Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Siny i paskudny. Co zrobić z przebarwionym zębem po leczeniu kanałowym?

Brak komentarzy | Publikacja:
Siny i paskudny. Co zrobić z przebarwionym zębem po leczeniu kanałowym?

Siny i paskudny. Co zrobić z przebarwionym zębem po leczeniu kanałowym?

Zdarza się, że po pewnym czasie od zabiegu ząb leczony endodontycznie zmienia kolor na ciemniejszy niż reszta uzębienia, co znaczne pogarsza estetykę uśmiechu i bywa niezmiernie krępujące dla pacjenta. W takim przypadku jedynym wyjściem z sytuacji staje się stomatologiczny zabieg wybielania, a w przypadku jego niepowodzenia – nałożenie na ząb korony lub licówki.

Dlaczego martwy ząb zmienia kolor?
Właśnie dlatego, że jest martwy. Przebarwienia w zębach leczonych kanałowo powstają zwykle w efekcie wnikania w kanaliki zębiny krwi lub barwników pochodzących z materiału wypełniającego kanał zęba po leczeniu endodontycznym. W wyniku krwawienia po urazie ząb może zmienić kolor z białego na żółty, brązowy, sinoszary lub czarny. Natomiast pod wpływem materiałów endodontycznych, które zawierają bar, jod lub srebro, zabarwienie zęba staje się szare, czarne lub pomarańczowo-czerwone.

Wbrew temu, co sądzą niektórzy pacjenci, przebarwienie martwego zęba nie jest "winą" lekarza i nie świadczy o nieprawidłowo przeprowadzonym zabiegu. Fakt, iż nie wszystkie martwe zęby od razu ciemnieją (niektóre zachowują jasny kolor przez wiele lat od zakończenia leczenia), wynika z naszych indywidualnych predyspozycji. U jednych pacjentów proces ciemnienia zęba zachodzi bardzo szybko, u innych trwa przez długi okres czasu.

Ja wybielić to, co sine?
W przypadku zębów żywych środek wybielający jest aplikowany na powierzchnię zęba. jednak w przypadku zębów martwych ta metoda rozjaśniania nie daje żadnych rezultatów. Ponieważ proces odbarwiania zachodzi wewnątrz zęba, to właśnie tam dentysta musi umieścić środek wybielający.

Przed przystąpienie do zabiegu stomatolog zleca najpierw wykonanie zdjęcia rentgenowskiego i na jego podstawie ocenia, czy kanał korzeniowy jest prawidłowo wypełniony i czy w okolicy wierzchołka korzenia nie toczy się proces zapalny. W następnej kolejności usuwa z korony zęba materiał wypełniający i zabezpiecza korzeń warstwą cementu lub kompozytu. Robi to po to, aby środek wybielający nie przedostał się w głąb kanału i nie podrażnił tkanek okołowierzchołkowych. Następnie lekarz umieszcza w komorze zęba preparat wybielający, który poprzez utlenianie tkanek zęba przyczynia się do jego rozjaśnienia i zakłada szczelny opatrunek tymczasowy. Preparat zwykle wymienia się dwu- trzykrotnie co 4-7 dni, kontrolując stopień rozjaśnienia zęba (metoda walking bleach).

Ilość wizyt uzależniona jest od stopnia przebarwienia korony zęba, jednak zwykle cały proces nie trwa dłużej niż 2-3 tygodnie. Po tym okresie preparat rozjaśniający jest usuwany, a ząb zostaje wypełniony stałą plombą.

O czym warto pamiętać, decydując się na rozjaśnienie martwego zęba?
1. Początkowo wybielany ząb jest nieco jaśniejszy od sąsiednich zębów, jednak w ciągu kilku- kilkunastu dni dochodzi do lekkiego ściemnienia barwy i dopasowania się koloru do barwy sąsiadujących zębów.
2. Wybielanie zębów martwych nie powinno być wykonywane u kobiet w ciąży oraz u dzieci poniżej 14 roku życia.
3. Z reguły wybielanie pozwala uzyskać jaśniejszy kolor, jednak zdarzają się martwe zęby, które nie reagują na zabieg wybielania lub reagują bardzo słabo.
4. Należy pogodzić się z faktem, że po jakimś czasie ciemny kolor zęba może powrócić i zabieg trzeba będzie powtórzyć.

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Techniki implantoprotetyczne w leczeniu bezzębia Lekarz

Już w najbliższy czwartek (5 listopada) o godz. 18:00 odbędzie się premiera kolejnego odcinka „Spotkań w Dentonecie”. Tym razem  dr n. med. Adam Ziemlewski oraz lek. dent. Marcin Bogurski porozmawiają o stosowanych w leczeniu bezzębia technikach impl...

dentysta - Dentonet.pl
USA: segregacja rasowa w... leczeniu stomatologicznym? Lekarz

Nierówności w dostępie do opieki zdrowotnej, w tym stomatologicznej, białych i kolorowych obywateli Stanów Zjednoczonych nie są zagadnieniem nowym, nie mają też jednej przyczyny. Przeprowadzone w ostatnim czasie badania dowodzą, że w szczególnie trud...

leczenie periodontologiczne - Dentonet.pl
Norwegia: postęp w leczeniu periodontologicznym Lekarz

Choroby przyzębia stanowią niezmiennie poważny problem zdrowotny w skali całego globu, ale podejmowane przez niektóre rządy działania systemowe przynoszą wymierne skutki. Tak jak w Norwegii, gdzie władze w ciągu ostatnich 50 lat zaangażowały się w ro...

ROZWIŃ WIĘCEJ
dr Bogurski - Dentonet.pl
Najtrudniejsze w leczeniu bezzębia jest... [VIDEO] Lekarz

Projektując uzupełnienia protetyczne należy wziąć pod uwagę m.in. rysy twarzy, ale prawdziwym kluczem do sukcesu jest nawiązanie właściwych relacji z pacjentem – mówi lek. dent. Marcin Bogurski, członek zarządu Polskiej Akademii Stomatologii Estetycz...

dr Bogurski - Dentonet.pl
Co zmienił COVID-19 w leczeniu implantologicznym? Lekarz

Czy w związku z pandemią COVID-19 w implantoprotetyce wprowadzone zostały specjalne zabezpieczenia, niestosowane w innych specjalnościach stomatologicznych? O to pytamy lek. dent. Marcina Bogurskiego, członka zarządu Polskiej Akademii Stomatologii Es...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji