Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Możliwe powikłania po usunięciu zęba – sprawdź, czy Ci grożą

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Możliwe powikłania po usunięciu zęba – sprawdź, czy Ci grożą

Możliwe powikłania po usunięciu zęba – sprawdź, czy Ci grożą

Usunięcie zęba wiąże się niekiedy z wystąpieniem powikłań, które w znaczny sposób utrudniają codzienną aktywność, a niekiedy kończą się kolejnym zabiegiem. Występują one stosunkowo rzadko, ale przed planowaną ekstrakcją warto wiedzieć o nich coś więcej. Jakie są możliwe powikłania po usunięciu zęba?

Niekiedy stan zdrowia poszczególnych zębów jest tak zły, że dentysta musi podjąć decyzję o ich usunięciu. Do najczęstszych przyczyn ekstrakcji zębów zalicza się bardzo zaawansowane zniszczenie ich tkanek twardych (nie nadają się one do odbudowy zachowawczej ani protetycznej). W wielu przypadkach usuwa się również zęby zatrzymane oraz ósemki, zwane potocznie zębami mądrości, które rosną w nieprawidłowy sposób. Ekstrakcja zębów nie powinna wiązać się z przykrymi powikłaniami, ale niekiedy indywidualne predyspozycje danego organizmu sprawiają, że pacjent przez kilka kolejnych dni boryka się z pewnymi niedogodnościami.

Powikłania po usunięciu zęba – ból i trudności ze spożywaniem posiłków

Nawet mimo zastosowania nowoczesnych środków znieczulających, ekstrakcja zęba może wiązać się z dolegliwościami bólowymi. U młodych pacjentów ból mija dość szybko, bo w przeciągu kilku dni, natomiast okres gojenia wydłuża się wraz z wiekiem. Kłopoty ze sprawnym gojeniem ran pozabiegowych mogą dotyczyć również pacjentów chorujących na cukrzycę oraz osób z zaburzeniami krzepliwości krwi.

Powikłania po usunięciu zęba często wiążą się z problemami ze spożywaniem posiłków. Jama ustna bywa obolała i obrzęknięta, a dodatkowo nie można pogryźć twardych produktów. Przez kilka dni lepiej jest więc wybierać miękkie posiłki, takie jak ryż, kasze czy zupy. Żywność o twardszej konsystencji można zmiksować lub rozdrobnić widelcem. W tym czasie należy również zrezygnować z palenia papierosów oraz picia alkoholu.

Zakażenia bakteryjne

Jeśli chodzi o możliwe powikłania po usunięciu zęba, to do tych groźniejszych należą zakażenia bakteryjne. Objawiają się one przewlekłym bólem, na który nie działają środki przeciwbólowe, sączeniem się z ranki krwi lub ropy, stanem podgorączkowym oraz ogólnym osłabieniem organizmu. Jeżeli objawy te utrzymują się przez 1-3 dni należy niezwłocznie udać się do lekarza. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zakażeń bakteryjnych dentysta może bezpośrednio po zabiegu przepisać antybiotyki, które zapobiegają skutkom ubocznym ekstrakcji. Należy je przyjmować zgodnie z zaleceniami.

Najbardziej niebezpiecznym, ale jednocześnie najrzadszym możliwym powikłaniem po ekstrakcji jest tzw. suchy zębodół, zwany też zapaleniem kości zębodołu lub pustym zębodołem. Objawia się on bardzo silnym, promieniującym bólem oraz szarym nalotem pokrywającym ściany zębodołu, który staje się też niezwykle wrażliwy na dotyk. Leczenie suchego zębodołu polega na wyłyżeczkowaniu skrzepu z zębodołu, przepłukaniu go specjalistycznymi roztworami oraz umieszczeniu dopasowanych kształtem środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Gojenie trwa około trzech tygodni.

Współczesna stomatologia pozwala na leczenie zębów nawet w bardzo zaawansowanych stadiach choroby. Ekstrakcja to ostateczność.

AF

Fot. Wetmount, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

zatrzymane ósemki
Zatrzymane ósemki i ich ewentualne powikłania - co trzeba wiedzieć? Pacjent

Zęby mądrości, czyli trzecie zęby trzonowe, najczęściej pojawiają pomiędzy 17. a 25. rokiem życia. U niektórych pacjentów wyrzynają się częściowo lub nie wyrzynają wcale, stając się przyczyną różnych powikłań oraz dolegliwości. Zatrzymane ósemki to g...

ząb martwy
Ząb martwy – przyczyny, sposoby leczenia, metody wybielania Pacjent

Mianem zęba martwego potocznie określa się ząb, w którym doszło do obumarcia miazgi. Zazwyczaj jest ono skutkiem urazów mechanicznych albo bardzo zaawansowanej próchnicy. Ząb martwy trzeba koniecznie leczyć – w innym przypadku może powodować bolesne ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
zapalenie tkanek okołowierzchołkowych - Dentonet.pl
Zapalenie tkanek okołowierzchołkowych – co to jest? Pacjent

Niewłaściwie wykonane leczenie kanałowe, uraz mechaniczny, a najczęściej - poważne zaniedbania w higienie jamy ustnej mogą spowodować rozwój stanu zapalnego obszaru sąsiadującego z wierzchoł......

mechaniczne urazy zębów - Dentonet.pl
Mechaniczne urazy zębów w pracy asysty stomatologicznej Asysta

Zbliżają się wakacje, a więc czas, w którym do gabinetów stomatologicznych zgłasza się większa niż zazwyczaj liczba pacjentów z mechanicznymi urazami zębów. Warto więc znać podstawową klasyfikację tego typu kontuzji.Na urazy mechaniczne zębów narażon...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres