Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

„Rzeczpospolita”: są kłopoty z działaniem elektronicznej BDO

Brak komentarzy | Publikacja:
„Rzeczpospolita”: są kłopoty z działaniem elektronicznej BDO

„Rzeczpospolita”: są kłopoty z działaniem elektronicznej BDO

Jak informuje „Rzeczpospolita” stomatolodzy mają od nowego roku kłopoty z odbiorem odpadów medycznych z gabinetów. Niepoprawnie funkcjonuje bowiem elektroniczna BDO.

Przypomnijmy – 1 stycznia 2020 r. działać zaczął kolejny moduł bazy danych o produktach, opakowaniach i gospodarce odpadami (tzw. BDO) – moduł ewidencji odpadów i moduł sprawozdawczości. Wpis do rejestru BDO musiały uzyskać m.in. gabinety lekarskie oraz stomatologiczne. Numer w rejestrze BDO jest konieczny, by po 1 stycznia 2020 r. móc dokonywać odbioru odpadów medycznych z gabinetu.

Jednak jak informuje „Rzeczpospolita”, są olbrzymie problemy z funkcjonowaniem BDO. – Mam już profil na BDO, ale nie mam hasła ani loginu. Nie udało się ich uzyskać online. Udałem się więc do urzędu marszałkowskiego, a tam kłębił się tłum z podobnymi problemami. Usłyszałem, że nowe hasło, owszem, dostanę, ale dopiero za kilka tygodni, bo tak dużo obecnie jest pracy z BDO – mówił gazecie chcący zachować anonimowość stomatolog z Warszawy.

W BDO zarejestrowałem się dwa lata temu. Mimo to mam problemy z odbiorem śmieci. Firma, z którą podpisałem umowę na ich odbiór, tego nie robi. Jej pracownicy nie odbierają nawet telefonów. Nie mam wyjścia, muszę rozwiązać z nią umowę i szukać nowej – dodał inny właściciel kliniki dentystycznej.

Problem potwierdza Związek Pracodawców Gospodarki Odpadami. – Wiele podmiotów nie zarejestrowało się do końca roku. Teraz przedsiębiorcy z branży odpadowej często z ostrożności i obawiając się wysokich kar, nie odbierają od nich odpadów, które wymagają rejestracji przekazującego w BDO – powiedział „Rzeczpospolitej” Karol Wójcik ze Związku.

Ministerstwo klimatu zapewnia, że elektroniczna baza odpadowa działa, a krytyka pod jej adresem jest krzywdząca. Według ministerstwa, jak dotąd zarejestrowało się w niej około 170 tys. podmiotów.

Ubiór w gabinecie stomatologicznym w kwestii bezpieczeństwa jest nie mniej ważny, niż skuteczna dezynfekcja. O tym, jak niebezpieczne mogą być zaniedbania w tym zakresie – w materiale filmowym.

Oprac. Aleksandra Filipiak-Graczykowska na podst. „Rzeczpospolita”

Fot. Freepik.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

elektroniczne PWZ - Dentonet.pl
Prawo Wykonywania Zawodu w formie elektronicznej? Lekarz

Naczelna Izba Lekarska uważa, że proponowane przez rząd wprowadzenie Prawa Wykonywania Zawodu w formie zapisu elektronicznego do aplikacji mTożsamość powinno być fakultatywne. 4 czerwca podczas telekonferencji przedstawiciele ministerstwa zdrowia i ...

e-dokumentacja - Dentonet.pl
Lekarze dentyści nie chcą obowiązku elektronicznej dokumentacji Lekarz

Prezydium NRL zaapelowało do ministra zdrowia o uchylenie paragrafu 10a rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, zgodnie z którym od 1 stycznia 2019 r. świadczeniodawca będzie obowiązany do prowadzenia...

BDO - Dentonet.pl
Sprawozdanie BDO do 15 marca - tylko w formie elektronicznej Lekarz

Do 15 marca 2021 r. podmioty wykonujące działalność leczniczą zobowiązane są złożyć sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami za 2020 r. Obowiązująca jest forma elektroniczna poprzez platformę BDO. Przypomnijmy – roczne sprawo...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji