Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Halitoza – jak uniknąć halitozy, czyli brzydkiego zapachu z ust?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Halitoza – jak uniknąć halitozy, czyli brzydkiego zapachu z ust?

Halitoza – jak uniknąć halitozy, czyli brzydkiego zapachu z ust?

Spożycie dużej ilości tłustych potraw oraz przejedzenie mogą skutkować pojawieniem się przykrego zapachu z ust (halitozy). Szczególnie po świętach warto zadbać o higienę jamy ustnej, aby nie dopuścić do pojawienia się tej przykrej dolegliwości.

Halitoza dużym problemem w społeczeństwie

Halitoza to problem 15-60% społeczeństwa. Najczęściej jej przyczyny należy szukać bezpośrednio w jamie ustnej – jej źródłem mogą być choroby zębów (np. próchnica), dziąseł, niedokładna higiena, ale też problemy laryngologiczne.

Przykry zapach pojawia się w wyniku obecności bakterii, które produkują związki chemiczne, w tym nieprzyjemnie pachnące związki siarki. Dużo rzadziej brzydki zapach z ust jest skutkiem chorób przewodu pokarmowego. Nieświeży oddech najczęściej pojawia się jednak po zjedzeniu pewnego rodzaju potraw – czosnku, cebuli, tłuszczów zwierzęcych, może być też skutkiem palenia papierosów i picia alkoholu.

Higiena jamy ustnej a halitoza

Podstawą w walce z halitozą jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Należy dokładnie szczotkować zęby oraz czyścić przestrzenie międzyzębowe przy użyciu nici dentystycznych oraz szczoteczek międzyzębowych. Nie można zapominać o czyszczeniu języka podczas mycia zębów – obecnie wiele szczoteczek do zębów jest wyposażonych w specjalną końcówkę, która w tym pomaga.

Halitoza a dieta

Warto także zadbać o odpowiednią dietę, a więc zwracać uwagę na ilość spożywanego nabiału, tłuszczów zwierzęcych, przypraw, czosnku i cebuli oraz alkoholu.

Jak uniknąć halitozy?

Nie da się jednak uniknąć wizyty u dentysty. Wyleczenie próchnicy oraz chorób dziąseł, pozbycie się kamienia nazębnego to pierwszy krok do pozbycia się nieprzyjemnego zapachu z ust. Ponadto lekarz dentysta może zalecić stosowanie odpowiednich środków, które pomogą zredukować ilość związków siarki w wydychanym powietrzu.

A jeśli nic z powyższych sposobów nie pomaga, z pomocą może przyjść lekarz internista, ponieważ około 15% przypadków halitozy ma przyczynę poza jamą ustną.

Z pewnością problemu halitozy nie warto lekceważyć. Brzydki zapach z ust może wpłynąć negatywnie na kontakty z innymi, a także samopoczucie osoby, która się z nim zmaga.

KeL

Poznaj sposoby na nieświeży oddech

Dowiedz się co pomaga na nieświeży oddech


POWIĄZANE ARTYKUŁY

przyczyny nieświeżego oddechu - Dentonet.pl
Przyczyny nieświeżego oddechu - poradnik dla pacjentów Pacjent

Nieświeży oddech – zwany fachowo halitozą – to krępująca dolegliwość, która może mieć wpływ na życie zawodowe i prywatne. Według statystyk, z problemem tym boryka się okresowo nawet 80% osób na całym świecie. Przyczyny nieświeżego oddechu mogą być ro...

higiena jamy ustnej u dzieci - Dentonet.pl
Pięć ważnych pytań o prawidłową higienę jamy ustnej u dzieci Pacjent

Nauka zasad prawidłowej higieny jamy ustnej u dzieci to zadanie rodziców. Najprostszym sposobem nauki jest bycie dobrym wzorem. Co jednak, jeśli dorośli nie dysponują odpowiednią wiedzą, którą mogliby przekazać dzieciom? Odpowiadamy na najczęstsze py...

5 sposobów na zdrowe zęby - Dentonet.pl
5 sposobów na zdrowe zęby - co trzeba o nich wiedzieć? Pacjent

Świadomość Polaków odnośnie zdrowia jamy ustnej wciąż pozostawia wiele do życzenia – myjemy zęby niedokładnie i za rzadko, dentystę odwiedzamy dopiero wtedy, gdy coś zaczyna nas boleć, nie dbamy też o jakość spożywanych posiłków. Tymczasem wystarczy ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
higiena jamy ustnej u dzieci - Dentonet.pl
Dlaczego higiena jamy ustnej u najmłodszych jest tak ważna? Pacjent

Choć rodzice są coraz bardziej świadomi problemu próchnicy wśród najmłodszych, społeczeństwo wciąż nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej już u noworodków i niemowląt. Problem dotyczy również zębów mlecznych, które zdanie...

Dlaczego nagły ból zęba tak często pojawia się w wakacje? Pacjent

- Największą urlopową bolączką jest rzadszy i krótszy czas mycia zębów - mówi wprost dr Barbara Obłoj z Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT. Nagły przeszywający ból, uczucie rozpierania, gdy nadgryzamy jedzenie, krwawienie dziąseł, pojawiające s...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres