Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Czy wiesz co to jest halitosis?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Czy wiesz co to jest halitosis?

Czy wiesz co to jest halitosis?

Używanie odświeżających pastylek czy gum do żucia, tak często reklamowanych w prasie, radiu i telewizji, nie zawsze pomaga w zwalczeniu nieświeżego oddechu.

Istnieje bowiem pewna grupa osób, u której pomimo idealnej higieny zębów występuje nieprzyjemny zapach z ust. Objaw ten fachowo nazywa się halitosis, „bad breath” lub też fetor ex ore.

Leczenie halitosis

Część z tych osób nie jest świadoma swojego nieświeżego oddechu, część jest świadoma, lecz wstydząc się swojej dolegliwości nie szuka pomocy u lekarza. A konsultacje ze stomatologiem są niezbędne w leczeniu halitozy.

Pozostałe osoby odczuwając przykry zapach udają się do lekarza, jednak istniejący stan nie zostaje potwierdzony badaniem klinicznym.

Przyczyna halitosis najczęściej dotyczy samej jamy ustnej, a rzadziej problemów otolaryngologicznych czy chorób ogólnych.

Przyczyny halitosis

Źródło przykrego zapachu może tkwić w ubytkach próchnicowych, pozostawionych korzeniach zębów, zapaleniu dziąseł, nalocie na języku, zębach zgorzelinowych, grzybicy jamy ustnej oraz nieprawidłowym użytkowaniu uzupełnień protetycznych.

Za nieprzyjemne substancje zapachowe bowiem odpowiedzialne są bakterie beztlenowe, które mogą pojawić się wraz z wymienionymi dolegliwościami. Produktem ich metabolizmu są lotne związki siarki. Przykry zapach z ust wywołuje także kadaweryna – produkt rozpadu bakteryjnego mięs i ryb.

Badanie przyczyn halitosis

Aby zbadać przyczyny halitosis w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza stomatologa. Jeżeli sanacja jamy ustnej okaże się nieskuteczna, kolejne kroki należy skierować do lekarza laryngologa.

Powinien on ocenić stan migdałków, gardła, nosa i zatok obocznych nosa, gdyż ich przewlekłe stany zapalne mogą wywoływać omawiane objawy. Jeżeli jednak pomimo poprawnej higieny zębów, sanacji jamy ustnej i wykluczenia chorób otolaryngologicznych przykry zapach wciąż się utrzymuje należy złożyć wizytę lekarzowi interniście.

Choroby przewodu pokarmowego a halitosis

Do zaistniałego problemu mogą się bowiem przyczynić choroby przewodu pokarmowego tj. ostry nieżyt żołądka, choroby przełyku, choroba wrzodowa. Ponadto istnieje szereg innych chorób mogących powodować przykrą woń z ust, m.in. roztrzeń oskrzeli, gruźlica, niewyrównana cukrzyca, niewydolność wątroby czy niewydolność nerek.

Źródłem dolegliwości mogą być również niedobory witamin oraz zażywanie pewnych leków. Jednak jeśli w dalszym ciągu nie udaje się zidentyfikować przyczyny należy przystąpić do zabiegów mających na celu eliminację bakterii bytujących na języku.

Profilaktyka i leczenie halitosis

W tym celu stosuje się tabletki utleniające, drażetki chlorofilowe, płukanki z chlorheksadyną i skrobaki do języka. Trudno dostępne skrobaki do języka można zastąpić zwykłą szczoteczką do zębów lub plastikową łyżeczką.

Świeży oddech jest naszą nierozłączną wizytówką. Czasami wystarczy niewiele by go przywrócić, zatem nie wstydźmy się o nim porozmawiać z naszym lekarzem.

Lek. dent. Renata Kaczorowska – konsultant Dentonetu

Przeczytaj również inne artykuły poświęcone problemowi halitosis:

5 sposobów na świeży oddech
Nieświeży oddech? Powiedz mu stop!
Nieświeży oddech u dziecka


POWIĄZANE ARTYKUŁY

lek na COVID - Dentonet.pl
Jest polski lek na COVID-19 Lekarz

Zawierający przeciwciała ozdrowieńców polski lek na COVID-19 jest bardzo obiecujący, ale trzeba jeszcze potwierdzić jego skuteczność w badaniach klinicznych – powiedział PAP wirusolog prof. Krzysztof Pyrć z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Lubelska spó...

szczepionka na COVID - Dentonet.pl
Jest prototyp polskiej szczepionki na SARS-CoV-2 Lekarz

Mamy prototyp polskiej szczepionki na SARS-CoV-2. Przechodzimy do etapu charakterystyki molekularnej i przygotowań do badań klinicznych – powiedział PAP onkolog i immunolog prof. Andrzej Mackiewicz. Prof. Mackiewicz wspólnie z grupą naukowców z Cent...

dr Bogurski - Dentonet.pl
Najtrudniejsze w leczeniu bezzębia jest... [VIDEO] Lekarz

Projektując uzupełnienia protetyczne należy wziąć pod uwagę m.in. rysy twarzy, ale prawdziwym kluczem do sukcesu jest nawiązanie właściwych relacji z pacjentem – mówi lek. dent. Marcin Bogurski, członek zarządu Polskiej Akademii Stomatologii Estetycz...

ROZWIŃ WIĘCEJ
PTS: Kwestionowanie opieki stomatologicznej jest niepożądane Lekarz

Polskie Towarzystwo Stomatologiczne w stanowczy sposób odniosło się do zaleceń WHO, by – ze względu na zagrożenie koronawirusem – rutynowe wizyty dentystyczne były odkładane w czasie. – Kwestionowanie zasadności opieki stomatologicznej oraz podważani...

stomatologia - Dentonet.pl
UK: COVID-19 jest szansą na reformę stomatologii? Lekarz

Brytyjski ekspert w dziedzinie epidemiologii wzywa – na łamach prestiżowego ogólnomedycznego czasopisma „The Lancet” – do podejmowania odważnych i radykalnych decyzji, które pozwolą zmienić dotychczasowy model funkcjonowania stomatologii w Zjednoczon...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres