Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

„Zdrowy” napój z TikToka uszkodzi szkliwo

Publikacja:
„Zdrowy” napój z TikToka uszkodzi szkliwo

„Zdrowy” napój z TikToka uszkodzi szkliwo

Trendsetterzy z platformy TikTok nie ustają w wysiłkach, aby podnieść oglądalność swoich postów, a zarazem znaleźć kolejnych followersów gotowych wypróbować polecane przez nich produkty lub praktyki. Po „poprawianiu” linii zębów przy użyciu pilniczka do paznokci pojawił się nowy pomysł – napój własnej produkcji, którego spożywanie nieuchronnie doprowadzi do uszkodzenia szkliwa zębów.

Kilkunastosekundowy filmik prezentuje przygotowanie napoju, w którego składzie znalazły się dwa silnie kwaśne płyny – ocet balsamiczny i smakowa woda gazowana. Autorka filmu określa go jako „zdrową wersji Coli”. Zadowolona z siebie TikTokerka powiedziała: – Przysięgam na Boga, że smakuje to jak Coca-Cola, napój jest zdrowy i dobry także dla ciebie. Film stał się już viralem na TikToku: ma ponad 6,3 miliona wyświetleń oraz dziesiątki tysięcy udostępnień.

Reakcja Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego

Ponieważ wielu użytkowników mediów społecznościowych bezrefleksyjnie przyjmuje wszystkie sugestie pojawiające się w internecie, na post zareagowało Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne (ADA). Dr Edmond Hewlett, rzecznik ADA, uznał pomysł TikTokerki za szkodliwy dla zębów.

– Uwielbiam ocet balsamiczny, ale wolę go na mojej sałatce, niż w szklance. Jest jednak łagodniejszy dla zębów niż kąpiel zębów w napojach, które składają się z dwóch kwaśnych płynów. Im bardziej kwaśny napój, tym większe ryzyko erozji zębów przy częstym jego spożywaniu – stwierdził dr Hewlett w komunikacie prasowym.

Badanie przeprowadzone w tym roku przez naukowców z USA i Wielkiej Brytanii (The erosive potential of sugar-free waters on cervical dentin) potwierdza, że kwasy zawarte w niesłodzonych napojach mogą powodować erozję szkliwa, prowadząc do dalszych powikłań, takich jak ubytki, infekcje i przebarwienia zębów. Autorzy zbadali wpływ butelkowanej wody bez gazu, smakowej wody gazowanej oraz niesmakowej wody gazowanej na erozję zębów. Usunięte zęby umieszczano w każdym z płynów na 24 godziny, co naukowcy uznali za równowartość rocznej ekspozycji na dany napój.

Wykazano, że obie wody gazowane uszkadzają szkliwo, podczas gdy woda niegazowana nie powoduje zmian w jego strukturze. Badanie nie uwzględniało napoju przygotowanego przez użytkowniczkę TikToka, niemniej jego skład był zbliżony do innych kwaśnych, bezcukrowych napojów testowanych przez naukowców.

Jak zadbać o szkliwo zębów?

Przy okazji ADA podaje wskazówki, które pomogą zapobiegać erozji zębów z powodu spożywania kwaśnych pokarmów i napojów.

– Nie trzymaj napojów w ustach dłużej niż jest to konieczne. Użyj słomki i połknij.

– Po ich spożyciu nie szczotkuj zębów przez godzinę, aby ślina mogła wypłukać kwasy i chronić szkliwo przed ich działaniem.

– Po spożyciu kwaśnych napojów lub pokarmów wypłucz usta wodą, wypij mleko lub sięgnij po produkt mleczny jako przekąskę (pokarmy bogate w nabiał i wapń pomagają neutralizować kwasy).

– Żuj bezcukrową gumę, która ma wpływ na produkcję śliny. Ślina pomaga chronić zęby i kontroluje poziom kwasowości.

– Używaj pasty do zębów, która kontroluje erozję szkliwa i sięgaj po bezcukrową gumę do żucia.

– Każdego dnia dbaj o zdrowie jamy ustnej. Szczotkuj zęby pastą z fluorem dwa razy dziennie, używaj nici dentystycznej, stosuj zdrową dietę i regularnie odwiedzaj dentystę.

– Napoje gazowane są orzeźwiające, zwłaszcza o tej porze roku, ale należy się nimi delektować z umiarem i najlepiej w połączeniu z posiłkami. Jeżeli zaś szukasz szklanki czegoś, co jest naprawdę zdrowe dla zębów, dobrym rozwiązaniem jest zawsze zwykła woda (w tym fluoryzowana kranówka) lub mleko – podsumował Edmond Hewlett.

Uskrzydlają, pobudzają organizm i dodają wigoru, ale czy pozostają bez wpływu na nasze zdrowie? Amerykańscy uczeni dowiedli, że kwasy zwarte w energy drinkach rozmiękczają szkliwo zębów. Dentyści zalecają, aby ograniczyć, a najlepiej zrezygnować z picia tego typu napojów.

T.H.

źródła: https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=hyg&pag=dis&ItemID=331712

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2772414X22000056?via%3Dihub

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Webinar GSK - Dentonet.pl
Zdrowy uśmiech seniora - pacjent protetyczny w gabinecie higieny Asysta

Polskie społeczeństwo należy do jednych z najszybciej starzejących się w Europie. Oznacza to, że seniorzy stanowią i będą stanowić coraz większą grupę pacjentów stomatologicznych. O najważniejszych kwestiach dotyczących postępowania z seniorami z uzu...

szkliwo - Dentonet.pl
Chińscy naukowcy opracowali żel remineralizujący szkliwo Asysta

Naukowcy z Uniwersytetu Zhejiang i Uniwersytetu Xiamen opracowali specjalny żel zawierający skupiska wapnia i fosforanów, który pozwala w naturalny sposób regenerować szkliwo.Grupa badaczy z Uniwersytetu Zhejiang i Uniwersytetu Xiamen opracowała inno...