Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Ekstrakcja ósemki – kiedy jest wskazana? Wskazówki dla pacjentów

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Ekstrakcja ósemki – kiedy jest wskazana? Wskazówki dla pacjentów

Ekstrakcja ósemki – kiedy jest wskazana? Wskazówki dla pacjentów

Trzecie zęby trzonowe – zwane potocznie ósemkami – pojawiają się najczęściej u osób między 16. a 25. rokiem życia. Z punktu widzenia ewolucji nie są one potrzebne człowiekowi, a ich wyrastaniu często towarzyszy ból i opuchlizna dziąseł. Wiele osób sądzi, że każdą ósemkę trzeba szybko usunąć. To błąd – owszem, istnieje sporo wskazań do ekstrakcji trzecich trzonowców, ale jeśli ząb wyrósł prawidłowo i jest zdrowy, nie ma konieczności jego usuwania. Kiedy jednak ekstrakcja ósemki bywa konieczna?

Trzecie zęby tronowe bywają nazywane ósemkami lub zębami mądrości. To ostatnie określenie wzięło się zapewne stąd, że pojawiają się u osób, które – przynajmniej teoretycznie – powinny już posiadać pewną dozę życiowej mądrości, a mianowicie pomiędzy 16. a 25. rokiem życia. Z ich wyrastaniem wiążą się jednak najczęściej dość przykre dolegliwości: ból, opuchlizna dziąseł i policzków czy kłopoty z normalnym spożywaniem posiłków. Ósemki pojawiają się w jamie ustnej jako ostatnie, więc często najzwyczajniej w świecie nie ma już na nie miejsca, a to może powodować różne komplikacje, będące jednocześnie wskazaniem do usunięcia zębów mądrości.

Ekstrakcja ósemki – kiedy?

Ekstrakcja ósemki najczęściej związana jest właśnie ze zbyt małą ilością miejsca w szczęce, przez co ząb nie może przebić się przez dziąsło, rośnie w sposób nieprawidłowy, uciska zęby sąsiadujące lub dziąsło przykrywa część jego korony. Wszystkie te sytuacje mogą bowiem przyczyniać się do poważniejszych problemów. Ósemka uciskająca na zęby sąsiednie często powoduje wady zgryzu, które później trzeba przez długi czas leczyć ortodontycznie. Uwięźnięcie zęba w dziąśle zazwyczaj skutkuje tworzeniem się torbieli oraz bolesnym obrzękiem. Ząb mądrości rosnący w sposób nieprawidłowy, np. pod nienaturalnym kątem, bardzo często podrażnia błony śluzowe jamy ustnej albo może w ogóle nie przebić się przez dziąsło, zablokowany przez inne zęby lub kość. W takich sytuacjach dentysta z pewnością zaleci usunięcie kłopotliwego trzonowca.

Próchnica a ekstrakcja ósemki

Bywa jednak i tak, że ósemka pojawi się w jamie ustnej w sposób jak najbardziej prawidłowy i nie sprawia większych kłopotów. W takich sytuacjach trzeba przywiązywać szczególną wagę do jej higieny. Położenie zębów mądrości głęboko w jamie ustnej bardzo utrudnia bowiem prawidłowe szczotkowanie. Często na trzecich trzonowcach pozostają nieusunięte resztki pożywienia, w których rozwijają się uszkadzające szkliwo bakterie, a stąd już tylko krok do próchnicy. Choroba ta zaś może szybko przenieść się na inne zęby. Dlatego ósemka z zaawansowaną próchnicą również kwalifikuje się do usunięcia.

Zalecenia po zabiegu

Jak postępować po ekstrakcji ósemek? Nie ma co ukrywać – nie jest to przyjemny zabieg, zawsze wykonywany w znieczuleniu, ale po jego zakończeniu większość pacjentów i tak uskarża się na bóle i opuchliznę. Ulgę mogą przynieść zimne okłady na policzek i środki przeciwbólowe. Przez dobę po usunięciu zęba nie należy szczotkować tamtej okolicy, a przez kilka kolejnych dni spożywać miękkie pokarmy w temperaturze pokojowej. Należy unikać potraw gorących, twardych oraz kwaśnych.

Współczesna stomatologia pozwala na leczenie zębów nawet w bardzo zaawansowanych stadiach choroby. Ekstrakcja to ostateczność. Jak wykonać ja poprawnie? Pokazuje lek dent. Piotr Osica.

AF

Fot. Archiwum

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

zatrzymane ósemki
Zatrzymane ósemki i ich ewentualne powikłania - co trzeba wiedzieć? Pacjent

Zęby mądrości, czyli trzecie zęby trzonowe, najczęściej pojawiają pomiędzy 17. a 25. rokiem życia. U niektórych pacjentów wyrzynają się częściowo lub nie wyrzynają wcale, stając się przyczyną różnych powikłań oraz dolegliwości. Zatrzymane ósemki to g...

ROZWIŃ WIĘCEJ
usuwanie ósemek
Esktrakcja ósemek w znieczuleniu ogólnym [z forum Dentonetu] Lekarz

Miał może ktoś z Was doświadczenie z pozbywaniem się problematycznych zębów mądrości w znieczuleniu ogólnym? Niestety, mam dwie dolne niefortunnie usytuowane, z którymi muszę się pożegnać ze względu na nawracające stany bólowe/zapalne – pyta na naszy...

powikłania po usunięciu zęba - Dentonet.pl
Możliwe powikłania po usunięciu zęba - sprawdź, czy Ci grożą Pacjent

Usunięcie zęba wiąże się niekiedy z wystąpieniem powikłań, które w znaczny sposób utrudniają codzienną aktywność, a niekiedy kończą się kolejnym zabiegiem. Występują one stosunkowo rzadko, ale przed planowaną ekstrakcją warto wiedzieć o nich coś więc...

trzecie zęby trzonowe - Dentonet.pl
Trzecie zęby trzonowe – możliwe powikłania po ekstrakcji Lekarz

Trzecie zęby trzonowe dość często wymagają ekstrakcji – są to zabiegi powszechne dla każdego lekarza stomatologa. Zarówno chirurg stomatologiczny i szczękowo-twarzowy, jak i każdy dentysta powinien więc znać możliwe komplikacje związane z zabiegami e...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
njnowak njnowak
Piszecie o usuwaniu ósemek, a na zdjęciu kleszcze do górnych siekaczy. ;-)
Oceń komentarz:     3: : 1 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres