Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Esperal – skuteczna metoda wspomagająca leczenie alkoholizmu

Publikacja:
Esperal – skuteczna metoda wspomagająca leczenie alkoholizmu

Esperal – skuteczna metoda wspomagająca leczenie alkoholizmu

Coraz częściej stosowanym środkiem farmaceutycznym, wspierającym leczenie alkoholizmu, jest Esperal. Niemal każda osoba uzależniona przynajmniej raz w swoim życiu słyszała cokolwiek o popularnej wszywce alkoholowej. Obecnie istnieje wiele mitów związanych z jej działaniem. Warto zatem przed rozpoczęciem terapii awersyjnej, do grona których zalicza się wszywkę, skonsultować się ze specjalistą. Rozwieje on wszelkie wątpliwości i wytłumaczy szczegóły przebiegu procesu leczenia. Przed poddaniem się zabiegowi konieczna jest ponadto dokładna diagnostyka stanu zdrowia pacjenta i przerwanie ciągu alkoholowego. Ponieważ wszycie wszywki należy do mało inwazyjnych procedur, wiąże się z niewielkim ryzykiem występowania objawów niepożądanych i powikłań. Mimo to należy zachować szczególną ostrożność i w odpowiedni sposób przygotować każdego pacjenta do „zaszycia”. Część z nich pokłada bowiem swoje ostatnie nadzieje w implementowaniu jałowych tabletek.

Esperal nie leczy choroby alkoholowej, ale skutecznie wspiera terapię uzależnienia, wzmacniając motywację chorego do jej kontynuacji. Umieszczona wewnątrz jego ciała odpowiednia dawka leku (disulfiramu) wpływa bowiem na ograniczenie ilości wypijanego alkoholu i całkowite jego odstawienie. Alkoholik ma świadomość, że łącząc działanie substancji czynnej wszywki z substancją odurzającą, skazuje się na wystąpienie nieprzyjemnych i niebezpiecznych dla zdrowia objawów. Działanie wszywki opiera się zatem na zasadzie awersji. Nałogowiec obawia się reakcji własnego organizmu, zatem powstrzymuje się przed sięganiem po kieliszek podczas terapii awersyjnej. By jego motywacja do zachowania abstynencji była stała, należy jednak zadbać o odpowiednią opiekę specjalistów. W Centrum Medycznym Galmedic zainteresowanym pacjentom oferuje się kompleksową terapię alkoholizmu. Składa się ona nie tylko z wszywki, ale również z detoksykacji i psychoterapii.

Esperal, czyli wszywka alkoholowa

Esperal nazywany jest potocznie wszywką alkoholową ze względu na swoją drogę podania. Ma bowiem formę jałowych tabletek, wszywanych podskórnie do organizmu alkoholika. Jego substancją czynną jest organiczny związek chemiczny – disulfiram. Pod taką nazwą lek ten znajdujemy zatem w aptekach. Produkują go Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne, dzięki czemu pacjent zyskuje pewność, że substancja ta jest w pełni legalna i bezpieczna dla jego zdrowia. Podczas stosowania wszywki należy jednak ściśle stosować się do zaleceń lekarskich.

Disulfiram powoduje blokadę wydzielania enzymu wątrobowego, dehydrogenazy aldehydowej, która bierze czynny udział w procesie trawienia alkoholu etylowego. Działanie tej substancji jest zatem obojętne wyłącznie dla organizmu tego alkoholika, który podczas jej stosowania pozostaje trzeźwy. Jeżeli powstrzymuje się on od spożywania alkoholu, nie trawi etanolu, zatem nie odczuwa żadnych negatywnych skutków działania wszywki. Dostarczając do swojego organizmu nawet śladowe ilości używki, przyczynia się do zwiększenia stężenia toksyn poalkoholowych w krwiobiegu. Jedną z nich jest aldehyd octowy. To półprodukt trawienia alkoholu niemożliwy do szybkiego przekształcenia do formy nieszkodliwej bez udziału wymienionego już enzymu. Działanie leku po połączeniu go z alkoholem przypomina więc objawy zatrucia alkoholowego. Objawy, z jakimi zmaga się alkoholik decydujący się na przepicie wszywki, noszą miano reakcji disulfiramowej. Są znacznie bardziej nasilone niż zwykłe zatrucie. Mogą skończyć się dla pacjenta hospitalizacją lub trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet zgonem.

Wskazania i przeciwwskazania

Wskazaniem do rozpoczęcia leczenia nałogu z wykorzystaniem wszywki alkoholowej jest wspomaganie dotychczasowej terapii uzależnienia. Jeżeli terapeuci chcą wzmocnić efekty osiągane przez pacjenta oraz wpłynąć pozytywnie na poziom jego satysfakcji z leczenia, a także motywacji do dalszej wstrzemięźliwości, zalecają Esperal. Jest on polecany również tym uzależnionym, którzy dopiero rozpoczynają swoją ścieżkę terapeutyczną. Pomaga przerwać ciąg alkoholowy, podjąć świadomą i dobrowolną decyzję o podjęciu leczenia.

Zabiegowi implementacji wszywki alkoholowej można poddać się wyłącznie po dobowej abstynencji od spożywania etanolu. Jeżeli chory pozostaje pod wpływem alkoholu, nie może zostać zaszyty. Jednak nawet jeżeli zgłasza się on do Galmedic w stanie upojenia alkoholowego, otrzyma odpowiednią opiekę. Zabieg implementacji wszywki można bowiem połączyć z 12-godzinną detoksykacją, która przyspiesza proces trzeźwienia organizmu i przygotowuje chorego do przeprowadzenia „zaszycia”.

Przeciwwskazaniem do zaszycia wszywki w organizmie chorego jest również jego nadwrażliwość na disulfiram lub inne składniki leku. Niektóre choroby układu krążenia, wątroby lub nerek również mogą dyskwalifikować go z przeprowadzenia zabiegu. Procedura medyczna może ponadto mieć negatywne skutki również u tych alkoholików, u których stwierdzono istnienie złożonych zaburzeń psychicznych, w tym również depresję czy próby samobójcze.

obraz 1

Zabieg wszycia Esperalu

Esperal wszywa się podczas krótkiego i bezbolesnego zabiegu w znieczuleniu miejscowym pacjenta. Chirurg posługuje się skalpelem, którym delikatnie nacina skórę. Niewielkie nacięcie prowadzi jednak w głąb tkanek organizmu, docierając do obszaru podpowięziowego wybranego mięśnia. Zwykle implementację przeprowadza się w okolicy pośladka. Cięcie chirurgiczne zlokalizowane jest kilka centymetrów nad nim, zapewniając dyskrecję i komfort pacjentowi. Wszywkę zaszywa się wewnątrz kieszonki wypreparowanej w bezpośrednim sąsiedztwie mięśnia. Stamtąd dawka leku systematycznie uwalnia się do organizmu chorego, zapewniając mu stałe stężenie substancji leczniczej w krwiobiegu. Obecna jest ona we krwi alkoholika nawet przez 8 do 12 miesięcy. Powstałą ranę zaszywa się, używając nici chirurgicznych. Cały zabieg trwa około 45 minut.

Poszukujesz szczegółowych informacji na temat Esperalu? Dowiedz się więcej na https://galmedic.pl/uslugi/esperal/.

Powikłania po Esperalu a reakcja disulfiramowa

Przy stosowaniu wszywki najczęściej zauważa się powikłania w postaci miejscowych reakcji alergicznych w okolicy rany po zabiegu. Niektórzy alkoholicy skarżą się ponadto na uczucie senności, znużenia, zawroty głowy, nudności i wymioty. Możliwe jest również odczuwanie metalicznego posmaku w ustach, który najczęściej znika po upływie kilkudziesięciu minut lub kilku godzin od zakończenia zabiegu. Ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych wzrasta w przypadku jednoczesnego stosowania wszywki alkoholowej i etanolu.

