Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Jak wszywka alkoholowa wspiera alkoholików na drodze do trzeźwości?

Publikacja:
Jak wszywka alkoholowa wspiera alkoholików na drodze do trzeźwości?

Jak wszywka alkoholowa wspiera alkoholików na drodze do trzeźwości?

Wszywka alkoholowa nie jest metodą leczniczą, która uzdrawia nałogowców ze złożonego schorzenia, jakim jest choroba alkoholowa. Wspomaga jednak proces terapeutyczny, motywując pacjenta do wstrzemięźliwości. Cieszy się wciąż rosnącą popularnością, a zainteresowanie chorych zawdzięcza przede wszystkim wysokiej skuteczności. Esperal implementowany jest do wnętrza organizmu człowieka podczas mało inwazyjnego zabiegu chirurgicznego. Jego działanie jest stałe – substancja czynna leku uwalnia się do krwiobiegu stopniowo, ale ciągle nawet przez okres 8-12 miesięcy. Zaleca się, by w tym czasie pacjenci pozostawali pod opieką specjalistów, korzystając z psychoterapii alkoholizmu.

Skuteczność i prostota działania, jaką charakteryzuje się wszywka alkoholowa, przekonuje do tej metody coraz szersze grono odbiorców. „Zaszyci” nałogowcy sztucznie powstrzymują się przed sięganiem po alkohol etylowy i produkty, które zawierają w swoim składzie choćby śladowe jego ilości. Już podczas wizyty konsultacyjnej z chirurgiem w Centrum Medycznym Galmedic poznają oni mechanizm działania Esperalu i konsekwencje niestosowania się do zaleceń lekarskich. Podstawowym jest konieczność utrzymania stałej wstrzemięźliwości od etanolu. To warunek konieczny, by terapia z użyciem metody awersyjnej była nie tylko skuteczna, ale i bezpieczna dla pacjenta.

Legalny i oryginalny disulfiram

Wszywka alkoholowa oferowana w Centrum Medycznym Galmedic to całkowicie legalna i bezpieczna substancja lecznicza, wspomagająca terapię choroby alkoholowej. Dostępna jest w placówce od ręki, gdzie chirurdzy wszywają jej wcześniej wyliczoną dawkę do wnętrza organizmu pacjenta. Samodzielnie można nabyć ją w polskich aptekach pod nazwą Disulfiram WZF –  należy jednak posiadać receptę.

Substancją czynną wszywki alkoholowej, znanej również jako Esperal, jest disulfiram. To bloker dehydrogenazy aldehydowej, co oznacza, że hamuje wydzielanie tego enzymu w ludzkiej wątrobie. Zaburzenie produkcji jednej z najistotniejszych substancji dla prawidłowego przebiegu metabolizmu etanolu skutkuje objawami silnego zatrucia całego ustroju. Odczuwają je jednak wyłącznie ci pacjenci, którzy podczas stosowania Esperalu podejmują próby przepicia wszywki. Działanie to jest niezgodne z zaleceniami lekarskimi i stwarza bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia uzależnionego. Dla trzeźwego organizmu „zaszytego” pacjenta wszywka jest neutralna.

Połączenie disulfiramu i etanolu powoduje wystąpienie objawów tzw. reakcji disulfiramowej. W wyniku zaburzenia szlaku metabolicznego etanolu w wątrobie substancja odurzająca nie może zostać szybko przekształcona do nieszkodliwej postaci. Co za tym idzie, w krwiobiegu człowieka kumulują się toksyny, a jedną z najbardziej niebezpiecznych jest aldehyd octowy. To jego nadmierne stężenie odpowiedzialne jest za odczuwane przez pacjenta dolegliwości: ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, przyspieszone bicie serca, wahania ciśnienia tętniczego krwi, nadpotliwość, bezsenność, zaburzenia psychiczne.

Więcej informacji na temat zabiegu wszycia Esperalu w Katowicach znajdziesz na stronie https://katowice.galmedic.pl/uslugi/esperal

Jak wszywka alkoholowa wspiera proces zdrowienia?

