Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Alkohol szkodzi jamie ustnej

Brak komentarzy | Publikacja:

Alkohol szkodzi jamie ustnej

To, że spożywanie napojów alkoholowych w dużych ilościach może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych, wiadomo nie od dziś. Swoje szkodliwe, miejscowe działanie, zaznacza on także w obrębie jamy ustnej.

Wyniki wielu przeprowadzonych badań, wskazują, że alkohol, szczególnie ten mocniejszy jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka rozwoju raka jamy ustnej.
 

 

Światowa Fundacja Badań nad Rakiem (The World Cancer Research Fund) wskazuje na konieczność prowadzenia bardziej zintensyfikowanych działań, mających na celu podniesienie świadomości szkodliwości używania napojów alkoholowych.
 

 

Zdaniem pracowników Fundacji, ze szkodliwości nadmiernego picia zdają sobie sprawę szczególnie kobiety, a świadomość zagrożenia cały czas wzrasta w tej grupie. Zupełnie odwrotna sytuacja ma miejsce w przypadku mężczyzn.

Fundacja ostrzega, że alkohol zwiększa ryzyko rozwoju nowotworów: piersi, jelita, nerki, jamy ustnej, krtani i przełyku. Naukowe dowody na szkodliwość alkoholu są silniejsze niż kiedykolwiek wcześniej, nie widać jednak należytego zainteresowania tą tematyką ze strony grupy osób potencjalnie narażonych na wystąpienie niekorzystnych objawów.
 

 

Badania wskazują, że aż 5% wszystkich rozpoznawanych nowotworów może być spowodowanych częstym spożywaniem napojów alkoholowych.
 

 

Mężczyźni nie powinni przekraczać dziennego spożycia alkoholu na poziomie dwóch standardowych porcji, kobiety zaś jednej (jednostka alkoholu to ekwiwalent 8 gram alkoholu etylowego).
 

 

Ryzyko rozwoju raka jamy ustnej znacząco zwiększa się w przypadku, gdy łączy się ze sobą jednoczesne spożywanie wyrobów alkoholowych i używanie tytoniu. Osoby, które piją alkohol i palą tytoń w tym samym czasie, są aż 15 razy bardziej narażone na rozwój choroby niż pozostała grupa. Wchłanianie substancji rakotwórczych z dymu papierosowego jest wzmacniane działaniem alkoholu.
 

 

Więcej na temat raka jamy ustnej przeczytasz na stronie www.velscope.pl.

 

 

 

inf.wł.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

objawy raka jamy ustnej - Dentonet.pl
Podejrzenie raka jamy ustnej? Mniej konsultacji Lekarz

W ostatnich miesiącach w Wielkiej Brytanii liczba skierowań do onkologa w związku z podejrzeniem nowotworu jamy ustnej obniżyła się o 1/3. Nie jest to niestety efekt poprawy stanu zdrowia pacjentów, ale konsekwencja pandemii COVID-19, a zwłaszcza utr...

płyn przeciw grzybicy - Dentonet.pl
Jak płyny do płukania jamy ustnej zwalczają koronawirusa Asysta

Naukowcy z Uniwersytetu w Cardiff przechodzą do kolejnego etapu badań nad skutecznością płynów do płukania jamy ustnej w walce z koronawirusem. Na początku 2021 r. ruszą badania kliniczne. Przypomnijmy – już w maju br. multidyscyplinarny zespół nauk...

objawy raka jamy ustnej - Dentonet.pl
Rak jamy ustnej? 65% mniej skierowań na badania Lekarz

W Zjednoczonym Królestwie za sprawą wspólnych działań Fundacji Raka Jamy Ustnej (MCF) oraz Brytyjskiej Fundacji Zdrowia Stomatologicznego (BDHF) w listopadzie obchodzony jest już od lat Miesiąc Świadomości Raka Jamy Ustnej. W tym roku działania te wy...

ROZWIŃ WIĘCEJ
rak szyi i głowy - Dentonet.pl
Nowotwory nie tylko w jamie ustnej - jaka jest rola dentysty? Lekarz

Lekarz dentysta ma doskonałe warunki do dokładnego obejrzenia pacjenta pod kątem zmian nowotworowych. Przy czym nie należy ograniczać się jedynie do kontroli jamy ustnej pacjenta, o czym w kontekście lekarzy dentystów mówi się najczęściej. - Większo...

syndrom Gorlina-Goltza - Dentonet.pl
Syndrom Gorlina-Goltza – zmiany w jamie ustnej 9-latka Lekarz

Zespół Gorlina-Goltza znany jest także pod nazwą zespołu nabłoniaków znamionowych (ang. nevoid basal cell carcinoma syndrome, NBCCS). Jest to rzadko występująca choroba genetyczna o dziedziczeniu autosomalnym dominującym oraz wysokiej zmienności eksp...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji