Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Wpływ palenia na zdrowie jamy ustnej

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Wpływ palenia na zdrowie jamy ustnej

Wpływ palenia na zdrowie jamy ustnej

Od momentu wprowadzenia zakazu palenia papierosów w miejscach publicznych minęły już prawie dwa lata. Jednak nie przyczyniło się to w żaden sposób na zmniejszenie popularności używki. Jak podaje CBOS, nadal uzależnionych jest blisko 1/3 Polaków (31%).

Skoro tak restrykcyjny i uprzykrzający przepis nie zniechęcił miłośników „dymka” do zerwania z nałogiem to być może sprawi to lista chorób jaka im grozi. Palacze narażeni są m.in. na choroby serca, płuc, skóry czy właśnie jamy ustnej. Przekonajmy się zatem jak palenie papierosów może wpłynąć na stan naszej jamy ustnej.

 

Stany przednowotworowe i rak jamy ustnej

Najczęstszą przyczyną raka jamy ustnej jest właśnie palenie papierosów. Rak jamy ustnej jest łatwy do zdiagnozowania przez stomatologa (ma on bardzo dobry dostęp do niej). Jednak większość przypadków diagnozowana jest już w zaawansowanym stadium.

Nowotwór nie pojawia się jednak znikąd. Zanim powstanie jego wczesne, a potem zaawansowane stadium bardzo często musi upłynąć wiele lat. Przed nim pojawia się tzw. stan przednowotworowy.  Zazwyczaj jest to leukoplakia, którą często poprzedza keratoza błony śluzowej. Sama keratoza nie jest stanem przednowotworowym (jest to zrogowacenie błony), jednak powinna być ona dla nas alertem. Miejscami szczególnie narażonymi na rozwój tych chorób są wewnętrzna powierzchnia policzków (blisko kącików ust oraz na poziomie linii zgryzowej), dolna i boczna powierzchnia języka oraz podniebienie.

Z nałogiem palenia wiąże się również raki jamy ustnej o charakterze epidermoidalnym (bardziej złośliwe). Powstają one na zdrowej błonie śluzowej, bez wcześniejszego wystąpienia stanu przednowotworowego. Zazwyczaj występują w formie owrzodzeń.

 

Złogi nazębne i choroby przyzębia

Palacze tracą więcej zębów niż osoby niepalące. Badania wskazują, że młodzi palacze do 30 roku życia są czterokrotnie bardziej narażeni na choroby przyzębia niż ich niepalący rówieśnicy. Wśród nałogowych palaczy powyżej 65. roku życia, aż 41% osób jest bez zębów. W tej samej grupie wiekowej wśród osób niepalących jest już to tylko ok. 20%.

Płytka nazębna odkłada się w większej ilości i zdecydowanie szybciej u osób palących. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest gorszy stan higieny jamy ustnej, niewłaściwe nawyki (szczególnie u uzależnionych mężczyzn). Dodatkowo odkładanie się płytki spowodowane jest zmniejszonym przepływem śliny jaki występuje u palaczy.

 

Głównie u palących kobiet występuje nadgorliwość z szczotkowaniu zębów. Jednak ta „higienofobia” powoduje recesje dziąsłowe. Dodatkowo używanie past o wysokim poziomie ścieralności przyczynia się do uszkodzeń szkliwa i nadwrażliwości zębów. Szorowanie zębów twardymi szczoteczkami także nie ma korzystnego wpływu na stan uzębienia.

Destrukcja przyzębia u palaczy jest zależna od ilości wypalanych papierosów, długością trwania nałogu oraz najogólniej mówiąc stanu dziąseł.

 

Wolniejsze gojenie się ran

Zmiana środowiska jamy ustnej powoduje trudniejsze i wolniejsze gojenie się ran. Ma to wpływ na przebieg terapii chirurgicznej przyzębia, implantację, wyrwanie zęba oraz inne zabiegi w okolicach błony śluzowej jamy ustnej. Istnieje opinia, że palenie tytoniu jest przeciwwskazaniem do przeprowadzania zabiegów chirurgicznych na przyzębiu. U palaczy istnieje również duże ryzyko komplikacji przy szeregu zabiegów.

 

Inne zmiany w jamie ustnej

U osób palących występuje zaczerwienienie całej błony śluzowej, zmniejszone wydzielanie śliny i nieświeży oddech. Dodatkowe istnieje brak kompatybilności między zabiegami wybielania zębów, a utrzymującym się nałogiem.

 

Skoro zakaz palenia w miejscach publicznych w ogóle nie przyczynił się do zmniejszenia liczby palących, to być może w/w choroby odwiodą od nałogu jakąś część osób. Pozostaje czekać na wyniki sondażów w następnych latach.

 

opr. pw

 

Zobacz w portalu Dentowizja.pl: "Nowotwory jamy ustnej"


POWIĄZANE ARTYKUŁY

palenie papierosów - Dentonet.pl
Palacze bardziej narażeni na zakażenie wirusem COVID-19 Lekarz

Dr Sukhwinder Singh Sohal – kierownik grupy badawczej ds. układu oddechowego związany z Uniwersytetem Tasmanii (Australia) – przekonuje, że palacze są znacznie bardziej narażeni na COVID-19 niż osoby wolne od nałogu tytoniowego. Badania prowadzone n...

palenie papierosów - Dentonet.pl
Palenie tytoniu a ryzyko powikłań leczenia stomatologicznego Lekarz

Powszechnie znane skutki palenia to rozmaite choroby układu oddechowego i krążenia. Mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, że zawierający kilka tysięcy szkodliwych substancji dym tytoniowy negatywnie wpływa na gojenie ran w jamie ustnej. Dlatego palac...

przegląd stomatologiczny - Dentonet.pl
4 lutego – Światowy Dzień Walki z Rakiem po raz dwudziesty Asysta

4 lutego już po raz dwudziesty obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Onkolodzy podkreślają, że w walce z rakiem jednym z najważniejszych narzędzi są badania przesiewowe, czyli badania, które przeprowadza się wśród osób zdrowych w celu wykryc...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Protefix - Dentonet.pl
Jak wspomóc pacjenta ze stanem zapalnym w jamie ustnej? Lekarz

Jednym z najczęstszych powodów wizyt pacjenta w gabinecie stomatologicznym są choroby jamy ustnej. Aż 70% populacji cierpi na choroby przyzębia. Jedną z nich - zaliczanych już do chorób społecznych - jest aftowe zapalenie jamy ustnej. Charakteryzując...

lek na raka - Dentonet.pl
Nowy nośnik dla leków na stany przednowotworowe jamy ustnej Lekarz

Opracowaniem nośnika do dostarczania leku w stanach przednowotworowych błony śluzowej jamy ustnej zajmują się młode badaczki z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Dzięki niemu leczenie ma być łatwiejsze i skuteczniejsze.Projekt Joanny Potaś i Jago...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres