Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

5 tys. interwencji Rzecznika Praw Pacjenta w placówkach

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
5 tys. interwencji Rzecznika Praw Pacjenta w placówkach

5 tys. interwencji Rzecznika Praw Pacjenta w placówkach

Od 1 marca do 31 października 2020 r. biuro Rzecznika Praw Pacjenta podjęło 5 099 interwencji w placówkach medycznych. Pacjenci mieli w tym czasie problemy z kontaktem telefonicznymi z placówkami, dostępem do świadczeń medycznych oraz odmową wypisania e-recepty.

Jak poinformował Rzecznik Praw Pacjenta, w analizowanym okresie do jego biura wpłynęły 5 903 wnioski od indywidualnych pacjentów w porównaniu do 3 706 wniosków rok wcześniej. Oznacza to wzrost o blisko 60%. Na podstawie wniosków wszczęto 5 099 interwencji w placówkach medycznych.

Najczęstsze przyczyny interwencji dotyczyły problemów z dodzwonieniem się do rejestracji, dostępu do świadczeń zdrowotnych, dostępu do leków i zwłoki w wystawianiu recept lekarskich, odmowy realizacji zaleconych procedur medycznych, odmowy rejestracji skierowań do leczenia specjalistycznego oraz braku zapewnienia ciągłości leczenia.

Jeśli chodzi o interwencje związane typowo z pandemią koronawirusa, pracownicy Biura Rzecznika Praw Pacjenta najczęściej interweniowali w sprawie problemów w kontakcie telefonicznym z placówką ochrony zdrowia, odmowy udzielania świadczeń zdrowotnych, odmowy wystawienia recepty lub e-recepty, odmowy wystawienia skierowania na leczenie specjalistyczne, braku możliwości uzyskania informacji przez osoby bliskie na temat stanu zdrowia pacjenta przebywającego w szpitalu czy trudności w dostępie do świadczeń specjalistycznych.

Jeśli chodzi o Telefoniczną Informację Pacjenta, w 2020 r. ponad 71% zgłoszeń dotyczyło naruszania prawa do świadczeń zdrowotnych. W dalszej części odnotowywane sygnały dotyczyły prawa pacjenta do dokumentacji medycznej (8%), kwestii związanych z dostępem do informacji a także ochroną życia psychicznego (około 3%) oraz prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego (około 2%).

O prawnych aspektach funkcjonowania gabinetów stomatologicznych w czasie pandemii rozmawiamy z mec. Ewą Mazur-Pawłowską, prawnikiem specjalizującym się w obsłudze gabinetów stomatologicznych. – Dokument, w którym pacjent zwalnia gabinet i lekarza z odpowiedzialności w kwestii ewentualnego zakażenia, może obrócić się przeciwko lekarzowi – przestrzega nasza rozmówczyni.

Oprac. AF, źródło: RPP

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

senior - Dentonet.pl
Powrót godzin dla seniorów, zaostrzone zasady w placówkach opieki Lekarz

Godziny dla seniora w sklepach, aptekach i drogeriach, zaostrzone zasady epidemiczne w placówkach opieki i domach pomocy społecznej, a także samoizolacja osób powyżej 70. roku życia – to wprowadzone przez rząd nowe zasady wsparcia osób starszych. Ta ...

dokumentacja medyczna - Dentonet.pl
Udostępnianie dokumentacji po śmierci pacjenta Lekarz

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina zasady udostępniania dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta. Ogólna zasada mówi, że dokumentację medyczną należy udostępniać osobie bliskiej, chyba że udostępnieniu sprzeciwi się inna osoba bliska lub sprzeciwił ...

brama odkażająca - Dentonet.pl
Bramy odkażające zamontowane w kolejnych placówkach Lekarz

Ułatwiające dezynfekcję kombinezonów ochronnych przed ich ściągnięciem bramy odkażające opracowane przez naukowców i absolwentów Politechniki Śląskiej w Gliwicach trafią do pięciu placówek ochrony zdrowia w woj. małopolskim. Jak poinformowała uczeln...

ROZWIŃ WIĘCEJ
kontrole NFZ - Dentonet.pl
Narodowy Fundusz Zdrowia wznawia kontrole w placówkach Lekarz

Z uwagi na sygnały kierowane przez pacjentów, które dotyczyły ograniczonej dostępności do świadczeń, także stomatologicznych, prezes NFZ-u podjął decyzję o wznowieniu postępowań kontrolnych w placówkach medycznych i aptekach. Kontrole mają ruszyć w o...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres