Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Wpływ palenia na zdrowie jamy ustnej

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Wpływ palenia na zdrowie jamy ustnej

Wpływ palenia na zdrowie jamy ustnej

Od momentu wprowadzenia zakazu palenia papierosów w miejscach publicznych minęły już prawie dwa lata. Jednak nie przyczyniło się to w żaden sposób na zmniejszenie popularności używki. Jak podaje CBOS, nadal uzależnionych jest blisko 1/3 Polaków (31%).

Skoro tak restrykcyjny i uprzykrzający przepis nie zniechęcił miłośników „dymka” do zerwania z nałogiem to być może sprawi to lista chorób jaka im grozi. Palacze narażeni są m.in. na choroby serca, płuc, skóry czy właśnie jamy ustnej. Przekonajmy się zatem jak palenie papierosów może wpłynąć na stan naszej jamy ustnej.

 

Stany przednowotworowe i rak jamy ustnej

Najczęstszą przyczyną raka jamy ustnej jest właśnie palenie papierosów. Rak jamy ustnej jest łatwy do zdiagnozowania przez stomatologa (ma on bardzo dobry dostęp do niej). Jednak większość przypadków diagnozowana jest już w zaawansowanym stadium.

Nowotwór nie pojawia się jednak znikąd. Zanim powstanie jego wczesne, a potem zaawansowane stadium bardzo często musi upłynąć wiele lat. Przed nim pojawia się tzw. stan przednowotworowy.  Zazwyczaj jest to leukoplakia, którą często poprzedza keratoza błony śluzowej. Sama keratoza nie jest stanem przednowotworowym (jest to zrogowacenie błony), jednak powinna być ona dla nas alertem. Miejscami szczególnie narażonymi na rozwój tych chorób są wewnętrzna powierzchnia policzków (blisko kącików ust oraz na poziomie linii zgryzowej), dolna i boczna powierzchnia języka oraz podniebienie.

Z nałogiem palenia wiąże się również raki jamy ustnej o charakterze epidermoidalnym (bardziej złośliwe). Powstają one na zdrowej błonie śluzowej, bez wcześniejszego wystąpienia stanu przednowotworowego. Zazwyczaj występują w formie owrzodzeń.

 

Złogi nazębne i choroby przyzębia

Palacze tracą więcej zębów niż osoby niepalące. Badania wskazują, że młodzi palacze do 30 roku życia są czterokrotnie bardziej narażeni na choroby przyzębia niż ich niepalący rówieśnicy. Wśród nałogowych palaczy powyżej 65. roku życia, aż 41% osób jest bez zębów. W tej samej grupie wiekowej wśród osób niepalących jest już to tylko ok. 20%.

Płytka nazębna odkłada się w większej ilości i zdecydowanie szybciej u osób palących. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest gorszy stan higieny jamy ustnej, niewłaściwe nawyki (szczególnie u uzależnionych mężczyzn). Dodatkowo odkładanie się płytki spowodowane jest zmniejszonym przepływem śliny jaki występuje u palaczy.

 

Głównie u palących kobiet występuje nadgorliwość z szczotkowaniu zębów. Jednak ta „higienofobia” powoduje recesje dziąsłowe. Dodatkowo używanie past o wysokim poziomie ścieralności przyczynia się do uszkodzeń szkliwa i nadwrażliwości zębów. Szorowanie zębów twardymi szczoteczkami także nie ma korzystnego wpływu na stan uzębienia.

Destrukcja przyzębia u palaczy jest zależna od ilości wypalanych papierosów, długością trwania nałogu oraz najogólniej mówiąc stanu dziąseł.

 

Wolniejsze gojenie się ran

Zmiana środowiska jamy ustnej powoduje trudniejsze i wolniejsze gojenie się ran. Ma to wpływ na przebieg terapii chirurgicznej przyzębia, implantację, wyrwanie zęba oraz inne zabiegi w okolicach błony śluzowej jamy ustnej. Istnieje opinia, że palenie tytoniu jest przeciwwskazaniem do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych na przyzębiu. U palaczy istnieje również duże ryzyko komplikacji przy szeregu zabiegów.

 

Inne zmiany w jamie ustnej

U osób palących występuje zaczerwienienie całej błony śluzowej, zmniejszone wydzielanie śliny i nieświeży oddech. Dodatkowe istnieje brak kompatybilności między zabiegami wybielania zębów, a utrzymującym się nałogiem.

 

Skoro zakaz palenia w miejscach publicznych w ogóle nie przyczynił się do zmniejszenia liczby palących, to być może w/w choroby odwiodą od nałogu jakąś część osób. Pozostaje czekać na wyniki sondażów w następnych latach.

 

opr. pw

 

Zobacz w portalu Dentowizja.pl: "Nowotwory jamy ustnej"


POWIĄZANE ARTYKUŁY

lek na raka - Dentonet.pl
Nowy nośnik dla leków na stany przednowotworowe jamy ustnej Lekarz

Opracowaniem nośnika do dostarczania leku w stanach przednowotworowych błony śluzowej jamy ustnej zajmują się młode badaczki z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Dzięki niemu leczenie ma być łatwiejsze i skuteczniejsze.Projekt Joanny Potaś i Jago...

seniorzy - Dentonet.pl
Mniej zdrowe jedzenie, słabsza dbałość o higienę u seniorów Lekarz

W 2050 roku 25 proc. ludności na całym świecie – czyli 2 mld ludzi – osiągnie wiek powyżej 60 lat, a jedna piąta z nich – wiek powyżej 80 lat. Takie informacje podaje raport Organizacji Narodów Zjednoczonych "World Population Ageing 2015". Przy okazj...

proteza - Dentonet.pl
Niedopasowane protezy zwiększają ryzyko raka jamy ustnej Lekarz

Naukowcy z Tata Memorial Center w Bombaju twierdzą, że przewlekłe podrażnienia błon śluzowych jamy ustnej, wynikające z użytkowania niewłaściwie dopasowanej protezy zębowej, są czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej.W Indiach ra...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Rak jamy ustnej - Dentonet.pl
Wlk. Brytania: rak jamy ustnej związany ze stylem życia pacjenta Lekarz

Zachorowania na nowotwory jamy ustnej są bardzo mocno powiązane z szeroko rozumianym stylem życia pacjenta – wynika z danych opublikowanych przez Cancer Research UK. Rak jamy ustnej częściej występuje m.in. u palaczy oraz osób nadużywających alkoholu...

flora bakteryjna jamy ustnej - Dentonet.pl
Palenie papierosów ma wpływ na florę bakteryjną jamy ustnej Lekarz

Grupa naukowców z NYU Langone Medical Center udowodniła, że palenie papierosów w drastyczny sposób zmienia proporcje ponad 600 gatunków bakterii zamieszkujących jamę ustną. Wyniki ich badań opublikowano w „International Society for Microbial Ecology ...

objawy raka jamy ustnej - Dentonet.pl
Objawy raka jamy ustnej – jak można je rozpoznać u pacjentów? Asysta

4 lutego po raz osiemnasty obchodzony będzie Światowy Dzień Walki z Rakiem. Warto więc przypomnieć sobie najważniejsze informacje o nowotworach jamy ustnej. Jakie są objawy raka jamy ustnej? Kto jest narażony na jego wystąpienie?Rak jamy ustnej najcz...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres