Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Jasnota biała – właściwości, zastosowanie i działanie

Publikacja:
Jasnota biała – właściwości, zastosowanie i działanie

Jasnota biała – właściwości, zastosowanie i działanie

Jasnota biała to niepozorna roślina wieloletnia, która wielokrotnie mylona jest z pokrzywą, jednak nie wykazuje właściwości „parzących”. Jasnota znana jest w medycynie naturalnej ze względu na działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, moczopędne, antykrwotoczne i wykrztuśne. Co zawiera jasnota biała i jakie jest jej zastosowanie?

Merytoryczne wsparcie artykułu zapewnił portal Zielares.pl o witaminach, ziołach i suplementacji

Jasnota biała – charakterystyka i skład 

Jasnota biała to roślina wieloletnia z rodziny jasnowatych. Najlepiej rośnie w klimacie umiarkowanym, dlatego można ją spotkać na terenie prawie całej Europy i Azji. Powszechnie występuje także w Polsce.  

Roślina wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych, które zawdzięczamy bogatemu składowi. W skład jasnoty białej wchodzą między innymi: 

  • śluzy powlekające;
  • ściągające garbniki katechinowe;
  • flawonoidy, takie jak rutyna, kwercetyna (wykazują działanie przeciwnowotworowe i antyoksydacyjne);
  • związki irydoidowe, lamiolid, aukubina (korzystny wpływ na funkcje wątroby);
  • saponiny trójterpenowe o działaniu wykrztuśnym;
  • flawonole hemostatyczne;
  • olejki eteryczne, takie jak: terpenoidskwalen i β-kariofilen (stymulują układ odpornościowy);
  • aminy biogenne, np. tyramina, cholina, histamina.

Co więcej, w zielonych częściach rośliny znajdziemy spore ilości witaminy C i prowitaminy A. 

Jasnota biała – działanie i właściwości 

Właściwości jasnoty białej, ze względu na bogaty skład, są szerokie. Działanie rośliny charakteryzuje się jako: 

  • wykrztuśne;
  • przeciwzapalne;
  • oczyszczające;
  • uspokajające;
  • antybakteryjne;
  • moczopędne;
  • nasenne (w lekkim stopniu);
  • przeciwskurczowe;
  • delikatnie ściągające;
  • żółciopędne;
  • powlekające;
  • przeciwkrwotoczne;
  • regenerujące;
  • uszczelniające naczynia włosowate.

Działanie przeciwwirusowe 

Zawarte w jasnocie irydoidy wykazują skuteczność w zakresie hamowania wirusowego zapalenia wątroby typu C. W medycynie naturalnej roślina stosowana jest także w leczeniu zakażenia wirusem opryszczki pospolitej typu 1. Przeprowadzone nad ziołem badania wykazują nadzieję na wykorzystanie jasnoty w przypadku innych zakażeń, wywołanych przez wirusy. 

Właściwości antyoksydacyjne 

Za właściwości antyoksydacyjne odpowiadają zawarte w roślinie kwasy fenolowe, flawonoidy i polifenole. Dzięki ich zawartości jasnota wychwytuje wolne rodniki i neutralizuje je. Wolne rodniki są odpowiedzialne między innymi za rozwój wielu stanów zapalnych i nowotworów. To te substancje przyczyniają się także do przyspieszenia procesów starzenia. 
 

Wpływ na skórę 

Jasnota biała wykorzystywana jest zewnętrznie w celu poprawy kondycji skóry. Często dodawana jest do kosmetyków domowych lub kąpieli. Może być stosowana w postaci okładów na trudno gojące się rany. Właściwości regeneracyjne rośliny pomagają w leczeniu i przyspieszają procesy bliznowacenia. Jasnotę wykorzystuje się również w leczeniu trądziku, wysypek, podrażnień twarzy i innych problemów skórnych. Roślina wykazuje działanie oczyszczające i antybakteryjne. Płukanki z tego zioła sprawdzą się w celu wzmocnienia włosów oraz w przypadku walki z łupieżem. Regularnie stosowana jasnota biała na włosy, sprzyja lepszej kondycji pasm i pomaga utrzymać zdrowie skóry głowy. 
 

Jasnota biała na oczy 

Jasnota wpływa pozytywnie na oczy, zarówno gdy jest stosowana zewnętrznie, jak i w postaci okładów. Ta ostatnia metoda pozwala zredukować sińce i opuchliznę pod oczami, rozświetlając skórę wokół nich i przywracając zdrowy wygląd. Napary z jasnoty białej sprzyjają utrzymaniu dobrej kondycji wzroku, chroniąc oczy przed działaniem wolnych rodników. Badania wykazują, że działanie jasnoty białej związane jest ze zmniejszeniem prozapalnych cytokin, a co za tym idzie, zioło może zmniejszać stany zapalne oczu i chronić przed pogorszeniem widzenia, związanym z wiekiem.  

obraz 1 1
 

Jasnota biała – zastosowanie 

Szerokie właściwości wpływają na obszerne zastosowanie rośliny. W celach leczniczych wykorzystuje się zarówno liście i kwiaty, jak i korzeń jasnoty. Za najbardziej wartościowe uważane są kwiaty, które poddaje się suszeniu w temperaturze 40 stopni. Jasnota biała w medycynie naturalnej znalazła swoje zastosowanie w przypadku: 

  • upławów;
  • bolesnych i obfitych miesiączek;
  • zaburzeń pracy nerek i układu moczowego;
  • problemów w funkcjonowaniu układu pokarmowego;
  • nadmiernego stresu;
  • opuchlizny pod oczami;
  • trudno gojących się ran;
  • chorób układu oddechowego o charakterze przewlekłym.
     

Zewnętrznie jasnotę można stosować w postaci płukanek jamy ustnej i gardła. W przeszłości jasnota stosowana była także przy biegunkach oraz w celu łagodzenia objawów, związanych z anemią. 
 

Jasnota biała – dawkowanie 

Jasnotę białą najczęściej spotkamy w postaci herbaty oraz mieszanek uspokajających. Zioło występuje także jako składnik szamponów i balsamów. Dawkowanie każdego z tych produktów powinno być określone przez producenta i do takich zaleceń najlepiej się stosować.  
 

Sposób dawkowania jasnoty białej zależy od wielu czynników. Ilość produktu należy dostosować do wieku i stanu zdrowia danej osoby. Stosowanie jasnoty białej wewnętrznie przez osoby z jakimikolwiek chorobami przewlekłymi lub przyjmujące jakiekolwiek leki, powinno być skonsultowane z lekarzem. 

Napar z jasnoty białej – jak wykonać? 

Do przygotowania naparu wystarczy zalać saszetkę lub 1-2 łyżeczki suszonych liści lub kwiatów wrzącą wodą. Następnie należy odczekać 10-20 minut. Po tym czasie napar jest gotowy do spożycia. Można go stosować także zewnętrznie w postaci okładów lub dodać do kąpieli. 
 

Jasnota biała – przeciwwskazania i skutki uboczne 

Nie ma wielu przeciwwskazań do stosowania jasnoty białej, choć nie zaleca się jej wewnętrznie w okresie ciąży oraz laktacji. Jeżeli chodzi o stosowanie zewnętrzne zioła u ciężarnych i matek karmiących, należy zapytać o opinię lekarza, prowadzącego ciążę. 
 

Jasnota biała to produkt naturalny, który w większości przypadków, w odpowiedniej dawce, będzie bezpieczny w użytkowaniu. Nie ma jednak wystarczających badań, które potwierdzałyby to bezpieczeństwo, zarówno w zakresie stosowania wewnętrznego, jak i zewnętrznego, dlatego należy zachować ostrożność podczas kuracji i nie przekraczać zalecanych dawek.  

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

botoks toksyna botulinowa
Zastosowanie toksyny botulinowej typu A - webinar Lekarz

Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej typu A w medycynie estetycznej to jedno z najbardziej popularnych zastosowań tej substancji. Działanie jadu kiełbasianego polega na blokowaniu uwalnianej acetylocholiny do przestrzeni synaptycznej płytki m...

pasta retrakcyjna
Pasta retrakcyjna – właściwości, zastosowanie Pacjent

Pasta retrakcyjna to specjalistyczny preparat wykorzystywany przez lekarza dentystę podczas zabiegu retrakcji dziąseł, czyli odchylania ich brzegu w celu uzyskania dostępu do szczeliny dziąsłowej. Pasta retrakcyjna jest powoli aplikowana do szczeliny...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Dentsply 1
Zastosowanie badania CBCT w leczeniu endodontycznym Lekarz

Badanie CBCT stanowi niewątpliwie nowy standard w radiologii stomatologicznej. Przejście z obrazowania 2D na 3D jest istotnym krokiem we wszystkich dziedzinach stomatologii. Nie kwestionując ani nie umniejszając zalet badania 2D, należy stwierdzić, ż...

narzedzia
Zastosowanie obturatora u pacjentki z nowotworowym ubytkiem w szczęce Lekarz

Wady w budowie szczęki mogą powodować m.in. trudności w żuciu, upośledzenie mowy, a także zniekształcenie twarzy. Ważną rolę w ich rehabilitacji ma do spełnienia lekarz protetyk, który może zastosować specjalnie zaprojektowany obturator. Jest on równ...

leczenie endodontyczne
Zespół Nicolau jako reakcja na nieprawidłowe zastosowanie Ca(OH)2 Lekarz

Nieprawidłowo zastosowany środek do dezynfekcji kanałów korzeniowych może być przyczyną wystąpienia rzadkiej, zagrażającej zdrowiu reakcji. Zgodnie z opublikowanym opisem przypadku, substancja ta spowodowała silną reakcję skórną u leczonej endodontyc...

licowki fluoroza
Zastosowanie licówek u pacjentów z zaawansowaną fluorozą Lekarz

Badanie, którego wyniki zostały opublikowane w dniu 17 lutego na stronie internetowej „BMC Oral Health” dowodzi, że licówki ceramiczne, jako uzupełnienie minimalnie inwazyjne, zachowujące strukturę zęba i zapewniające długotrwały efekt estetyczny mog...

stres
Ataki na medyków - NRL apeluje do premiera o działanie Lekarz

W związku z atakiem nożownika na lekarza w Starogardzie Gdańskim, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej zwrócił się do premiera o podjęcie zdecydowanych działań w tej sprawie i wyznaczenie nowej polityki państwa wobec sprawców agresywnych zachowań skierow...