Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Grzyby bytujące w jamie ustnej a występowanie próchnicy u dzieci

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Grzyby bytujące w jamie ustnej a występowanie próchnicy u dzieci

Grzyby bytujące w jamie ustnej a występowanie próchnicy u dzieci

Chociaż próchnicy można w większości przypadków zapobiegać, pozostaje ona jedną z najczęstszych chorób przewlekłych u dzieci na całym świecie, szczególnie w krajach rozwijających się. Nieleczone ubytki są nie tylko źródłem bólu, ale mogą też negatywnie wpływać na ogólny stan zdrowia, rozwój i jakość życia malucha.

Naukowcy z Clemson University College of Science (USA) pod kierownictwem prof. biologii Vincenta Richardsa przeprowadzili niedawno badanie nad grzybami bytującymi w jamie ustnej człowieka. – Praca ta dała cenny wgląd w mykobiom jamy ustnej i rolę grzybów w powstawaniu próchnicy – mówi prof. Richards. – Jeśli zrozumiemy te mechanizmy lepiej, będzie można opracować skuteczniejsze środki zapobiegania ubytkom. Przykładowo, może uda się wprowadzić gatunki grzybów, które będą wywierały korzystny wpływ do stan zdrowia jamy ustnej.

Próchnica rozwija się wtedy, gdy brak równowagi między drobnoustrojami wywierającymi pozytywny wpływ i tymi, których wpływ jest negatywny dla zdrowia jamy ustnej. Tworzy się wówczas płytka, ta zaś pochłania spożywane przez nas cukry, zmieniając je w kwas, który powoduje odwapnienie zębów i prowadzi do ubytków.

Dzięki postępom w technologii sekwencjonowania genomu naukowcy odkryli niedawno, że w jamie ustnej występuje również duża różnorodność grzybów, choć w znacznie mniejszej liczbie niż bakterii. Jednak niewiele wiadomo na temat roli grzybów w rozwoju i progresji choroby próchnicowej. – Mikrobiom jest bardzo złożony – powiedziała dr Lauren O’Connell, główna autorka badania. – Ponieważ grzyby są obecne w biofilmie zęba, są w stanie wykorzystywać te same cukry, jakich używają bakterie i mogą wytwarzać kwas, choć jego rola nie jest nie do końca znana – dodała.

W badaniu O’Connell sekwencjonowano DNA z próbek płytki nazębnej 33 dzieci o bardzo różnym stanie zdrowia zębów – od zdrowych zębów bez ubytków, po zęby z zaawansowaną próchnicą, wymagające ekstrakcji.

Zespół zidentyfikował 139 gatunków grzybów bytujących w płytce nazębnej, z których 9 wywiera pozytywny wpływ na stan zębów. Grzyby te mogą wytwarzać ksylitol (jest on składnikiem wielu gum bez cukru), który hamuje rozwój bakterii Streptococcus mutans.

Naukowcy pozyskali również interesujące informacje na temat grzybów, które wywierają negatywny wpływ na zdrowie jamy ustnej. Dowiedzieli się przykładowo, że grzyb Candida dubliniensis ma silny związek z ubytkami w późnym stadium próchnicy i intensywnie namnaża się wraz z postępem próchnicy.

Inne odkrycie dotyczy drożdżaków Candida albicans – grzyb ten został znaleziony zarówno w zdrowych, jak i chorych próbkach płytki nazębnej, co sprawia, że jego rola w rozwoju próchnicy zębów pozostaje niejasna.

– Lekarze dentyści, położne, logopedzi często chcą podcinać wędzidełka u dzieci. Tymczasem są wyraźne zalecenie kiedy i w jakim wieku zabieg ten należy ewentualnie wykonać. Coraz częściej decyzja ta jest poprzedzana konsultacją wielu specjalistów – mówi lek. dent. Michał Kaczmarek.

T.H., źródło: News-medical.net

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

bakterie w jamie ustnej - Dentonet.pl
Zły stan zdrowia jamy ustnej podnosi ryzyko powikłań COVID-19? Lekarz

Duże ilości bakterii obecnych w jamie ustnej mogą być przyczyną cięższego przebiegu choroby COVID-19. Do takich wniosków doszli autorzy artykułu opublikowanego pod koniec czerwca na łamach dwumiesięcznika „British Dental Journal”. Badacze, których w...

Jak dbać o zdrowie zębów u dzieci? Wskazówki dla rodziców Pacjent

Guma do żucia to dobry sposób na to, by zapobiegać próchnicy? Fluor szkodzi dzieciom? Po szklance mleka przed snem nie trzeba myć zębów? Sprawdź, co wiesz o pielęgnacji zębów u dzieci.Uzębienie polskich dzieci jest w fatalnym stanie: 80% sześciolatkó...

ROZWIŃ WIĘCEJ
próchnica - Dentonet.pl
Oregon Health & Science University: rozwój próchnicy zależny od płci? Lekarz

Istnieją badania naukowe, według których próchnica jest chorobą dotykającą częściej kobiet niż mężczyzn. Niedawno potwierdził to zespół badaczy z Oregon Health & Science University, który przebadał próbki śliny dzieci.Wyniki badania zostały zapre...

bakterie z jamy ustnej - Dentonet.pl
Dobroczynne bakterie zmniejszają ryzyko wystąpienia próchnicy? Lekarz

Naukowcy wyizolowali z jamy ustnej zdrowego człowieka dobroczynny szczep bakterii, który ma zdolność hamowania patogenów wywołujących próchnicę. Badania wykazały, że doustne przyjmowanie tych bakterii zmniejsza ryzyko powstawania ubytków i ogranicza ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres