Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Dziecko w gabinecie: 5 porad, które usprawnią wizytę

Publikacja:
Dziecko w gabinecie: 5 porad, które usprawnią wizytę

Dziecko w gabinecie: 5 porad, które usprawnią wizytę

Wielu lekarzy dentystów obawia się przyjmować dzieci. Zakładają, że nie poradzą sobie z płaczem, napadami złości i brakiem współpracy malucha, który nijak nie chce zrozumieć, że leczenie służy jego zdrowiu. Oczywiście wskazane są wizyty adaptacyjne, które pozwalają dziecku oswoić się z nowym miejscem i personelem praktyki – zanim jeszcze trafi na leczenie – ale wielu rodziców wciąż nie widzi potrzeby ich przeprowadzania.

Leczyć najmłodszych łatwiej będzie osobom, które same są rodzicami i mają własne doświadczenia w „kanalizowaniu” lęku maluchów. Dobrze poradzą sobie także ci stomatolodzy, którzy mają w sobie duże pokłady empatii. Ale nawet jeśli nie należysz do żadnej w tych grup, dasz radę, jeżeli zastosujesz się do pięciu poniższych zaleceń.

1. Nie strasz dziecka!

Podczas leczenia, nie tylko w czasach pandemii COVID-19, należy zakładać maskę, przyłbicę, czepek chirurgiczny, rękawiczki itd. Jeśli jednak wkroczymy do gabinetu w takim „umundurowaniu”, większość dzieci na nasz widok będzie przerażona i nie pomogą tu opowieści, że z wizytą wpadł właśnie przyjazny astronauta.

Lepszym pomysłem jest objaśnienie przy małym pacjencie każdego z elementów, który zakładasz. Zapytaj go, czy podobają mu się twoje „okulary” i czy w takiej czapce wyglądasz ładnie (w tym wypadku wsparciem jest duży i różnorodny wybór odzieży medycznej). Możesz spodziewać się całej gamy zabawnych odpowiedzi, które pomogą nieco odwrócić uwagę dziecka od leczenia.

2. Komar w galaretce zamiast zastrzyku

Użycia znieczulenia w niektórych sytuacjach nie da się uniknąć. A zastrzyków nikt nie lubi – tym bardziej nieświadome celowości jego stosowania dziecko. Kiedy nadejdzie czas iniekcji, w okolicy wkłucia nałóż odpowiednio dużo „magicznej galaretki” o przyjemnym owocowym smaku i poinformuj malucha, że poczuje delikatnie ukłucie małego komarka.

Upewnij się, że asysta (lub rodzic, jeśli będzie to lepszym rozwiązaniem) dyskretnie kontroluje reakcje dziecka w trakcie podawania znieczulenia.

3. Pokaż, zanim użyjesz

Gabinet dentystyczny jest pełny nieznanych przedmiotów, które mogą budzić w dziecku niepokój, a niektóre wręcz lęk. Przed użyciem pokaż dziecku np. prostnicę, ale – uwaga! – bez wiertła. Spryskaj rękę wodą, aby maluch wiedział, czego się spodziewać. Poinformuj dziecko, że „szczoteczka” robi sporo hałasu i jest jeszcze głośniejsza, gdy jest w buzi.

Jeśli starsze dziecko zauważy wiertło, pokaż mu np. węglik i wyjaśnij, że działa on jak mała szczoteczka do zębów. Pozwól nawet, by pacjent wziął go do ręki, delikatnie pokaż jego działanie na paznokciu – wtedy dziecko będzie wiedziało, że nie ma się czego bać.

4. Chwal, by motywować

Przez całe dzieciństwo większość maluchów jest chwalona: za nabywanie nowych umiejętności, za zrobienie czegoś lepiej, sprawniej niż dotychczas, za postawę, jaką rodzice chcieliby u swojego dziecka wykształcić.

Podobnie rzecz ma się w gabinecie. Jeśli przyjęcie dziecka może być niekomfortowe dla ciebie, pomyśl, jakim problemem dla niego może być wizyta w gabinecie. Tym bardziej więc warto doceniać postawę współpracy. Chwal dziecko za poddanie się każdej kolejnej procedurze, chwal w jej trakcie, jak i po zakończeniu.

Chwal, nawet na wyrost – to zwykle motywuje. Maluch zapamięta te zachęcające słowa i – miejmy nadzieję – z każdym kolejnym razem leczenie będzie przebiegać coraz sprawniej. Przypominaj swojemu młodemu pacjentowi, jak dobrze sobie poradził poprzednio i jak cieszysz się, że widzisz go ponownie w swoim gabinecie.

5. Dzielny pacjent zasługuje na nagrodę

Dzieci uwielbiają prezenty. Oczywiście nie w każdym przypadku, ale często są one dla malucha motywacją, by poddać się leczeniu. Dlatego nie zapominaj o tym, by nagrodzić młodego dzielnego pacjenta – po każdej wizycie podaruj mu naklejkę, malowankę, książeczkę dotyczącą leczenia ząbków lub odpowiednią do jego wieku szczoteczkę – wybór produktów dla najmłodszych pacjentów jest bardzo szeroki. Pamiętaj, że zadowolony i tak zmotywowany pacjent chętniej wróci do ciebie.

Przebieg leczenia kanałowego u dziecka zależy przede wszystkim od „woli” młodego pacjenta. O szczegółach opowie lekarz dentysta Dorota Grodecka z Łodzi.

T.H.

źródło: www.drbicuspid.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Medisept - Dentonet.pl
Jak prawidłowo dezynfekować powierzchnie w gabinecie Asysta

Preparaty do dezynfekcji powierzchni ze względu na wielkość dezynfekowanego obszaru dzielimy na preparaty do małych, trudno dostępnych powierzchni oraz do dużych powierzchni.Ze względu na przeznaczenie preparaty dzielimy na środki do nieinwazyjnych w...

odpady medyczne - Dentonet.pl
Gospodarowanie odpadami w gabinecie stomatologicznym Asysta

Segregacja i przechowywanie odpadów medycznych to jedne z najważniejszych reguł bezpieczeństwa w gabinecie stomatologicznym. Pozwala to chronić zdrowie zarówno pracowników gabinetu, jak i pacjentów, a jednocześnie dbać o środowisko naturalne.Jedną z ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Andrzej Cislo
Stereotypy, które szkodzą polskiej stomatologii [film] Lekarz

Czy stomatologia publiczna jest w ogóle potrzebna, skoro tak wielu Polaków korzysta z niej w sektorze prywatnym? - Takie pytania zadawano mi nawet w Sejmie. Dane liczbowe potwierdzają natomiast, że liczba świadczeń publicznych w ostatnich latach utrz...

porady stomatologiczne
GUS: ponad 34 mln porad stomatologicznych na NFZ w 2018 r. Lekarz

Na koniec 2018 r. świadczenia ambulatoryjnej opieki zdrowotnej realizowało 21,9 tys. przychodni oraz 4,8 tys. praktyk lekarskich i stomatologicznych świadczących usługi w ramach środków publicznych. W 2018 r. w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej udziel...

Tomasz Dzieciątkowski - Dentonet.pl
"Będę jedną z pierwszych osób, które się zaszczepią" [WYWIAD] Lekarz

- Dobrowolność i darmowość tych szczepień jest uzasadniona - mówi w rozmowie z Dentonetem wirusolog dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski. Rozmawiamy o nadziejach i obawach związanych z najnowszymi informacjami na temat szczepionki przeciwko SARS-CoV...

Meditrans - Dentonet.pl
Sprzęt i serwis, które szanują Twój czas Lekarz

Nikogo już nie dziwi fakt, że obecnie najważniejszą walutą na świecie wcale nie są pieniądze, ale czas, którego nie da się cofnąć, dostać w prezencie czy kupić. Dla każdego z nas doba ma 24 h, a czas lekarza dentysty poświęcony pracy z pacjentem najc...

mycie zębów - Dentonet.pl
Jak zachęcić dzieci do mycia zębów? Kilka porad psychologa Pacjent

Racjonalne argumenty o potrzebie codziennego mycia zębów nie zawsze trafiają do dorosłych, nie wspominając już o dzieciach. Straszenie maluchów chorobami zębów to także ślepa uliczka. Lepiej wykazać się kreatywnością! Z przekonaniem dziecka o potrze...

Michal Kaczmarek
"To dzięki asystentkom dziecko może przełamać lęk przed dentystą" Asysta

– Jest mi bardzo miło, że podczas najbliższego Asysdentu będę Wam mógł przedstawić temat współpracy lekarza, higienistki oraz rodzica podczas wizyty małego pacjenta w gabinecie – mówi Michał Kaczmarek, znany również jako bloger Tata Stomatolog, wykła...