Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Opioidy przyjmowane w ciąży wpływają na dziecko

Publikacja:
Opioidy przyjmowane w ciąży wpływają na dziecko

Opioidy przyjmowane w ciąży wpływają na dziecko

Leki opioidowe przyjmowane w czasie ciąży mogą mieć różne niepożądane skutki dla dziecka, nawet jeśli matka nie cierpi z powodu uzależnienia. Badania wskazują na możliwe problemy związane z rozwojem fizycznym i umysłowym dziecka, w tym ograniczony wzrost w okresie płodowym, niską masę urodzeniową, pogorszenie zdolności poznawczych i psychomotorycznych, a nawet występowanie ADHD. Jak twierdzą naukowcy, nadal nie wiadomo wszystkiego na temat działania tych substancji.

Leczenie ciężarnych kobiet opioidami, takimi jak oksykodon, metadon czy kodeina, może wpływać na rozwój układu odpornościowego dzieci. Częściej mogą pojawiać się infekcje, zapalenie skóry, egzema oraz astma – poinformowali naukowcy z University of Western Australia. Nie znaleźli jednak związków między przyjmowaniem opioidów a alergiami, wstrząsem anafilaktycznym czy chorobami autoimmunologicznymi. Badaniem zostało objętych ponad 400 tys. dzieci urodzonych między 2003 a 2018 rokiem.

Już badania na zwierzętach wskazywały, że opioidy wpływają na rozwój układu immunologicznego, potencjalnie zmieniając jego zdolność do właściwego odpowiadania na zakażenia i inne wyzwania. Nie wiedzieliśmy jednak, czy podobnie dzieje się u ludzi – mówi dr Erin Kelty, autorka projektu. – Odkryliśmy wyraźne różnice w skutkach zależne od rodzaju użytego opioidu oraz powodu jego użycia – np. konieczności leczenia bólu czy uzależnienia – podkreśla.

Środki stosowane do leczenia uzależnienia bardziej sprzyjały egzemie i zapaleniom skóry, a używane w terapii bólu – infekcjom. Badacze zauważyli, że krótko po urodzeniu, część zauważonych zmian można wytłumaczyć zespołem abstynencyjnym, jednak w nieco późniejszym okresie jego wpływ na wymienione skutki już okazał się pomijalny.

Zaburzony rozwój, kłopoty z zachowaniem i emocjami

W badaniu przeprowadzonym przez amerykańską organizację non-profit Child Trends naukowcy przyjrzeli się rozwojowi około 150 osób urodzonych przez matki przyjmujące opioidy w czasie ciąży. Średni wiek uczestników wynosił 6 lat, ale w grupie znalazły się nawet 24-latki.

Wyniki mogą budzić niepokój. Prawie połowa młodych osób doświadczała rozwoju opóźnionego pod różnymi względami, zaburzeń zachowania i problemów w nauce. Kłopoty z zachowaniem miało aż 85% badanych. Zaburzenia rozwoju nie zależały przy tym od rodzaju przyjmowanych substancji, ani od ich liczby.

Wyzwania, przed jakimi stają dzieci doświadczające prenatalnej ekspozycji na opioidy, mogą trwać jeszcze do wieku szkolnego. Wyniki te są zgodne z rezultatami wcześniejszych badań z udziałem młodszych dzieci. Sugeruje to potrzebę opracowania najlepszych metod zajmowania się tymi dziećmi jeszcze po okresie noworodkowym – piszą naukowcy w swojej publikacji.

Podobne wyniki przyniosło dużo obszerniejsze badanie z udziałem ponad 8500 par matka-dziecko pochodzących z rodzin o niskim statusie ekonomicznym przeprowadzone przez kilka amerykańskich ośrodków. Rezultaty opublikowane na łamach „JAMA Network Open” pokazały, że ekspozycja na opioidy wyraźnie wiązała się z większym ryzykiem ograniczonego wzrostu w okresie płodowym, przedwczesnego porodu, spowolnionego rozwoju, a później, w wieku przedszkolnym – z ryzykiem problemów z zachowaniem i emocjami oraz ADHD w wieku szkolnym. – Ważne dla wyników może być jednak to, że badane matki nierzadko przyjmowały różne nielegalne substancje, często też panowały w ich domach inne problemy, jak np. niedożywienie – podkreślają naukowcy.

Analizy badań

Na znaczenie innych czynników nierzadko towarzyszących przyjmowaniu opioidów zwracają uwagę badacze z Northern Ontario School of Medicine. Przeanalizowali oni dostępną literaturę naukową, aby sprawdzić wpływ substancji opioidowych przyjmowanych w czasie ciąży na rozwój i zachowanie dzieci w wieku od 2 lat.

Często nie stwierdzano negatywnego wpływu opioidwów, gdy korygowano wyniki pod kątem czynników społeczno-środowiskowych. Stopień wpływu środowiska, ekspozycji na opioidy i obu tych czynników na rozwój dzieci pozostaje do ustalenia – piszą naukowcy. – Efekt stosowania opioidów przez matki na rozwój dzieci jest niejasny, a dowody są niespójne. Niemniej jednak, ekspozycja na opioidy w ciąży czyni te dzieci narażonymi na ryzyko. Mogą one doświadczać opóźnień w rozwoju w porównaniu z rówieśnikami, ale nadal mieścić się w normach pod względem funkcji poznawczych, umiejętności motorycznych, koordynacji wzrokowo-manualnej, funkcji wykonawczych oraz poziomu uwagi i impulsywności – dodają.

Z kolei analiza naukowej literatury odnośnie dzieci w wieku od urodzenia do 12 lat przeprowadzona na University of Canterbury wskazała na widoczne różne problemy – m.in. pogorszenie zdolności poznawczych, psychomotorycznych czy obniżenie uwagi.

Opioidy mogą wpływać na mikrobiom jelitowy

Jednocześnie nowe badania wskazują na nieznane wcześniej możliwe sposoby oddziaływania opioidów na organizm dziecka. Eksperymenty na myszach przeprowadzone przez specjalistów z University of Missouri-Columbia pokazują, że substancje te mogą wpływać na mikrobiom jelitowy. Pojawiają się zmiany w metabolizmie, które potencjalnie mogą prowadzić do zaburzeń neurologicznych i behawioralnych.

Opioidy coraz częściej przepisuje się ciężarnym kobietom w celu leczenia bólu. Jednak kiedy matki je przyjmują, nie tylko one są narażone na ich działanie. Leki te oddziałują także na płód, kiedy jego organy się rozwijają. Nasze wyniki pokazują potencjalne długofalowe skutki zdrowotne dla potomstwa, które nie tylko dotyczą okresu krótko po porodzie, ale nawet dorosłości – mówi prof. Cheryl Rosenfel, autorka badania.

Przestrzeganie zaleceń lekarza to podstawa

Według ekspertów CDC, okazjonalne użycie leku opioidowego w ciąży zwykle nie powoduje problemów. Nie zmienia to faktu, że leki te docierają także do płodu. Badacze przestrzegają, że np. przyjmowanie opioidów krótko przed porodem może osłabić oddech noworodka (tzw. depresja oddechowa).

Jeśli terapia opioidami jest potrzebna, lekarz prawdopodobnie jej nie przerwie. Kluczowe jest stosowanie się do jego zaleceń, np. wtedy gdy zminimalizuje dawkę i w miarę możliwości wprowadzi terapie alternatywne (np. fizykoterapię czy leki innego rodzaju).

Najgroźniejsze jest uzależnienie od opioidów, które wiązano już z ryzykiem różnorodnych zaburzeń, takich jak uszkodzenia łożyska, przedwczesny poród, ograniczenie wzrostu płodu, stan przedrzucawkowy u matki, stany zapalne błon płodowych, a nawet poronienie i śmierć dziecka. Z kolei u urodzonego już dziecka, uzależnienie matki od opioidów może być przyczyną zespołu odstawiennego, któremu towarzyszą drżenie, biegunka, zaburzenia odruchu ssania, drażliwość, płacz o nienaturalnie wysoki tonie i zaburzenia snu. Z tego powodu dziecko może wymagać kilkutygodniowej hospitalizacji. Jeśli więc występuje uzależnienie, niezbędna jest odpowiednia pomoc, która zwykle obejmuje interwencję psychologiczną i farmakologiczną.

Źródła:

https://www.cdc.gov/pregnancy/opioids/basics.html

https://newsnetwork.mayoclinic.org/discussion/womens-wellness-opioid-use-during-pregnancy-2/

https://www.uwa.edu.au/news/article/2024/january/prenatal-opioid-exposure-tied-to-infections-eczema-and-asthma-risk-in-early-childhood

https://bmcpublichealth.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12889-023-16702-8

https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2736935?resultClick=1

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6907383/

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1876285919304577

Źródło informacji: Serwis Zdrowie


POWIĄZANE ARTYKUŁY

opioidy
USA: dentysta nielegalnie przepisywał opioidy Lekarz

Zgodnie z komunikatem prasowym z 19 października wydanym przez Biuro Prokuratora USA dla okręgu Maryland, przyjęta została ugoda z byłym już lekarzem stomatologiem praktykującym w tym stanie, która odbiera mu prawo mu przepisywania tzw. leków kontrol...

choroby wzroku
Jak choroby wzroku wpływają na zdrowie jamy ustnej? Lekarz

Z raportu opracowanego przez CareQuest Institute for Oral Health można wnioskować, że zaburzenia widzenia i ogólnoustrojowe przyczyny problemów z organem wzroku (takie jak cukrzyca i choroby serca) wywierają negatywny wpływ na stan zdrowia jamy ustne...

narkotyki 1
Naukowcy sprawdzili, jak narkotyki wpływają na zęby Lekarz

Australijscy naukowcy przeprowadzili szereg badań, które potwierdziły niekorzystny wpływ zażywania narkotyków na zdrowie zębów i jamy ustnej. Używki tego typu znacznie zwiększają ryzyko próchnicy, chorób przyzębia oraz błon śluzowych jamy ustnej. Ja...

ROZWIŃ WIĘCEJ
slodycze
Jak słodycze wpływają na pracę mózgu oraz myślenie? Lekarz

Bez glukozy mózg funkcjonować nie może. Słodycze jednak nie są jej najlepszym źródłem, zwłaszcza że można po nie sięgać kompulsywnie. Kiedy mózg przyzwyczai się do cukru, trudno mu jest z niego zrezygnować. Tymczasem nadmiar węglowodanów mocno mu szk...

Septodont
Jak postawa pacjenta oraz lekarza wpływają na proces leczenia? Lekarz

Z medycznego punktu widzenia, lękowi pacjenci stanowią realne wyzwanie dla lekarzy z kilku powodów - mających de facto swe źródło w utrwalonej postawie lękowej. Jednym z nich jest fakt, że kiedy taki człowiek przychodzi do dentysty, to jego potrzeby...

USA
USA: czy chirurdzy szczękowi wpływają na wyniki wyborów? Lekarz

Jak wynika z artykułu opublikowanego w przed kilkoma tygodniami w dodatku do czasopisma „Journal of Oral and Maxillofacial Surgery”, chirurdzy stomatologiczni i szczękowo-twarzowi z USA w ciągu ostatniej dekady wsparli swoich kandydatów kwotą prawie ...

leki1
NLPZ zwalczają ból po ekstrakcji skuteczniej niż opioidy Lekarz

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) zapewniły lepsze wyniki niż opioidy w przypadku zwalczania ostrego bólu po ekstrakcji zęba. Taki wniosek płynie z badania, którego wyniki zostały opublikowane na stronie internetowej czasopisma naukowego „Jour...

nadcisnienie
Nadciśnienie i utrata zębów: czy wpływają na siebie? Lekarz

Badanie naukowców z Chin i Stanów Zjednoczonych sugeruje, że związek pomiędzy utratą większej liczby zębów a występowaniem nadciśnienia tętniczego krwi może być dwukierunkowy. Ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego i chorób sercowo-naczyniowych częst...

Corega artykul
Jakie czynniki wpływają na komfort użytkowania protez zębowych? Lekarz

Współczesne protezy zębowe to skuteczna, estetyczna i w pełni funkcjonalna metoda leczenia protetycznego. Dzięki protezom pacjenci zmagający się z częściowym lub całkowitym bezzębiem mogą normalnie spożywać posiłki, uśmiechać się, funkcjonować w sfer...

bakterie z jamy ustnej
Bakterie z jamy ustnej wpływają na rozwój raka przełyku Lekarz

Japońscy naukowcy twierdzą, że bytujące w jamie ustnej bakterie z rodziny Fusobacterium nucleatum mają wpływ na rozwój raka przełyku. Wcześniejsze badania przeprowadzane w ośrodkach naukowych na całym świecie dowiodły, że niektóre szczepy bakterii b...

opioidy
Plos One: opioidy po pandemii przepisywane częściej Lekarz

Mimo że obecnie amerykańscy dentyści przepisują opioidy znacznie rzadziej niż jeszcze 6-7 lat temu, stabilny trend spadkowy w stosowaniu tych leków zakończył się wraz z pandemią COVID-19. Od początku pandemii koronawirusa przez kolejne 2,5 roku stoma...