Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Zapalenie przyzębia – przyczyny, objawy, metody leczenia

Brak komentarzy | Publikacja:
Zapalenie przyzębia – przyczyny, objawy, metody leczenia

Zapalenie przyzębia – przyczyny, objawy, metody leczenia

Zapalenie przyzębia to – obok próchnicy – najczęstsza przyczyna przedwczesnej utraty zębów. Mówiąc ogólnie, mianem tym określa się stany chorobowe tkanek otaczających zęby, czyli dziąseł, błon śluzowych wyrostka zębodołowego oraz ozębnej. Zazwyczaj są one spowodowane nieprawidłową higieną jamy ustnej. Podpowiadamy, jak rozpoznać zapalenie przyzębia, jak mu zapobiegać i jak je leczyć.

Większość pacjentów sądzi, że najgroźniejszą chorobą jamy ustnej jest próchnica. Owszem, z pewnością jest to najbardziej rozpowszechnione schorzenie jamy ustnej, ale z roku na rok rośnie liczba osób borykających się z zapaleniem przyzębia, i to w różnych stadiach. Mianem tym określa się ogólnie zmiany następujące w obrębie dziąseł, błon śluzowych wyrostka zębodołowego, kości zębodołu oraz ozębnej. Przyzębie odpowiada m.in. za utrzymanie zębów, amortyzację sił powstających podczas żucia oraz prawidłowe odżywienie zębów.

Zapalenie przyzębia – przyczyny

W zdecydowanej większości przypadków za zapalenie przyzębia odpowiedzialne są bakterie bytujące w jamie ustnej. Przy zachowaniu odpowiedniej higieny, zdrowej diecie oraz niestosowaniu szkodliwych używek, takich jak papierosy, ich ilość nie jest w stanie zagrozić zdrowiu jamy ustnej. Sytuacja zmienia się jednak, gdy na skutek np. zaniedbań w kwestii higieny, dochodzi do namnożenia drobnoustrojów. Wówczas atakują one przyzębie i prowadzą do jego patologicznych zmian.

Oczywiście nie każde zapalenie przyzębia musi być wywołane nieprawidłową higieną. Do czynników, które zwiększają ryzyko zachorowań zaliczają się m.in. wady zgryzu, choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca, białaczka, HIV) oraz osłabienie odporności organizmu. Przyczyną zapalenia przyzębia bywają też wahania hormonalne czy przyjmowanie niektórych leków (np. środków antykoncepcyjnych).

Zapalenie przyzębia – objawy

Zapalenie przyzębia jest chorobą podstępną, gdyż w pierwszym stadium nie powoduje właściwe żadnych dolegliwości bólowych, a jeśli już występują, to są niewielkie i mało uciążliwe. Czasami pacjenci skarżą się jedynie na tkliwość zębów podczas szczotkowania lub lekkie krwawienie z dziąseł – właśnie w trakcie mycia zębów lub gryzienia twardych pokarmów. Już to powinno jednak skłonić nas do wizyty u dentysty. Po raz kolejny podkreślamy bowiem, że zdrowe dziąsła nigdy nie krwawią.

Inne objawy zapalenia przyzębia, trudne do zauważenia przez pacjenta, to m.in. zmiana koloru dziąseł (zaczerwienienie), ich lekki obrzęk oraz odsłanianie korzeni zębów. Co ważne, zapalenie przyzębia rozwija się powoli, a najbardziej charakterystyczny symptom choroby, czyli rozchwianie zębów w dziąsłach, świadczy o jej bardzo zaawansowanym stadium.

Zapalenie przyzębia – profilaktyka i leczenie

Zarówno w zapobieganiu, jak i leczeniu zapalenia przyzębia szczególnie istotną rolę odgrywa prawidłowa higiena jamy ustnej. Ogranicza ona bowiem namnażanie się szkodliwych bakterii. Zęby należy myć po każdym posiłku, przy użyciu szczoteczki o miękkim włosiu oraz specjalnej pasty, zawierającej w sobie składniki dobrane pod kątem leczenia parodontozy. Bardzo ważna jest odpowiednia metoda szczotkowania zębów – instruktaż z pewnością przeprowadzi stomatolog lub higienistka.

Zapalenie przyzębia leczy się również w gabinecie dentystycznym. Lekarz może m.in. usunąć kamień nazębny, oczyścić zęby ze złogów nad- i poddziąsłowych, a także zastosować terapię z wykorzystaniem antybiotyków. Kluczem do sukcesu w leczeniu jest jednak po pierwsze szybkie wykrycie choroby, a po drugie – samodyscyplina pacjenta w zakresie higieny jamy ustnej.

Zapalenie dziąseł i paradontoza to – po próchnicy – najczęstsze powody utraty zębów. Stomatologia dysponuje różnymi sposobami leczenia chorób przyzębia, ale zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć. Najlepsza profilaktyka to stosowanie się do prawidłowych zasad higieny jamy ustnej.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Praktyczne algorytmy leczenia zapaleń przyzębia [webinar] Lekarz

Choroby przyzębia to w naszym kraju powszechny problem – szacuje się, że boryka się z nimi nawet 90% społeczeństwa. Podczas webinaru z udziałem dr. n. med. Witolda Jurczyńskiego – specjalisty periodontologii, autora wielu publikacji naukowych z zakre...

COVID-19 - Dentonet.pl
Objawy COVID-19 rzadko występują jednocześnie Lekarz

Niewielki odsetek pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 będzie wykazywał naraz cztery objawy choroby zapisane w rozporządzeniu ministerstwa zdrowia: gorączkę, duszność, kaszel oraz utratę węchu lub smaku. Natomiast łatwo symulować, że się te warunki spełni...

Leczenie chrapania u dentysty - Dentonet.pl
Obturacyjny bezdech senny może nasilać objawy COVID-19 Lekarz

Zgodnie z wynikami badań, które zostały opublikowane we wrześniu na łamach czasopisma „Sleep Medicine Reviews”, pacjenci, u których zdiagnozowano obturacyjny bezdech senny (OBS), mogą być narażeni na poważne powikłania związane z zachorowaniem na COV...

ROZWIŃ WIĘCEJ
zaburzenia odżywania - Dentonet.pl
Higienistko, zwracaj uwagę na objawy zaburzeń odżywiania! Asysta

Brytyjskie Towarzystwo Higieny i Terapii Stomatologicznej (BSDHT) wzywa zespoły dentystyczne, aby zwracały pilną uwagę na objawy zaburzeń odżywiania występujące u pacjentów. W wydanym oświadczeniu organizacja przekonuje, że higienistki dentystyczne m...

przyczyny nieświeżego oddechu - Dentonet.pl
Przyczyny nieświeżego oddechu - poradnik dla pacjentów Pacjent

Nieświeży oddech – zwany fachowo halitozą – to krępująca dolegliwość, która może mieć wpływ na życie zawodowe i prywatne. Według statystyk, z problemem tym boryka się okresowo nawet 80% osób na całym świecie. Przyczyny nieświeżego oddechu mogą być ro...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji