Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Wszywka Lublin – pomoc w leczeniu alkoholizmu

Publikacja:
Wszywka Lublin – pomoc w leczeniu alkoholizmu

Wszywka Lublin – pomoc w leczeniu alkoholizmu

Uzależnienie od alkoholu to podstępna choroba, która zabiera życie osobie uzależnionej. Jednostka traci kontrolę nad własnymi czynami, decyzjami czy ilością wypijanego alkoholu.  Rozwój choroby alkoholowej u niektórych osób przez długi czas może pozostać niezauważony. Zwłaszcza u wysokofunkcjonujących alkoholików. Leczenie choroby alkoholowej wymaga zaangażowania i silnej motywacji osoby uzależnionej. To długotrwały proces, który wymaga dużego wysiłku, aby osiągnąć zamierzony cel – czyli długotrwały okres trzeźwości.

Wszywka alkoholowa – co to jest?

Wszywka Lublin wspomaga leczenie choroby alkoholowej. Podawana jest podskórnie przez lekarza chirurga. Ze znajdujących się w organizmie tabletek, uwalniana jest substancja czynna. Odpowiada ona za hamowanie metabolizmu alkoholu w wątrobie. Disulfiram, bo taką nosi nazwę wspomniana wyżej substancja czynna, odpowiada za blokowanie enzymu, który rozpoczyna proces dehydrogenazy aldehydowej. Zadaniem dehydrogenazy aldehydowej jest rozkład szkodliwego dla organizmu aldehydu octowego do postaci kwasu octowego, który jest bezpieczny dla organizmu. Aldehyd octowy powstaje na drodze rozkładu etanolu we krwi. Etanol przez dehydrogenazę alkoholową przekształca się do postaci aldehydu octowego.

Działanie wszywki alkoholowej uniemożliwia przebieg całego procesu metabolicznego alkoholu. Nagromadzenie się aldehydu octowego w organizmie sprawia, że jednostka odczuwa silne i nieprzyjemne objawy zatrucia alkoholowego.

Esperal działa w organizmie człowieka od ośmiu do dwunastu miesięcy. Po upływie ośmiu miesięcy zabieg można powtórzyć, jeżeli istnieje taka konieczność. Warto również podkreślić, iż Esperal w każdej chwili można usunąć z organizmu.

Wszywka alkoholowa – jak wygląda zabieg?

Zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Wykonuje go lekarz chirurg w sterylnych warunkach z zachowaniem zasad aseptyki. Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad w celu wyeliminowania potencjalnych przeciwwskazań do podania Esperalu. Wywiad ma również na celu zapoznanie się z ogólnym stanem zdrowia pacjenta, poznaniem jego schorzeń oraz przyjmowanych leków.

Zabieg podskórnej implantacji wszywki alkoholowej trwa około 30 minut. Pacjent jeszcze tego samego dnia może powrócić do wykonywania codziennych obowiązków oraz aktywności zawodowych. Zaleca się jednak, aby na okres czternastu dni ograniczyć aktywność fizyczną.

Lekarz podczas zabiegu nacina skórę pacjenta w okolicy łopatek lub pośladków. Nacięcie wykonane jest tak, aby blizna po zabiegu była jak najmniej widoczna. W powstałym otworze, podpowięziowo umieszcza od ośmiu do dziesięciu tabletek Esperalu, które zawierają substancję  czynną. Substancja czynna jest stale uwalniana do organizmu. W zależności od wybranego pakietu, lekarz zakłada szwy rozpuszczalne lub nierozpuszczalne.  W przypadku wyboru szwów nierozpuszczalnych, pacjent po upływie od dziesięciu do dwunastu dni musi zgłosić się na ich ściągnięcie.

Pacjent po zabiegu dostaje zalecenia jak dbać o ranę oraz czego nie może spożywać. Aby zachować zdrowie i dobre samopoczucie musi przestrzegać wskazanych zaleceń.

Wszywka alkoholowa a reakcja organizmu na alkohol

Wszywka alkoholowa zalecana jest osobom, które podjęły świadomą i samodzielną decyzję o odstawieniu alkoholu. Z jakiegoś jednak powodu potrzebują dodatkowego bodźca lub motywatora, aby wytrwać w swojej decyzji. Przed zabiegiem, pacjent musi wyrazić świadomą zgodę na zabieg. Osoba, która zdecydowała się na podskórne podanie Esperalu ma świadomość, że nie może spożywać alkoholu.

Niektóre osoby jednak łamią ten zakaz. Narażają się tym samym na poważne konsekwencje zdrowotne a nawet własną śmierć.

Osoby, które spożyły alkohol, już po kilku minutach od tego czynu odczują nieprzyjemne dolegliwości. Charakterystyczne objawy to:

  • wymioty
  • nudności
  • biegunka
  • ból głowy
  • zawroty głowy
  • kołatanie serca
  • skoki ciśnienia
  • podwyższona temperatura ciała
  • zaczerwieniona skóra twarzy
  • drżenie mięśni
  • uczucie lęku
  • uczucie niepokoju
  • i inne

Im większa spożyta dawka alkoholu tym silniejsze i dłużej utrzymujące się objawy. Opisane dolegliwości mogą utrzymywać się nieprzerwanie do kilkunastu godzin.

W przypadku spożycia znacznych ilości alkoholu, jednostka naraża się na zajście nieodwracalnych zmian w jej organizmie. Mogą dotknąć ją marskość wątroby, zapaść a nawet śmierć. Zgon pacjenta następuje jednak relatywnie rzadko.

Wszywka alkoholowa nie jest samodzielną metodą terapii leczenia choroby alkoholowej

Należy pamiętać, że wszywka alkoholowa nie jest samodzielną metodą terapii leczenia choroby alkoholowej. Wszywka alkoholowa nie leczy choroby alkoholowej, gdyż nie wpływa na zmianę myślenia, ani na postrzeganie jednostki. Oznacza to, że pacjent nadal będzie odczuwał silną chęć spożycia alkoholu, a wszywka alkoholowa w żaden sposób nie pomoże jednostce uzależnionej.

Wszywka alkoholowa działa na zasadzie terapii awersyjnej. Oznacza to, że ma ona wzbudzać wstręt i awersję u osób pijących alkohol problemowo przed tą substancją. Wynika to z silnych i nieprzyjemnych dolegliwości, które występują zaraz po spożyciu alkoholu. Osoby boją się pić, gdyż wiedzą jakie konsekwencję czekają ich za ten czyn. Bardzo często nie spożywają alkoholu tylko i wyłącznie ze strachu o swoje zdrowie oraz z niechęci do doświadczania silnych bóli głowy czy kołatania serca.

Wszywka alkoholowa nie wpływa również na mechanizmy choroby alkoholowej. Mowa tutaj o mechanizmach iluzji i zaprzeczeń, nałogowej regulacji uczuć, czy mechanizmie rozproszonego i rozdwojonego ja. Na mechanizmy choroby alkoholowej oraz chęć spożycia alkoholu jedynym “lekarstwem” jest podjęcie terapii.  Specjalista pracuje z pacjentem nad jego schematami działania, myślenia, czy zachowań. Pacjent pod wpływem terapii poznaje nowe możliwości oraz czyny. Terapeuta skupia się również na emocjach oraz wyposaża pacjenta w różne narzędzia, dzięki którym pacjent w trudnych i kryzysowych sytuacjach będzie umiał poradzić sobie w sposób społecznie akceptowalny. Dzięki terapii indywidualnej jak i grupowej pacjent będzie w stanie opanować chęć spożycia alkoholu i przez wiele lat wytrwać w abstynencji.

Osoby, które posiadają wszywkę alkoholową i nie podejmują terapii leczenia uzależnień (indywidualnej jak i grupowej), bardzo często negatywne objawy, które występują po spożyciu alkoholu łączą właśnie z działaniem wszywki alkoholowej a nie negatywnym wpływem alkoholu na ich organizm.

Należy podkreślić, że wszywka alkoholowa jako substancja sama w sobie jest bezpieczna dla organizmu i nie wywołuje żadnych niepożądanych reakcji ani objawów. Charakterystyczne dolegliwości pojawiają się w momencie spożycia alkoholu. Tylko terapia leczenia uzależnień jest w stanie zmienić myślenie uzależnionej jednostki oraz nauczyć ją zachowań społecznie akceptowanych. Po zastosowaniu wszywki alkoholowej bez podjęcia terapii, jednostka po jej usunięciu z organizmu może szybko wrócić do nałogu.Objawy choroby mogą być wtedy wzmożone. 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

fef5c592933069b35df086dc50591ad1
Wszywka alkoholowa Katowice jako pomoc w leczeniu choroby alkoholowej Pacjent

Uzależnienie od alkoholu dotyka duża grupę naszego społeczeństwa. Choroba alkoholowa dotyka zarówno osoby biedna jak i bogate. To choroba, która nie patrzy na status społeczny czy materialny. Jest bardzo podstępna i zaborcza. Wraz z jej rozwojem, jed...

NFZ
NFZ Lublin unieważnia konkursy stomatologiczne Lekarz

Wojewódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Lublinie poinformował o odwołaniu konkursów ofert dotyczących świadczeń ogólnostomatologicznych na terenie gminy Biłgoraj i gminy Jarczów. Jednocześnie poinformowano o rozstrzygnięciu postępowania w t...

stomatologia 3
NFZ Lublin ogłosił 20 konkursów stomatologicznych Lekarz

19 września lubelski oddział wojewódzki NFZ-u ogłosił 20 konkursów dotyczących leczenia stomatologicznego – świadczeń ogólnostomatologicznych, świadczeń ortodoncji dzieci i młodzieży, świadczeń udzielanych w znieczuleniu ogólnym oraz świadczeń doraźn...

ROZWIŃ WIĘCEJ
NFZ
NFZ Lublin unieważnia dwa konkursy stomatologiczne Lekarz

Lubelski Narodowy Fundusz Zdrowia unieważnił konkursy dotyczące leczenia stomatologicznego na terenie gmin Żółkiewka oraz Borzechów. Ogłoszone przez NFZ w Lublinie konkursy dotyczyły świadczeń ogólnostomatologicznych na terenie gmin Żółkiewka oraz B...

NFZ w Łodzi - Dentonet.pl
NFZ Lublin ogłosił konkursy dla lekarzy stomatologów Lekarz

Oddział wojewódzki NFZ-u w Lublinie ogłosił konkursy ofert na leczenie stomatologiczne na terenie województwa. Jak czytamy w ogłoszeniu, konkursy dotyczą świadczeń ortodoncji dla dzieci i młodzieży na obszarze powiatu biłgorajskiego oraz świadczeń o...

glowne Esperal Krakow
Esperal Częstochowa – na czym polega awersyjna terapia alkoholizmu? Pacjent

Długotrwałe utrzymanie abstynencji jest trudne dla zdecydowanej większości alkoholików. Nawet po przerwaniu ciągu alkoholowego zbyt często wracają oni do nałogu i ponownie spożywają alkohol etylowy. Odpowiedzią na ich potrzeby jest Esperal. W Częstoc...

alcohol 1901845 1920
Jak wszywka alkoholowa wspiera alkoholików na drodze do trzeźwości? Pacjent

Wszywka alkoholowa nie jest metodą leczniczą, która uzdrawia nałogowców ze złożonego schorzenia, jakim jest choroba alkoholowa. Wspomaga jednak proces terapeutyczny, motywując pacjenta do wstrzemięźliwości. Cieszy się wciąż rosnącą popularnością, a z...

dentysta na NFZ - Dentonet.pl
NFZ Lublin: "białe plamy" w leczeniu stomatologicznym Lekarz

NFZ Lublin prosi o zgłoszenia świadczeniodawców zainteresowanych zabezpieczeniem leczenia stomatologicznego w tych obszarach województwa, w których nie jest ono dostępne. NFZ Lublin opublikował komunikat dotyczący tzw. białych plam w dostępie do lec...

d2e8eb7eedcfe09fe9488325513ddb7b
Wszywka alkoholowa Warszawa wspomaga leczenie choroby alkoholowej Pacjent

Czy wiesz, że wszywka alkoholowa jest metodą, która wspomaga leczenie choroby alkoholowej? Czy wiesz również, że aby jej działanie było w pełni skuteczne i przyniosło oczekiwane rezultaty, w postaci długiego okresu abstynencji, niezbędne jest również...

rozporządzenie prezesa NFZ - Dentonet.pl
NFZ Lublin unieważnił 20 konkursów stomatologicznych Lekarz

Łącznie 20 konkursów dotyczących leczenia stomatologicznego unieważnił wojewódzki oddział NFZ-u w Lublinie. Jak czytamy w komunikacie, unieważnione konkursy dotyczyły m.in. świadczeń ortodoncji dzieci i młodzieży na terenie powiatu kraśnickiego, świ...

glowne esperal krakow
Esperal – skuteczna metoda wspomagająca leczenie alkoholizmu Pacjent

Coraz częściej stosowanym środkiem farmaceutycznym, wspierającym leczenie alkoholizmu, jest Esperal. Niemal każda osoba uzależniona przynajmniej raz w swoim życiu słyszała cokolwiek o popularnej wszywce alkoholowej. Obecnie istnieje wiele mitów związ...