Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Kiedy dziecko zbyt wcześnie traci zęby mleczne…

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Kiedy dziecko zbyt wcześnie traci zęby mleczne…

Kiedy dziecko zbyt wcześnie traci zęby mleczne…

Choć stomatolodzy i pediatrzy podkreślają, że o mleczne ząbki dziecka należy dbać równie troskliwie co o zęby stałe, wielu rodziców ignoruje te zalecenia. Efekt? Ponad połowa polskich trzylatków ma aż trzy zęby zaatakowane przez próchnicę, z czego przynajmniej jeden ząb nadaje się do ekstrakcji.

Ta tendencja jest o tyle niepokojąca, że wczesna utrata zębów mlecznych zębów mlecznych może mieć bardzo poważne skutki dla całego narządu żucia – grozi m.in. stłoczeniami zębów stałych, rozmaitymi wadami zgryzu czy zaburzeniami w stawie skroniowo-żuchwowym.

Lista zagrożeń

1. Wczesna utrata zębów mlecznych może spowodować opóźnienie w wyrzynaniu się zębów stałych. To niebezpieczeństwo pojawia się zwłaszcza wtedy, gdy w momencie utraty zęba mlecznego jest uformowana mniej niż połowa korzenia zęba stałego.

2. Zbyt wczesne usunięcie mlecznych trzonowców może doprowadzić do powstania zgryzu głębokiego, tyłozgryzu, przodozgryzu bądź przemieszczenia bocznego żuchwy. Niekiedy powoduje również skrócenie łuku zębowego i zamknięcie przestrzeni dla zębów stałych.

3. Częstym skutkiem przedwczesnej utraty siekaczy i kłów mlecznych jest spowolnienie rozwoju kości szczęki lub żuchwy. W efekcie powstaje tyłozgryz częściowy, przodozgryz rzekomy lub zgryz krzyżowy przedni oraz brak miejsca dla bocznego siekacza lub kła stałego.

4. Konsekwencją zbyt wczesnej utraty mleczaków może być także nieprawidłowe formowanie się zawiązków zębów stałych i/lub ich przemieszczanie się. Innym skutkiem mogą być także zmiany w kolejności oraz miejscu wyrastania zębów stałych.

5. Przy rozległych brakach w uzębieniu często dochodzi do przeciążeń pozostałych zębów, a w efekcie do patologicznego ścierania, łamania i odkruszania ich powierzchni.

6. Kolejną negatywną konsekwencją mogą być zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych – tym poważniejsze, im wcześniejsze i liczniejsze były ekstrakcje.

7. U dzieci z brakami zębów mlecznych obserwowany jest często przetrwały niemowlęcy typ połykania oraz niechęć do gryzienia twardych pokarmów. Niemowlęce połykanie polega na tym, że w trakcie tej czynności język jest ułożony płasko na dnie jamy ustnej, a jego czubek tkwi między dziąsłami lub zębami. Takie połykanie odbywa się przy lekko rozwartych szczękach i mocno zaciskanych ustach. Natomiast typ poniemowlęcy (dojrzały) przebiega w ten sposób, że w trakcie połykania czubek języka oraz jego boki stykają się z górnymi zębami i dziąsłami, zarówno przednimi jak i bocznymi. Szczęki przy tym rodzaju połykania są zaciśnięte, a usta lekko zwarte.

Dziecko powinno opanować prawidłowy sposób połykania, zanim dojdzie do wymiany zębów mlecznych na stałe. Jest to o tyle ważne, że nieprawidłowe połykanie prowadzi do powstania poważnych wad zgryzu.

8. Kolejnym skutkiem braków w uzębieniu dziecka są wady wymowy: wymowa sycząca, nieprawidłowa wymowa głosek przedniojęzykowych (t, d, s, sz, cz) oraz wargowych (f, w). Nieprawidłowa artykulacja tych głosek jest związana głównie z brakiem przednich siekaczy.

Mleczne zęby powinny pozostać w buzi dziecka do czasu ich wymiany na zęby stałe. Jednak aby pierwsze ząbki były mocne i zdrowe, dziecko powinno jak najwcześniej oswoić się z pastą i szczoteczką. W jaki sposób nauczyć dziecko zasad prawidłowej higieny jamy ustnej, podpowiadamy w artykule „Jak myć zęby dzieciom”.

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

higiena jamy ustnej u dzieci - Dentonet.pl
Pięć ważnych pytań o prawidłową higienę jamy ustnej u dzieci Pacjent

Nauka zasad prawidłowej higieny jamy ustnej u dzieci to zadanie rodziców. Najprostszym sposobem nauki jest bycie dobrym wzorem. Co jednak, jeśli dorośli nie dysponują odpowiednią wiedzą, którą mogliby przekazać dzieciom? Odpowiadamy na najczęstsze py...

stłoczenia zębów - Dentonet.pl
Scientific American: miękka dieta przyczyną stłoczeń zębów Lekarz

Szczęki współczesnych ludzi nie wyglądają tak jak szczęki naszych przodków – i być może dlatego tak wiele osób ma stłoczone lub nieprawidłowo ustawione zęby. Jak twierdzi badacz z University of Arkansas, słabo rozwinięte szczęki są przyczyną niedopas...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Tarnów: profilaktyka próchnicy realizowana w przedszkolach Asysta

Mościckie Centrum Medyczne po raz drugi realizuje zadanie z zakresu "Prowadzenie edukacji i kształtowanie zachowań prozdrowotnych u dzieci i rodziców w zakresie zdrowia jamy ustnej", którym objętych zostanie 18 publicznych oraz niepublicznych przedsz...

Ostrów Wielkopolski - Dentonet.pl
Ostrów Wielkopolski: program profilaktyki próchnicy dla 5-latków Lekarz

Ostrów Wielkopolski od 2016 r. realizuje program polityki zdrowotnej obejmujący profilaktykę stomatologiczną dzieci 5-letnich. W 2019 r. programem zostały objęte dzieci z rocznika 2014, będące mieszkańcami miasta oraz ich rodzice lub opiekunowie praw...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres