Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Dieta na zdrowie jamy ustnej

Publikacja:
Dieta na zdrowie jamy ustnej

Dieta na zdrowie jamy ustnej

Wszem i wobec wiadomym jest, że aby zachować zdrowe zęby należy dbać o ich higienę poprzez systematyczne szczotkowanie i nitkowanie. To taki MUST HAVE dla naszej jamy ustnej. Czy wiesz jednak, że niektóre produkty spożywcze mogą wspierać zdrowie naszych zębów, a niektóre im szkodzić i zwiększać ryzyko pojawienia się ubytków lub chorób dziąseł?

Jeśli pomimo systematycznej higieny jamy ustnej, borykasz się z problemami jamy ustnej, przeczytaj poniższy artykuł nim sporządzisz listę zakupów i wybierzesz się do sklepu. Przedstawimy w nim bowiem te produkty, które powinny się znaleźć na liście oraz te, które powinny z niej zniknąć, jeśli nasza dieta ma sprzyjać zachowaniu zdrowia jamy ustnej i zębów.

W jaki sposób jedzenie może pomóc nam zachować zdrową jamę ustną?

Podobnie jak każda inna część naszego ciała, nasze zęby i dziąsła potrzebują konkretnych składników, aby prawidłowo funkcjonować. Pisząc składniki, mamy na myśli odpowiednie witaminy i minerały, które są elementem składowym prawidłowego budulca naszych zębów oaz odpowiadają za stan naszych dziąseł. Dodatkowo, w niektórych pokarmach znajdziemy naturalne substancje antybakteryjne, które ochronią naszą jamę ustną przed kolonizacją patogenów. Ważne są również te produkty w naszej diecie, które stymulują ślinianki do produkcji jakże ważnej dla kondycji naszych zębów śliny. Czy wiecie, że to nasz naturalny obrońca przed bakteriami i cukrem? To właśnie w ślinie znajdziemy enzymy, które są odpowiedzialne za pierwszy etap rozkładu cukrów. Niedawno naukowcy odkryli również, że w ślinie „pływają” białe krwinki, które tworzą sieć struktur białkowych, w którą „chwytają” chorobotwórcze bakterie.

Które produkty pomogą nam zachować zdrowie jamy ustnej?

Na półkach sklepowych znajdziesz wiele produktów, które wspierają zdrowie jamy ustnej. Poniżej podajemy kilka przykładów, które warto dodać do codziennego menu.

Jogurty

Jogurty są bogate w wapń, dzięki czemu pomagają wzmocnić emalię ochronną naszych zębów. Ostatnie badania pokazują również, że jedzenie jogurtów może poprawić świeżość naszego oddechu. W jogurtach znajdziemy bowiem probiotyczne bakterie, takie jak Lactobacillus bulgaricus czy Streptococcus thermophilus, które są odpowiedzialne za rozkład związków odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach w jamie ustnej (np. siarkowodoru). Zwróć jednak uwagę, aby wybrać jogurt naturalny, który nie zawiera cukru.

Jabłka, seler naciowy i marchew

Jabłka, seler naciowy i marchew to idealne produkty do schrupania jako zdrowa przekąska. Oprócz tego, że są bogactwem witamin, zwiększają produkcję śliny, a ta (jak już wiemy) pomaga nam uporać się z cukrami i bakteriami w jamie ustnej.

Rodzynki

Powszechnie mówi się, aby unikać pokarmów, które są lepkie i mogą z łatwością „utknąć” między naszymi zębami, nawet w tych miejscach, które dla innych pokarmów są trudno dostępne. Jednakże naukowcy odkryli niedawno, że słodkie, klejące rodzynki kryją w sobie składniki, hamujące rozwój bakterii, które mogą pomóc w zapobieganiu powstawania ubytków. Do tej samej grupy owoców należy suszona żurawina oraz śliwka.

Zielona herbata

Coraz więcej badań sugeruje, że zielona herbata może poprawić zdrowie zębów i przyzębia, zapobiegając resorpcji kości (powolny zanik składników budulcowych zęba), zmniejszając stan zapalny i hamując rozwój bakterii wywołujących choroby dziąseł.

Produkty pełnoziarniste

Już od dawna dietetycy podkreślają jak ważne dla naszego zdrowia jest uzupełnienie codziennej diety w produkty pełnoziarniste. W ostatnich badaniach wiąże się je również z poprawą stanu zdrowia przyzębia. Produkty pełnoziarniste, takie jak owies, jęczmień, otręby i brązowy ryż, mogą pośrednio poprawić zdrowie jamy ustnej poprzez poprawę zdolności organizmu do przetwarzania cukru we krwi.

Cynamon

Ta smaczna przyprawa zawiera naturalne olejki roślinne (bogate w aldehyd cynamonowy), które, jak wykazano w wielu publikacjach naukowych, zabijają bakterie jamy ustnej. Warto zatem dodać tę aromatyczną przyprawę do porannej owsianki. Na zdrowie!

Guma do żucia bez cukru

Kupując gumę do żucia zwróć uwagę, czy w jej składzie znajduje się zamiennik cukru – ksylitol, należący do alkoholi cukrowych. Ksylitol pomaga zahamować wzrost patogennych bakterii w jamie ustnej, zapobiegając próchnicy zębów.

Żurawina

Żurawina ma wyjątkowo dobrą sławę w medycynie naturalnej. Powszechnie znane są jej dobroczynne właściwości w przypadku zapobiegania infekcjom pęcherza i często sięgają po nią osoby, u których infekcje intymne to nawracający problem. Żurawina zawiera naturalne związki, które utrudniają bakteriom przywieranie do powierzchni. Jest to również bardzo porządna cecha u osób borykających się z ubytkami.

Mięta

Mięta nie tylko pomoże zwalczyć nieświeży oddech, ale wesprze nas również w walce z patogennymi bakteriami jamy ustnej, dzięki zawartości mentolu.

Cebula

Zdajemy sobie sprawę, że pojawienie się cuchnącej cebuli na liście produktów korzystnych dla zdrowia naszej jamy ustnej wydaje się być dość kontrowersyjne. Jednak musimy wiedzieć, że cebula charakteryzuje się właściwościami mikrobiologicznymi, które szkodzą bakteriom, powodującym próchnicę i choroby dziąseł.

Zielone liściaste warzywa

Podobnie jak produkty pełnoziarniste, zielone warzywa liściaste pomagają obniżyć poziom cukru we krwi. Zawierają również składniki, które mogą pomóc w walce z bakteriami. Dodatkowo, liściaste warzywa dłużej przeżuwamy, a dzięki temu zwiększa się produkcja śliny. Na uwagę zasługuje również fakt, że warzywa liściaste są bogate w minerały i zawierają niewiele cukru lub nie zawierają go wcale. Jedzmy je zatem na zdrowie!

Mleko i sery

Oprócz tego, iż mleko i sery to źródło wapnia, który może wzmacniać zęby i kości, produkty mleczne zawierają również białko, zwane kazeiną, które może neutralizować, szkodliwe dla naszych zębów, kwasy, wytwarzane przez bakterie w jamie ustnej.

Migdały

Wykazano, że migdały o wysokiej zawartości wapnia i niskiej zawartości cukru obniżają poziom cukru we krwi, jednocześnie zwiększając produkcję śliny.

Woda

Niestety, ale spośród dostępnych w sklepach napojów, woda jest jednym z niewielu, które są korzystne dla naszej jamy ustnej. Jeśli trudno Ci się oprzeć słodkim napojom, warto po ich spożyciu przepłukać jamę ustną łykiem wody mineralnej.

A jakich produktów unikać?

Niestety, ale oprócz produktów korzystnych dla zdrowia naszej jamy ustnej, na sklepowych półkach znajdziemy mnóstwo przekąsek, z których zdecydowanie powinniśmy zrezygnować.

Poniżej lista produktów do skreślenia:
1. Cukierki: lizaki, toffi, popularne miętówki, karmelki
2. Słodzone napoje: napoje dla sportowców, soki, lemoniady, słodkie herbaty na zimno, itp.,
3. Chrupiące przekąski: krakersy i chipsy
4. Owoce cytrusowe: aby zminimalizować działanie kwasów, jedzmy je w połączeniu z innymi produktami

Apteczka powinna być w gotowości!

Niestety, ale czasami pomimo naszych starań, codziennej higieny i dbania o stan zdrowia jamy ustnej, pojawi się bolesny stan zapalny. Warto być przygotowanym i uzupełnić apteczkę w produkty pierwszej potrzeby, które pomogą nam zwalczyć ból i stan zapalny do momentu wizyty u stomatologa. Jednym z takich produktów jest lek Glimbax, który zawiera diklofenak – substancję działającą przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Podczas płukania jamy ustnej lekiem Glimbax, substancja czynna – diklofenak – szybko dociera do miejsc zmienionych zapalnie i przynosi ulgę w bólu. Lek jest dostępny bez recepty w aptekach stacjonarnych i on-line.

Tymczasem życzymy wszystkim dużo zdrowia!


POWIĄZANE ARTYKUŁY

zdrowie jamy ustnej3
UK: gdzie najbardziej dba się o zdrowie jamy ustnej? Lekarz

Badanie przeprowadzone przez Bandon Dental miało wykazać, w których miastach w Wielkiej Brytanii mieszkańcy przykładają najwięcej wagi do stanu zdrowia jamy ustnej. Zestawienie otwiera miasto Solihull w hrabstwie West Midlands, które uzyskało 252 pun...

owoce i warzywa dla dzieci - Dentonet.pl
Wegetarianizm i weganizm a zdrowie jamy ustnej Asysta

Pierwszy października to Światowy Dzień Wegetarianizmu, który został ustanowiony w 1977 roku przez Północnoamerykańskie Towarzystwo Wegetariańskie (North American Vegetarian Society). Przy tej okazji warto sprawdzić, jak niespożywanie mięsa i jego pr...

e-papierosy - Dentonet.pl
E-papierosy negatywnie wpływają na zdrowie jamy ustnej Lekarz

Choć stężenie toksycznych związków chemicznych w substancjach ciekłych oraz parze e-papierosów jest niższe niż w przypadku papierosów tradycyjnych, to i tak stanowią one potencjalny czynnik karcynogenny – pisze na łamach „Pulsu Medycyny” dr n. med. M...

ROZWIŃ WIĘCEJ
zdrowie jamy ustnej
Japonia: zdrowie jamy ustnej a sarkopenia i cukrzyca Lekarz

W licznych badaniach dowiedziono, że stan zdrowia jamy ustnej ma istotne przełożenie na zdrowie ogólne. Kilka opublikowanych dotychczas prac dotyczyło związku pomiędzy stanem jamy ustnej a cukrzycą oraz sarkopenią. Ponieważ jednak dowody są skąpe, a ...

choroby jamy ustnej dzieci
Lęk rodziców wpływa na zdrowie jamy ustnej dzieci Lekarz

Powszechnie wiadomo, że złe doświadczenia z wcześniejszych wizyt u dentysty mogą mieć negatywny wpływ na jakość życia powiązaną ze zdrowiem jamy ustnej. Jednak nowe badanie sugeruje, że wyrażany przez rodziców lęk przed leczeniem stomatologicznym moż...

Linkhouse higiena jamy ustnej
Higiena i zdrowie jamy ustnej u osób starszych Pacjent

O tym jak ważne jest regularne mycie zębów uczy się najmłodsze szkraby – podkreślając przy tym, że nawyk dbania o jamę ustną ma zapewnić im piękny uśmiech i zdrowie. Jest to tym bardziej zastanawiające, gdy zrozumiemy, że wśród stomatologicznych dysk...

choroby wzroku
Jak choroby wzroku wpływają na zdrowie jamy ustnej? Lekarz

Z raportu opracowanego przez CareQuest Institute for Oral Health można wnioskować, że zaburzenia widzenia i ogólnoustrojowe przyczyny problemów z organem wzroku (takie jak cukrzyca i choroby serca) wywierają negatywny wpływ na stan zdrowia jamy ustne...

zęby sportowców - Dentonet.pl
Sport to zdrowie... jamy ustnej? Nie w każdym przypadku Lekarz

Wzajemny wpływ zdrowia jamy ustnej na zdrowie ogólne od dawna nie budzi kontrowersji w środowisku medycznym. Wiele wskazuje jednak na to, że zależność ta pozostaje mało znana m.in. w świecie sportu. Badania przeprowadzone z udziałem sportowców dowodz...

energetyki
Spożywanie napojów energetycznych a zdrowie jamy ustnej Asysta

Napoje energetyczne stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia zębów, przede wszystkim ze względu na ich właściwości kwasowe. Nie pozostają one bez wpływu na szkliwo, prowadząc do jego demineralizacji. Dlatego u osób spożywających tzw. energetyki tym ba...

zdrowie jamy ustnej1
Jak ramadan wpływa na zdrowie jamy ustnej pacjentów? Asysta

Dla muzułmanów na całym świecie właśnie rozpoczął się święty, dziewiąty w roku miesiąc – ramadan. Z tego powodu w portalu Dentistry.co.uk Sakina Syed, higienistka stomatologiczna z Londynu, wyjaśnia, w jaki sposób post może wpływać na zdrowie jamy us...

USA
Zdrowie jamy ustnej 2024 – ranking stanów USA Lekarz

Firma WalletHub opublikowała doroczny ranking stanów USA o najlepszym i najgorszym zdrowiu jamy ustnej mieszkańców. Porównano w nim wszystkie 50 stanów oraz stołeczny Dystrykt Kolumbii pod kątem 25 kluczowych wskaźników. Oceniono m.in. odsetek dorosł...