Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Nieświeży oddech jak leczyć? Czy to nieuleczalna choroba czy nieprzyjemna przypadłość?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Nieświeży oddech jak leczyć? Czy to nieuleczalna choroba czy nieprzyjemna przypadłość?

 

Nieświeży oddech (z łac. fetor ex ore lub halitosis) to jeden z podstawowych problemów higieny jamy ustnej, który dotyka wielu osób. Przypadłość ta powoduje niezręczne sytuacje w codziennym życiu, czasami nawet utrudnia kontakty z ludźmi.

Spora część z nas nie wyczuwa przykrej woni z własnych ust, ci zaś, którzy zdają sobie z niej sprawę, traktują ją często jako nieuleczalną chorobę. Warto jednak pamiętać, że nieświeży oddech nie jest chorobą, ale objawem.

Nieświeży oddech jak leczyć, jak niwelować objawy?

Halistosis można zlikwidować – należy tylko poznać czynniki powodujące tę przypadłość oraz wypracować metody, które pozwolą się jej pozbyć.

Przyczyny nieświeżego oddechu

Tym, co odczuwamy jako przykrą woń z ust, są lotne związki siarki.

Przyczyn tego stanu należy poszukiwać w jamie ustnej lub w chorobach ogólnoustrojowych.

Dokładną diagnozę pomoże ustalić lekarz stomatolog.

Zaniedbania higieny a leczenie nieświeżego oddechu

Aż w ponad połowie przypadków skutkiem nieświeżego oddechu są zaniedbania w higienie jamy ustnej, czyli nieumiejętne i niedbałe szczotkowanie zębów, ubytki, próchnica, schorzenia dziąseł.

Często zdarza się, że źródłem nieświeżego oddechu jest język, na którym gromadzi się nalot. Dlatego bezwzględnie należy pamiętać, aby codziennie go czyścić.

Nieświeży oddech pojawia się często po przebudzeniu. Jest to tzw. halistosis poranny. Przyczyną jego powstawania jest zmniejszone wydzielanie śliny podczas snu, co powoduje mnożenie się flory bakteryjnej w jamie ustnej.

W takim przypadku nieprzyjemny zapach znika zaraz po umyciu zębów.

Nieprzyjemny zapach z ust można zlikwidować. Przede wszystkim należy przestrzegać zasad higieny jamy ustnej, a w szczególności regularnie i dokładnie szczotkować zęby.

Należy dobrać odpowiednią pastę, która pomoże zwalczyć nieprzyjemny oddech. Na rynku dostępne są produkty, które zapewniają 12-godzinne uczucie świeżości.

Nie można zapominać o regularnym stosowaniu nici dentystycznych, które pomagają usuwać resztki jedzenia z przestrzeni międzyzębowych.

Trzeba również oczyszczać język z gromadzącego się na nim nalotu – najlepiej za pomocą szczoteczki lub specjalnej skrobaczki. Dobrze jest używać antybakteryjnych płukanek do ust. Niezmiernie ważne są regularne wizyty u stomatologa – co najmniej raz na 6 miesięcy.

W walce z nieświeżym oddechem istotne jest, aby nie dopuszczać do wysychania jamy ustnej. W tym celu należy pić spore ilości napojów, najlepiej wody mineralnej lub żuć gumę bezcukrową. Warto jednak pamiętać, że odświeżające cukierki i dezodoranty do ust leczą skutki, a nie przyczynę, więc sprawdzają się na krótką metę.

Nieświeży oddech – leczymy ograniczając przyczyny

Trzeba także ograniczyć spożycie napojów alkoholowych i papierosów – używki te wysuszają usta, tym samym pogłębiają problem. Na świeżość oddechu mają wpływ również pokarmy, które spożywamy. Stosowanie ostrych przypraw, czosnku i cebuli może powodować nieświeży oddech, wówczas należy wyeliminować te składniki z codziennego menu.

Jeżeli zachowujemy higienę, a nieprzyjemny zapach z ust nadal się utrzymuje, to znaczy, że nieświeży oddech może być skutkiem choroby narządów wewnętrznych. Choć takie przypadki należą do rzadkości, wówczas jednak należy udać się do lekarza i rozpocząć leczenie.

Nieświeży oddech to przypadłość, która nie jest przyjemna dla otaczających nas ludzi. Warto więc sprawdzić, czy ta dolegliwość nas nie dotyczy.

Jeżeli zetkniesz się z nieświeżym oddechem u innych, delikatnie i taktownie zwróć uwagę każdemu, kto cierpi na tę przypadłość. Amerykanie wymyślili nawet specjalne kartki okolicznościowe.

Pamiętaj, że nieświeży oddech jest problemem, z którym można sobie poradzić. Wystarczy przestrzegać kilku zasad oraz dobrać właściwe środki.

inf.wł.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

COVID-19 - Dentonet.pl
COVID-19 chorobą zawodową lekarzy dentystów? Lekarz

Prezydium NRL apeluje o nowelizację przepisów, która pozwoli na szybsze uwzględnienie COVID-19 jako choroby zawodowej osób wykonujących zawody medyczne, w tym lekarzy i lekarzy dentystów. Jak czytamy w komunikacie, NRL po raz kolejny zwraca uwagę na...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Anglia: aktualne wytyczne, jak leczyć podczas pandemii Lekarz

Minął już kwartał, odkąd po złagodzeniu ograniczeń spowodowanych przez pandemię COVID-19 gabinety dentystyczne na terenie Anglii mogą ponownie przeprowadzać standardowe leczenie. Wytyczne dotyczące przyjmowania pacjentów stomatologicznych z zachowani...

choroby przyzębia - Dentonet.pl
Choroba przyzębia zwiększa ryzyko raka przełyku i żołądka Lekarz

Pacjenci, którzy przebyli choroby dziąseł są bardziej narażeni na rozwój nowotworów przełyku i żołądka. Do takich wniosków doszli naukowcy ze Stanów Zjednoczonych, których badania zostały opublikowane na łamach czasopisma „British Medical Journal” (B...

ROZWIŃ WIĘCEJ
zakażenia lekarzy - Dentonet.pl
Lekarze kłamią, by móc leczyć wszystkich swoich pacjentów Lekarz

Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, lekarze muszą uciekać się do mówienia nieprawdy, by móc nadal pomagać wszystkim pacjentom. To efekt rozporządzenia ministerstwa zdrowia, zgodnie z którym lekarze i pielęgniarki zajmujący się pacjentami zakażonymi koro...

COVID-19 - Dentonet.pl
COVID-19 jest chorobą zawodową – w jakich sytuacjach? Asysta

Zgodnie z rozporządzeniem ministerstwa zdrowia, choroba COVID-19 wywoływana przez zakażenie wirusem SARS-CoV-2 po spełnieniu określonych warunków może być uznawana za chorobę zawodową. Z treści pisma wystosowanego przez ministerstwo zdrowia do Naczel...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres