Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Gazowane napoje zagrożeniem nie tylko dla zdrowia zębów

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Gazowane napoje zagrożeniem nie tylko dla zdrowia zębów

Czy picie gazowanych napojów jest wskaźnikiem określonej postawy dietetycznej? A może postawy akceptacji dla niezdrowej diety, złych nawyków żywieniowych?
 

Bez względu na przyczynę jaką wskażą miłośnicy słodkich, bąbelkowych przysmaków, faktem jest, że niekorzystnie wpływają na zdrowie całego organizmu.

Swe antyzdrowotne działanie zaznaczają wpływem na zdrowie zębów, jamy ustnej, a także na przewód pokarmowy, układ krążenia i gospodarkę węglowodanową.
 

 

Spożycie bezalkoholowych napojów gazowanych wzrasta w Europie z każdym rokiem.

Stanowią one 34% wszystkich kupowanych przez Polaków, w tym ponad 40% to napoje typu cola.

Dlaczego pite w dużych ilościach i często są niebezpieczne?
 

 

Lekarze i specjaliści od żywienia zauważyli związek pomiędzy piciem napojów gazowanych a występowaniem otyłości i cukrzycy typu 2 u dzieci.

Z przeprowadzanych badań wynika, że osoby, które skuszą się na więcej niż jeden gazowany napój dziennie, zagrożone są występowaniem nadwagi lub otyłości, zwłaszcza brzusznej, a także cukrzycy.

Regularne picie jednego lub więcej porcji napoju gazowanego, zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia otyłości aż o 31%.
 

Badacze nie poznali jeszcze odpowiedzi na pytanie, dlaczego równie niekorzystny wpływ na zdrowie konsumentów, jak słodzone napoje, mają także te dietetyczne, posiadające minimalną ilość kalorii.

Zależność tą, naukowcy próbują tłumaczyć istnieniem kilku niepotwierdzonych hipotez.

Jedna z nich mówi, że napoje gazowane wpływają na indywidualne preferencje żywieniowe człowieka, przez co częściej sięga on wysokokaloryczne, słodkie potrawy. Ludzie, którzy kupują słodkie napoje, często bywają jednocześnie zwolennikami niezdrowego jedzenia.
 

Inna grupa naukowców jest zdania, że karmel używany do produkcji tych napojów może powodować uszkodzenia tkanek i stany zapalne, a to z kolei wpływa na zwiększenie ryzyka wystąpienia zespołu metabolicznego. Jednak żadna z tych teorii nie została jednoznacznie potwierdzona.
 

Faktem jest jednak to, że pijąc napoje gazowane łatwiej o zbędne kilogramy, z kolei nadwaga i otyłość to większe ryzyko chorób serca, które jest coraz bardziej obciążone pracą.
 

Nadwaga sprzyja także rozwojowi miażdżycy, szczególnie przy współistnieniu nadciśnienia tętniczego, zaburzeń lipidowych i podwyższonego stężenia cukru we krwi.

 

 

inf.wł.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej 2020 tylko w sieci Lekarz

Na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego pojawił się komunikat, w którym poinformowano o odwołaniu wszystkich wydarzeń, imprez i eventów mających być częścią obchodów tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej (20 marca)....

higienistka - Dentonet.pl
Dobrze być higienistką stomatologiczną... ale tylko w USA Asysta

Według raportu US News & World Report, higienistka stomatologiczna jest drugim najlepszym zawodem w Stanach Zjednoczonych. Autorzy raportu wzięli pod uwagę zarobki, szacowaną liczbę nowych miejsc pracy w najbliższych latach, poziom stresu oraz mo...

ROZWIŃ WIĘCEJ
bezpieczeństwo w gabinecie - Dentonet.pl
Bezpieczeństwo w gabinecie to nie tylko dezynfekcja Asysta

Ubiór w gabinecie stomatologicznym w kwestii bezpieczeństwa jest nie mniej ważny niż skuteczna dezynfekcja. O tym, jak niebezpieczne mogą być zaniedbania w tym zakresie - w materiale filmowym.Fot. Archiwum...

uprawnienia higienistek - Dentonet.pl
Wybielanie zębów? Czasem wystarczy "tylko" higienizacja! Asysta

Wybielanie, licówki, a może wystarczy ... procedura kompleksowej higienizacji jamy ustnej? Pacjenci, którzy liczą na poprawę estetyki swojego uśmiechu, bywają zaskoczeni efektami tego podstawowego przecież zabiegu.- Efekty są szczególnie widoczne u p...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres