Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

PTSS: „Wracamy ze zdwojoną siłą”. Wywiad z Witoldem Świencem

Publikacja:
PTSS: „Wracamy ze zdwojoną siłą”. Wywiad z Witoldem Świencem

PTSS: „Wracamy ze zdwojoną siłą”. Wywiad z Witoldem Świencem

– Jako towarzystwo zrzeszające studentów jesteśmy jedną z większych tego typu organizacji w Polsce, a w rankingu towarzystw zrzeszających studentów stomatologii na świecie osiągamy miejsca w czołówce co roku. W ubiegłym roku było to nawet podium. Wynika to z liczby aktywności, do których dostęp mają nasi członkowie – mówi w rozmowie z Dentonetem Witold Świenc, nowy (od grudnia ub. r.) prezydent Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii, student V roku stomatologii z Wrocławia. Rozmawiamy też o misji PTSS, jego statucie, planach, ale też pojawiającej się krytyce związanej z działalnością biznesową towarzystwa.
 
Gratuluję objęcia stanowiska Prezydenta Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii. Jak zaczęła się Twoja działalność w PTSS? Co Cię motywuje dzisiaj do działań w towarzystwie?
 
W PTSS działam od pierwszego roku, a na pierwszej konferencji byłem już w drugi weekend po rozpoczęciu przygody ze stomatologią. Spodobała mi się inicjatywa działania integracji i spotkania ze studentami (wtedy jeszcze starszymi kolegami z całego kraju), dowiedzenia się czegoś więcej o aspektach kierunku, który podjąłem (tu trzeba też nadmienić, że na pierwszych latach kierunku lekarko-dentystycznego nie ma zbyt wiele zagadnień związanych ze stomatologią), a także po prostu możliwości rozrywki i zabawy w branżowym gronie. Następnie pracowałem jako wolontariusz przy organizacji Wrocflow 3, konferencji odbywającej się we Wrocławiu, gdzie studiuję. W ubiegłym roku rozpocząłem już działanie w Zarządzie Terenowym Towarzystwa, gdzie następnie wspólnie z wrocławskim zarządem organizowaliśmy czwartą edycję konferencji Wrocflow, w której wzięło udział ponad 1500 studentów.
 
Dzisiaj sam sposób działania wygląda już nieco inaczej, bo wspólnie z Zarządem Towarzystwa staramy się umożliwić i skoordynować pomysły naszych kolegów z całej Polski. Uważam się za osobę bardzo aktywną i bardzo lubię współpracować z ludźmi, a sama inicjatywa PTSS od początku bardzo przypadła mi do gustu. Dodatkowo już na szczeblu lokalnym miałem okazje uczyć się i korzystać z pomocy doświadczonych osób takich jak prof. Marzena Dominiak i prof. Tomasz Konopka, którzy prowadzą obecnie PTS i odkąd pamiętam wspierali aktywności studenckie i pomagali rozwijać nasze Towarzystwo (a prywatnie mam przyjemność być ich studentem), oraz Sadriego Rayada, który również przewodniczył działaniom PTSS i zawsze wspierał mnie wskazówkami i pomocną dłonią. Jeśli to możliwe, chciałbym tym osobom szczerze podziękować, bo zawsze spełniali wszystkie prośby i pomagali nam organizować wydarzenia i włączali nas do aktywności PTS-u, co też bardzo pomogło mi, ale też nam, jako towarzystwu, się rozwinąć.
 
Jak postrzegasz rolę i istotę działalności PTSS? Na razie porozmawiajmy o teorii.
 
Jako towarzystwo zrzeszające studentów jesteśmy jedną z większych tego typu organizacji w Polsce, a w rankingu towarzystw zrzeszających studentów stomatologii na świecie osiągamy miejsca w czołówce co roku (a w ubiegłym nawet na podium – jako trzecie). Wynika to z liczby aktywności, do których dostęp mają nasi członkowie. PTSS dzieli swoje działania na szkolenia, profilaktykę oraz konferencje. Wszystko to oferuje nie tylko możliwość rozwijania swoich kompetencji jako przyszli lekarze, ale także możliwość samorozwoju pod postacią umiejętności organizacyjnych czy też praktycznych w wybranych przez siebie dziedzinach stomatologii. Co do konferencji – spotkania z kolegami z innych wydziałów są nie tylko inspirujące (możemy porównać jak wygląda edukacja, zajęcia na innych Wydziałach Lekarsko-Stomatologicznych), ale i pozwalają na wymianę drobnej wiedzy, którą już posiadamy.
 
Czy w praktyce PTSS wypełnia dzisiaj i czy wypełniał w poprzednich latach założenia, powiedzmy ogólnie, statutowe?
 
Aktywność PTSS pozwoliła na powrót do dawnych aktywności sprzed pandemii ze zdwojoną siłą. W oddziałach odbywa się wiele profesjonalnie prowadzonych szkoleń prowadzonych przez pasjonatów i specjalistów z całego kraju, którzy dzielą się z młodzieżą swoją wiedzą i doświadczeniem. W tym miejscu chciałbym im bardzo za to podziękować bo nie potrafiłbym sobie wyobrazić naszych działań bez nich. Same działania profilaktyczne również odbywają się na szeroką skalę, a w ubiegłym roku udało się nam wyedukować ponad 10 tysięcy osób w zakresie profilaktyki jamy ustnej oraz przeprowadzić przeglądy i ułożyć wstępne plany leczenia.
 
Gratuluję, bo 10 tysięcy wyedukowanych pacjentów to z pewnością duża rzecz. Jakie cele stawiasz sobie jako prezes PTSS? Co chcesz w pierwszej kolejności zmienić/wprowadzić?
 
Czuję, że przez 5 lat studiów PTSS bardzo pozwolił mi poszerzyć horyzonty, a także otworzyć oczy szerzej na wiele tematów i zagadnień, związanych nie tylko ze stomatologią. Chciałbym, żeby każdy student wiedział o możliwości przynależenia do naszego towarzystwa oraz mógł brać czynny udział we wszystkich działaniach. Osobiście uważam, że potencjał PTSS w działaniach profilaktycznych poprzez prowadzenie badań i przeglądów może rozwinąć się jeszcze bardziej, gdyż jako przyszli lekarze już na tym etapie możemy zadbać o poprawę poziomu zdrowia całego społeczeństwa. Dodatkowo chciałbym jeszcze bardziej poszerzyć część edukacyjną. Polscy stomatolodzy są doceniani na całym świecie, a na wymienienie ekspertów, z którymi współpracowaliśmy w przeszłości i mieliśmy przyjemność się od nich uczyć, nie starczyłoby miejsca w artykule. Kolejny plant to stworzenie Study Clubów, na których zainteresowani mogliby z nimi porozmawiać na wybrane tematy. Tym chcemy się zająć w najbliższym czasie. Ponadto planujemy wyjazd do Afryki, gdzie będziemy nieść pomoc potrzebującym, współpracując z siostrzaną organizacją w Rwandzie.
 
Kto może dziś należeć do PTSS? Czy jest to Towarzystwo tylko i wyłącznie studenckie, czy mogą tu aktywnie działać także młodzi lekarze dentyści już po zakończeniu studiów?
 
Dzisiaj statut nie reguluje wieku członków towarzystwa, ale z założenia są to studenci stomatologii i młodzi lekarze. Według naszych statystyk, są to głownie studenci od 3 roku wzwyż i osoby do 2-3 lat po zakończeniu studiów.
 
Ilu członków liczy dziś Towarzystwo? Jak procentowo wygląda udział studentów w PTSS?
 
Na obecną chwilę liczymy około 3 tysięcy członków, jest to około 60% polskich studentów stomatologii. 
 
Wiem, że na tle międzynarodowym wyróżniacie się pod względem wielkości i liczby członków. Natomiast 60% – czy nie masz wrażenia, że ta liczba mogłaby być wyższa? Towarzystwo daje wiele możliwości rozwoju zawodowego, pozwala obyć się z nowymi technologiami, co nie zawsze jest możliwe na uczelni, ale też daje kontakt z pacjentami podczas akcji profilaktycznych. Same plusy! Mimo wszystko, jest część studentów, którzy nie są zainteresowani członkostwem. Możliwe, że jest to kwestia obowiązkowej składki, ale nie jest to wygórowana kwota (50 złotych rocznie). O co więc chodzi i jaki masz pomysł, by to zmienić?
 
Nawet wśród swoich kolegów z uczelni zaobserwowałem trend, że wiele studentów dołącza do PTSS przed interesującymi ich szkoleniami/konferencjami, więc wraz z upływem roku akademickiego jest nas coraz więcej. Mimo to uważam, że jest nas za mało, być może wynika to z przeświadczenia, że studia medyczne są trudne i wymagają dużego nakładu pracy, wiem, że przez czas pandemii wiele się zmieniło i nie mieliśmy aż takiej możliwości lokalnej promocji i informowania studentów pierwszych lat o naszych aktywnościach. Tutaj będziemy starali się działać i umożliwić młodszym kolegom rozwój już od początku ich przygody ze stomatologią.
 
Porozmawiajmy jeszcze chwilę o finansach. Składka członkowska to tylko jedno z wielu źródeł przychodów towarzystwa. Są konferencje i warsztaty, a na nich liczne stoiska, są partnerstwa z firmami, i wiele innych. Na swojej stronie internetowej, w zakładce „Współpraca”, macie pełną listę możliwości komercyjnej działalności dla firm z branży stomatologicznej. Nie wszyscy w branży oceniają te biznesowe, sprofesjonalizowane wręcz, aktywności jednoznacznie pozytywnie. Jakie masz zdanie na ten temat? Po co towarzystwu studenckiemu pieniądze?
 
Jest to wieloletni dylemat. Niestety niektórych rzeczy nie dajemy rady przeskoczyć i PTSS jest organizacją prowadzoną dla studentów przez studentów, korzystamy więc zarówno z usług księgowych, jak i prawnych, gdyż niektórych kwestii nie jesteśmy w stanie załatwić sami. Dodatkowo niemal wszystkie konferencje odbywają się w miejscach zewnętrznych, których ceny wynajmu tylko wzrosły po lockdownie. Naszym nadrzędnym celem jest prowadzenie działań tak, aby każdy student mógł sobie na nie pozwolić, tutaj ukłon w stronę naszych Partnerów zarówno nowych jak i już tych długoletnich, bez których PTSS nie byłby dzisiaj tym samym. Tutaj podziękowania też dla moich poprzedników, którzy przygotowali niegdyś ofertę współpracy w tak profesjonalny sposób. Może wydawać się zastanawiająca, ale zapewniam, że kierunek PTSS to od lat działanie edukacyjne i profilaktyczne we wszelkich aspektach stomatologi. Zapraszamy więc do współpracy (śmiech).
 
Z założenia przy organizacji jakichkolwiek aktywności, czy są to konferencje czy pojedyncze szkolenia, to z wpłat od uczestników staramy się pokryć wszystkie poniesione koszty oraz funkcjonowanie oddziałów przez cały rok (organizacja akcji profilaktycznych, działania lokalne, szkolenia i materiały na nie). Dodatkowo organizujemy też obozy czy wyjazdy oraz staramy się nagradzać naszych najbardziej aktywnych członków działających lokalnie. Tak jak wspomniałem wcześniej, nie sposób wszystko robić samemu, dlatego mamy też współpracującą z nami księgowość i dział prawny.
 
Wkrótce kolejne konferencje studenckie. Gdzie spotykacie się tym razem? Jak to się dzieje, że na Wasze spotkania udaje się Wam się zebrać studentów z praktycznie całego kraju?
 
W 2023 będzie się działo! Już w marcu spotykamy się w Katowicach (18-19.03), następnie w Lublinie (14-16.04) oraz Wrocławiu (12-14.05.2023). W przyszłym roku akademickim mamy zaplanowane aktywności w Gdańsku (14-15.10) oraz Warszawie- wiem, że wielu studentów czyta artykuły na platformie Dentonet, także w imieniu PTSS już teraz zapraszam wszystkich zainteresowanych 🙂
Konferencje to naprawdę magiczny czas, który pokazuje naszą siłę. 1000 miejsc wyprzedaje się zazwyczaj w przeciągu 2-3 minut i od lat nasi członkowie biorą udział w wyścigu, żeby dorwać „wejściówkę na konferencje”. Jest to największa laurka dla organizatorów i wszystkich nas, którzy tworzą PTSS – bez aktywnych studentów, którzy mają poczucie misji i chcą działać, nie byłoby to możliwe.
 
Dziękuję za rozmowę

POWIĄZANE ARTYKUŁY

IMG 4493 Edit 1
Przepis na sukces? Produkty i wiedza. Wywiad z dyrektorem HelloDent Lekarz

- Budujemy relacje z lekarzami, uczymy się od nich, ale też jesteśmy gotowi doradzić w każdej kwestii związanej z zakupami u nas. Jeśli czegoś nie wiemy, nie boimy się do tego przyznać - mówi w rozmowie z Dentonetem Wojciech Bednarek, dyrektor handlo...

PTSS 2
PTSS oczami studenta. "To ludzie, którzy chcą robić coś więcej" Lekarz

Alicja Baranowska, studentka stomatologii z Wrocławia, w rozmowie z Dentonetem przybliżyła nam działalność Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii. - PTSS to ludzie, którzy chcą robić coś więcej - podkreśla. Zapytaliśmy też o opinię przyszłych l...

ROZWIŃ WIĘCEJ
edgeendo
Co nowego w endodoncji? Wywiad z prof. Gianlucą Gambarinim Lekarz

W ostatnich dziesięcioleciach technologia znacznie usprawniła stomatologię i endodoncję, dostarczając użytecznych narzędzi do lepszej diagnostyki i leczenia kanałowego. Poprosiliśmy prof. Gianlucę Gambariniego, MD, DDS, kierownika Zakładu Endodoncji ...

Marrodent 1
Rozwiązania EdgeEndo – wywiad z dr. Charlesem J. Goodisem Lekarz

Marrodent oferuje portfolio rozwiązań endodontycznych firmy EdgeEndo®, jednego z największych na świecie dostawców pilników obrotowych NiTi, z powodzeniem od dwóch lat i właśnie rozszerzył tę gamę o EdgeFile® X7, najlepiej sprzedający się system Edge...