Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Wazektomia Łódź, czyli skuteczna antykoncepcja dla mężczyzn

Publikacja:
Wazektomia Łódź, czyli skuteczna antykoncepcja dla mężczyzn

Wazektomia Łódź, czyli skuteczna antykoncepcja dla mężczyzn

Wazektomia jest to zabieg przeznaczony dla mężczyzn, którzy nie chcą mieć potomstwa. Mężczyźni decydują się na ten zabieg z różnych względów. Jednym z nich jest posiadanie już pożądanej liczby dzieci i chęć zabezpieczenia się przed kolejną ciążą partnerki. Wazektomia Łódź to zabieg chirurgiczny. Jej celem jest sprawienie, aby mężczyzna stał się bezpłodny. Zabieg polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Czynność ta skutkuje zamknięciem światła nasieniowodu. Uniemożliwia to transport plemników do masy spermy. Wszystko to sprawia, że partner nie może zapłodnić kobiety podczas kontaktów seksualnych.

Po zabiegu wazektomii wystąpić mogą powikłania, jednak zdarzają się one relatywnie rzadko. Teoretycznie skutki zabiegu wazektomi są odwracalne, jednak w praktyce jest to bardzo trudny i kosztowny zabieg, który nie zawsze przynosi zamierzone efekty. Należy o tym pamiętać decydując się na wykonanie wazektomii.

Wazektomia – na czym polega zabieg?

Zabieg wazektomii polega na przecięciu nasieniowodów. Wykonywany jest za pomocą skalpela lub za pomocą rozwarstwienia skóry. Zabieg z użyciem skalpela polega na tym, że chirurg przecina skórę pacjenta w okolicy pachwin, na wysokości nasieniowodów. W przypadku drugiej metody, czyli z wykorzystaniem rozwarstwienia skóry (zabieg WBS – WAZEKTOMIA BEZ SKALPELA), chirurg nie używa skalpela. Obecnie jest to dużo częściej stosowana metoda zabiegu podczas przeprowadzania wazektomii. Jest ona mało inwazyjna, a kolejnym plusem są niewielkie blizny w okolicy pachwin.

Wazektomia zalicza się do zabiegu mikrochirurgicznych z powodu niewielkiej średnicy nasieniowodu, która wynosi około 3 milimetrów.

Zabieg wykonywany jest w nasiękowy znieczuleniu miejscowym. Czas trwania wazektomii to od pół godziny do godziny. Po odsłonięciu nasieniowodów, specjalista zamyka ich światło, przecina je, a następnie zamyka końce nasieniowodu, w tym celu może wykorzystać koagulacje. Po zabezpieczeniu nasieniowodów, chirurg zakłada szew.

Pacjent po kilkunastu minutach od zabiegu może wrócić do domu.

Wazektomia – skutki po zabiegu

Pożądanym skutkiem wazektomii jest bezpłodność mężczyzny. Bezpłodność powstaje na skutek zamknięcia światła nasieniowodów. Sprawia to, że plemniki nie mogą dotrzeć do spermy. Należy pamiętać, że wazektomia nie wpływa na poziom libido, obniżenie zainteresowania partnerką, jakość stosunku czy wytrysk ejakulatu. Jest to spowodowane tym, że plemniki stanowią jedynie ułamek zawartości spermy, a co za tym idzie ich brak nie powoduje żadnych zmian w ejakulacie. Wazektomia nie powoduje również żadnych zmian hormonalnych w organizmie mężczyzny. Wazektomia nie jest też przyczyną występowania zaburzeń psychicznych, zmiany barwy głosu czy intensywności owłosienia. Wazektomia powoduje jedynie pożądaną bezpłodność. Podczas stosunków seksualnych należy jednak pamiętać o tym, że nie chroni ona przed przenoszeniem chorób drogą płciową. Przed ich zakażeniem chroni natomiast stosowanie prezerwatywy. Warto o niej pamiętać podczas przygodnych kontaktów seksualnych. Zabieg wazektomii powinien być bardzo dokładnie przemyślany. Nie powinno się decyzji o zabiegu podejmować za namową osób trzecich.  Przywrócenie płodności mężczyźnie po wazektomii jest niezwykle trudną procedurą. Należy o swojej decyzji poinformować swoją partnerkę.

Wazektomia – powikłania po zabiegu

Każdy zabieg chirurgiczny niesie za sobą ryzyko wystąpienia powikłań lub innych działań niepożądanych. Ich wystąpienie bardzo często uzależnione jest od tego, że pacjent nie  stosował  się do zaleceń lekarskich. Do powikłań po zabiegu zaliczyć można:

 • vasitis nodosa – to wyczuwalne pod skórą zgrubienia, które powstały w miejscu przecięcia nasieniowodów. Są niezłośliwe. To bardzo częste powikłanie po wykonanej wazektomii. Nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia mężczyzny
 • ból moszny
 • krwiaki lub zasinienia w obrębie miejsca zabiegu
 • infekcje rany po zabiegu – powstają na skutek niewłaściwej higieny rany po zabiegu
 • rekanalizacja nasieniowodów – świadczy to o tym, że zabieg się nie powiódł i konieczne jest ponowne zespolenie nasieniowodów. Powikłanie to zostaje odkryte poprzez badanie USG lub badanie składu nasienia.

W przypadku zaobserwowania u siebie jakichkolwiek niepokojących objawów należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Wazektomia – czy to legalne?

Mężczyźni przed podjęciem ostatecznej decyzji o zabiegu zastanawiają się czy zabieg ten jest w pełni legalny. W kodeksie prawa karnego znajdziemy bowiem zapis o karze pozbawienia wolności, dla osób, które wyrządzają trwały i ciężki uszczerbek na zdrowiu innej osoby, w tym ubezpłodnienie. Osoby zajmujące się interpretacją prawa, stwierdziły jednak, że zapis ten nie odnosi się do zabiegu wazektomii, gdyż wymaga zgody pacjenta na zabieg oraz jej skutki są odwracalne. Wazektomia zaś jest zabiegiem legalnym w naszym kraju.

Wazektomia – czy odwrócenie skutków zabiegu jest możliwe?

Rewazektomia, czyli odwrócenie skutków wazektomii to bardzo skomplikowany zabieg. Kosztuje on wiele pieniędzy i nie zawsze dochodzi do ponownej płodności mężczyzny.  Pacjent po zabiegu musi zostać pod opieką lekarzy w szpitalu. Zabieg polega na wykonaniu nacięć na mosznie, w celu wydobycia nasieniowodów. Lekarz usuwa zamknięte końcówki nasieniowodów i przepłukuje je. Ma to na celu sprawdzenie drożności opisywanego organu. Następnie specjalista zszywa ze sobą końce nasieniowodów i zakłada szwy. Powrót do płodności może zająć nawet do kilku miesięcy.

Wazektomia – czy jest refundowana?

Zabieg wazektomii w naszym kraju nie jest refundowany. Oznacza to, że pacjent, który decyduje się na jej przeprowadzenie musi zapłacić za nią z własnych pieniędzy. Koszt wazektomii oscyluje w granicach dwóch tysięcy złotych. Zwolennicy tej metody antykoncepcji podkreślają, że jest to jednorazowy wydatek, który starcza na wiele lat. Nie trzeba codziennie pamiętać o połknięciu tabletki, a mężczyzna sam może decydować o posiadaniu potomstwa.

Wazektomia – przeciwwskazania do zabiegu

Zabieg wazektomii jest niewskazany, gdy

 • mężczyzna chce w przyszłości posiadać potomstwo
 • mężczyzna wykonuje zabieg tylko dlatego, aby odciążyć od antykoncepcji swoją partnerkę
 • para przechodzi kryzys
 • mężczyzna jest bardzo młody
 • decyzja o zabiegu podjęta jest pod naciskiem osób trzecich
 • mężczyzna nie akceptuje innych metod antykoncepcji
 • ma być kto krótkotrwałe zabezpieczenie przed posiadaniem dzieci

 

Wazektomia – zalety zabiegu

Zaleta wazektomii jest:

 • wysoka skuteczność zabiegu
 • pozytywny wpływ na życie seksualne
 • brak zaburzeń w gospodarce hormonalnej mężczyzny
 • jednorazowy zabieg – nie trzeba pamiętać o antykoncepcji przy każdym stosunku
 • mężczyzna samodzielnie może decydować o braku posiadania dzieci

Wazektomia –  wady zabiegu

Wady wazektomii to:

 • ciężki i kosztowny powrót do płodności
 • wystąpienie skutków ubocznych po zabiegu
 • ból, krwawienie, siniaki po zabiegu przez pewien okres
 • nie zapobiega on chorobom wenerycznym, nadal należy pamiętać o stosowaniu prezerwatyw podczas przygodnych stosunków
 • wysoki koszt zabiegu


POWIĄZANE ARTYKUŁY

sen
Różnice w śnie kobiet i mężczyzn oraz ich zdrowotne konsekwencje Lekarz

W przeglądzie przeprowadzonym przez naukowców ze Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii podkreślono kluczową rolę, jaką odgrywa płeć w prawidłowym rozumieniu specyfiki snu. Autorzy badania sugerują, że w leczeniu zaburzeń snu, rytmu dobowego oraz z...

policja
Indie: dentystka uprowadzona przez grupę mężczyzn Lekarz

Młoda lekarz stomatolog, prowadząca praktykę dentystyczną w swoim domu w pobliżu miasta Hajdarabad (południowa część Indii), została porwana przez grupę kilkudziesięciu mężczyzn, którzy zdewastowali jej dom i powybijali szyby w samochodzie. W zdarzen...

ROZWIŃ WIĘCEJ
studia stomatologiczne 2
Łódź: 17 kandydatów na miejsce na studia stomatologiczne Lekarz

Kierunek lekarsko-dentystyczny cieszył się największym zainteresowaniem podczas tegorocznej rekrutacji na Uniwersytet Medyczny w Łodzi. O jedno miejsce starało się 17 kandydatów. O każdy indeks na kierunku lekarskim ubiegało się 10 osób – uczelnia po...

glowne esperal krakow
Esperal – skuteczna metoda wspomagająca leczenie alkoholizmu Pacjent

Coraz częściej stosowanym środkiem farmaceutycznym, wspierającym leczenie alkoholizmu, jest Esperal. Niemal każda osoba uzależniona przynajmniej raz w swoim życiu słyszała cokolwiek o popularnej wszywce alkoholowej. Obecnie istnieje wiele mitów związ...

zdrowie psychiczne
Pomijane zdrowie psychiczne mężczyzn w stomatologii Lekarz

Brytyjski portal Dentistry.co.uk zainspirowany wypowiedzią dr. Nilesha Parmara – eksperta związanego z Forbes Business Council – podjął temat trudności wynikających z poczucia osamotnienia w zawodzie lekarza dentysty i powodów, dla których wszyscy po...

leki
Amantadyna nie jest skuteczna w terapii COVID-19 Lekarz

Amantadyna jest nieskuteczna w leczeniu COVID-19 - wykazały pierwsze badania kliniczne. Stosowana u pacjentów szpitalnych nie wykazała różnic z placebo. Badania leku przeprowadzono pod przewodnictwem prof. Adama Barczyka ze Śląskiego Uniwersytetu Med...

metformina
Genes & Diseases: metformina skuteczna w terapii periodontitis? Lekarz

Metformina, lek stosowany przede wszystkim w leczeniu cukrzycy typu 2, może być skuteczny jako wsparcie w terapii zapalenia przyzębia. Potwierdziły to badania na gryzoniach przeprowadzone przez naukowców z Chin. Wnioski z ich pracy zostały opublikowa...

UMED Lodz
UMED Łódź: absolwenci stomatologii z dyplomami Lekarz

20 stycznia 2023 r. na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi odbyła się uroczystość wręczenia dyplomów absolwentom kierunku lekarsko-dentystycznego w roku akademickim 2020/2021 oraz 2021/2022. W wydarzeniu uczestniczyły władze uczelni: prorektor ds. organ...

gabinety Lodz
Łódź zainwestowała w miejski gabinet stomatologiczny Lekarz

Poradnia stomatologiczna należąca do Miejskiego Centrum Medycznego im. Rydygiera w Łodzi przeniosła się z ul. Zachodniej 60 na ul. Próchnika 11. Pomieszczenia przeszły generalny remont i są wyposażone w nowoczesny sprzęt. Jak czytamy na stronie łódz...