Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Usuwanie znamion Bielsko-Biała – czy wszystkie pieprzyki można wycinać?

Publikacja:
Usuwanie znamion Bielsko-Biała – czy wszystkie pieprzyki można wycinać?

Usuwanie znamion Bielsko-Biała – czy wszystkie pieprzyki można wycinać?

Na powierzchni skóry każdego człowieka gołym okiem można zauważyć nawet kilkadziesiąt przebarwień i znamion. Pieprzyki, włókniaki, brodawki, kaszaki, tłuszczaki, naczyniaki, znamiona barwnikowe – to nazwy tylko wybranych z nich. O tym, kiedy należy je wyciąć i z powodu jakich wskazań, zawsze powinien zadecydować specjalista. Usuwanie znamion w Bielsku-Białej i innych polskich miejscowościach należy zatem poprzedzić konsultacją lekarską. Podczas niej lekarz dokładnie zbada znamiona, wykona ich diagnostykę i przekaże zalecenia co do dalszego możliwego postępowania terapeutycznego. Jeżeli zachodzi taka potrzeba, skieruje na zabieg chirurgicznego usuwania zmian skórnych, które wykonuje się głównie ze względów estetycznych lub medycznych.

Chirurgiczne usuwanie znamion skórnych jest bezpiecznym i mało inwazyjnym zabiegiem. Z tego względu zaleca się jego wykonanie nawet w celach profilaktycznych. Pomocy dermatologa lub chirurga szukają przede wszystkim ci, którzy zauważają, że pieprzyki lub inne znamiona obecne na ich skórze zmieniły wygląd. Takie przekształcenia wzbudzają czujność i obawę, głównie ze względu na ryzyko rozwoju czerniaka z atypowych zmian skórnych. Szybka diagnostyka i podjęcie odpowiednich działań terapeutycznych pozwalają nie tylko zapobiec rozwojowi groźnych chorób, ale również m.in. urazom mechanicznym wystających znamion i ich zakażeniu. Obecnie zabieg wykonywany jest w wielu prywatnych klinikach medycznych, poradniach dermatologicznych, oddziałach szpitalnych. Usuwanie znamion w Bielsku-Białej wykonuje się zazwyczaj od ręki, szybko i bezboleśnie w ramach procedury chirurgii jednego dnia.

Kiedy usuwa się znamiona?

Istnieje co najmniej kilka powszechnych metod usuwania znamion skórnych. Nie zawsze jednak możliwe jest laserowe usuwanie zmian, podczas którego uszkadza się strukturę komórek skóry. W konsekwencji użycia lasera niemożliwe staje się późniejsze przebadanie tkanki i pogłębiona diagnostyka. Chirurgiczne usunięcie znamion zaleca się natomiast głównie w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w ich wyglądzie i rozwoju.

Niektóre ze zmian skórnych nie dają żadnych niepokojących objawów przez całe życie człowieka. Inne nie tylko mogą nagle pojawić się na skórze, ale również nadmiernie wzrastać, stać się asymetryczne, o nieregularnych brzegach, niepospolitym i niejednolitym kolorze. Jeżeli ciągle ewoluują i rosną, są przyczyną dyskomfortu, bólu, a nawet krwawią – koniecznie należy zgłosić się do lekarza po wsparcie. W celach diagnostycznych można umówić się na wizytę w bielskiej filii Centrum Medycznego Galmedic, gdzie oględzin znamion dokonuje doświadczony chirurg. W łatwy sposób może sprawdzić ich rozmiar, rozległość oraz poznaje opisywane przez pacjentów objawy nieprawidłowości. Usuwanie znamion w Bielsku-Białej zaleca się tym pacjentom, u których istnieje podejrzenie posiadania przez nich chorobowych znamion skórnych o cechach atypowych. Jeżeli lekarz ma wątpliwości diagnostyczne, najczęściej zleca wykonanie zabiegu, podczas którego pobiera się wycinek zmienionej tkanki i następnie przekazuje go do badania histopatologicznego.

