Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Neuralgia nerwu trójdzielnego – ból nie do wytrzymania

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Neuralgia nerwu trójdzielnego – ból nie do wytrzymania

Neuralgia nerwu trójdzielnego – ból nie do wytrzymania

W pierwszym okresie neuralgia nerwu trójdzielnego bywa często mylona z promieniującym bólem zębów, spowodowanym przez ostre zapalenie miazgi w jednym z górnych trzonowców. Bywa również, że objawy towarzyszące tej chorobie – zwłaszcza silne, jednostronne, napadowe bóle głowy i twarzy – są przypisywane stanom zwyrodnieniowym w stawie skroniowo-żuchwowym lub niektórym zmianom w układzie kostnym (zęby zatrzymane, kostniaki lub torbiele).

Jednoznacznie postawienie diagnozy jest zwykle możliwie dopiero po wykonaniu kompletu badań diagnostycznych. Najczęściej pacjent jest kierowany na badania rentgenowskie, ewentualnie tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny, elektromiografię badającą przewodnictwo nerwowe oraz EEG (elektroencefalografię), która diagnozuje czynności mózgu. W celu wykluczenia innych chorób pacjent powinien także skonsultować swoje dolegliwości z laryngologiem, okulistą i neurologiem.

Ból, który odbiera chęć do życia

Osoby, które doświadczyły neuralgii nerwu trójdzielnego twierdzą, że jest to jeden z najbardziej okrutnych i gwałtownych bólów, jaki może nas spotkać w życiu. Atak zaczyna się nagle, pozornie bez powodu i często towarzyszą mu dodatkowe, nieprzyjemne dolegliwości, np. ślinotok, zaburzenia smaku, wzroku i słuchu, katar, łzawienie, zaczerwienienie skóry, mimowolne skurcze mięśniowe. Ból może zaatakować pół twarzy lub umiejscowić się punktowo (w okolicy oka, zatoki nosowej lub żuchwy).

Zwykle epizod bólowy trwa do 2 minut, jednak nie jest to regułą. Bywają pacjenci, którzy zgłaszają nawet 15-minutowe napady bólowe, do tego powtarzające się kilka razy dziennie. Najczęściej neuralgia nerwu trójdzielnego ustępuje równie nagle, jak się pojawiła, zaś w okresach między napadami pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości.

Neuralgia nerwu trójdzielnego – dlaczego tak boli?

Rwa twarzowa dotyczy najczęściej osób powyżej 60. roku życia, częściej kobiet niż mężczyzn, jednak choroba może się pojawić w każdym wieku. Jej przyczyny nie zostały do końca wyjaśnione. Istnieje wiele teorii powstawania neuralgii nerwu trójdzielnego. Uważa się, że bóle wywołane są napadowym i okresowym wyładowaniem czuciowych neuronów zlokalizowanych w okolicy zwoju trójdzielnego. Ból wyzwala się w następstwie podrażnienia obwodowych obszarów spustowych, np. podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej.

Neuralgia nerwu trójdzielnego – przyczyny

Za najważniejszą przyczynę neuralgii nerwu trójdzielnego uważa się konflikt naczyniowo-nerwowy. Polega on na ucisku zakończeń czuciowych nerwu trójdzielnego przez naczynia krwionośne w czaszce, w okolicy zwoju nerwu trójdzielnego. W wyniku tego ucisku dochodzi do demielinizacji, czyli utraty osłonki mielinowej nerwu. W związku z utratą osłonek następuje masywne pobudzanie nerwu przy minimalnym drażnieniu receptorów znajdujących się w tkankach miękkich twarzy. Najczęściej wyładowania te występują przy zmianie temperatury otoczenia, powiewie wiatru, goleniu, szczotkowaniu zębów, myciu twarzy, niekiedy przy jedzeniu, ziewaniu, kichaniu.

Są to tzw. strefy spustowe, charakterystyczne dla tej choroby. Wiadomo obecnie, że powstaniu wyżej opisanego konfliktu sprzyja miażdżyca i nadciśnienie, pod uwagę jest brana również reakcja alergiczna.

Z innych przyczyn neuralgii należy wymienić czynniki bezpośrednio drażniące nerw:

• zapalenia toczące się wokół nerwu;
• uszkodzenia;
• zaburzenia w ukrwieniu nerwu;
• ucisk korzenia nerwu przez zmienione mózgowe naczynia tętnicze lub żylne.

Istnieje również teoria głosząca, iż przyczyną bólu jest zmiana biochemiczna w samej tkance nerwu.

Neuralgia nerwu trójdzielnego – leczenie

Dramatem osób chorych na neuralgię jest nie tylko sama natura bólu – jego nieprzewidywalność, wysoki stopień natężenia, gwałtowność ataku. Problemem jest również znalezienie odpowiedniej terapii, pomagającej w zwalczaniu wszystkich objawów. Jednym pacjentom pomagają silne leki przeciwbólowe, na innych nie działają nawet narkotyki. Niektórzy pacjenci czują ulgę po zabiegach fizjoterapeutycznych (jonoferezie, laseroterapii, naświetlaniach lampą Solux), inni wierzą w zbawczą moc witamy B12. Co więcej, w przypadku jednej i tej samej osoby skuteczność leczenia może być z początku duża, a następnie zmniejszać się wraz z upływem czasu. Dla wielu osób ostatnią deską ratunku pozostaje interwencja neurochirurga.

Tak więc nie ma jednej, określonej metody leczenia, która byłaby skuteczna w każdym przypadku rwy twarzowej. Co prawda, średnia skuteczność leczenia tej bolesnej choroby wynosi około 85%, lecz aż 25% pacjentów doświadcza nawrotu choroby w okresie od roku do 5 lat.

Bezbolesną technikę leczenia pierwszych objawów próchnicy opracowali naukowcy z Uniwersytetu w Leeds w Wielkiej Brytanii. Na czym polega?

AF

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Szczepionka na grypę - Dentonet.pl
Asystentko, higienistko - zaszczepcie się przeciw grypie! Asysta

1 października obchodzono Ogólnopolski Dzień Profilaktyki Grypy. O chorobie tej oraz szczepieniach podczas konferencji prasowej w Głównym Inspektoracie Sanitarnym mówili eksperci. W ostatnim sezonie epidemicznym na grypę i grypopodobne infekcje zacho...

Zatrzymane ósemki i ich ewentualne powikłania - co trzeba wiedzieć? Pacjent

Zęby mądrości, czyli trzecie zęby trzonowe, najczęściej pojawiają pomiędzy 17. a 25. rokiem życia. U niektórych pacjentów wyrzynają się częściowo lub nie wyrzynają wcale, stając się przyczyną różnych powikłań oraz dolegliwości. Zatrzymane ósemki to g...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Akromegalia – rzadka choroba, którą może zdiagnozować stomatolog Lekarz

Objawy akromegalii – powiększenie stóp, dłoni, uszu, nosa czy języka oraz zmiana głosu na niższy – bywają bardzo charakterystyczne. Jednak ta rzadka, powoli rozwijającą się choroba wciąż rozpoznawana jest zbyt późno, nawet po 20 latach – mówił prof. ...

Ropień zębów źródłem problemów zdrowotnych Arjena Robbena Lekarz

Wygląda na to, że kłopoty zdrowotne zawodnika Bayernu Monachium Arjena Robbena wreszcie się skończyły. Lekarzom udało się znaleźć przyczynę osłabienia organizmu piłkarza oraz problemów z nerwem kulszowym. Był to… ropień pod dwoma zębami.Skrzydłowy Ba...

W jaki sposób powstaje ból w obrębie twarzoczaszki? [WYWIAD] Lekarz

- Z fizjologicznego punktu widzenia ból jest przewodzeniem informacji o uszkodzeniu tkanek, do którego doszło w naszym organizmie. Ból w tym przypadku spełnia rolę ostrzegająco-obronną - mówi w rozmowie z Dentonetem dr hab. n. med. Anna Przeklasa-Mus...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres