Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Esperal – skuteczna metoda wspomagająca leczenie alkoholizmu

Publikacja:
Esperal – skuteczna metoda wspomagająca leczenie alkoholizmu

Esperal – skuteczna metoda wspomagająca leczenie alkoholizmu

Coraz częściej stosowanym środkiem farmaceutycznym, wspierającym leczenie alkoholizmu, jest Esperal. Niemal każda osoba uzależniona przynajmniej raz w swoim życiu słyszała cokolwiek o popularnej wszywce alkoholowej. Obecnie istnieje wiele mitów związanych z jej działaniem. Warto zatem przed rozpoczęciem terapii awersyjnej, do grona których zalicza się wszywkę, skonsultować się ze specjalistą. Rozwieje on wszelkie wątpliwości i wytłumaczy szczegóły przebiegu procesu leczenia. Przed poddaniem się zabiegowi konieczna jest ponadto dokładna diagnostyka stanu zdrowia pacjenta i przerwanie ciągu alkoholowego. Ponieważ wszycie wszywki należy do mało inwazyjnych procedur, wiąże się z niewielkim ryzykiem występowania objawów niepożądanych i powikłań. Mimo to należy zachować szczególną ostrożność i w odpowiedni sposób przygotować każdego pacjenta do „zaszycia”. Część z nich pokłada bowiem swoje ostatnie nadzieje w implementowaniu jałowych tabletek.

Esperal nie leczy choroby alkoholowej, ale skutecznie wspiera terapię uzależnienia, wzmacniając motywację chorego do jej kontynuacji. Umieszczona wewnątrz jego ciała odpowiednia dawka leku (disulfiramu) wpływa bowiem na ograniczenie ilości wypijanego alkoholu i całkowite jego odstawienie. Alkoholik ma świadomość, że łącząc działanie substancji czynnej wszywki z substancją odurzającą, skazuje się na wystąpienie nieprzyjemnych i niebezpiecznych dla zdrowia objawów. Działanie wszywki opiera się zatem na zasadzie awersji. Nałogowiec obawia się reakcji własnego organizmu, zatem powstrzymuje się przed sięganiem po kieliszek podczas terapii awersyjnej. By jego motywacja do zachowania abstynencji była stała, należy jednak zadbać o odpowiednią opiekę specjalistów. W Centrum Medycznym Galmedic zainteresowanym pacjentom oferuje się kompleksową terapię alkoholizmu. Składa się ona nie tylko z wszywki, ale również z detoksykacji i psychoterapii.

Esperal, czyli wszywka alkoholowa

Esperal nazywany jest potocznie wszywką alkoholową ze względu na swoją drogę podania. Ma bowiem formę jałowych tabletek, wszywanych podskórnie do organizmu alkoholika. Jego substancją czynną jest organiczny związek chemiczny – disulfiram. Pod taką nazwą lek ten znajdujemy zatem w aptekach. Produkują go Warszawskie Zakłady Farmaceutyczne, dzięki czemu pacjent zyskuje pewność, że substancja ta jest w pełni legalna i bezpieczna dla jego zdrowia. Podczas stosowania wszywki należy jednak ściśle stosować się do zaleceń lekarskich.

Disulfiram powoduje blokadę wydzielania enzymu wątrobowego, dehydrogenazy aldehydowej, która bierze czynny udział w procesie trawienia alkoholu etylowego. Działanie tej substancji jest zatem obojętne wyłącznie dla organizmu tego alkoholika, który podczas jej stosowania pozostaje trzeźwy. Jeżeli powstrzymuje się on od spożywania alkoholu, nie trawi etanolu, zatem nie odczuwa żadnych negatywnych skutków działania wszywki. Dostarczając do swojego organizmu nawet śladowe ilości używki, przyczynia się do zwiększenia stężenia toksyn poalkoholowych w krwiobiegu. Jedną z nich jest aldehyd octowy. To półprodukt trawienia alkoholu niemożliwy do szybkiego przekształcenia do formy nieszkodliwej bez udziału wymienionego już enzymu. Działanie leku po połączeniu go z alkoholem przypomina więc objawy zatrucia alkoholowego. Objawy, z jakimi zmaga się alkoholik decydujący się na przepicie wszywki, noszą miano reakcji disulfiramowej. Są znacznie bardziej nasilone niż zwykłe zatrucie. Mogą skończyć się dla pacjenta hospitalizacją lub trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet zgonem.

Wskazania i przeciwwskazania

Wskazaniem do rozpoczęcia leczenia nałogu z wykorzystaniem wszywki alkoholowej jest wspomaganie dotychczasowej terapii uzależnienia. Jeżeli terapeuci chcą wzmocnić efekty osiągane przez pacjenta oraz wpłynąć pozytywnie na poziom jego satysfakcji z leczenia, a także motywacji do dalszej wstrzemięźliwości, zalecają Esperal. Jest on polecany również tym uzależnionym, którzy dopiero rozpoczynają swoją ścieżkę terapeutyczną. Pomaga przerwać ciąg alkoholowy, podjąć świadomą i dobrowolną decyzję o podjęciu leczenia.

Zabiegowi implementacji wszywki alkoholowej można poddać się wyłącznie po dobowej abstynencji od spożywania etanolu. Jeżeli chory pozostaje pod wpływem alkoholu, nie może zostać zaszyty. Jednak nawet jeżeli zgłasza się on do Galmedic w stanie upojenia alkoholowego, otrzyma odpowiednią opiekę. Zabieg implementacji wszywki można bowiem połączyć z 12-godzinną detoksykacją, która przyspiesza proces trzeźwienia organizmu i przygotowuje chorego do przeprowadzenia „zaszycia”.

Przeciwwskazaniem do zaszycia wszywki w organizmie chorego jest również jego nadwrażliwość na disulfiram lub inne składniki leku. Niektóre choroby układu krążenia, wątroby lub nerek również mogą dyskwalifikować go z przeprowadzenia zabiegu. Procedura medyczna może ponadto mieć negatywne skutki również u tych alkoholików, u których stwierdzono istnienie złożonych zaburzeń psychicznych, w tym również depresję czy próby samobójcze.

obraz 1

Zabieg wszycia Esperalu

Esperal wszywa się podczas krótkiego i bezbolesnego zabiegu w znieczuleniu miejscowym pacjenta. Chirurg posługuje się skalpelem, którym delikatnie nacina skórę. Niewielkie nacięcie prowadzi jednak w głąb tkanek organizmu, docierając do obszaru podpowięziowego wybranego mięśnia. Zwykle implementację przeprowadza się w okolicy pośladka. Cięcie chirurgiczne zlokalizowane jest kilka centymetrów nad nim, zapewniając dyskrecję i komfort pacjentowi. Wszywkę zaszywa się wewnątrz kieszonki wypreparowanej w bezpośrednim sąsiedztwie mięśnia. Stamtąd dawka leku systematycznie uwalnia się do organizmu chorego, zapewniając mu stałe stężenie substancji leczniczej w krwiobiegu. Obecna jest ona we krwi alkoholika nawet przez 8 do 12 miesięcy. Powstałą ranę zaszywa się, używając nici chirurgicznych. Cały zabieg trwa około 45 minut.

Poszukujesz szczegółowych informacji na temat Esperalu? Dowiedz się więcej na https://galmedic.pl/uslugi/esperal/.

Powikłania po Esperalu a reakcja disulfiramowa

Przy stosowaniu wszywki najczęściej zauważa się powikłania w postaci miejscowych reakcji alergicznych w okolicy rany po zabiegu. Niektórzy alkoholicy skarżą się ponadto na uczucie senności, znużenia, zawroty głowy, nudności i wymioty. Możliwe jest również odczuwanie metalicznego posmaku w ustach, który najczęściej znika po upływie kilkudziesięciu minut lub kilku godzin od zakończenia zabiegu. Ryzyko wystąpienia objawów niepożądanych wzrasta w przypadku jednoczesnego stosowania wszywki alkoholowej i etanolu.

Za powikłanie po zabiegu wszycia Esperalu nie uważa się objawów, które pojawiają się u alkoholików po przepiciu wszywki. Pierwsze efekty kumulacji aldehydu octowego w organizmie chorego odczuwalne są już po upływie kilku lub kilkunastu minut od wypicia pierwszej dawki alkoholu etylowego. Objawy tej reakcji mogą utrzymywać się nawet przez kilka godzin, a ich czas i nasilenie uzależnione są głównie od ilości spożytej używki. Do najczęściej wymienianych należą: nudności, wymioty, zaczerwienienie twarzy na skutek rozszerzenia naczyń krwionośnych, wzrost wartości ciśnienia tętniczego, duszności, nadpotliwość, tachykardia, stany lękowe. Można im przeciwdziałać jedynie pod kontrolą lekarza. Pacjent powinien zatem niezwłocznie skorzystać z opieki specjalistów. Ten stan może okazać się dla chorego niebezpieczny głównie ze względu na możliwość wystąpienia udaru, drgawek, zawału serca czy nawet nagłego zatrzymania krążenia.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

pexels karolina grabowska 4506075 1
Brachialgia (rwa barkowa) – objawy i leczenie Pacjent

Brachialgia objawia się w charakterystyczny sposób. W jej przebiegu doświadcza się bólu i parestezji okolicy ramienia, które mają tendencję do promieniowania wzdłuż ręki. Leczenie obejmuje wiele metod, a za jedną z bardziej istotnych uznaje się fizjo...

szczepionka na COVID - Dentonet.pl
Pfizer/BioNTech: jest gotowa skuteczna szczepionka na COVID Lekarz

Amerykańska firma farmaceutyczna Pfizer i niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech poinformowały w poniedziałek, że ich szczepionka na koronawirusa jest skuteczna w ponad 90%. Ochronę przed COVID-19 osiąga się 28 dni od pierwszego szczepienia, któr...

ROZWIŃ WIĘCEJ
leki
Amantadyna nie jest skuteczna w terapii COVID-19 Lekarz

Amantadyna jest nieskuteczna w leczeniu COVID-19 - wykazały pierwsze badania kliniczne. Stosowana u pacjentów szpitalnych nie wykazała różnic z placebo. Badania leku przeprowadzono pod przewodnictwem prof. Adama Barczyka ze Śląskiego Uniwersytetu Med...

jezyk wlochaty4
Leczenie języka włochatego Lekarz

Język włochaty (łac. lingua villosa; ang. hairy tongue, HT) to zmiana spowodowana nadmiernym rogowaceniem naskórka, które objawia się występowaniem wydłużonych brodawek nitkowatych pokrywających powierzchnię języka. W leczeniu HT stosuje się preparat...

mycie zębów - Dentonet.pl
Metoda okrężna mycia zębów (Fones) - porady Pacjent

Metoda Fonesa to sposób mycia zębów, jakiego każdy z nas jest uczony od najmłodszych lat. Ta technika czyszczenia robi furorę nie tyle ze względu na swoją skuteczność, co prostotę – jest niezmiernie łatwa do opanowania i intuicyjna, dzięki czemu nawe...

98e7ed520483fe3c81c1272e52858aa7
Wazektomia Łódź, czyli skuteczna antykoncepcja dla mężczyzn Pacjent

Wazektomia jest to zabieg przeznaczony dla mężczyzn, którzy nie chcą mieć potomstwa. Mężczyźni decydują się na ten zabieg z różnych względów. Jednym z nich jest posiadanie już pożądanej liczby dzieci i chęć zabezpieczenia się przed kolejną ciążą part...

52a364c9214e3b710073505fc813a091
Wszywka Lublin - pomoc w leczeniu alkoholizmu Pacjent

Uzależnienie od alkoholu to podstępna choroba, która zabiera życie osobie uzależnionej. Jednostka traci kontrolę nad własnymi czynami, decyzjami czy ilością wypijanego alkoholu.  Rozwój choroby alkoholowej u niektórych osób przez długi czas może pozo...

maseczki ochronne - Dentonet.pl
Nowa metoda odkażania maseczek oparami nadtlenku wodoru Asysta

Jak informuje PAP, powołując się na czasopismo „Journal of the American College of Surgeons”, amerykańscy chirurdzy opracowali nową metodę odkażania, dzięki której skutecznie chroniące przez koronawirusem maseczki typu N95 mogą być używane przez tę s...