Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Zapalenie przyzębia – przyczyny, objawy, metody leczenia

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Zapalenie przyzębia – przyczyny, objawy, metody leczenia

Zapalenie przyzębia – przyczyny, objawy, metody leczenia

Zapalenie przyzębia to – obok próchnicy – najczęstsza przyczyna przedwczesnej utraty zębów. Mówiąc ogólnie, mianem tym określa się stany chorobowe tkanek otaczających zęby, czyli dziąseł, błon śluzowych wyrostka zębodołowego oraz ozębnej. Zazwyczaj są one spowodowane nieprawidłową higieną jamy ustnej. Podpowiadamy, jak rozpoznać zapalenie przyzębia, jak mu zapobiegać i jak je leczyć.

Większość pacjentów sądzi, że najgroźniejszą chorobą jamy ustnej jest próchnica. Owszem, z pewnością jest to najbardziej rozpowszechnione schorzenie jamy ustnej, ale z roku na rok rośnie liczba osób borykających się z zapaleniem przyzębia, i to w różnych stadiach. Mianem tym określa się ogólnie zmiany następujące w obrębie dziąseł, błon śluzowych wyrostka zębodołowego, kości zębodołu oraz ozębnej. Przyzębie odpowiada m.in. za utrzymanie zębów, amortyzację sił powstających podczas żucia oraz prawidłowe odżywienie zębów.

Zapalenie przyzębia – przyczyny

W zdecydowanej większości przypadków za zapalenie przyzębia odpowiedzialne są bakterie bytujące w jamie ustnej. Przy zachowaniu odpowiedniej higieny, zdrowej diecie oraz niestosowaniu szkodliwych używek, takich jak papierosy, ich ilość nie jest w stanie zagrozić zdrowiu jamy ustnej. Sytuacja zmienia się jednak, gdy na skutek np. zaniedbań w kwestii higieny, dochodzi do namnożenia drobnoustrojów. Wówczas atakują one przyzębie i prowadzą do jego patologicznych zmian.

Oczywiście nie każde zapalenie przyzębia musi być wywołane nieprawidłową higieną. Do czynników, które zwiększają ryzyko zachorowań zaliczają się m.in. wady zgryzu, choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca, białaczka, HIV) oraz osłabienie odporności organizmu. Przyczyną zapalenia przyzębia bywają też wahania hormonalne czy przyjmowanie niektórych leków (np. środków antykoncepcyjnych).

Zapalenie przyzębia – objawy

Zapalenie przyzębia jest chorobą podstępną, gdyż w pierwszym stadium nie powoduje właściwe żadnych dolegliwości bólowych, a jeśli już występują, to są niewielkie i mało uciążliwe. Czasami pacjenci skarżą się jedynie na tkliwość zębów podczas szczotkowania lub lekkie krwawienie z dziąseł – właśnie w trakcie mycia zębów lub gryzienia twardych pokarmów. Już to powinno jednak skłonić nas do wizyty u dentysty. Po raz kolejny podkreślamy bowiem, że zdrowe dziąsła nigdy nie krwawią.

Inne objawy zapalenia przyzębia, trudne do zauważenia przez pacjenta, to m.in. zmiana koloru dziąseł (zaczerwienienie), ich lekki obrzęk oraz odsłanianie korzeni zębów. Co ważne, zapalenie przyzębia rozwija się powoli, a najbardziej charakterystyczny symptom choroby, czyli rozchwianie zębów w dziąsłach, świadczy o jej bardzo zaawansowanym stadium.

Zapalenie przyzębia – profilaktyka i leczenie

Zarówno w zapobieganiu, jak i leczeniu zapalenia przyzębia szczególnie istotną rolę odgrywa prawidłowa higiena jamy ustnej. Ogranicza ona bowiem namnażanie się szkodliwych bakterii. Zęby należy myć po każdym posiłku, przy użyciu szczoteczki o miękkim włosiu oraz specjalnej pasty, zawierającej w sobie składniki dobrane pod kątem leczenia parodontozy. Bardzo ważna jest odpowiednia metoda szczotkowania zębów – instruktaż z pewnością przeprowadzi stomatolog lub higienistka.

Zapalenie przyzębia leczy się również w gabinecie dentystycznym. Lekarz może m.in. usunąć kamień nazębny, oczyścić zęby ze złogów nad- i poddziąsłowych, a także zastosować terapię z wykorzystaniem antybiotyków. Kluczem do sukcesu w leczeniu jest jednak po pierwsze szybkie wykrycie choroby, a po drugie – samodyscyplina pacjenta w zakresie higieny jamy ustnej.

Zapalenie dziąseł i paradontoza to – po próchnicy – najczęstsze powody utraty zębów. Stomatologia dysponuje różnymi sposobami leczenia chorób przyzębia, ale zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć. Najlepsza profilaktyka to stosowanie się do prawidłowych zasad higieny jamy ustnej.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dziąsła
Zdrowe dziąsła, zdrowy organizm Asysta

Cały czas przybywa badań, które potwierdzają związki między chorobami dziąseł a zdrowiem ogólnym organizmu. Wiadomo już, że wyleczenie chorób przyzębia wyhamowuje cukrzycę i zmniejsza nadciśnienie. Dzięki temu obniża ryzyko zgonu z powodu zawału.Jesz...

CP_491_photo_artykul_1200x800 (1)
Periodontitis w świetle nowej klasyfikacji chorób przyzębia Lekarz

Wśród czynników zapaleniotwórczych w etiopatogenezie chorób dziąseł i chorób przyzębia najistotniejszą rolę odgrywa płytka bakteryjna, czyli nazębna (dental plaque), a właściwie płytka nazębno-dziąsłowa (dento-gingival plaque).  Zapalenie wywołują pr...

zapalenie tkanek okołowierzchołkowych - Dentonet.pl
Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych – co to jest? Pacjent

Niewłaściwie wykonane leczenie kanałowe, uraz mechaniczny, a najczęściej - poważne zaniedbania w higienie jamy ustnej mogą spowodować rozwój stanu zapalnego obszaru sąsiadującego z wierzchoł......

ROZWIŃ WIĘCEJ
paradontoza - Dentonet.pl
Cel: powstrzymać paradontozę. Badania na Uniwersytecie Jagiellońskim Asysta

Paradontoza może być potęgowana przez naturalne mechanizmy obronne organizmu. Dziąsła mogą uszkadzać neutrofile – komórki krwi, które wytwarzają substancje antybakteryjne. Podczas infekcji nie tylko eliminują patogeny, ale też uszkadzają tkanki. Czy ...

rak piersi - Dentonet.pl
Zapalenie dziąseł u kobiet zwiększa ryzyko nowotworu piersi Asysta

Według badań opublikowanych przez brytyjską Oral Health Foundation, zapalenie przyzębia u kobiet trzykrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi.Wykonane na zlecenie Oral Health Foundation badanie potwierdziło, że kobiety ze zdiagnozowanym zapale...

750x200
Choroby przyzębia – jak sukcesywnie zwalczać towarzyszący im ból? Pacjent

Nawet pozornie niegroźny ból dziąsła lub zwyczajnie spuchnięte dziąsło mogą być objawem rozwijającej się choroby. Jakie mogą być konsekwencje ignorowania objawów ze strony przyzębia? I jak łagodzić towarzyszący im ból?Przyzębie utrzymuje zęby w prawi...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres