Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Nieświeży oddech jak leczyć? Czy to nieuleczalna choroba czy nieprzyjemna przypadłość?

Publikacja:

Nieświeży oddech jak leczyć? Czy to nieuleczalna choroba czy nieprzyjemna przypadłość?

 

Nieświeży oddech (z łac. fetor ex ore lub halitosis) to jeden z podstawowych problemów higieny jamy ustnej, który dotyka wielu osób. Przypadłość ta powoduje niezręczne sytuacje w codziennym życiu, czasami nawet utrudnia kontakty z ludźmi.

Spora część z nas nie wyczuwa przykrej woni z własnych ust, ci zaś, którzy zdają sobie z niej sprawę, traktują ją często jako nieuleczalną chorobę. Warto jednak pamiętać, że nieświeży oddech nie jest chorobą, ale objawem.

Nieświeży oddech jak leczyć, jak niwelować objawy?

Halistosis można zlikwidować – należy tylko poznać czynniki powodujące tę przypadłość oraz wypracować metody, które pozwolą się jej pozbyć.

Przyczyny nieświeżego oddechu

Tym, co odczuwamy jako przykrą woń z ust, są lotne związki siarki.

Przyczyn tego stanu należy poszukiwać w jamie ustnej lub w chorobach ogólnoustrojowych.

Dokładną diagnozę pomoże ustalić lekarz stomatolog.

Zaniedbania higieny a leczenie nieświeżego oddechu

Aż w ponad połowie przypadków skutkiem nieświeżego oddechu są zaniedbania w higienie jamy ustnej, czyli nieumiejętne i niedbałe szczotkowanie zębów, ubytki, próchnica, schorzenia dziąseł.

Często zdarza się, że źródłem nieświeżego oddechu jest język, na którym gromadzi się nalot. Dlatego bezwzględnie należy pamiętać, aby codziennie go czyścić.

Nieświeży oddech pojawia się często po przebudzeniu. Jest to tzw. halistosis poranny. Przyczyną jego powstawania jest zmniejszone wydzielanie śliny podczas snu, co powoduje mnożenie się flory bakteryjnej w jamie ustnej.

W takim przypadku nieprzyjemny zapach znika zaraz po umyciu zębów.

Nieprzyjemny zapach z ust można zlikwidować. Przede wszystkim należy przestrzegać zasad higieny jamy ustnej, a w szczególności regularnie i dokładnie szczotkować zęby.

Należy dobrać odpowiednią pastę, która pomoże zwalczyć nieprzyjemny oddech. Na rynku dostępne są produkty, które zapewniają 12-godzinne uczucie świeżości.

Nie można zapominać o regularnym stosowaniu nici dentystycznych, które pomagają usuwać resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych.

Trzeba również oczyszczać język z gromadzącego się na nim nalotu – najlepiej za pomocą szczoteczki lub specjalnej skrobaczki. Dobrze jest używać antybakteryjnych płukanek do ust. Niezmiernie ważne są regularne wizyty u stomatologa – co najmniej raz na 6 miesięcy.

W walce z nieświeżym oddechem istotne jest, aby nie dopuszczać do wysychania jamy ustnej. W tym celu należy pić spore ilości napojów, najlepiej wody mineralnej lub żuć gumę bezcukrową. Warto jednak pamiętać, że odświeżające cukierki i dezodoranty do ust leczą skutki, a nie przyczynę, więc sprawdzają się na krótką metę.

Nieświeży oddech – leczymy ograniczając przyczyny

Trzeba także ograniczyć spożycie napojów alkoholowych i papierosów – używki te wysuszają usta, tym samym pogłębiają problem. Na świeżość oddechu mają wpływ również pokarmy, które spożywamy. Stosowanie ostrych przypraw, czosnku i cebuli może powodować nieświeży oddech, wówczas należy wyeliminować te składniki z codziennego menu.

Jeżeli zachowujemy higienę, a nieprzyjemny zapach z ust nadal się utrzymuje, to znaczy, że nieświeży oddech może być skutkiem choroby narządów wewnętrznych. Choć takie przypadki należą do rzadkości, wówczas jednak należy udać się do lekarza i rozpocząć leczenie.

Nieświeży oddech to przypadłość, która nie jest przyjemna dla otaczających nas ludzi. Warto więc sprawdzić, czy ta dolegliwość nas nie dotyczy.

Jeżeli zetkniesz się z nieświeżym oddechem u innych, delikatnie i taktownie zwróć uwagę każdemu, kto cierpi na tę przypadłość. Amerykanie wymyślili nawet specjalne kartki okolicznościowe.

Pamiętaj, że nieświeży oddech jest problemem, z którym można sobie poradzić. Wystarczy przestrzegać kilku zasad oraz dobrać właściwe środki.

inf.wł.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dziasla2
Choroba dziąseł: potrzebne są oficjalne rekomendacje! Lekarz

Towarzystwa stomatologiczne powinny opracować formalne wytyczne na temat postępowania u pacjentów z chorobami przyzębia ze stanem zapalnym  utrzymującym się po skalingu i root planingu. To wniosek płynący z komentarza opublikowanego w czasopiśmie „Jo...

pomoc medyczna wielkanoc1
Nagła choroba podczas świąt? Sprawdź, gdzie znajdziesz pomoc! Pacjent

Przeziębienie, ból brzucha, gorączka, ból zęba – choroba nie wybiera. Każdy może poczuć się gorzej w czasie świąt wielkanocnych. Gdzie w takiej sytuacji można znaleźć pomoc medyczną? W nocy, niedziele i święta – także wielkanocne – pomoc medyczną mo...

ROZWIŃ WIĘCEJ
lekarz - Dentonet.pl
Akromegalia - "choroba gigantów" i objawy stomatologiczne Lekarz

Zmiany w rysach twarzy i sylwetce, powiększony nos i język, pogrubiałe usta, rosnące dłonie i stopy, poszerzające się przerwy między zębami – to charakterystyczne objawy akromegalii nazywanej chorobą gigantów. Rokrocznie w Polsce rozpoznaje się ok. 2...

polpasiec
Tydzień Wiedzy o Półpaścu. "To nie jest choroba łagodna" Lekarz

– Półpasiec nie jest chorobą łagodną, w stanie ostrym wywołuje silne bóle i może doprowadzić do groźnych powikłań – ostrzegają eksperci z okazji przypadającego w dniach 26 lutego - 3 marca Tygodnia Wiedzy o Półpaścu. Półpasiec to choroba zakaźna, do...

polio
Wraca polio – choroba uznana za wyeliminowaną? Lekarz

Po raz pierwszy od ponad pięciu lat w jednym z regionów uznanych za wolne od dzikich szczepów poliowirusa pojawiło się ognisko epidemiczne. Jeśli zestawimy to z informacją, że objawy choroby wywołanej tym wirusem występują średnio u jednej na 150 osó...

ryby
Czy ryby w diecie chronią przed chorobą dziąseł? Lekarz

W naszej diecie jednoznacznie polecane jest spożywanie ryb: dostarczają one m.in. witamin A, B, D i E, składników mineralnych (takich jak magnez, żelazo, wapń, potas, selen, jod, fluor) oraz cennych kwasów omega-3. Ich wpływ dotyczy również zdrowia j...

hipofosfatazja
Hipofosfatazja – choroba kruchych kości Lekarz

Wykrzywione kości, deformacje szkieletu, nawracające złamania, przedwcześnie wypadające zęby, osłabione mięśnie, problemy z poruszaniem się, nieustanny ból – tak objawia się hipofosfatazja (HPP), ultrarzadkie schorzenie genetyczne, zwane też chorobą ...

senior - Dentonet.pl
Związek zapalenia przyzębia z chorobą Alzheimera Lekarz

Bakterie odpowiadające za chorobę przyzębia mogą również przyczyniać się do rozwoju choroby Alzheimera (AD). Do takiego wniosku doszli pochodzący z Tajwanu autorzy artykułu, który opublikowano w czasopiśmie „Journal of Dental Sciences”. Do tej pory ...

uchwyt na szczoteczke glowne
Uchwyt na szczoteczkę dla osób z chorobą Parkinsona Lekarz

Borykający się z chorobą Parkinsona pensjonariusze domu opieki Magnolia Springs w mieście Florence w stanie Kentucky (USA) zyskali ciekawą pomoc w utrzymywaniu higieny jamy ustnej. Studenci z pobliskiego Ignite Institute zaprojektowali dla nich specj...

Angelini zdjecie
Rola higienistki w leczeniu pacjenta z chorobą przyzębia Asysta

Choroby przyzębia są drugą po próchnicy chorobą prowadząca do utraty zębów u osób po 40. roku życia. Zapalenie przyzębia rozwija się w wyniku zakłócenia równowagi pomiędzy patogenami płytki nazębnej a mechanizmami obronnymi gospodarza. Dużą rolę odgr...