Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Suchy zębodół – powikłaniem po ekstrakcji

Brak komentarzy | Publikacja:
Suchy zębodół – powikłaniem po ekstrakcji

Suchy zębodół – powikłaniem po ekstrakcji

Występuje w około 2-4% populacji. Powoduje silne bóle, których przyczyną jest zapalenie zakończeń nerwowych znajdujących się w zębodole.

Przyczyną jest albo niepowstanie albo rozpad skrzepu powstałego po ekstrakcji zęba.

Przyczyny mogą być następstwem rozwijającego się dalej miejscowego stanu chorobowego lub powikłaniami w wyniku błędów diagnostycznych czy techniki zabiegowej.

Czasami powikłanie to może być objawem poważniejszego schorzenia miejscowego czy ogólnego, jak rozwijająca się zmiana nowotworowa czy schorzenie układu krwiotwórczego lub np. cukrzyca.

Leczenie polega na wyłyżeczkowaniu rozpadłego skrzepu z zębodołu i założeniu preparatów przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Sprawdzana jest "zawartość" rany i zainfekowany zębodół płukany jest przez kilka dni różnymi środkami antyseptycznymi i zobojętniającymi środowisko zapalne.

Ważne jest, aby zapewnić w czasie całej kuracji gojenia się zębodołu dobre oczyszczanie jamy ustnej z resztek pokarmowych.

inf.wł.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Ekstrakcja zęba - Dentonet.pl
Utrata kości po ekstrakcji? Można i trzeba to ograniczać! Lekarz

- Według piśmiennictwa, po usunięcia zęba dochodzi do utraty 50% kości. Możemy temu znacząco zapobiec, stosując odpowiednie techniki - podkreśla w rozmowie z Dentonetem dr n. med. Krzysztof Gronkiewicz, implantolog. Mówi też o skutkach zbyt długiego ...

augumentacja kości - Dentonet.pl
Zęby po ekstrakcji mogą pomóc w regeneracji kości [video] Lekarz

W chirurgii stomatologicznej augmentacja tkanek (twardych i miękkich) nie jest niczym nowym, ale w powszechnym rozumieniu mówimy o wykorzystaniu komórek wzrostu i fibryny bogatopłytkowej zawartej w osoczu, pobieranym od pacjenta bezpośrednio przed za...

ROZWIŃ WIĘCEJ
trzecie zęby trzonowe - Dentonet.pl
Trzecie zęby trzonowe – możliwe powikłania po ekstrakcji Lekarz

Trzecie zęby trzonowe dość często wymagają ekstrakcji – są to zabiegi powszechne dla każdego lekarza stomatologa. Zarówno chirurg stomatologiczny i szczękowo-twarzowy, jak i każdy dentysta powinien więc znać możliwe komplikacje związane z zabiegami e...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji