Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Wszywka alkoholowa Katowice jako pomoc w leczeniu choroby alkoholowej

Publikacja:
Wszywka alkoholowa Katowice jako pomoc w leczeniu choroby alkoholowej

Wszywka alkoholowa Katowice jako pomoc w leczeniu choroby alkoholowej

Uzależnienie od alkoholu dotyka duża grupę naszego społeczeństwa. Choroba alkoholowa dotyka zarówno osoby biedna jak i bogate. To choroba, która nie patrzy na status społeczny czy materialny. Jest bardzo podstępna i zaborcza. Wraz z jej rozwojem, jednostka traci kontrolę nad własnym życiem oraz ilością spożywanego alkoholu. Życie osoby uzależnionej skupione jest wokół ukochanej substancji. Pomocy potrzebują zarówno osoby uzależnione oraz ich bliscy. Choroba ta wpływa bowiem na życie nie tylko uzależnionej jednostki ale również na jej  dzieci, partnerów oraz współdomowników.

Wszywka alkoholowa jako metoda leczenia uzależnień

Wszywka alkoholowa Katowice jest jedną z metod leczenia choroby alkoholowej. Należy jednak podkreślić, iż nie jest to samodzielna metoda leczenia uzależnienia od alkoholu. Alkohol nie wpływa bowiem na postrzeganie. Dlatego osoba posiadająca wszywkę alkoholową nadal odczuwać będzie potrzebę i chęć spożywania alkoholu.

Zmiana, sposobu myślenia oraz wyuczonych schematów działania, może nastąpić jedynie w przypadku podjęcia terapii. Podczas leczenia choroby alkoholowej zaleca się podjęcie terapii zarówno indywidualnej jak i grupowej. Specjaliści skupiają się na jednostce, nie jej problemach. Pomagają nauczyć się zachowań społecznie akceptowanych oraz radzenia sobie w codziennym życiu bez spożywania alkoholu.

Wszyty Esperal cechuje się jednak dużą skutecznością. Dzieje się tak z powodu strachu jaki odczuwają uzależnieni. Stach ten dotyczy wystąpienia negatywnych konsekwencji zdrowotnych oraz nieprzyjemnych dolegliwości. Jest to tak zwana terapia awersyjna. Głównym celem wszywki alkoholowej jest wzbudzanie awersji oraz wstrętu u osób uzależnionych od alkoholu.

Wszywka alkoholowa nie jest samodzielna metoda leczenia choroby alkoholowej

Należy pamiętać, że wszywka alkoholowa nie jest samodzielną metoda leczenia choroby alkoholowej. Działa ona przez okres od ośmiu do dwunastu miesięcy, kiedy tabletki Esperalu zaszyte są w organizmie jednostki. Po ich wyjęciu jednak jednostka może wrócić do spożywania alkoholu i nie będzie odczuwać już żadnych nieprzyjemnych dolegliwości.

Osoby, które sceptycznie są nastawione do działania wszywki bardzo często podkreślają fakt, iż stosowanie wszywki alkoholowej nie wpływa na zmianę myślenia osoby uzależnionej. Podkreślają oni także ryzyko wystąpienia powrotu do uzależnienia po usunięciu Esperalu z organizmu.

Działanie wszywki alkoholowej

Wszywka alkoholowa, która zostaje umieszczona w organizmie powoduje hamowanie procesów metabolicznych alkoholu w organizmie. Dzieje się tak za sprawą substancji czynnej zawartej w tabletkach. Disulfiram uwalniany jest do krwi osoby uzależnionej. Jego zadaniem jest blokowanie działania enzymu odpowiadającego za rozpoczęcie procesu dehydrogenazy aldehydowej. Dehydrogenaza  aldehydową odpowiada za przekształcenie niebezpiecznego dla organizmu aldehydu octowego do postaci kwasu octowego, który jest bezpieczny dla zdrowia. Nagromadzenie się aldehydu octowego we krwi powoduje wystąpienie nieprzyjemnych dolegliwości silnego zatrucia alkoholowego.

Opis zabiegu podskórnego podania wszywki alkoholowej

Podskórne podanie wszywki alkoholowej jest w pełni bezpieczne i mało inwazyjne. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Cała procedura medyczna trwa około 30 minut. Zabieg przeprowadzany jest w sterylnych warunkach z zachowaniem zasad aseptyki przez doświadczonego chirurga. Lekarz podpowięziowo podaje od ośmiu do dziesięciu tabletek zawierających substancję czynną. Tabletki umieszcza w okolicy łopatek lub pośladków. Specjalista nacina skórę w taki sposób, aby blizna po zabiegu była jak najmniej widoczna po zagojeniu.

