Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

„W endodoncji zmieniło się wszystko, oprócz anatomii” [wywiad]

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
„W endodoncji zmieniło się wszystko, oprócz anatomii” [wywiad]

„W endodoncji zmieniło się wszystko, oprócz anatomii” [wywiad]

Z dr. Bartłomiejem Karasiem – wykładowcą I Konferencji Dentonet Online – rozmawia Tomasz Hankiewicz.

Leczenie kanałowe wiąże się z generowaniem aerozolu w trakcie wykonywanych procedur. Czy przy nowych zasadach funkcjonowania gabinetów, wynikających z pandemii COVID-19, w endodoncji zalecane są dodatkowe zabezpieczenia, niestosowane w innych specjalnościach stomatologicznych?

Dr Bartłomiej Karaś: Wydaje mi się, że endodoncja była najlepiej przygotowana jeszcze przed pandemią. Najważniejsze jest to, że zakładamy koferdam już na samym początku zabiegu, następnie dezynfekujemy koferdam i ząb podchlorynem sodu. Od tego momentu, mimo iż produkujemy aerozol, to nie mieszamy go ze śliną pacjenta, co sprawia, że nie transmitujemy wirusa. W dalszych etapach, po wykonaniu dostępu endodontycznego, aerozol jest jedynie z podchlorynu.

W wielu dziedzinach stomatologii na przestrzeni ostatnich dekad zaszły znaczne zmiany związane z wprowadzeniem nowych technologii i nowatorskich metod leczenia. Jak na tym tle wygląda endodoncja?

– W endodoncji zmieniło się wszystko, oprócz anatomii. W ciągu ostatnich dziesięciu lat spopularyzowane zostały w Polsce takie urządzenia, jak mikroskopy zabiegowe, ultradźwięki i silniki do narzędzi maszynowych. To duży przeskok. Z jednej strony część akcesoriów pozwoliła uprościć procedury, a z drugiej strony leczyć coraz bardziej skomplikowane przypadki, czyli pozostawiać pacjentom coraz więcej ich własnych zębów.

Dla wielu czytelników „e-Dentico” odkryciem było istnienie kanału mezjomezjalnego, o którym pisał Pan w jednym ze swoich artykułów. Czy endodoncja kryje więcej takich zagadek?

– Kanał mezjomezjalny jest w mojej ocenie takim trochę niedocenianym przeciwnikiem. Dlatego postanowiłem popularyzować go w swoich artykułach i wykładach. Cieszę się, że czytelnicy zwrócili na to uwagę – to znaczy, że moja praca przyniosła wymierne korzyści wielu lekarzom. Wciąż jednak dla wielu osób, które jeszcze nie korzystają z powiększenia, kanały MB2 w górnych trzonowcach są dużym wyzwaniem. Do bardziej „popularnych”, aczkolwiek nie najprostszych, należą kanały językowe w dolnych siekaczach, kłach i przedtrzonowcach. Bardzo ważny jest prawidłowy dostęp endodontyczny.

Uczestnicy Konferencji Dentonet Online wkrótce będą mieli okazję zobaczyć Pana wykład. Czego nauczą się z tej prezentacji?

– Dowiedzą się, jak w prosty i przewidywalny sposób dobierać narzędzia do różnych przypadków. Opowiem o tym, na co zwrócić uwagę w trakcie protokołów opracowania kanałów, aby zabieg był prosty, efektywny i bezpieczny.

Dziękuję za rozmowę!

Dr Bartłomiej Karaś jest jednym z wykładowców Konferencji Dentonet Online, która odbędzie się w dniach 25–28 czerwca. Wykład dr. Karasia zatytułowany „Jak stworzyć najlepszą technikę opracowania kanałów?” będzie można obejrzeć drugiego dnia konferencji – w piątek, 26 czerwca. Zachęcamy do zapoznania się z programem konferencji oraz zakupu biletów!

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

ROZWIŃ WIĘCEJ
20 wykładów na 20-lecie! Konferencja Dentonet Online zainaugurowana! Lekarz

W czwartek (25 czerwca) zainaugurowana została I Konferencja Dentonet Online – zorganizowane z okazji 20-lecia portalu Dentonet.pl wyjątkowe wydarzenie edukacyjne, w ramach którego dla zarejestrowanych uczestników udostępnionych zostanie łącznie 20 w...

dr Nawrocki - Dentonet.pl
"Użycie laserów zmieniło wiele moich protokołów postępowania" Lekarz

Z dr. Michałem Nawrockim M.Sc. – wykładowcą I Konferencji Dentonet Online – rozmawia Tomasz Hankiewicz. Panie Doktorze, w których specjalnościach stomatologicznych lasery znajdują obecnie najszersze zastosowanie? Dr Michał Nawrocki: Stomatologia je...

dr Karaś - Dentonet.pl
Jak stworzyć najlepszą technikę opracowania kanałów? Lekarz

Wiedza, doświadczenie i humor – tak będzie wyglądał wykład dr. Bartłomieja Karasia podczas I Konferencji Dentonet Online.  – Podczas wykładu przedstawione zostaną najważniejsze aspekty, które pozwolą stworzyć najlepszą dla Ciebie technikę opracowani...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres