Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Dania: 59-letni mężczyzna z… ukształtowanym zębem w nosie

Publikacja:
Dania: 59-letni mężczyzna z… ukształtowanym zębem w nosie

Dania: 59-letni mężczyzna z… ukształtowanym zębem w nosie

59-latek z Danii przez długi czas uskarżał się na problemy z węchem i swobodnym oddychaniem. Badanie wykazało, że w jego nosie… ukształtował się ząb.

59-letni mężczyzna z Danii przez kilka lat borykał się z problemami ze swobodnym oddychaniem oraz zaburzeniami węchu. Przepisywano mu sterydy i antybiotyki, przeprowadzono badania laboratoryjne w kierunku infekcji wirusowych i bakteryjnych. Dolegliwości jednak nie ustępowały.

W końcu mężczyznę pokierowano na oddział otorynolaryngologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Aarhus w Danii. Przeprowadzona tam tomografia komputerowa wykazała… umiejscowiony na dnie jamy nosowej i pokryty śluzem ząb.

59-latka poddano operacji, podczas której ząb został usunięty. Lekarze przypuszczają, że był on postacią torbieli dermoidalnej, czyli łagodnego nowotworu, w którym mogą znajdować się właśnie zęby i włosy lub postacią zęba zatrzymanego, który nie mógł wyrosnąć w jamie ustnej, więc zmienił swoje położenie. Mężczyzna w młodości miał złamany nos i szczękę, ale nie wiadomo, czy mogło to mieć wpływ na zmianę położenia zęba.

W Olsztynie przeprowadzono pionierską operację rekonstrukcji żuchwy. U pacjentki z wrodzoną wadą żuchwy wstawiono implanty przygotowane przez Pracownię Indywidualnych Implantów Medycznych w Łodzi.

Źródło: https://www.livescience.com/


POWIĄZANE ARTYKUŁY

kontuzja
Grał mecz… z zębem rywala w głowie. "Niefortunne zdarzenie" Lekarz

Do bardzo niecodziennego zdarzenia doszło podczas niedzielnego spotkania piłkarskiej II ligi pomiędzy KKS-em Kalisz a Chojniczanką Chojnice. Obrońca zespołu z Kalisza Bartosz Kieliba zderzył się z graczem rywali – Alefem Firmino, a po meczu w ranie n...

Titanic
Na Titanicu odnaleziono naszyjnik z zębem megalodona Lekarz

Wrak transatlantyka RMS Titanic niezmiennie budzi wielkie zainteresowanie, czego najnowszym potwierdzeniem jest wyprawa łodzią podwodną Titan, która zakończyła się implozją i śmiercią wszystkich osób znajdujących się na pokładzie tej jednostki. Bez p...

narzedzia dentystyczne
USA: 94-letni dentysta z Pensylwanii wciąż pracuje Lekarz

Dr Ike Roepcke ma 94 lata i jest najprawdopodobniej najstarszym praktykującym dentystą na świecie, a na pewno w stanie Pensylwania, gdzie mieszka. Pandemia COVID-19 wymusiła na nim zamknięcie własnego gabinetu, ale… nadal robi protezy w gabinecie swo...