Przed przystąpieniem do zabiegu, lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad. Ma on na celu zapoznanie się z ogólnym stanem zdrowia pacjenta. Lekarz uzyskuje również informacje na temat tego, czy pacjent posiada jakieś schorzenia lub bierze jakieś leki. Wywiad pozwala również na wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu.

Warto podkreślić, że po zabiegu pacjent nie wymaga okresu rekonwalescencji. Jeszcze tego samego dnia, osoba której zaszyto Esperal może podejmować się wykonywania codziennych czynności oraz obowiązków zawodowych. Esperal nie wpływa na postrzeganie, uwagę czy koncentrację dlatego osoby, posiadające wszywkę alkoholową mogą prowadzić samochód oraz podejmować się aktywności zawodowej.

Wszywka alkoholowa sama w sobie jest bezpieczną dla organizmu substancją, która nie wywołuje żadnych objawów i reakcji. Dolegliwości pojawiają się dopiero w momencie dostarczenia alkoholu do organizmu.

Czy spożywanie alkoholu jest bezpieczne?

Osoby posiadające wszywkę alkoholową mają całkowity zakaz spożywania alkoholu. Naraża to ich zdrowie oraz życie na niebezpieczeństwo.

Wszywka alkoholowa zalecana jest osobom, które podjęły już decyzję o zmianie stylu życia i zaprzestania spożywania alkoholu. Jednak z jakiegoś powodu chcą mieć dodatkowe wzmocnienie i motywacje, aby unikać tego trunku. Aby móc przeprowadzić zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej wymagana jest świadoma zgoda pacjenta na zabieg.

W przypadku złamania zakazu dotyczącego spożywania alkoholu pacjent bardzo szybko odczuje negatywne konsekwencje swojego czynu. Już po kilku minutach od spożycia alkoholu, jednostka posiadająca wszywkę alkoholową odczuje nieprzyjemne dolegliwości. Objawy te utrzymywać mogą się nieprzerwanie do kilkunastu godzin. Charakterystyczne dolegliwości po spożyciu alkoholu to:

 • Wymioty
 • Nudności
 • Biegunką
 • Zawroty głowy
 • Bóle głowy
 • Kołatanie serca
 • Przyśpieszona akcja serca
 • Skoki ciśnienia
 • Drgawki
 • Drżenie mięśni
 • Potliwość
 • Zaczerwieniona skóra twarzy
 • I inne

W przypadku spożycia znacznej ilości alkoholu osoba, która posiada wszywkę alkoholową powinna liczyć się z konsekwencjami zdrowotnymi. Mogą wystąpić u niej nieodwracalne zmiany w organizmie takie jak marskość wątroby. W przypadku znacznej ilości alkoholu możliwa jest również śmierć jednostki. Zdarza się to jednak relatywnie rzadko. Należy pamiętać że im większa ilość spożytego alkoholu tym silniejsze i dłużej utrzymujące się nieprzyjemne dolegliwości.

Jednak z tej formy leczenia choroby alkoholowej nie może skorzystać każdy potrzebujący pomocy. Koszt wszywki alkoholowej oscyluje w granicach kilkuset złotych. Ceny wahają się w zależności od wybranego pakietu. Koszt zabiegu różni się również w zależności od miasta, wybranej kliniki oraz lekarza, który wykonuje zabieg.

Należy pamiętać, że istnieją darmowe formy leczenia choroby alkoholowej zarówno dla osób ubezpieczonych jak i tych, które nie posiadają ubezpieczenia. Aby otrzymać darmową pomoc należy zgłosić się do poradni leczenia uzależnień lub ośrodków leczenia uzależnień. Aby móc skorzystać z pomocy w ośrodku leczenia uzależnień należy zgłosić się do lekarza rodzinnego lub lekarza psychiatry, który wystawi skierowanie na leczenie.

Leczenie choroby alkoholowej to długi i wymagający proces dla osoby uzależnionej. Wszywka alkoholowa pomaga utrzymać okres trzeźwości.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

e-papierosy
E-papierosy: obniżona odporność i choroby dziąseł Lekarz

Chociaż są mniej szkodliwe dla organizmu niż tradycyjne palenie tytoniu, papierosy elektroniczne (e-papierosy) wywierają negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej, w tym mogą przyczyniać się do rozwoju i progresji chorób dziąseł. Naukowcy z New York U...