Usuwanie znamion Bielsko-Biała

Medycyna estetyczna

Lekarz rozmawia z pacjentem podczas konsultacji medycznej, zbierając w ten sposób wywiad medyczny. Dzięki temu może poznać również poza zdrowotne wskazania do wykonania zabiegu usuwania pieprzyków. Zabieg wykonuje się ponadto w ramach oddziaływania w zakresie medycyny estetycznej ze względów kosmetycznych. Lokalizacja i wygląd niektórych zmian skórnych staje się źródłem skrępowania i powodem dyskomfortu pacjenta. Obecnie rosnącą popularnością cieszy się usuwanie znamion z twarzy, okolic intymnych, dłoni, pleców. Wybrane z nich są ponadto szczególnie narażone na urazy podczas wykonywania codziennych czynności higieniczno-pielęgnacyjnych przez pacjenta. Uszkodzenia mechaniczne znamion występują najczęściej w czasie golenia skóry, depilacji, mycia, ubierania się i zakładania biżuterii. Dotyczą przede wszystkim tych zmian skórnych, które wystają ponad powierzchnię skóry (brodawki, kaszaki, guzy skórne).
Znamiona stanowiące defekt kosmetyczny również wycina się chirurgicznie, co zapobiega ich odrastaniu. Wielu pacjentów obawia się widoczności późniejszej blizny. Obawy te są jednak bezzasadne – chirurg wykorzystuje swoją wiedzę i doświadczenie, by za pomocą skalpela usunąć znamię w jak najmniej widoczny sposób. Sama blizna zwykle jest mniejsza od widocznego wcześniej znamienia. Usuwanie znamion w Bielsku-Białej jest więc bezpieczne i nie powinno wzbudzać obaw.

Usuwanie znamion Bielsko-Biała – gdzie udać się na zabieg?

Bez względu na kryteria, jakimi kierują się pacjenci i specjaliści podczas kwalifikacji do zabiegu, zawsze należy wykonywać tę procedurę medyczną w klinicznych lub ambulatoryjnych warunkach placówki medycznej. Bezpieczne usuwanie znamion Bielsko-Biała umożliwia w Centrum Medycznym Galmedic, gdzie specjaliści dbają o komfort i bezpieczeństwo pacjenta na każdym etapie leczenia zmian skórnych. Proponują najpopularniejsze metody w ramach usługi, wśród których prym wiedze chirurgiczne usuwanie znamion (dermatochirurgia). To metoda najpopularniejsza głównie ze względu na fakt, że jako jedyna skutecznie leczy nowotwory złośliwe, usuwając je w całości z powierzchni skóry, a zarazem organizmu chorego pacjenta. Uważana jest również za najbezpieczniejszą i zapobiegającą ewentualnym nawrotom schorzenia. Jednorazowe wycięcie znamienia skórnego w całości powoduje, że w zdrowej tkance nie pozostają komórki zmienione chorobowo, które mogłyby samoistnie odrosnąć.

Na czym polega chirurgiczne usuwanie znamion?

Chirurgiczne usuwanie znamion w Bielsku-Białej polega na całkowitym wycięciu zmienionej skóry wraz z marginesem zdrowej tkanki. Zabieg trwa kilkadziesiąt minut. Operatorem skalpela jest doświadczony chirurg. Lekarze wykonujący zabieg usuwania znamion określają charakter zmiany skórnej, przygotowują pacjenta i jego skórę. Oczyszczają ją i stosują znieczulenie miejscowe w okolicy pola operacyjnego. Dzięki temu zabieg jest bezbolesny i komfortowy. Przebieg zabiegu jest mało inwazyjny i nieskomplikowany. Rozpoczyna się zazwyczaj od zaznaczenia na skórze pacjenta tzw. linii pomocniczych, które stanowią punkt odniesienia dla chirurga operującego skalpelem. Następnie za pomocą tego narzędzia lekarz wycina znamię skórne w całości. Niezależnie od lokalizacji, zawsze musi otoczyć je w całości, wraz ze zdrową tkanką.

Pobrany wycinek umieszcza następnie w roztworze formaliny i przekazuje do laboratorium celem zbadania jego struktury i charakteru w mikroskopowym powiększeniu. Powstałą ranę zszywa się z użyciem nici chirurgicznych. Na szwy lekarz zakłada jałowy opatrunek, o którego systematyczną zmianę dbać powinien pacjent. Opuszcza on bowiem placówkę medyczną w dniu zabiegu i proces jego rekonwalescencji przebiega w warunkach domowych. Po upływie kilku dni od zabiegu rana zasklepia się i goi, a kilka tygodni później na jej miejscu powstaje niewielka blizna.

Usuwanie znamion w Bielsku-Białej – zalecenia po zabiegu

Usuwanie znamion w Bielsku-Białej jest najczęściej wykonywane w sposób nie wymagający hospitalizacji pacjenta. Zależnie od charakteru wycinanej zmiany skórnej, po zabiegu konieczne może okazać się dalsze leczenie pacjenta. Dzieje się tak wtedy, gdy na ciele chorego stwierdzono obecność zmian nowotworowych, a diagnozę potwierdził wynik biopsji. Wówczas pacjenta kieruje się do dalszej diagnostyki i obejmuje opieką onkologiczną. Domowa rekonwalescencja polega przede wszystkim na odpowiedniej dbałości o higienę i stan rany. Jej pielęgnacja opiera się na systematycznej zmianie opatrunku i przemywaniu miejsca zranienia. Po zabiegu należy ponadto powstrzymać się przed wizytami na basenie, w saunach i solarium. Niewskazana jest nadmierna ekspozycja skóry na promieniowanie UV.

Materiał zewnętrzny


POWIĄZANE ARTYKUŁY

specjalizacje
Można już składać wnioski o rozpoczęcie specjalizacji Lekarz

1 września ruszyła możliwość składania wniosków o rozpoczęcie specjalizacji w jesiennym postępowaniu kwalifikacyjnym. Potrwa ono do 30 września. Wnioski można składać w Systemie Monitorowania Kształcenia (SMK). W jesiennym postępowaniu kwalifikacyjn...

Usuwanie kamienia
Usuwanie kamienia nazębnego - cena, przebieg i zalecenia Pacjent

Usuwanie kamienia nazębnego wchodzi w zakres stomatologii zachowawczej, a zabieg profilaktyczny tego rodzaju powinien być standardowo wykonywany przynajmniej raz w ciągu 12 miesięcy. Sprawdź, jak przebiega tego rodzaju higienizacja i właściwie, dlacz...

Piotr Puchała - Dentonet.pl
Czy usuwanie złamanego narzędzia osłabia ząb i obniża rokowania? Lekarz

O skutki usuwania złamanych narzędzi endodontycznych dla zdrowia i utrzymania przy życiu zęba pytamy specjalistę w tym zakresie - lek. dent. Piotra Puchałę. Jak się jednak okazuje, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. - Ważne, by porozmawia...

ROZWIŃ WIĘCEJ
shutterstock 227475472
Lęk dziecka przed leczeniem: jak można go zwalczyć? Asysta

Sesje zatytułowane „Stomatologia sensoryczna” są przeznaczone dla dzieci, które odczuwają lęk przed leczeniem, tych, które nigdy wcześniej nie były u dentysty lub wykazują problemy ze zdrowiem psychicznym, w tym zaburzenia integracji sensorycznej. Mi...

aspartam
Aspartam „potencjalnie rakotwórczy”, ale można go spożywać Lekarz

We wspólnym komunikacie Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC), Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz Wspólnego Komitetu Ekspertów Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa ds. Dodatków do Żywności (JECFA) poinformowano, że istnieją „ogranic...

kredyty dentystów - Dentonet.pl
Wakacje kredytowe – można składać wnioski Lekarz

Od 29 lipca br. można składać wnioski o tzw. wakacje kredytowe, czyli możliwość zawieszenia spłaty kredytu hipotecznego nawet na 8 miesięcy. Wakacje kredytowe zaczynają obowiązywać od sierpnia br. Wakacje kredytowe to rozwiązanie dla osób posiadając...

Ganowicz KDO
Czy zapalenia miazgi można leczyć biologicznie? Lekarz

Już tylko do najbliższej niedzieli 7 listopada można zapewnić sobie dostęp do wykładu „Leczyć biologicznie, czyli jak skutecznie leczyć odwracalne i nieodwracalne zapalenie miazgi” autorstwa dr. n. med. Michała Ganowicza w wyjątkowej cenie 149 zł (-5...

druk 3D
Z czego można wydrukować w 3D implant kości? Lekarz

Nad bioaktywnym materiałem, z którego możliwe będzie drukowanie implantów kości dopasowanych do indywidualnych potrzeb danego pacjenta – zwłaszcza kości twarzoczaszki – pracują naukowcy z Politechniki Krakowskiej. O implancie przypominającym natural...

glowne jasnota wlasciwosci
Jasnota biała – właściwości, zastosowanie i działanie Pacjent

Jasnota biała to niepozorna roślina wieloletnia, która wielokrotnie mylona jest z pokrzywą, jednak nie wykazuje właściwości „parzących”. Jasnota znana jest w medycynie naturalnej ze względu na działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, moczopędne, ant...

szczepionka przeciw koronawirusowi - Dentonet.pl
Czy można zaszczepić się różnymi szczepionkami? Lekarz

Forum Naukowe ds. COVID-19 przy Naczelnej Izbie Lekarskiej wystosowało stanowisko w sprawie możliwości kontynuacji schematu szczepień przeciwko COVID-19 preparatem innej firmy. Jak czytamy w komunikacie, zgodnie z CHPL szczepionki przeciwko COVID-19...

szczepienie na grypę - Dentonet.pl
Grypa i COVID-19 - można zaszczepić się jednocześnie! Asysta

W sezonie jesienno-zimowym znacznie wzrosło ryzyko zachorowania na grypę i COVID-19. Dlatego rekomendowane jest jak najszybsze zaszczepienie się przeciwko obydwu chorobom - zwłaszcza osób należących do grup podwyższonego ryzyka, np. z powodu wykonywa...