Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Diabetyku, pij kawę, herbatę i wodę, a nie słodkie napoje!

Publikacja:
Diabetyku, pij kawę, herbatę i wodę, a nie słodkie napoje!

Diabetyku, pij kawę, herbatę i wodę, a nie słodkie napoje!

Zespół naukowców ze Stanów Zjednoczonych, Kanady i Chin wykazał, że w przypadku dorosłych pacjentów zmagających się z cukrzycą typu 2 zmiana nawyków dotyczących najczęściej spożywanych napojów może mieć istotne przełożenie na ograniczenie ryzyka wczesnej śmierci z powodu choroby sercowo-naczyniowej i innych przyczyn.

W skali globu na cukrzycę typu 2 w 2021 roku chorowało ponad 500 milionów dorosłych, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem m.in. chorób sercowo-naczyniowych, a także przedwczesnej śmierci. Jak się szacuje, do 2045 roku liczba chorych ma wzrosnąć o ponad 50% – do 783 milionów. W przypadku choroby takiej jak cukrzyca kluczową rolę odgrywa dieta, ale niewiele wiadomo o wpływie spożywanych napojów w odniesieniu do ryzyka choroby sercowo-naczyniowej oraz śmierci u osób dorosłych z cukrzycą typu 2.

Kolejny powód, by unikać dosładzanych napojów

Badaniem objęto historię choroby 15 486 pacjentów ze Stanów Zjednoczonych na przestrzeni średnio 18,5 roku od postawienia diagnozy cukrzycy typu 2. W badaniu wykazano, że w ciągu kolejnych lat u 3447 osób (22,3%) wystąpiły incydenty będące objawem choroby sercowo-naczyniowej, a 7638 pacjentów (49,3%) zmarło.

Po uwzględnieniu licznych czynników związanych ze stylem życia i historią choroby naukowcy stwierdzili, że uczestnicy badania, którzy najczęściej sięgali po napoje słodzone cukrem (więcej niż jedna porcja dziennie) byli o 20% bardziej zagrożeni ryzykiem zgonu z dowolnej przyczyny – w porównaniu z uczestnikami najrzadziej spożywającymi napoje słodzone (mniej niż jedna porcja miesięcznie).

Czy kawa najlepiej chroni cukrzyków?

Z kolei wysokie spożycie niektórych napojów (do sześciu porcji dziennie) wiązało się z niższą śmiertelnością – o 26% niższą w przypadku amatorów kawy, 23% w przypadku osób pijących wodę, 21% w przypadku pacjentów spożywających herbatę oraz 12% w przypadku osób sięgających po mleko o niskiej zawartości tłuszczu.

Zdaniem naukowców, wyniki te wskazują na rolę napojów uznawanych za zdrowsze w ograniczeniu ryzyka zgonu u dorosłych z cukrzycą typu 2. Autorzy badania podsumowali: – Uzyskane przez nas wyniki dostarczają dowodów na znaczenie wyboru napojów w utrzymaniu ogólnego stanu zdrowia osób dorosłych z cukrzycą. Jak jednak dodali eksperci z USA, Kanady i Chin, uzasadnione jest przeprowadzenie kolejnych badań w celu dalszej oceny tych zależności.

Artykuł pt. „Spożycie napojów a śmiertelność wśród dorosłych z cukrzycą typu 2: prospektywne badanie kohortowe” (Beverage consumption and mortality among adults with type 2 diabetes: prospective cohort study) został opublikowany w dniu 19 kwietnia w czasopiśmie naukowym „The BMJ”.

Dla stomatologów, pacjentów, lekarzy medycyny – opracowane zostały wytyczne dotyczące związków zapalenia przyzębia i cukrzycą. Przygotowania tych zaleceń podjęła się prof. dr hab. n. med. Renata Górska, prezydent Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego. Wytyczne zostały zaprezentowane na wykładzie podczas targów stomatologicznych Warsaw Dental Medica Show. Ich ogłoszenie poprzedzone zostało panelem naukowym, zorganizowanym przez firmę Sunstar. – Związane jest to z szeroko pojętym holistycznym podejściem do zdrowia jamy ustnej – mówi w rozmowie portalem Dentonet.pl Łukasz Cho z Sunstar Polska.

T.H.

źródła: https://dentistry.co.uk/2023/04/20/swapping-sugary-drinks-for-coffee-or-water-linked-to-fewer-deaths-in-diabetic-adults/

https://www.bmj.com/content/381/bmj-2022-073406


POWIĄZANE ARTYKUŁY

zapisy na LDEK - Dentonet.pl
Samorząd lekarski pyta o wodę i kanapki w trakcie LDEK Lekarz

Całkowity zakaz spożywania jedzenia i napojów podczas trwania egzaminu LEK i LDEK? Takie sygnały docierają do Naczelnej Izby Lekarskiej. Wiadomości z taką informacją mają otrzymywać osoby przygotowujące się do egzaminu. Prezes NRL zwrócił się do dyr...

slodkie napoje
Clinical Oral Investigations: słodkie i kwaśne napoje niszczą zęby Asysta

Jak poinformowano w piśmie „Clinical Oral Investigations” słodkie i kwaśne napoje mają bardzo negatywny wpływ na stan zdrowia zębów - niszczą szkliwo oraz zębinę. W artykule przytoczono wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Kings College L...

erozja zebow mlecznych
Które napoje odpowiadają za erozję zębów mlecznych? Asysta

Który rodzaj słodzonych napojów bezalkoholowych w największym stopniu odpowiada za  erozję zębów mlecznych u dzieci? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, badacze z Egiptu ocenili stan 52 usuniętych zębów trzonowych, które przez cztery tygodnie były um...

ROZWIŃ WIĘCEJ
słodzone napoje - Dentonet.pl
Drożeją słodzone napoje - podatek cukrowy wchodzi w życie Asysta

1 stycznia 2021 r. na napoje z dodatkiem substancji słodzących została nałożona opłata cukrowa. Rząd chce w ten sposób wpłynąć na decyzje zakupowe konsumentów i skłonić ich do ograniczenia spożycia tego rodzaju produktów. Nowa opłata ma pomóc w walce...