Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Dania: 59-letni mężczyzna z… ukształtowanym zębem w nosie

Publikacja:
Dania: 59-letni mężczyzna z… ukształtowanym zębem w nosie

Dania: 59-letni mężczyzna z… ukształtowanym zębem w nosie

59-latek z Danii przez długi czas uskarżał się na problemy z węchem i swobodnym oddychaniem. Badanie wykazało, że w jego nosie… ukształtował się ząb.

59-letni mężczyzna z Danii przez kilka lat borykał się z problemami ze swobodnym oddychaniem oraz zaburzeniami węchu. Przepisywano mu sterydy i antybiotyki, przeprowadzono badania laboratoryjne w kierunku infekcji wirusowych i bakteryjnych. Dolegliwości jednak nie ustępowały.

W końcu mężczyznę pokierowano na oddział otorynolaryngologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Aarhus w Danii. Przeprowadzona tam tomografia komputerowa wykazała… umiejscowiony na dnie jamy nosowej i pokryty śluzem ząb.

59-latka poddano operacji, podczas której ząb został usunięty. Lekarze przypuszczają, że był on postacią torbieli dermoidalnej, czyli łagodnego nowotworu, w którym mogą znajdować się właśnie zęby i włosy lub postacią zęba zatrzymanego, który nie mógł wyrosnąć w jamie ustnej, więc zmienił swoje położenie. Mężczyzna w młodości miał złamany nos i szczękę, ale nie wiadomo, czy mogło to mieć wpływ na zmianę położenia zęba.

W Olsztynie przeprowadzono pionierską operację rekonstrukcji żuchwy. U pacjentki z wrodzoną wadą żuchwy wstawiono implanty przygotowane przez Pracownię Indywidualnych Implantów Medycznych w Łodzi.

Źródło: https://www.livescience.com/


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Dentyści - Dentonet.pl
Dania: gabinety stomatologiczne powoli wracają do pracy Lekarz

Duńscy dentyści mogą już ponownie przyjmować wszystkich pacjentów, pod warunkiem, że ich gabinety spełniają kryteria bezpieczeństwa oraz mają warunki umożliwiające zachowanie odpowiedniego dystansu między przebywającymi tam osobami. Zgodę na wznowien...

narzedzia dentystyczne
USA: 94-letni dentysta z Pensylwanii wciąż pracuje Lekarz

Dr Ike Roepcke ma 94 lata i jest najprawdopodobniej najstarszym praktykującym dentystą na świecie, a na pewno w stanie Pensylwania, gdzie mieszka. Pandemia COVID-19 wymusiła na nim zamknięcie własnego gabinetu, ale… nadal robi protezy w gabinecie swo...