Dzien Chorob Rzadkich
Około 3 mln Polaków cierpi na choroby rzadkie Lekarz

Chorobami rzadkimi dotkniętych jest – według szacunków – około 3 mln Polaków, co stanowi populację dwóch dużych miast. Ostatniego dnia lutego obchodzony jest Dzień Chorób Rzadkich, mający na celu podnoszenie świadomości o chorobach rzadkich i ich wpł...

nadcisnienie
Choroby przyzębia utrudniają leczenie nadciśnienia Asysta

Z artykułu opublikowanego w czasopiśmie "Hypertension" – wydawanym przez American Heart Association – wynika, że stany zapalne jamy ustnej spowodowane chorobami przyzębia mogą utrudniać leczenie nadciśnienia. W artykule opisano badania przeprowadzon...

ROZWIŃ WIĘCEJ
BDO - Dentonet.pl
Obowiązki lekarzy dentystów jako przedsiębiorców Lekarz

Na stronie Dolnośląskiej Izby Lekarskiej opublikowany został poradnik dotyczący obowiązków, jakie w 2022 r. muszą wypełnić lekarze i lekarze dentyści jako przedsiębiorcy prowadzący własne praktyki. Chodzi m.in. obowiązki sprawozdawczo-statystyczne, d...

alcohol 1901845 1920
Jak wszywka alkoholowa wspiera alkoholików na drodze do trzeźwości? Pacjent

Wszywka alkoholowa nie jest metodą leczniczą, która uzdrawia nałogowców ze złożonego schorzenia, jakim jest choroba alkoholowa. Wspomaga jednak proces terapeutyczny, motywując pacjenta do wstrzemięźliwości. Cieszy się wciąż rosnącą popularnością, a z...

2689cfd5cccb7957eaa835df0d15cdfd
Najczęściej zadawane pytania na temat wszywki alkoholowej Wrocław Pacjent

Jeśli zastanawiasz się czym tak naprawde jest wszywka alkoholowa, jak długo działa, jak wygląda zabieg oraz czy to boli, to ten artykuł jest dla Ciebie. Wszywka alkoholowa pomaga w leczeniu choroby alkoholowej. Działanie tej substancji odkryto w XX w...

COVID-19 - Dentonet.pl
Choroby zawodowe wywołane COVID-19 u medyków Lekarz

NRL popiera senacki projekt ustawy o chorobach zawodowych wywołanych COVID-19 u osób wykonujących zawody medyczne. Zgodnie z senackim projektem ustawy, ustalony miałby zostać odrębny tryb stwierdzania chorób zawodowych wywołanych COVID-19 u osób wyk...

ortodoncja
USA: dwadzieścia lat pracował bez licencji jako dentysta Lekarz

Zarzut napaści na tle seksualnym doprowadził do aresztowania dwóch mężczyzn, którzy w największym mieście Teksasu – Houston – prowadzili praktykę dentystyczną bez niezbędnych pozwoleń. Jak przed kilkoma dniami podała telewizja ABC 13, jeden z areszto...

stomatologiczna pomoc dorazna
NFZ Katowice: konkurs na stomatologiczną pomoc doraźną Lekarz

Śląski oddział wojewódzki NFZ-u w Katowicach ogłosił konkurs ofert na świadczenia stomatologicznej pomocy doraźnej na obszarze tzw. subregionu centralnego. Proponowana stawka to 998,25 zł za dyżur. Jak czytamy w ogłoszeniu na stronie internetowej ka...

52a364c9214e3b710073505fc813a091
Wszywka Lublin - pomoc w leczeniu alkoholizmu Pacjent

Uzależnienie od alkoholu to podstępna choroba, która zabiera życie osobie uzależnionej. Jednostka traci kontrolę nad własnymi czynami, decyzjami czy ilością wypijanego alkoholu.  Rozwój choroby alkoholowej u niektórych osób przez długi czas może pozo...

d2e8eb7eedcfe09fe9488325513ddb7b
Wszywka alkoholowa Warszawa wspomaga leczenie choroby alkoholowej Pacjent

Czy wiesz, że wszywka alkoholowa jest metodą, która wspomaga leczenie choroby alkoholowej? Czy wiesz również, że aby jej działanie było w pełni skuteczne i przyniosło oczekiwane rezultaty, w postaci długiego okresu abstynencji, niezbędne jest również...