Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Wszywka alkoholowa Warszawa wspomaga leczenie choroby alkoholowej

Publikacja:
Wszywka alkoholowa Warszawa wspomaga leczenie choroby alkoholowej

Wszywka alkoholowa Warszawa wspomaga leczenie choroby alkoholowej

Czy wiesz, że wszywka alkoholowa jest metodą, która wspomaga leczenie choroby alkoholowej? Czy wiesz również, że aby jej działanie było w pełni skuteczne i przyniosło oczekiwane rezultaty, w postaci długiego okresu abstynencji, niezbędne jest również podjęcie terapii leczenia uzależnień? Dlaczego to takie ważne? Wszywka alkoholowa nie wpływa na zmianę zachowań oraz postrzegania. Te zmiany pacjent może wypracować jedynie w procesie terapeutycznym. Co jeszcze należy wiedzieć przed zgłoszeniem się na zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej?

Jak długo działa wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa Warszawa działa przez okres od ośmiu do dwunastu miesięcy. Po upływie ośmiu miesięcy zabieg można powtórzyć jeżeli występuje taka konieczność. W przypadku występowania negatywnych dolegliwości lub nieoczekiwanych reakcji niepożądanych, wszywkę alkoholową w każdej chwili można usunąć z organizmu.

Czy każdy może mieć wszywkę alkoholową?

Wszywka alkoholowa zalecana jest osobom uzależnionym od alkoholu, które podjęły samodzielną i świadomą decyzję o zaprzestaniu spożywania tej substancji. Zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej wymaga świadomej zgody pacjenta na jego przeprowadzenie. Jednak nie każda osoba może posiada wszywkę alkoholową. Jednym z warunków koniecznych, aby móc zastosować leczenie Esperalem jest ukończenie przez daną osobę osiemnastu lat. Istnieją również przeciwwskazania do zabiegu. Są to między innymi uczulenie na disulfiram lub którykolwiek składnik leku. Osoby, które cierpią na schorzenia sercowo – krążeniowe takie jak nadciśnienie tętnicze czy choroba niedokrwienna serca również nie mogą przyjąć Esperalu. Głównym przeciwwskazaniem do podania wszywki alkoholowej jest stan upojenia alkoholowego pacjenta podczas zabiegu.Zabiegu nie wolno również wykonać u osób, które spożywały alkohol na mniej niż dwanaście godzin przed planowanym zabiegiem. Nieprzyznanie się lekarzowi do tego czynu może wywołać poważne konsekwencje zdrowotne oraz przykre dolegliwości. Osoby, które posiadają na swoim koncie próby samobójcze, psychozy czy zaburzenia psychiczne nie kwalifikują się do zabiegu. Wyjątkiem są tutaj osoby, które doświadczyły ostrych psychoz alkoholowych.  Kobiety w ciąży, karmiące piersią lub planujące ciąże w najbliższej przyszłości nie powinny mieć wszywki alkoholowej, jednak w tym przypadku ostateczną decyzję podejmuje lekarz.

Należy pamiętać, że osoby, które zdecydowały się na podskórne podanie wszywki alkoholowej mają całkowity zakaz spożywania alkoholu. Zakaz ten szczególnie dotyczy osób, które chorują na cukrzycę, epilepsję, choroby serca czy choroby układu oddechowego. Złamanie tego zakazu i spożycie alkoholu może wywołać u nich raptowne pogorszenie stanu zdrowia.

Jak działa wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa działa na zasadzie terapii awersyjnej. Oznacza to, że wywołuje ona wstręt i obrzydzenie do alkoholu u osób uzależnionych. Dzieje się tak na skutek występowania nieprzyjemnych dolegliwości krótko po spożyciu alkoholu.  Osoby te odczuwają strach przed doświadczeniem nieprzyjemnych objawów oraz pogorszeniem się ich stanu zdrowia.

Wszywka alkoholowa powoduje blokowanie enzymu, który odpowiedzialny jest za rozpoczęcie procesu dehydrogenazy aldehydowej. Jej rolą jest przekształcenie szkodliwego aldehydu octowego do nieszkodliwego kwasu octowego.

Wydzielana z Esperalu substancja czynna hamuje rozkład alkoholu w wątrobie. Nagromadzenie się aldehydu octowego wywołuje silne i nieprzyjemne objawy zatrucia alkoholowego.

Wszywka alkoholowa – jak wygląda zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej?

Podskórne podanie wszywki alkoholowej odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Zabieg ten wykonywany jest przez doświadczonego chirurga. Jest to prosta i bezpieczna procedura medyczna, która odbywa się w warunkach sterylnych z zachowaniem zasad aseptyki. Lekarz wykonuje nacięcie na skórze w okolicy łopatek lub pośladków. Nacięcie wykonane jest w taki sposób, aby blizna po zabiegu była jak najmniej widoczna. Następnie podpowięziowo umieszcza w ciele pacjenta od ośmiu do dziesięciu tabletek Esperalu. Przez cały czas uwalniają one do krwi substancję czynną, która blokuje rozkład alkoholu.

Pacjent po zabiegu nie wymaga okresu rekonwalescencji. Jeszcze tego samego dnia może wrócić do wykonywania codziennych obowiązków oraz aktywności zawodowych. Zaleca się, aby przez okres czternastu dni zaprzestał podejmowania się aktywności fizycznych oraz dźwigania ciężkich przedmiotów.

Pacjent powinien odpowiednio dbać o miejsce po zabiegu, tak aby nie wdało się tam żadne zakażenie.

Przed zabiegiem lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad, który ma na celu poznanie jego stanu zdrowia, przyjmowanych leków, posiadanych chorób oraz wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań. Zabieg nie wymaga odpowiedniego przygotowania się, należy pozostawać w stanie trzeźwości.

Wszywka alkoholowa a spożycie alkoholu – charakterystyczne objawy

Osoba, która decyduje się na podskórne podanie wszywki alkoholowej posiada całkowity zakaz spożywania alkoholu. Co jednak w momencie, gdy jednostka go złamie? Bardzo szybko odczuje konsekwencje swojego czynu, bowiem już po kilku minutach doświadczy negatywnych dolegliwości zdrowotnych. Doświadczane objawy utrzymywać mogą się nieprzerwanie aż do kilkunastu godzin.

Osoba, która posiada wszywkę alkoholowa po spożyciu alkoholu doświadczy może :

  • wymiotów
  • nudności
  • biegunki
  • bóli głowy
  • zawrotów głowy
  • skoków ciśnienia
  • potliwości
  • duszności
  • kołatania serca
  • i innych

Objawy, które występują są bardzo uciążliwe i nieprzyjemne. Im większa ilość alkoholu tym silniejsze i dłużej występujące objawy zatrucia alkoholowego. W przypadku znacznych ilości spożytego alkoholu, osoba uzależniona naraża się na doświadczenie nieodwracalnych zmian w organizmie. Możliwe jest wystąpienie zapaści, marskości wątroby a nawet zgonu pacjenta.

Czy wszywkę alkoholową można przepić?

Zadane pytanie jest mitem, który krąży w naszym społeczeństwie. Przepicie wszywki alkoholowej jest niemożliwe, gdyż każdorazowe spożycie alkoholu powodować będzie występowanie nieprzyjemnych dolegliwości. Wszywka alkoholowa działa tak samo silnie przez cały okres, podczas którego jest obecna w organizmie człowieka.

Nawet najmniejsza ilość alkoholu może wywołać silny ból głowy. Osoby, które zdecydowały się na posiadanie wszywki alkoholowej powinny uważnie i skrupulatnie czytać etykiety produktów. Należy odstawić wszelkie produkty, które zawierają alkohol lub są wykonane na bazie alkoholu. Mowa tutaj głównie o cukierkach z alkoholem, ciastach nasączonych alkoholem, sosach na bazie octu lub alkoholu, a także perfumach z alkoholem, balsamach  i kremach na bazie alkoholu czy płynach do płukania jamy ustnej, które bardzo często zawierają etanol. Kontakt kosmetyków na bazie alkoholu ze skórą może wywołać silne reakcję alergiczne skóry oraz jej zaczerwienienie.

Należy podkreślić jeszcze raz, że wszywka alkoholowa nie jest samodzielną metodą leczenia choroby alkoholowej. Jedynie terapia leczenia uzależnień, może zmienić schematy działań oraz myślenie osoby uzależnionej, co umożliwi jej długotrwały okres abstynencji.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

fef5c592933069b35df086dc50591ad1
Wszywka alkoholowa Katowice jako pomoc w leczeniu choroby alkoholowej Pacjent

Uzależnienie od alkoholu dotyka duża grupę naszego społeczeństwa. Choroba alkoholowa dotyka zarówno osoby biedna jak i bogate. To choroba, która nie patrzy na status społeczny czy materialny. Jest bardzo podstępna i zaborcza. Wraz z jej rozwojem, jed...

nadcisnienie
Choroby przyzębia utrudniają leczenie nadciśnienia Asysta

Z artykułu opublikowanego w czasopiśmie "Hypertension" – wydawanym przez American Heart Association – wynika, że stany zapalne jamy ustnej spowodowane chorobami przyzębia mogą utrudniać leczenie nadciśnienia. W artykule opisano badania przeprowadzon...

leczenie stomatologiczne7
NFZ Warszawa: 60 konkursów na leczenie stomatologiczne Lekarz

13 czerwca mazowiecki NFZ ogłosił 60 uzupełniających postępowań konkursowych dotyczących leczenia stomatologicznego. Na stronie NFZ-u pojawiły się także ceny oczekiwane za punkt i etat przeliczeniowy dla poszczególnych zakresów świadczeń. Ogłoszone ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
stomatologia
NFZ Warszawa: siedem konkursów na leczenie stomatologiczne Lekarz

Siedem konkursów dotyczących leczenia stomatologicznego ogłosił mazowiecki oddział wojewódzki NFZ-u w Warszawie. Opublikowano również ceny oczekiwane za punkt i etat przeliczeniowy dla poszczególnych zakresów świadczeń. Jak czytamy w ogłoszeniach, k...

52a364c9214e3b710073505fc813a091
Wszywka Lublin - pomoc w leczeniu alkoholizmu Pacjent

Uzależnienie od alkoholu to podstępna choroba, która zabiera życie osobie uzależnionej. Jednostka traci kontrolę nad własnymi czynami, decyzjami czy ilością wypijanego alkoholu.  Rozwój choroby alkoholowej u niektórych osób przez długi czas może pozo...

Alicja Aluchna news
Czynniki cywilizacyjne a choroby jamy ustnej [VIDEO] Lekarz

Przewlekły stres jako przyczyna zaburzeń mięśni żucia i stawów skroniowo-żuchwowych, dieta jako czynnik ryzyka rozwoju ubytków pochodzenia niepróchnicowego, aktywność fizyczna mająca wpływ na urazy mechaniczne w obrębie jamy ustnej. – Związki między ...

alcohol 1901845 1920
Jak wszywka alkoholowa wspiera alkoholików na drodze do trzeźwości? Pacjent

Wszywka alkoholowa nie jest metodą leczniczą, która uzdrawia nałogowców ze złożonego schorzenia, jakim jest choroba alkoholowa. Wspomaga jednak proces terapeutyczny, motywując pacjenta do wstrzemięźliwości. Cieszy się wciąż rosnącą popularnością, a z...

stomatologia 2
NFZ Warszawa: 58 konkursów na leczenie stomatologiczne Lekarz

Aż 58 konkursów dotyczących leczenia stomatologicznego ogłosił mazowiecki oddział NFZ-u. Zdecydowana większość z nich obejmuje świadczenia stomatologiczne udzielane w gabinecie szkolnym. 42 z ogłoszonych postępowań dotyczą świadczeń ogólnostomatolog...

2689cfd5cccb7957eaa835df0d15cdfd
Najczęściej zadawane pytania na temat wszywki alkoholowej Wrocław Pacjent

Jeśli zastanawiasz się czym tak naprawde jest wszywka alkoholowa, jak długo działa, jak wygląda zabieg oraz czy to boli, to ten artykuł jest dla Ciebie. Wszywka alkoholowa pomaga w leczeniu choroby alkoholowej. Działanie tej substancji odkryto w XX w...

kurkuma
Kurkumina może wspierać leczenie choroby przyzębia Lekarz

Ze względu na działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające kurkumina - główny składnik aktywny kurkumy - może odgrywać pewną rolę w leczeniu periodontitis. Artykuł na temat właściwości tego związku został opublikowany na stronie internetowej czasopi...

e-papierosy
E-papierosy: obniżona odporność i choroby dziąseł Lekarz

Chociaż są mniej szkodliwe dla organizmu niż tradycyjne palenie tytoniu, papierosy elektroniczne (e-papierosy) wywierają negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej, w tym mogą przyczyniać się do rozwoju i progresji chorób dziąseł. Naukowcy z New York U...