt słusznie kojarzą się z próbami podejmowanymi przed setkami, a nawet tysiącami lat. Okazuje się jednak, że uzupełniania takie powstawały także wtedy, gdy dostępne były już profesjonalne gabinety stomatologiczne i pr...