Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Zapalenie przyzębia – przyczyny, objawy, metody leczenia

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Zapalenie przyzębia – przyczyny, objawy, metody leczenia

Zapalenie przyzębia – przyczyny, objawy, metody leczenia

Zapalenie przyzębia to – obok próchnicy – najczęstsza przyczyna przedwczesnej utraty zębów. Mówiąc ogólnie, mianem tym określa się stany chorobowe tkanek otaczających zęby, czyli dziąseł, błon śluzowych wyrostka zębodołowego oraz ozębnej. Zazwyczaj są one spowodowane nieprawidłową higieną jamy ustnej. Podpowiadamy, jak rozpoznać zapalenie przyzębia, jak mu zapobiegać i jak je leczyć.

Większość pacjentów sądzi, że najgroźniejszą chorobą jamy ustnej jest próchnica. Owszem, z pewnością jest to najbardziej rozpowszechnione schorzenie jamy ustnej, ale z roku na rok rośnie liczba osób borykających się z zapaleniem przyzębia, i to w różnych stadiach. Mianem tym określa się ogólnie zmiany następujące w obrębie dziąseł, błon śluzowych wyrostka zębodołowego, kości zębodołu oraz ozębnej. Przyzębie odpowiada m.in. za utrzymanie zębów, amortyzację sił powstających podczas żucia oraz prawidłowe odżywienie zębów.

Zapalenie przyzębia – przyczyny

W zdecydowanej większości przypadków za zapalenie przyzębia odpowiedzialne są bakterie bytujące w jamie ustnej. Przy zachowaniu odpowiedniej higieny, zdrowej diecie oraz niestosowaniu szkodliwych używek, takich jak papierosy, ich ilość nie jest w stanie zagrozić zdrowiu jamy ustnej. Sytuacja zmienia się jednak, gdy na skutek np. zaniedbań w kwestii higieny, dochodzi do namnożenia drobnoustrojów. Wówczas atakują one przyzębie i prowadzą do jego patologicznych zmian.

Oczywiście nie każde zapalenie przyzębia musi być wywołane nieprawidłową higieną. Do czynników, które zwiększają ryzyko zachorowań zaliczają się m.in. wady zgryzu, choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca, białaczka, HIV) oraz osłabienie odporności organizmu. Przyczyną zapalenia przyzębia bywają też wahania hormonalne czy przyjmowanie niektórych leków (np. środków antykoncepcyjnych).

Zapalenie przyzębia – objawy

Zapalenie przyzębia jest chorobą podstępną, gdyż w pierwszym stadium nie powoduje właściwe żadnych dolegliwości bólowych, a jeśli już występują, to są niewielkie i mało uciążliwe. Czasami pacjenci skarżą się jedynie na tkliwość zębów podczas szczotkowania lub lekkie krwawienie z dziąseł – właśnie w trakcie mycia zębów lub gryzienia twardych pokarmów. Już to powinno jednak skłonić nas do wizyty u dentysty. Po raz kolejny podkreślamy bowiem, że zdrowe dziąsła nigdy nie krwawią.

Inne objawy zapalenia przyzębia, trudne do zauważenia przez pacjenta, to m.in. zmiana koloru dziąseł (zaczerwienienie), ich lekki obrzęk oraz odsłanianie korzeni zębów. Co ważne, zapalenie przyzębia rozwija się powoli, a najbardziej charakterystyczny symptom choroby, czyli rozchwianie zębów w dziąsłach, świadczy o jej bardzo zaawansowanym stadium.

Zapalenie przyzębia – profilaktyka i leczenie

Zarówno w zapobieganiu, jak i leczeniu zapalenia przyzębia szczególnie istotną rolę odgrywa prawidłowa higiena jamy ustnej. Ogranicza ona bowiem namnażanie się szkodliwych bakterii. Zęby należy myć po każdym posiłku, przy użyciu szczoteczki o miękkim włosiu oraz specjalnej pasty, zawierającej w sobie składniki dobrane pod kątem leczenia parodontozy. Bardzo ważna jest odpowiednia metoda szczotkowania zębów – instruktaż z pewnością przeprowadzi stomatolog lub higienistka.

Zapalenie przyzębia leczy się również w gabinecie dentystycznym. Lekarz może m.in. usunąć kamień nazębny, oczyścić zęby ze złogów nad- i poddziąsłowych, a także zastosować terapię z wykorzystaniem antybiotyków. Kluczem do sukcesu w leczeniu jest jednak po pierwsze szybkie wykrycie choroby, a po drugie – samodyscyplina pacjenta w zakresie higieny jamy ustnej.

Zapalenie dziąseł i paradontoza to – po próchnicy – najczęstsze powody utraty zębów. Stomatologia dysponuje różnymi sposobami leczenia chorób przyzębia, ale zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć. Najlepsza profilaktyka to stosowanie się do prawidłowych zasad higieny jamy ustnej.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

żele w stomatologii - Dentonet.pl
Żele w stanach zapalnych jamy ustnej Lekarz

Jama ustna to ekosystem złożony z wielu wzajemnie na siebie oddziałujących elementów, zróżnicowany pod względem panujących warunków biotycznych i abiotycznych.  Powszechnie obserwuje się, że pacjenci najczęściej zgłaszają się do gabinetu stomatologic...

cukrzyca - Dentonet.pl
O związku zapalenia przyzębia z cukrzycą - debata PTP i PTD Lekarz

Zapalenie dziąseł lub przyzębia negatywnie wpływa na kontrolę metabolizmu w cukrzycy, nieleczone stany zapalne tkanek przyzębia zwiększają ryzyko powikłań cukrzycy, a leczenie chorób przyzębia ma pozytywny wpływ na kontrolę metabolizmu w cukrzycy - t...

jak dbać o zęby w ciąży - Dentonet.pl
Jak w ciąży dbać o zęby? Praktyczne wskazówki dla pacjentek Pacjent

Choroby przyzębia i zębów mają wpływ na przebieg ciąży: mogą przyczynić się do przedwczesnego porodu, niskiej wagi urodzeniowej noworodka czy stanu przedrzucawkowego przyszłej mamy. Specjaliści zalecają, by kobieta na samym początku ciąży, a jeszcze ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Choroby przyzębia u ponad 80% ... psów. Powodem - zbyt twarde zabawki Lekarz

Co czwarty pies ma ukruszone lub złamane zęby, przede wszystkim z powodu gryzienia zbyt twardych zabawek czy kości. Ponad 80% psów cierpi na choroby przyzębia. Powód? Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Pensylwanii wskazują, że wiele dostępnyc...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres