Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

UK: 58 tys. niechcianych zachowań seksualnych w placówkach NHS

Publikacja:
UK: 58 tys. niechcianych zachowań seksualnych w placówkach NHS

UK: 58 tys. niechcianych zachowań seksualnych w placówkach NHS

Badanie pod nazwą „NHS Staff Survey 2023” wykazało, że personel Narodowej Służby Zdrowia doświadczył w ubiegłym roku „niedopuszczalnej liczby” niechcianych zachowań seksualnych ze strony zarówno pacjentów i ich bliskich, jak i innych pracowników. Incydenty tego rodzaju zgłosiło łącznie ponad 58 000 osób.

W corocznym badaniu pracownicy Narodowej Służby Zdrowia (NHS) zostali po raz pierwszy zapytani o to, czy doświadczyli w pracy zachowań, które należy uznać za przejawy molestowania seksualnego.

Z badania wynika, że 9% wszystkich pracowników NHS oraz 18% personelu medycznego i stomatologicznego było w pracy celem niechcianych zachowań seksualnych ze strony pacjentów, ich krewnych lub innych osób. Ponadto 3,84% pracowników było celem zachowań o charakterze seksualnym ze strony pracowników/kolegów z NHS. Wykazano, że na ataki tego rodzaju najbardziej narażony jest personel karetek pogotowia ratunkowego.

Pod koniec 2023 roku NHS uruchomiła pierwszą w historii „Kartę bezpieczeństwa seksualnego” (Sexual safety charter), która zobowiązuje poszczególne oddziały funduszu do ułatwiania pracownikom zgłaszania niedopuszczalnych zachowań.

Navina Evans, główny pracownik ds. szkoleń i edukacji w NHS, powiedziała: – To bardzo niepokojące, że ponad 58 000 pracowników Narodowej Służby Zdrowia zgłosiło w ubiegłym roku zachowania seksualne, które nie powinny być tolerowane. Dlatego w zeszłym roku NHS uruchomiła pierwszą w historii „Kartę bezpieczeństwa seksualnego”, która zawiera jasne zobowiązania do poprawy systemu zgłaszania niedopuszczalnych zachowań.

– Chociaż wciąż jest wiele do zrobienia, dobrą wiadomością jest to, że mniej niż 12 miesięcy po wprowadzeniu Długoterminowego Planu Zatrudnienia NHS, nasz personel czuje się w pracy lepiej niż w ubiegłym roku dzięki inicjatywom takim jak elastyczne godziny pracy, zespoły wsparcia klinicznego, które pomagają w pracy kobietom w okresie menopauzy, czy rzecznicy pracowników – kontynuowała Evans.

„Czerwone kartki” dla pacjentów

Ponadto fundusz NHS England wdrożył system „kartek”, który nakłada sankcje na pacjentów i inne osoby, które są agresywne lub zachowują się obraźliwie wobec personelu gabinetów. „Żółta kartka” oznacza wymóg zaprzestania niestosownego zachowania po pisemnym ostrzeżeniu, a jeśli zachowanie takie utrzymuje się w ciągu następnych 12 miesięcy, można dostać „czerwoną kartkę”, która wyklucza pacjenta lub inną osobę z leczenia w praktykach NHS (oprócz sytuacji, gdy osoby te potrzebują pomocy w nagłych wypadkach).

Badanie dowiodło też, że pracownicy NHS mają obecnie większy komfort w informowaniu o przykrych doświadczeniach związanych z molestowaniem, zastraszaniem lub wykorzystywaniem. Ponad połowa z nich – 51,86% – czuje się upoważniona do zgłaszania incydentów, co stanowi nieznaczny wzrost (z 49,81%) w porównaniu z rokiem 2022.

Rzecznik Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej powiedział: – Dyskryminacja, molestowanie seksualne lub niewłaściwe zachowanie jakiegokolwiek rodzaju jest niedopuszczalne, a NHS ma obowiązek chronić zarówno swoich pracowników, jak i pacjentów. Wdrożyliśmy też standard równości rasowej pracowników – uruchomiliśmy pierwszy w historii „Plan poprawy równości, różnorodności i integracji NHS”, aby zająć się rasizmem, uprzedzeniami i dyskryminacją, których doświadczają niektórzy pracownicy, nakładając na lokalne zarządy NHS odpowiedzialność za poprawę kultury miejsca pracy.

T.H.

Źródło: https://www.dental-nursing.co.uk/


POWIĄZANE ARTYKUŁY

stres
USA: higienistki ofiarami zachowań o charakterze seksualnym Asysta

Z badania, którego wyniki zostały opublikowane w sierpniowym numerze czasopisma „Journal of Dental Hygiene” wynika, że zdecydowana większość amerykańskich higienistek stomatologicznych była – przynajmniej raz w ciągu swojej pracy zawodowej – obiektem...

zarobki pracownikow medycznych
AOTMiT pyta o zarobki w placówkach medycznych Lekarz

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji rozpoczyna proces cyklicznego gromadzenia informacji o wynagrodzeniach osób zatrudnionych w podmiotach leczniczych posiadających podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jak informuje AOTMiT, ...