Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

„Rzeczpospolita”: są kłopoty z działaniem elektronicznej BDO

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
„Rzeczpospolita”: są kłopoty z działaniem elektronicznej BDO

„Rzeczpospolita”: są kłopoty z działaniem elektronicznej BDO

Jak informuje „Rzeczpospolita” stomatolodzy mają od nowego roku kłopoty z odbiorem odpadów medycznych z gabinetów. Niepoprawnie funkcjonuje bowiem elektroniczna BDO.

Przypomnijmy – 1 stycznia 2020 r. działać zaczął kolejny moduł bazy danych o produktach, opakowaniach i gospodarce odpadami (tzw. BDO) – moduł ewidencji odpadów i moduł sprawozdawczości. Wpis do rejestru BDO musiały uzyskać m.in. gabinety lekarskie oraz stomatologiczne. Numer w rejestrze BDO jest konieczny, by po 1 stycznia 2020 r. móc dokonywać odbioru odpadów medycznych z gabinetu.

Jednak jak informuje „Rzeczpospolita”, są olbrzymie problemy z funkcjonowaniem BDO. – Mam już profil na BDO, ale nie mam hasła ani loginu. Nie udało się ich uzyskać online. Udałem się więc do urzędu marszałkowskiego, a tam kłębił się tłum z podobnymi problemami. Usłyszałem, że nowe hasło, owszem, dostanę, ale dopiero za kilka tygodni, bo tak dużo obecnie jest pracy z BDO – mówił gazecie chcący zachować anonimowość stomatolog z Warszawy.

W BDO zarejestrowałem się dwa lata temu. Mimo to mam problemy z odbiorem śmieci. Firma, z którą podpisałem umowę na ich odbiór, tego nie robi. Jej pracownicy nie odbierają nawet telefonów. Nie mam wyjścia, muszę rozwiązać z nią umowę i szukać nowej – dodał inny właściciel kliniki dentystycznej.

Problem potwierdza Związek Pracodawców Gospodarki Odpadami. – Wiele podmiotów nie zarejestrowało się do końca roku. Teraz przedsiębiorcy z branży odpadowej często z ostrożności i obawiając się wysokich kar, nie odbierają od nich odpadów, które wymagają rejestracji przekazującego w BDO – powiedział „Rzeczpospolitej” Karol Wójcik ze Związku.

Ministerstwo klimatu zapewnia, że elektroniczna baza odpadowa działa, a krytyka pod jej adresem jest krzywdząca. Według ministerstwa, jak dotąd zarejestrowało się w niej około 170 tys. podmiotów.

Ubiór w gabinecie stomatologicznym w kwestii bezpieczeństwa jest nie mniej ważny, niż skuteczna dezynfekcja. O tym, jak niebezpieczne mogą być zaniedbania w tym zakresie – w materiale filmowym.

Oprac. Aleksandra Filipiak-Graczykowska na podst. „Rzeczpospolita”

Fot. Freepik.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

elektroniczne PWZ - Dentonet.pl
Prawo Wykonywania Zawodu w formie elektronicznej? Lekarz

Naczelna Izba Lekarska uważa, że proponowane przez rząd wprowadzenie Prawa Wykonywania Zawodu w formie zapisu elektronicznego do aplikacji mTożsamość powinno być fakultatywne. 4 czerwca podczas telekonferencji przedstawiciele ministerstwa zdrowia i ...

e-dokumentacja - Dentonet.pl
Lekarze dentyści nie chcą obowiązku elektronicznej dokumentacji Lekarz

Prezydium NRL zaapelowało do ministra zdrowia o uchylenie paragrafu 10a rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, zgodnie z którym od 1 stycznia 2019 r. świadczeniodawca będzie obowiązany do prowadzenia...

szkolne gabinety - Dentonet.pl
Rzeczpospolita: szkolne gabinety stomatologiczne pochłoną miliardy Lekarz

Jak podaje „Rzeczpospolita”, aby planowane przez rząd gabinety stomatologiczne w polskich szkołach nie stały puste, nakłady NFZ-u na leczenie powinny wzrosnąć z 2 do 4 mld zł.Według planu finansowego NFZ-u, w 2018 r. na leczenie stomatologiczne zosta...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres