Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Mioterapia – proste ćwiczenia mięśniowe na zdrowy zgryz

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Mioterapia – proste ćwiczenia mięśniowe na zdrowy zgryz

Mioterapia – proste ćwiczenia mięśniowe na zdrowy zgryz

Mioterapia w stomatologii to specjalnie dopasowany zestaw ćwiczeń mięśni mimicznych i narządu żucia, mający na celu zapobieganie oraz leczenie wad zgryzu. Ćwiczenia te mogą również poprawić działanie układu nerwowo-mięśniowego oraz usprawnić stawy żuchwowo-stawowe.

Mięśnie mimiczne oraz mięśnie narządu żucia biorą udział przede wszystkim w procesie rozdrabniania pokarmu, ale są również odpowiedzialne za wyrażanie emocji za pomocą mimiki czy umiejętność mowy. Od ich sprawnego działania u dzieci i młodzieży zależy ponadto prawidłowy rozwój układu zgryzowego. Jakiekolwiek zaburzenia mięśni mimicznych oraz narządu żucia mogą więc przyczyniać się do powstawania wad zgryzu.

Jedną z metod profilaktyki wad zgryzu u dzieci jest mioterapia, czyli specjalnie dobrane ćwiczenia mięśni. Reguluje ona ich siłę i napięcie, co jest jednym z podstawowych warunków właściwego kształtu oraz ułożenia żuchwy wobec szczęki. Mioterapia działa również na wzmocnienie układu nerwowo-mięśniowego oraz usprawnienie pracy stawów skroniowo-żuchwowych.

Mioterapia stanowi jeden z najważniejszych elementów profilaktyki wad zgryzu u dzieci i młodzieży. Wykorzystuje się ją również jako wprowadzenie do docelowego leczenia ortodontycznego z wykorzystaniem aparatu oraz metodę leczenia niewielkich wad zgryzu, takich jak tyłozgryz, przodozgryz, czynnościowe boczne przemieszczenie żuchwy czy zgryz krzyżowy. Ćwiczenia z zakresu mioterapii znalazły także zastosowanie w leczeniu bruksizmu, wad wymowy wynikających z wad zgryzu oraz jako element utrwalający rezultaty terapii ortodontycznej przeprowadzonej przy pomocy aparatu.

Ćwiczenia mięśni mimicznych oraz narządu żucia dzieli się na czynne i bierne. Te pierwsze polegają na regularnym oraz świadomym powtarzaniu ruchów napinających i rozluźniających mięśnie. Z kolei w ćwiczeniach biernych mięśnie są poddawane działaniu sił wytwarzanych podczas noszenia aparatu ortodontycznego. Do najczęściej zalecanych młodym pacjentom ćwiczeń czynnych zalicza się m.in. wysuwanie i cofanie żuchwy, masowanie górnej wargi dolnymi siekaczami, uciskanie dolnych siekaczy ku tyłowy, stykanie brzegów siecznych dolnych i górnych siekaczy, masaże podniebienia, a dla bardzo małych dzieci – naśladowanie określonych odgłosów, gwizdanie, dmuchanie piórka czy naśladowanie zdmuchiwania zapałki.

Ćwiczenia z zakresu mioterapii powinno się wykonywać systematycznie, w określonym rytmie, najlepiej zawsze o tej samej porze dnia.

O parafunkcjach i ich wpływie na zgryz dziecka mówi dr Dorota Grodecka, lekarz dentysta z Łodzi.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Aby zdrowy uśmiech mieć… Poradnik stomatologiczny od NFZ-u Asysta

Zachodniopomorski oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia opublikował czwarte już wydanie poradnika stomatologicznego dla dzieci i kobiet w ciąży.Poradnik "Aby zdrowy uśmiech mieć, trzeba tylko chcieć" zawiera najważniejsze zalecenia w kierunk...

zdrowy uśmiech - Dentonet.pl
"Zdrowy uśmiech" w Gliwicach - pozytywna ocena AOTMiT Lekarz

AOTMiT pozytywnie oceniła projekt programu profilaktycznego "Zdrowy uśmiech", który ma na celu ograniczenie występowania próchnicy u dzieci z Gliwic. Całkowity budżet przeznaczony na realizację programu wynosi ponad 463 tys. zł, zaś okres realizacji ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Aplikacja żywieniowa "Zdrowy nabiał" Asysta

"Zdrowy nabiał" to przygotowana z inicjatywny Polskiej Izby Mleka aplikacja mobilna, której celem jest propagowanie spożycia nabiału jako niezbędnego elementu zdrowej, zbilansowanej diety. "Zdrowy nabiał" to darmowa aplikacja mobilna która umożliwia ...

W zdrowym ciele zdrowy duch - jak dbać o zdrowie? Asysta

W zdrowym ciele zdrowy duch? No pewnie! Ważne są zarówno aktywność fizyczna, jak i zdrowe odżywanie. Zdrowie fizyczne to lepsze samopoczucie na co dzień, a to z kolei przekłada się na pogodę ducha, odporność na stres, a nawet zapał i motywację do pra...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres