Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

„Zdrowe soczki” szkodliwe dla dziecięcych ząbków

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

„Zdrowe soczki” szkodliwe dla dziecięcych ząbków

Okazuje się, że wysoko cenione zdrowe, owocowe soczki dla dzieci maja bardzo niekorzystny wpływ na uzębienie naszych dzieci.

Tak przynajmniej twierdzą lekarze dentyści z organizacji Teeth for Life. To stomatologiczna organizacja non-profit zajmująca sie edukacja stomatologiczną i promującą regularne korzystanie z opieki dentystycznej.

Okazuje się, że soczki te zawierają tyle samo cukru, co niektóre napoje gazowane.

– Psucie się zębów powodują kwaśne soki owocowe i zagęszczone soki owocowe, które oddziałują na całą powierzchnię zębów. Codzienny kontakt zębów z nimi prowadzi do stopniowej utraty szkliwa. Jednocześnie zęba „ubywa” i łatwiej się on kruszy – ostrzegł dentysta z Teeth For Life, dr Philip Stemmer.

Odnosi sie to także do napojów dietetycznych nie zawierające cukru Te również są bowiem na tyle kwaśne, że mogą niszczyć szkliwo. – Chociaż rodzice sądzą, że robią dla swoich dzieci coś dobrego, dając im „zdrowsze” napoje, zawarty w nich kwas niszczy szkliwo – twierdzi Stemmer. – Obserwuję coraz więcej dzieci, których zęby są niszczone właśnie w ten sposób – dodaje.

Co zatem robić?

Najlepiej ograniczać spożywanie soczków do szklanki dziennie – twierdzi Stemmer. Zaleca też rodzicom, aby podawali kwaśne napoje jednocześnie z posiłkami. Dobrze też, aby dzieci piły te napoje przez słomkę, dzięki czemu zmniejsza się kontakt napoju z powierzchnią zębów. Można tez rozcieńczyć sok wodą.

– A najbezpieczniejsze napoje dla dzieci to woda i mleko – dodaje Dr Gordon Watkins, członek BDA. Odradza tez podawanie dzieciom suszonych owoców.

na podstawie: BBC News


POWIĄZANE ARTYKUŁY

5 sposobów na zdrowe zęby - Dentonet.pl
5 sposobów na zdrowe zęby - co trzeba o nich wiedzieć? Pacjent

Świadomość Polaków odnośnie zdrowia jamy ustnej wciąż pozostawia wiele do życzenia – myjemy zęby niedokładnie i za rzadko, dentystę odwiedzamy dopiero wtedy, gdy coś zaczyna nas boleć, nie dbamy też o jakość spożywanych posiłków. Tymczasem wystarczy ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
dziel się uśmiechem - Dentonet.pl
Zdrowe zęby po wakacjach, czyli jak dbać o piękny uśmiech Pacjent

Sezon wakacyjny powoli dobiega końca – przed nami ostatnie wyjazdy zanim dzieci znów zasiądą do szkolnych ławek. Podczas letnich podróży pozwalamy sobie na więcej swobody i niestety częściej niż zazwyczaj zdarza nam się zrobić sobie przerwę od dobryc...

komórki macierzyste - Dentonet.pl
Czy komórki macierzyste pozwolą hodować nowe, zdrowe zęby? Lekarz

Przyszłością stomatologii może być hodowla zębów z komórek macierzystych. Naukowcom udało się już stworzyć tzw. pąki zębowe, które po wszczepieniu mogłyby rosnąć i wyglądać jak zwykłe zęby. Dzięki wykorzystaniu komórek można będzie też zregenerować z...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres