Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

„Korzyści płynące z dobrego planowania leczenia są ogromne”

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
„Korzyści płynące z dobrego planowania leczenia są ogromne”

„Korzyści płynące z dobrego planowania leczenia są ogromne”

O I Konferencji Mistrzów Stomatologii, która odbędzie się w Łodzi w dniach 12-14 października 2018 r. rozmawiamy z jej głównym pomysłodawcą – dr. n. med. Tomaszem Marią Kerczem.

Skąd pomysł prezentacji dorobku Mistrzów Stomatologii w „e-Dentico” i w jaki sposób wybierani są bohaterowie kolejnych wydań czasopisma?

Dr n. med. Tomasz Maria Kercz: – Żartobliwie mówiąc, po znajomości, ale oczywiście wyłącznie w dobrym tego słowa znaczeniu. Wciąż bywam na wszystkich ważnych konferencjach i biorę udział w kursach, gdzie poznaje osobiście bardzo wielu kolegów po fachu, od których się uczę i którzy mnie inspirują. To wśród nich bez trudu znalazłem Mistrzów. Ponieważ przy fotelu spędziłem już ponad 30 lat, potrafię docenić to, w jaki sposób Mistrzowie pracują, ale pomyślałem sobie, że warto przedstawić tę naprawdę dobrą stomatologię w wykonaniu Mistrzów również na łamach „e-Dentico”. A ponieważ wciąż czerpię dużo satysfakcji z tej nowoczesnej, a nawet nowatorskiej stomatologii, współpraca z osobami, które ją tworzą, jest dla mnie dużym zaszczytem. I udało się – już trzeci rok z rzędu na łamach „e-Dentico” przedstawiamy to, w jaki sposób powinno się prawidłowo i skutecznie przeprowadzać nawet najbardziej skomplikowane, multidyscypilinarne zabiegi stomatologiczne.

Jaka była geneza Konferencji Mistrzów?

– Jak już wspomniałem, Mistrzów poznałem nie jako autorów artykułów czy podręczników, ale prowadzących szkolenia i warsztaty. To nie klasyczne „gadające głowy”, ale pełni pasji dla zawodu, kompetentni wykładowcy, którzy swoją wiedzą dzielą się w sposób jak najbardziej praktyczny. Widziałem ich wielokrotnie „w akcji” i mimo że czasami prezentacje dotyczą tych samych tematów, wystąpienia te są za każdym razem inne i lepsze. Wiem zatem, jaki potencjał, być może nieodkryty dla Czytelników artykułów, ma każdy z naszych Mistrzów. I czas ten dodatkowy atut Mistrzów przed koleżankami i kolegami po fachu odkryć. Jak wiemy z historii, świetni mówcy porywali tłumy. Czemu więc nie zastosować tego w stomatologii – po to, by wspólnie podnosić poziom leczenia stomatologicznego w naszym kraju. Liczę na to, że nasza konferencja do tego się przyczyni.

Dlaczego warto przyjechać do Łodzi na Konferencję i jakie korzyści uzyska lekarz, który zdecyduje się na udział?

–  Przede wszystkim Konferencja Mistrzów to okazja, by spotkać świetnych praktyków, którzy w sposób bardzo rzeczowy potrafią podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Niektórzy z nich będą prowadzili warsztaty praktyczne, na których można nauczyć się nowych umiejętności bezpośrednio od Mistrza. Będzie można pytać, konfrontować swoją wiedzę czy wyobrażenia z doświadczeniem Mistrzów – stawiamy na interakcję i inspirującą wymianę poglądów.

Jaka będzie tematyka Konferencji?

– Motto przewodnie konferencji brzmi „Bene dignoscitur, bene curatur„, czyli to, co najważniejsze jest w medycynie.

A dlaczego właśnie taka tematyka?

– Jak mawiają Wyspiarze, first things first – należy zawsze zaczynać od początku. Dlatego też na Konferencji poruszane będą tematy dotyczące badania pacjenta (badanie przedmiotowe, podmiotowe, badania dodatkowe) oraz dokładnego planowania.

Jakie jest więc znaczenie planowania leczenia we współczesnej stomatologii? Co zyskuje zarówno lekarz, jak i pacjent?

–  O ile dobrze pamiętam, to Brian Tracy – ekspert z dziedziny rozwoju osobistego, powiedział, że każda minuta poświęcona na planowanie pozwala zaoszczędzić 10 minut pracy. Jest w tym stwierdzeniu bardzo dużo prawdy, ponieważ korzyści płynące z dobrego planowania leczenia są ogromne. A w przypadku medycyny, gdzie decydujemy o zdrowiu naszego pacjenta, nasza każda decyzja, nasz każdy ruch, mówiąc chirurgicznie – każde cięcie, powinno być przemyślane i zaplanowane. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zminimalizować ryzyko popełnienia błędu. Powtarzanie procedur z jednej strony naraża pacjenta na stres, a z drugiej strony – większości złych decyzji nie jesteśmy w stanie cofnąć.

Niestety, mimo postępu i nowych technologii, które bardzo ułatwiają komunikację z pacjentem i planowanie kompleksowego leczenia, wciąż wielu lekarzy nie wykorzystuje tych możliwości. Bardzo powszechną praktyką jest tzw. plombowisko – stomatologiczny „plan minimum”, a pacjenci zwykle nie są nawet świadomi tego, że można wykonać dobry plan i przeprowadzić skuteczne leczenie. Dlatego też często proszą tylko o bieżącą interwencję – ja nazywam to „od plomby do plomby”. Jeśli my lekarze nie będziemy o tym wiedzieć i przekazywać pacjentom tej wiedzy, to oni nie będą pytać, prosić o dobrze zaplanowane pełne rekonstrukcje – poprawne pod względem funkcji i estetyki.

Dziękuję za rozmowę!

Co jest najważniejsze w planie leczenia? Szczegóły – przekonuje dr n. med. Paweł Niewada, jeden z wykładowców I Konferencji Mistrzów Stomatologii.

 

 

 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Leczenie wielospecjalistyczne? "Budowaliśmy zespół kilkanaście lat" Lekarz

- Leczenie wielospecjalistyczne, moim zdaniem, jest jedynym leczeniem. My nie możemy zawęzić się do tego brzydkiego określenia "single tooth dentistry", a więc stomatologii jednego zęba. Pomijam już fakt, że człowiek, który tylko w taki sposób do sto...

Jak rozpocząć planowanie leczenia? "Wziąć ołówek i rozrysować" Lekarz

- Planowanie leczenia to małe kroczki. Należy wziąć ołówek i rozrysować plan oraz kształt zębów - takie porady dla lekarzy dentystów dotyczące trudnych początków w planowaniu leczenia ma dr Ewa Chomik, jeden z Mistrzów Stomatologii kwartalnika eDenti...

"Procedury połączyć w całość" - o planowaniu leczenia Lekarz

- Planowanie w leczeniu jest podstawą. Myślę, że to właśnie na nas, a więc tych, którzy szkolą podyplomowo, spoczywa odpowiedzialność za to, żeby tego lekarzy uczyć. Na uczelniach lekarze uczeni się bowiem głównie procedur - mówi dr hab. n. med. Jan ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Wykładowcy o I Konferencji Mistrzów Stomatologii (video) Lekarz

I Konferencja Mistrzów Stomatologii (12-14 października) przyciągnęła do Łodzi blisko 200 uczestników, którzy mieli możliwość uzyskania mnóstwa inspirującej wiedzy od wykładowców – mistrzów stomatologii czasopisma „e-Dentico”. Jak wydarzenie ocenili ...

I Konferencja Mistrzów Stomatologii – reportaż (video) Lekarz

Blisko 200 uczestników, wybitni prelegenci, inspirująca dawka wiedzy, wykłady, warsztaty i wydarzenia towarzyszące – I Konferencja Mistrzów Stomatologii (Łódź, 12-14 października 2018 r.) była naprawdę wyjątkowym wydarzeniem!Tematyka konferencji była...

Dentyści o planowaniu leczenia stomatologicznego (sonda) Lekarz

Czy dentyści widzą korzyści w planowaniu leczenia stomatologicznego? Czy stosują je w swojej codziennej pracy? Zapytaliśmy o to uczestników I Konferencji Mistrzów Stomatologii, która odbyła się w Łodzi w dniach 12-14 października 2018 r.Wszystkich za...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres