Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Dziecko w twoim gabinecie: 5 porad, które usprawnią wizytę

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Dziecko w twoim gabinecie: 5 porad, które usprawnią wizytę

Dziecko w twoim gabinecie: 5 porad, które usprawnią wizytę

Wielu lekarzy dentystów obawia się przyjmować dzieci. Zakładają, że nie poradzą sobie z płaczem, napadami złości i brakiem współpracy malucha, który nijak nie chce zrozumieć, że leczenie służy jego zdrowiu. Oczywiście wskazane są wizyty adaptacyjne, które pozwalają dziecku oswoić się z nowym miejscem i personelem praktyki – zanim jeszcze trafi na leczenie – ale wielu rodziców wciąż nie widzi potrzeby ich przeprowadzania.

Leczyć najmłodszych łatwiej będzie osobom, które same są rodzicami i mają własne doświadczenia w „kanalizowaniu” lęku maluchów. Dobrze poradzą sobie także ci stomatolodzy, którzy mają w sobie duże pokłady empatii. Ale nawet jeśli nie należysz do żadnej w tych grup, dasz radę, jeżeli zastosujesz się do pięciu poniższych zaleceń.

1. Nie strasz dziecka!

Podczas leczenia, nie tylko w ponurych czasach pandemii COVID-19, należy zakładać maskę, przyłbicę, czepek chirurgiczny, rękawiczki itd. Jeśli jednak wkroczymy do gabinetu w takim „umundurowaniu”, większość dzieci na nasz widok będzie przerażona i nie pomogą tu opowieści, że z wizytą wpadł właśnie przyjazny astronauta.

Lepszym pomysłem jest objaśnienie przy małym pacjencie każdego z elementów, który zakładasz. Zapytaj go, czy podobają mu się twoje „okulary” i czy w takiej czapce wyglądasz ładnie (w tym wypadku wsparciem jest duży i różnorodny wybór odzieży medycznej). Możesz spodziewać się całej gamy zabawnych odpowiedzi, które pomogą nieco odwrócić uwagę dziecka od leczenia.

2. Komar w galaretce zamiast zastrzyku

Użycia znieczulenia w niektórych sytuacjach nie da się uniknąć. A zastrzyków nikt nie lubi – tym bardziej nieświadome celowości jego stosowania dziecko. Kiedy nadejdzie czas iniekcji, w okolicy wkłucia nałóż odpowiednio dużo „magicznej galaretki” o przyjemnym owocowym smaku i poinformuj malucha, że poczuje delikatnie ukłucie małego komarka.

Upewnij się, że asysta (lub rodzic, jeśli będzie to lepszym rozwiązaniem) dyskretnie kontroluje reakcje dziecka w trakcie podawania znieczulenia.

3. Pokaż, zanim użyjesz

Gabinet dentystyczny jest pełny nieznanych przedmiotów, które mogą budzić w dziecku niepokój, a niektóre wręcz lęk. Przed użyciem pokaż dziecku np. prostnicę, ale – uwaga! – bez wiertła. Spryskaj rękę wodą, aby maluch wiedział, czego się spodziewać. Poinformuj dziecko, że „szczoteczka” robi sporo hałasu i jest jeszcze głośniejsza, gdy jest w buzi.

Jeśli starsze dziecko zauważy wiertło, pokaż mu np. węglik i wyjaśnij, że działa on jak mała szczoteczka do zębów. Pozwól nawet, by pacjent wziął go do ręki, delikatnie pokaż jego działanie na paznokciu – wtedy dziecko będzie wiedziało, że nie ma się czego bać.

4. Chwal, by motywować

Przez całe dzieciństwo większość maluchów jest chwalona: za nabywanie nowych umiejętności, za zrobienie czegoś lepiej, sprawniej niż dotychczas, za postawę, jaką rodzice chcieliby u swojego dziecka wykształcić.

Podobnie rzecz ma się w gabinecie. Jeśli przyjęcie dziecka może być niekomfortowe dla ciebie, pomyśl, jakim problemem dla niego może być wizyta w gabinecie. Tym bardziej więc warto doceniać postawę współpracy. Chwal dziecko za poddanie się każdej kolejnej procedurze, chwal w jej trakcie, jak i po zakończeniu.

Chwal, nawet na wyrost – to zwykle motywuje. Maluch zapamięta te zachęcające słowa i – miejmy nadzieję – z każdym kolejnym razem leczenie będzie przebiegać coraz sprawniej. Przypominaj swojemu młodemu pacjentowi, jak dobrze sobie poradził poprzednio i jak cieszysz się, że widzisz go ponownie w swoim gabinecie.

5. Dzielny pacjent zasługuje na nagrodę

Dzieci uwielbiają prezenty. Oczywiście nie w każdym przypadku, ale często są one dla malucha motywacją, by poddać się leczeniu. Dlatego nie zapominaj o tym, by nagrodzić młodego dzielnego pacjenta – po każdej wizycie podaruj mu naklejkę, malowankę, książeczkę dotyczącą leczenia ząbków lub odpowiednią do jego wieku szczoteczkę – wybór produktów dla najmłodszych pacjentów jest bardzo szeroki. Pamiętaj, że zadowolony i tak zmotywowany pacjent chętniej wróci do ciebie.

Przebieg leczenia kanałowego u dziecka zależy przede wszystkim od „woli” młodego pacjenta. O szczegółach opowie lekarz dentysta Dorota Grodecka z Łodzi.

T.H., źródło: www.drbicuspid.com

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

jak odzyskać pacjentów - Dentonet.pl
COVID-19 w stomatologii: kilka kroków do odzyskania pacjentów Lekarz

Powrót pacjentów do gabinetu stomatologicznego po okresie „zamrożenia” to poważne wyzwanie, przed którym stoją dentyści od Los Angeles po Tokio, włączając całą Europę. Według danych z USA, zaledwie połowa pacjentów zdecydowała się na powrót do dentys...

higiena jamy ustnej u dzieci - Dentonet.pl
Pięć ważnych pytań o prawidłową higienę jamy ustnej u dzieci Pacjent

Nauka zasad prawidłowej higieny jamy ustnej u dzieci to zadanie rodziców. Najprostszym sposobem nauki jest bycie dobrym wzorem. Co jednak, jeśli dorośli nie dysponują odpowiednią wiedzą, którą mogliby przekazać dzieciom? Odpowiadamy na najczęstsze py...

próchnica wśród dzieci w Niemczech - Dentonet.pl
Jak prawidłowo dbać o zęby dziecka? Poradnik dla rodziców Pacjent

„Próchnica na patyku” – tymi słowami ojciec Willy’ego Wonki z filmu „Charlie i fabryka czekolady” określa cukierki i lizaki, które w trosce o zdrowie syna spala w kominku. Dentyści również przestrzegają przed słodyczami, których nadmierne spożywanie ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
zasiłek opiekuńczy - Dentonet.pl
ZUS przypomina: dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 24 maja Asysta

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy, który przysługuje rodzicom dzieci do 8. roku życia w związku z zamknięciem żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli czy szkół z powodu zagrożenia koronawirusem, zostaje wydłużony do 24 maja. Tak jak dotąd przysługuje on ...

profilaktyka próchnicy - Dentonet.pl
Nauczyciele, rodzice, urzędnicy. Wszyscy dla zdrowia jamy ustnej! Lekarz

Zakochani mają Walentynki, miłośnicy dyń z oczami – Halloween. Dlaczego więc nie świętować dnia „zdrowych zębów”? - pyta Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, zachęcając wszystkich bez wyjątku do udziału w krajowych obchodach Światowego Dnia Zdrowia J...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres