Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Tym żyła polska stomatologia w 2020 roku! 20 najchętniej czytanych artykułów

Publikacja:
Tym żyła polska stomatologia w 2020 roku! 20 najchętniej czytanych artykułów

Tym żyła polska stomatologia w 2020 roku! 20 najchętniej czytanych artykułów

Bieżący rok zapamiętamy jako inny niż każdy poprzedni, nieprzewidywalny, pełen nieoczekiwanych zwrotów w życiu polityczno-społecznym, ale także zawodowym oraz tym całkiem prywatnym. U progu nowego – oby znacznie lepszego – roku 2021 proponujemy Państwu przegląd najchętniej czytanych materiałów, jakie na stronach Dentonetu opublikowaliśmy w ciągu minionych 12 miesięcy.

Styczeń

Nie ma to jak dobrze wejść w nowy rok… Już w połowie stycznia informowaliśmy o kłopotach z prawidłowym działaniem BDO, czyli bazy danych o produktach, opakowaniach i gospodarce odpadami. Nie może dziwić, że zakłócenia w tak istotnym aspekcie pracy gabinetów, jakim jest odbiór odpadów medycznych, wywołały żywe reakcje w środowisku.

Czytaj: „Rzeczpospolita”: są kłopoty z działaniem elektronicznej BDO

Luty

Powszechny dostęp do informacji sprawia, że od lat mamy do czynienia z rosnącą świadomością pacjentów klinik stomatologicznych. Dotyczy to przede wszystkim oczekiwań estetycznych oraz stosowanych metod leczenia. Niestety przybywa także pacjentów, którzy w przypadku popełnionych – ich zdaniem – błędów, gotowi są wystąpić na drogę prawną.

Czytaj: Coraz częstsze spotkania lekarzy i pacjentów w …sądzie

Permanentne wydłużanie godzin pracy (bo pacjenci czekają!), wykonywanie obowiązków zawodowych pod presją czasu (za chwilę kolejny pilny przypadek do wyleczenia!) oraz nieodłączny stres towarzyszący przede wszystkim stomatologom-przedsiębiorcom to prosta droga do problemów zdrowotnych.

Czytaj: Wypalenie zawodowe wśród dentystów dużym problemem

Marzec

Nieoczekiwane, nieznane na taką skalę zjawisko jakim stała się pandemia COVID-19 niemal całkowicie sparaliżowało funkcjonowanie branży stomatologicznej w naszym kraju. Zainteresowanie opinią Naczelnej Rady Lekarskiej oddaje nastrój pierwszych tygodni po zdiagnozowaniu polskiego „pacjenta zero” – nasz artykuł miał łącznie ponad 23 000 odsłon!

Czytaj: NRL: „Zawieszenie przyjęć indywidualną decyzją dentysty”

Także w marcu poczytny nowojorski dziennik wieszczył, że lekarze stomatolodzy stanowią – ze względu na bliski kontakt fizyczny z pacjentem – grupę zawodową najbardziej zagrożoną zakażeniem koronawirusem. Obawy redakcji nie potwierdziły się, przede wszystkim dzięki wprowadzeniu w praktykach nowych, jeszcze bardziej restrykcyjnych metod kontroli zakażeń. Pomógł zapewne także lockdown – na jego wprowadzenie w USA nie zdecydowało się tylko kilka stanów.

Czytaj: New York Times: dentyści najbardziej zagrożoną grupą zawodową

Teoretycznie do takiej sytuacji nie miało prawa dojść, a jednak… W mazowieckim Sochaczewie leczeniem pacjentów (przy dość szerokim wachlarzu oferowanych procedur) przez cztery lata zajmowały się… dwie higienistki stomatologiczne. Operatywnym kobietom postawiono 41 zarzutów.

Czytaj: Sochaczew: fałszywe dentystki z ponad 40 zarzutami

Kwiecień

Choć formalnie w naszym kraju nie wprowadzono blokady, w pierwszych tygodniach pandemii większość polskich stomatologów zaprzestała leczenia pacjentów (a ci, którzy kontynuowali pracę, nieśli pomoc przede wszystkim pacjentom w nagłych przypadkach). Po stopniowym powrocie do pracy stało się jasne, że nowe rekomendacje (w tym ograniczenia!) wymuszą znaczne zmiany w funkcjonowaniu gabinetów dentystycznych.

Czytaj: „Gabinety zmuszone będą przyjmować mniej pacjentów”

Nowa sytuacja, w jakiej znalazła się polska stomatologia, uderzyła nie tylko w lekarzy dentystów i pozostały personel gabinetów, ale również w pacjentów. Wielu z nich niemal z dnia na dzień zostało pozbawionych dostępu do leczenia stomatologicznego. Na szczęście tymczasowo…

Czytaj: Gdzie do dentysty w czasie epidemii koronawirusa?

Maj

Kolejne tygodnie po szoku jakiego krajowa stomatologia doznała na początku pandemii to czas przygotowań do powrotu do pracy. Nie bez powodu do najczęściej czytanych artykułów należały wówczas rekomendacje towarzystw naukowych i innych organów dotyczące procedur stosowanych w warunkach pandemicznych.

Czytaj: Zaktualizowano wytyczne dotyczące leczenia stomatologicznego

Czerwiec

Wbrew pozorom to nie tylko „polska specjalność” – o niechęci do przedłużania umów z instytucją odpowiedzialną za leczenie pacjentów ze środków publicznych pisaliśmy na stronach Dentonetu między innymi w odniesieniu do Wielkiej Brytanii. Niemniej w naszym kraju proces ten postępuje od lat i nic nie wskazuje, by tendencja ta miała się odwrócić. Powodem – jak zawsze – pieniądze: zdaniem wielu stomatologów zbyt małe w stosunku do kosztów ponoszonych przez gabinety.

Czytaj: Dentyści będą masowo wypowiadać umowy z NFZ-em?

Lipiec

Po pierwszych wstępnych rekomendacjach jakie wiosną trafiły do lekarzy stomatologów, przyszedł czas na uszczegóławianie i uzupełnianie wiedzy medyków między innymi w zakresie kontroli zakażeń. Jak pokazuje praktyka polskich gabinetów dentystycznych, procesy ich wdrażania przebiegały całkiem sprawnie.

Czytaj: Pacjent bez podejrzenia SARS-CoV-2 w gabinecie – zaktualizowane wytyczne

Ograniczony z powodu pandemii dostęp do leczenia, w tym także stomatologicznego, skutkował lawiną skarg kierowanych do Rzecznika Praw Pacjenta. Przekazane do Narodowego Funduszu Zdrowia stały się one przyczyną interwencji funduszu, pierwszej od czasu zawieszenia kontroli w wiosną tego roku.

Czytaj: Narodowy Fundusz Zdrowia wznawia kontrole w placówkach

Sierpień

Możliwości transmisji koronawirusa dowodzi przykład z powiatu łańcuckiego (woj. podkarpackie). Po pozytywnym wyniku testu na SARS-CoV-2 u jednego z pracowników gabinetu stomatologicznego kwarantanną objęto 116 osób, wśród nich pozostały personel oraz pacjentów. Ponieważ zakażony uczestniczył we mszy świętej w lokalnym kościele, prośbę o obserwację swojego stanu zdrowia skierowano także do innych wiernych.

Czytaj: Łańcut: koronawirus w gabinecie stomatologicznym

Wrzesień

Tematy związane z ekonomicznym aspektem pracy lekarza stomatologa niezmiennie wzbudzają żywe zainteresowanie naszych Czytelników. Podobnie było z raportem Głównego Urzędu Statystycznego – podano w nim, że w sierpniu wzrost cen rok do roku w praktykach dentystycznych niemal pięciokrotnie przewyższył inflację.

Czytaj: GUS: ceny usług stomatologicznych nadal rosną

Mimo perturbacji jakim poddana została krajowa stomatologia, ustawodawca nie rezygnuje z planowanych zmian, dotyczących między innymi sposobów rozliczania należności za przeprowadzone leczenie. Już w nowym roku sprzedaż usług ma być rejestrowana przy użyciu kas fiskalnych on-line.

Czytaj: Coraz bliżej obowiązkowych kas fiskalnych on-line

Październik

Początek jesieni upłynął na toczących się w telewizji i prasie dyskusjach na temat zalet przyjęcia szczepionki przeciwko grypie. Potęga mediów jak zwykle zadziałała, okazało się jednak, że zainteresowanie zaszczepieniem znacznie przewyższyło rządowe przewidywania. Szczepionki trafiły przede wszystkim do służb mundurowych, a milionom obywateli (w tym medykom) za ochronę przed grypą musiała wystarczyć triada DDM (dystans, dezynfekcja, maseczka).

Czytaj: NRL: szczepienia na grypę dla wszystkich dentystów!

Złamanie przez stronę rządową tzw. kompromisu aborcyjnego (orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej z dnia 22 października) wywołało lawinę protestów, które przetoczyły się nie tylko przez największe miasta, ale także niewielkie miejscowości. Nieobojętni na zmiany wprowadzone w cieniu pandemii byli także przedstawiciele branży stomatologicznej.

Czytaj: Stomatolodzy ws. aborcji: „Na jeden dzień zamknijmy gabinety”

Listopad

Przy niedostatecznej – zdaniem wielu medyków – spójności działań rządu w zakresie ograniczania zasięgu i skutków pandemii, szerokim echem w środowisku odbił się pomysł, by wojewodowie mogli powoływać lekarzy, w tym stomatologów, do stwierdzania zgonu osób z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2.

Czytaj: Lekarz dentysta stwierdzi zgon zakażonego koronawirusem?

Pandemia COVID-19 wymusiła zmiany w funkcjonowaniu praktyk stomatologicznych, te zaś wiążą się z kosztami jakie poszczególne gabinety ponoszą, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno pacjentom, jak i własnemu personelowi. W związku z tym część prywatnych placówek zdecydowała się na przeniesienie dodatkowych wydatków na pacjenta. Opinię w sprawie podobnych działań w przypadku praktyk posiadających kontrakty z NFZ wydał Rzecznik Praw Pacjenta.

Czytaj: RPP: bez opłat „covidowych” w gabinetach z kontraktem z NFZ

Grudzień

Dostępne badania dowodzą, że na przyjęcie szczepionki przeciw SARS-CoV-2 pod koniec roku zdecydowanych było zaledwie 47% dorosłych Polaków. Co może nieco dziwić, sceptyków nie brakuje także wśród osób wykonujących zawody medyczne. Zgoła inną postawę wykazują ci, którzy mieli okazję z blisko widzieć skutki zakażenia wirusem z Wuhan. Jednym z nich jest dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, wirusolog z WUM-u oraz wykładowca zorganizowanej przez Dentonet Konferencji Asysdent 2020.

Czytaj: „Będę jedną z pierwszych osób, które się zaszczepią” [WYWIAD]

– To był ciężki rok. Plany były bardzo duże. Planowaliśmy trzy duże wydarzenia – mówi w rozmowie z Dentonetem dr Grzegorz Wasiluk, prezydent Polskiej Akademii Stomatologii Estetycznej, pytany o podsumowanie 2020 r.

 

 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

szczepionka na COVID - Dentonet.pl
Będzie polska szczepionka na COVID-19? Trwają prace Lekarz

Zespół z Politechniki Warszawskiej pracuje nad szczepionką biotechnologiczną przeciw COVID-19. Naukowcy są gotowi, by ich produkt testowany był na zwierzętach. Do kolejnego etapu badań potrzebny jest im partner (firma farmaceutyczna) oraz finansowani...

IDS6
Polska Kolonia, czyli targi stomatologiczne IDS 2019 (cz. II) Lekarz

Według analiz ekonomistów PKO BP, w latach 2015-2016 wartość eksportu polskich urządzeń i materiałów medycznych wynosiła około 4,6-4,7 mld zł. Aż 70% tej kwoty stanowił eksport przyrządów i materiałów stosowanych w medycynie oraz stomatologii. Nie mo...

IDS - Dentonet.pl
Polska Kolonia, czyli targi stomatologiczne IDS 2019 (cz. I) Lekarz

W dniach 12-16 marca br. w Kolonii odbędzie się kolejna już edycja Międzynarodowych Targów Stomatologicznych IDS. Wśród rekordowej liczby wystawców (około 2500 firm) nie zabraknie również wiodących polskich przedsiębiorstw z branży stomatologicznej. ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
separatory amalgamatu - Dentonet.pl
Czy Polska przestrzega unijnych przepisów o amalgamacie? Lekarz

Poseł Grzegorz Furgo w skierowanej do ministra zdrowia interpelacji pyta, dlaczego w Polsce jako jedynym kraju Unii Europejskiej nie został wyegzekwowany obowiązek stosowania separatorów amalgamatu w gabinetach stomatologicznych.Minęły już ponad czte...

ranking szanghajski - Dentonet.pl
Uniwersytet Warszawski najlepszą polską uczelnią Lekarz

Wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie znalazło się 8 polskich. Uniwersytet Warszawski wrócił do czwartej setki, a UJ – w ubiegłym roku lepszy niż UW – spadł do piątej setki – wynika z opublikowanej w połowie sierpnia Listy Szanghajskiej (ARWU)...

Primescan
Polska premiera skanera Primescan od Denstply Sirona Lekarz

W Warszawie odbyła się polska premiera Primescan - nowego skanera wewnątrzustnego firmy Denstply Sirona. Przedstawiciele marki podkreślają, że skaner umożliwia wyjątkowo szybką pracę.O szczegółach, w naszej relacji filmowej, opowiadają przedstawiciel...

Uniwersytet Jagielloński - Dentonet.pl
Perspektywy 2020: Uniwersytet Jagielloński najlepszą polską uczelnią Lekarz

Uniwersytet Jagielloński zajął pierwsze miejsce w XXI Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2020. Na drugim miejscu uplasował się Uniwersytet Warszawski, a na trzecim Politechnika Warszawska. Wśród uczelni niepublicznych wygrała Akademia Leona Koźmińsk...

cyfryzacja - Dentonet.pl
NRL: polska służba zdrowia nie jest gotowa na informatyzację Lekarz

Naczelna Rada Lekarska po raz kolejny podkreśliła, że polska służba zdrowia nie jest przygotowana na informatyzację, której oczekuje ministerstwo zdrowia. Tymczasem terminy wprowadzania obowiązkowych rozwiązań cyfrowych są coraz bliżej. Na posiedzeni...

zamknięte gabinety - Dentonet.pl
Wirtualna Polska: 90% gabinetów stomatologicznych zamkniętych Lekarz

Według szacunków portalu Wirtualna Polska, w ostatnich dniach w kraju zamkniętych zostało około 90% gabinetów stomatologicznych. Mimo apeli samorządu lekarskiego, jak dotąd nie udało się również stworzyć sieci doraźnej pomocy stomatologicznej dla osó...

RS Team
Polska kluczowym rynkiem dla 3Shape Lekarz

Polska staje się jednym z kluczowych rynków dla producentów Med-Tech. Mimo pandemii, polscy lekarze kontynuują inwestycje w najnowsze technologie. Przekłada się to na zaangażowanie marek na rynku polskim. Duńska marka 3Shape, dostawca jednych z najno...

WUM
WUM najlepszą polską uczelnią medyczną w rankingu URAP Lekarz

W opublikowanym światowym rankingu uczelni University Ranking by Academic Performance za rok 2018/2019, Warszawski Uniwersytet Medyczną sklasyfikowano jako najlepszą krajową uczelnię medyczną i ósmą polską szkołę wyższą. Podstawą metodologii zestawie...