Skuteczność tej farmakologicznej metody wspierającej leczenie alkoholizmu opiera się głównie na uczuciu strachu, jakie odczuwa pacjent podczas stosowania Esperalu. Ma on świadomość, że połączenie leku z etanolem może być dla niego śmiertelnie niebezpieczne i głównie z obawy o własne zdrowie, życie oraz konieczność hospitalizacji powstrzymuje się przed piciem. Wszywka alkoholowa wspiera proces zdrowienia nałogowca, umożliwiając mu zachowanie abstynencji. Zastosowanie Esperalu wymaga przynajmniej 24-godzinnego okresu trzeźwości przed rozpoczęciem zabiegu. Pacjent musi zatem przerwać swój ciąg alkoholowy, co może uczynić również z pomocą specjalistów Centrum Medycznego Galmedic.

wszywka alkoholowa Katowice

Na czym polega zabieg wszycia Esperalu?

Każdy zabieg wszycia Esperalu poprzedza się konsultacją chirurgiczną. Podczas niej lekarz bada pacjenta i zbiera wywiad medyczny. Ocenia istnienie wskazań i eliminuje ewentualne przeciwwskazania do „zaszycia”. Zabieg poleca się uzależnionym w każdej fazie rozwoju alkoholizmu. Pacjent musi jednak świadomie i dobrowolnie wyrazić zgodę na jego przeprowadzenie oraz stosować się do zaleceń lekarza. Wszywki alkoholowej nie umieszcza się w ciele tych nałogowców, którzy wykazują cechy nadwrażliwości na składniki leku lub pozostają w stanie upojenia alkoholowego/po spożyciu alkoholu. Również niektóre schorzenia przewlekłe mogą dyskwalifikować chorego z możliwości przeprowadzenia „zaszycia”.

Po kwalifikacji pacjenta do zabiegu lekarz oczyszcza i dezynfekuje jego skórę. Znieczula ją również miejscowo, co sprawia, że wszycie Esperalu jest bezbolesne i komfortowe. Cała procedura medyczna trwa kilkadziesiąt minut. Polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia na skórze pacjenta. Zwykle lokalizuje się je tuż nad mięśniem pośladkowym. Stamtąd chirurg dociera do obszaru podpowięziowego, prowadząc skalpel w głąb ciała chorego. W wypreparowanej kieszonce umieszcza odpowiednią dawkę jałowych tabletek, następnie zaszywając ją. Na powstałą ranę zakłada się jałowy opatrunek, a pacjent może opuścić placówkę medyczną w dniu zabiegu.

Czy Esperal jest skuteczny?

Esperal jest skuteczny tak długo, jak długo powstrzymuje nałogowca przed sięganiem po alkohol etylowy. Stanowi bodziec awersyjny w kontakcie z etanolem i warunkuje negatywną reakcję psychiczną organizmu. Nie charakteryzuje jej jednak skuteczność bezwzględna. Na jej stopień wpływ ma również szereg czynników zewnętrznych, wśród których jako najistotniejszy wymienia się motywację pacjenta do porzucenia nałogu. Wewnętrzną siłę nałogowca do walki z uzależnieniem można łatwo pobudzić podczas spotkań z psychoterapeutą.

Podskórna implementacja wszywki zabezpiecza pacjenta przed ewentualnymi przerwami w skutecznym działaniu leku. Nie musi on bowiem pamiętać o kolejnych jego dawkach. Ma w swoim organizmie stały poziom substancji, która stoi na straży jego trzeźwości. Wygoda stosowania Esperalu stanowi jego niepodważalną zaletę, decydując o jego wyższości nad innymi środkami farmaceutycznymi, stosowanymi głównie doustnie podczas terapii alkoholizmu.

Ponieważ disulfiram stanowi jedną z metod wspierających leczenie alkoholizmu, najlepsze efekty daje jego stosowanie równocześnie z innymi technikami terapeutycznymi. Niezbędna jest pomoc psychiatryczna okazana pacjentowi oraz podniesienie poziomu komfortu, jego ogólnego samopoczucia i nastawienia.

Ile kosztuje wszywka alkoholowa?

Koszt wszycia Esperalu to zazwyczaj kilkaset złotych. W Centrum Medycznym Galmedic pacjent ma do wyboru kilka możliwości pakietowych (650 i 850 zł). Specjaliści oferują w placówce również połączenie 12-godzinnej detoksykacji i wszycia wszywki w cenie 2100 złotych. To najdroższa z opcji, wybierana głównie przez osoby, które decydują się na kontrolowane przerwanie ciągu alkoholowego w specjalistycznych warunkach stacjonarnej placówki medycznej.

Artykuł sponsorowany


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Fundacja Lekarze Lekarzom - Dentonet.pl
Niemcy: Bundesärztekammer wspiera medyków z Ukrainy Lekarz

Podejmowane przez polskie społeczeństwo akcje wsparcia dla Ukraińców, przede wszystkich tych, którym udało się przedostać w ostatnich dniach do Polski, budzą szacunek i podziw także poza granicami naszego kraju. Na los przybyszy ze Wschodu zareagował...

Vee 1
Vee Health Suite: sztuczna inteligencja wspiera pracę recepcji Lekarz

Na targach Warsaw Dental Medica Show odbywających się w dniach 7–9 września 2023 roku w podwarszawskim Ptak Expo został premierowo zaprezentowany nowy moduł usługi Vee Health Suite – sztucznej inteligencji w obsłudze telefonicznej, dedykowanej branży...

Align Technology
Align Technology wspiera lekarzy Invisalign w Polsce Lekarz

Firma Align Technology, światowy producent urządzeń medycznych, do których należą skanery iTero i system przezroczystych nakładek Invisalign, wprowadza nowe udogodnienia dla lekarzy Invisalign w Polsce. Na przestrzeni II kwartału 2022 r. wszyscy leka...

ROZWIŃ WIĘCEJ
szczepionka przeciw koronawirusowi - Dentonet.pl
KE: kolejne szczepionki w drodze do zatwierdzenia Lekarz

Można się spodziewać, że wybór szczepionek przeciwko COVID-19 wkrótce będzie większy. Komisja Europejska właśnie zatwierdziła siódmą umowę zakupu z wyprzedzeniem z firmą farmaceutyczną, aby zapewnić dostęp do potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-...

fef5c592933069b35df086dc50591ad1
Wszywka alkoholowa Katowice jako pomoc w leczeniu choroby alkoholowej Pacjent

Uzależnienie od alkoholu dotyka duża grupę naszego społeczeństwa. Choroba alkoholowa dotyka zarówno osoby biedna jak i bogate. To choroba, która nie patrzy na status społeczny czy materialny. Jest bardzo podstępna i zaborcza. Wraz z jej rozwojem, jed...

52a364c9214e3b710073505fc813a091
Wszywka Lublin - pomoc w leczeniu alkoholizmu Pacjent

Uzależnienie od alkoholu to podstępna choroba, która zabiera życie osobie uzależnionej. Jednostka traci kontrolę nad własnymi czynami, decyzjami czy ilością wypijanego alkoholu.  Rozwój choroby alkoholowej u niektórych osób przez długi czas może pozo...

Ecolab Asysdent
Firma Ecolab wspiera konferencję ASYSDENT 2021 Asysta

Już za nieco ponad dwa tygodnie w Łodzi odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2021. Partnerem Strategicznym Konferencji jest firma Ecolab – światowy lider w zakresie technologii i usług związanych z...

d2e8eb7eedcfe09fe9488325513ddb7b
Wszywka alkoholowa Warszawa wspomaga leczenie choroby alkoholowej Pacjent

Czy wiesz, że wszywka alkoholowa jest metodą, która wspomaga leczenie choroby alkoholowej? Czy wiesz również, że aby jej działanie było w pełni skuteczne i przyniosło oczekiwane rezultaty, w postaci długiego okresu abstynencji, niezbędne jest również...

Dry January
UK: jak życie w trzeźwości zmieniło pracę asystentki Asysta

Przy okazji organizowanej w tym miesiącu w Wielkiej Brytanii kampanii pod nazwą Bezalkoholowy Styczeń („Dry January”) o zmianach, jakie przyniosło pokonanie nałogu mówiła w portalu Dentistry.co.uk Eszter Janusek, asystentka stomatologiczna z Londynu....

Liberdent Asysdent grafika
Firma Liberdent wspiera konferencję ASYSDENT 2023 Asysta

Firma Liberdent, oferująca najwyższej jakości produkty w specjalistycznych dziedzinach stomatologii, chirurgii regeneracyjnej i implantologii – w tym innowacyjny system wybielający zęby Prevdent, jest sponsorem konferencji ASYSDENT 2023. Firma m.in. ...