Za powikłanie po zabiegu wszycia Esperalu nie uważa się objawów, które pojawiają się u alkoholików po przepiciu wszywki. Pierwsze efekty kumulacji aldehydu octowego w organizmie chorego odczuwalne są już po upływie kilku lub kilkunastu minut od wypicia pierwszej dawki alkoholu etylowego. Objawy tej reakcji mogą utrzymywać się nawet przez kilka godzin, a ich czas i nasilenie uzależnione są głównie od ilości spożytej używki. Do najczęściej wymienianych należą: nudności, wymioty, zaczerwienienie twarzy na skutek rozszerzenia naczyń krwionośnych, wzrost wartości ciśnienia tętniczego, duszności, nadpotliwość, tachykardia, stany lękowe. Można im przeciwdziałać jedynie pod kontrolą lekarza. Pacjent powinien zatem niezwłocznie skorzystać z opieki specjalistów. Ten stan może okazać się dla chorego niebezpieczny głównie ze względu na możliwość wystąpienia udaru, drgawek, zawału serca czy nawet nagłego zatrzymania krążenia.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

glowne Esperal Krakow
Esperal Częstochowa – na czym polega awersyjna terapia alkoholizmu? Pacjent

Długotrwałe utrzymanie abstynencji jest trudne dla zdecydowanej większości alkoholików. Nawet po przerwaniu ciągu alkoholowego zbyt często wracają oni do nałogu i ponownie spożywają alkohol etylowy. Odpowiedzią na ich potrzeby jest Esperal. W Częstoc...

aplikacja BDO
BDO app – aplikacja wspomagająca tworzenie sprawozdań o odpadach Lekarz

Bydgoska Izba Lekarska przygotowała aplikację mobilną BDO app wspomagającą proces tworzenia sprawozdań z ilości wytworzonych odpadów medycznych w systemie BDO. Jak czytamy na stronie Bydgoskiej Izby Lekarskiej, BDO app służy do wspomagania procesu t...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Anna Widmanska Grzywaczewska
Metoda DSD w ortodoncji – estetyka i funkcja [VIDEO] Lekarz

– Wykorzystanie metody DSD w leczeniu ortodontycznym pozwala na integrację estetyki i funkcji – mówi lek. dent. Anna Widmańska-Grzywaczewska, absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, specjalistka stomatologii ogólnej, ortodoncji i ortopedii...

otylosc u dzieci
Metoda oceny otyłości u dzieci lepsza niż wskaźnik BMI Lekarz

Wskaźnik masy ciała (BMI) nie jest optymalną metodą pomiaru otyłości u pacjentów małoletnich – sugeruje badanie, którego wyniki opublikowano na łamach czasopisma „Pediatric Research”. Zdaniem autora badania, w tym celu należy raczej stosować inną met...

98e7ed520483fe3c81c1272e52858aa7
Wazektomia Łódź, czyli skuteczna antykoncepcja dla mężczyzn Pacjent

Wazektomia jest to zabieg przeznaczony dla mężczyzn, którzy nie chcą mieć potomstwa. Mężczyźni decydują się na ten zabieg z różnych względów. Jednym z nich jest posiadanie już pożądanej liczby dzieci i chęć zabezpieczenia się przed kolejną ciążą part...

metformina
Genes & Diseases: metformina skuteczna w terapii periodontitis? Lekarz

Metformina, lek stosowany przede wszystkim w leczeniu cukrzycy typu 2, może być skuteczny jako wsparcie w terapii zapalenia przyzębia. Potwierdziły to badania na gryzoniach przeprowadzone przez naukowców z Chin. Wnioski z ich pracy zostały opublikowa...

leki
Amantadyna nie jest skuteczna w terapii COVID-19 Lekarz

Amantadyna jest nieskuteczna w leczeniu COVID-19 - wykazały pierwsze badania kliniczne. Stosowana u pacjentów szpitalnych nie wykazała różnic z placebo. Badania leku przeprowadzono pod przewodnictwem prof. Adama Barczyka ze Śląskiego Uniwersytetu Med...

52a364c9214e3b710073505fc813a091
Wszywka Lublin - pomoc w leczeniu alkoholizmu Pacjent

Uzależnienie od alkoholu to podstępna choroba, która zabiera życie osobie uzależnionej. Jednostka traci kontrolę nad własnymi czynami, decyzjami czy ilością wypijanego alkoholu.  Rozwój choroby alkoholowej u niektórych osób przez długi czas może pozo...

cukrzyca
Nowa metoda leczenia cukrzycy dzięki… nietoperzom Lekarz

Badanie przeprowadzone wspólnie przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej wskazuje, że nietoperze żywiące się owocami mogą okazać się kluczem do opracowania nowej metody leczenia cukrzycy. Decyduje o tym dieta wysokocukrowa tych ssa...