Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Użycie rtęci w USA? Głównie w amalgamacie stomatologicznym!

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Użycie rtęci w USA? Głównie w amalgamacie stomatologicznym!

Użycie rtęci w USA? Głównie w amalgamacie stomatologicznym!

Wydawać by się mogło, że na progu lat 20. XXI wieku powszechne niegdyś wypełnienia z amalgamatu są już passé. Nie wszędzie – w Stanach Zjednoczonych do produkcji metalicznych uzupełnień stomatologicznych zużywa się więcej rtęci niż w jakimkolwiek innym dziale gospodarki.

Amalgamat to stop kilku metali, nawet w 50% zawierający rtęć. W stomatologii stosowany był powszechnie od połowy XIX wieku, jednak ze względu na negatywny wpływ rtęci na zdrowie (m.in. na nerki oraz układ nerwowy) od dawna postuluje się całkowitą rezygnację z użycia rtęci w stomatologii.

W niektórych państwach (np. Norwegia, Szwecja) użycie amalgamatu jest już od kilkunastu lat zabronione, w innych w pełni dozwolone. W Stanach Zjednoczonych ADA (Amerykańskie Stowarzyszenie Stomatologiczne) niezmiennie wyraża przekonanie, że amalgamat dentystyczny jest bezpiecznym, niedrogim i trwałym materiałem, podpierając się opinią, że został użyty do odbudowy zębów 100 milionów Amerykanów bez żadnych ogólnoustrojowych działań niepożądanych.

W ostatnich dniach amerykańska Agencja Ochrony Środowiska (Environmental Protection Agency – EPA) opublikowała raport pt. „Stany Zjednoczone 2020” dotyczący zapasów, użytkowania i handlu rtęcią. W dokumencie tym wskazano, że stomatologia jest obecnie najważniejszym konsumentem rtęci.

W 2018 roku do produkcji amalgamatu dentystycznego w USA wykorzystano 4,5 tony czystej rtęci, co stanowi 46,8% całkowitego zużycie tego metalu w kraju. Ponadto Stany Zjednoczone wyeksportowały 1,2 tony rtęci do produkcji amalgamatu. Poza stomatologią, rtęć na rynku amerykańskim używana była do produkcji przełączników, przekaźników, czujników i zaworów (44,9%), urządzeń oświetleniowych, lamp i żarówek (8,3%) oraz do innych zastosowań (mniej niż 0,1%).

Rtęć jest neurotoksyną i metalem ciężkim, a amalgamat głównym źródłem rtęci w ściekach, dlatego EPA wymaga od praktyk dentystycznych recyklingu używanego amalgamatu. Agencja Ochrony Środowiska zamierza też prowadzić dalsze działania prawne i regulacyjne, zgodnie z ustawami federalnymi, prowadzące do ograniczenia zużycia rtęci.

W wydanym dokumencie Agencja Ochrony Środowiska podkreśla też, że będzie nadal wdrażać zobowiązania Stanów Zjednoczonych wynikające z Konwencji z Minamaty (podpisanej w 2013 roku) w sprawie ograniczania zużycia rtęci. Będzie również uczestniczyć w globalnym partnerstwie na rzecz rtęci (UNEP), które ma na celu zmniejszenie negatywnych skutków oddziaływania tego pierwiastka.

Biała Księga Leczenia Endodontycznego to opracowany przez FDI dokument, który z założenia ma być źródłem informacji dla lekarzy dentystów na całym świecie. – To szerokie, globalne spojrzenie. Endodoncja powinna zmierzać do tego, by być jak najbardziej biologiczną – mówi w rozmowie z Dentonetem prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.

T.H., źródło: DentistryToday.com

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

separatory amalgamatu - Dentonet.pl
Czy obowiązkowe separatory amalgamatu są egzekwowane? Lekarz

Troje posłów – Tomasz Aniśko, Małgorzata Tracz i Urszula Zielińska – w interpelacji do ministra zdrowia pyta, czy obowiązek instalowania separatorów amalgamatu w gabinetach stomatologicznych jest egzekwowany przez polskich dentystów, a jeśli nie – ja...

endodoncja - Dentonet.pl
Biała Księga Leczenia Endodontycznego - co to za dokument? Lekarz

Biała Księga Leczenia Endodontycznego to opracowany przez FDI dokument, który z założenia ma być źródłem informacji dla lekarzy dentystów na całym świecie.- To szerokie, globalne spojrzenie. Endodoncja powinna zmierzać do tego, by być jak najbardziej...

separatory amalgamatu - Dentonet.pl
Czy Polska przestrzega unijnych przepisów o amalgamacie? Lekarz

Poseł Grzegorz Furgo w skierowanej do ministra zdrowia interpelacji pyta, dlaczego w Polsce jako jedynym kraju Unii Europejskiej nie został wyegzekwowany obowiązek stosowania separatorów amalgamatu w gabinetach stomatologicznych.Minęły już ponad czte...

ROZWIŃ WIĘCEJ
amalgamat - Dentonet.pl
Eko-Unia monitoruje ograniczanie użycia rtęci w stomatologii Lekarz

Stowarzyszenie Eko-Unia bacznie przygląda się procesowi ograniczania użycia rtęci – przede wszystkim amalgamatu – w stomatologii. W specjalnym komunikacie stowarzyszenie zachęca do zgłaszania wszystkich nieprawidłowości z tym związanych.Jak czytamy n...

Okręgowa Rada Lekarska w Częstochowie o separatorach Lekarz

Okręgowa Rada Lekarska w Częstochowie wezwała organy państwowe do natychmiastowej realizacji obowiązków wynikających z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego w sprawie rtęci, dotyczącego m.in. posiadania przez lekarzy stomatologów separatorów amalga...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres