Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Wizyty obywateli UE u dentysty? Polska w środku stawki

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Wizyty obywateli UE u dentysty? Polska w środku stawki

Wizyty obywateli UE u dentysty? Polska w środku stawki

W czasach, gdy większość praktyk dentystycznych na terenie Unii Europejskiej zawiesiła działalność ze względu na rozporządzenia rządowe i/lub zalecenia organizacji branżowych, warto przypomnieć sobie, na ile chętnie – przed pandemią COVID-19 – Europejczycy odwiedzali stomatologa.

Państwa Unii Europejskiej, od czasu Brexitu liczącej 27 członków, różni bardzo wiele, w tym język, mentalność, światopogląd, doświadczenia historyczne czy poziom zamożności. Okazuje się, że obywateli poszczególnych krajów różni i to, jak często odwiedzają gabinety dentystyczne. Podział ten nie jest jednak tak oczywisty, jak mogłoby się wydawać: na Zachód i Wschód.

Liderem rankingu (dane Eurostatu z 2018 roku) jest, być może nieoczekiwanie, Irlandia, gdzie o wizytach u dentysty pamięta 92,5% mieszkańców. Jest to zapewne zasługa nie tylko samych obywateli, ale i systemu zapewniającego szeroki dostęp do gabinetów opieki państwowej w ramach HSE (Health Service Executive), który został zreorganizowany w 2005 roku.

Na miejscach medalowych znalazły się także (choć z dużą stratą do lidera): Niemcy (81,9%) oraz Dania (80,2%). Wysoką pozycję zajmują również Niderlandy (78,8%) i Norwegia (77,9%), a za nimi dwa państwa naszego regionu: Czechy (75,6%) i Słowacja (74,8%).

Na drugim biegunie rankingu uplasowała się Rumunia, gdzie stomatologa odwiedza zaledwie …15% mieszkańców! Dramatyczną sytuację w tym kraju potwierdzają także dane Eurostatu z roku 2017 – aż 82% Rumunów zadeklarowało, że nigdy nie chodzi do dentysty. Świadczyć to może o porażce państwowej służby zdrowia, utrudnionej dostępności do prywatnej (płatnej) opieki dentystycznej, jak i bardzo niskiej świadomości obywateli w zakresie zdrowia jamy ustnej.

Na tle Rumunii sytuacja innych państw z końca listy jest znacznie lepsza. W Bułgarii przynajmniej raz do dentysty poszło w 2018 roku 44,5% mieszkańców, we Włoszech – 45,8%, na Węgrzech 46,0%, a w Hiszpanii – 46,2%.

Gdzie w rankingu uplasowała się Polska? W środku stawki. Według danych Eurostatu 52,7% naszych rodaków w 2018 roku przynajmniej raz zgłosiło się na leczenie do dentysty. Mniej optymistyczne jest to, że w związku z tym aż 47,3% Polaków nie trafiło na fotel stomatologa.

Pozycja Polski jest nieco gorsza niż Finlandii (56,9%), Francji (54,9%) oraz Chorwacji (54,6%), ale lepsza niż kolejnych w zestawieniu krajów Unii Europejskiej: Estonii (50,9%), Portugalii (48,7%) oraz Łotwy (48,3%).

T.H.

Źródło: Eurostat oraz Atlas Dental – IDS 2019 (Rebmann Research)


POWIĄZANE ARTYKUŁY

lista czynnych gabinetów - Dentonet.pl
Skandynawia: stomatologia w cieniu pandemii SARS-CoV-2 Lekarz

Mimo znacznych podobieństw kulturowych pomiędzy Szwecją, Danią, Norwegią, Finlandią i Islandią, rządy poszczególnych państw skandynawskich przyjęły odmienną taktykę w obliczu pandemii koronawirusa. Z jej konsekwencjami różnie radziły sobie tamtejsze ...

leczenie periodontologiczne - Dentonet.pl
Norwegia: postęp w leczeniu periodontologicznym Lekarz

Choroby przyzębia stanowią niezmiennie poważny problem zdrowotny w skali całego globu, ale podejmowane przez niektóre rządy działania systemowe przynoszą wymierne skutki. Tak jak w Norwegii, gdzie władze w ciągu ostatnich 50 lat zaangażowały się w ro...

COVID-19 - Dentonet.pl
Stomatologia w Australii: nie było dobrze, będzie gorzej Lekarz

Mimo że większość mieszkańców Australii jest świadomych wartości dobrego stanu zdrowia jamy ustnej, problemem dla wielu pozostaje dostęp do usług dentystycznych. Nowy, opublikowany 31 lipca raport Australijskiego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Kamień nazębny a zdrowie stawów - Dentonet.pl
Ranking zdrowia jamy ustnej w UE - Polska przed Austrią Lekarz

Badanie przeprowadzone w bieżącym roku w większości państw Unii Europejskiej (bez Cypru, Czech i Luksemburga) oraz dwóch spoza Unii ujawniło stan zdrowia uzębienia mieszkańców Starego Kontynentu z uwzględnieniem kilku czynników – zarówno pozytywnych,...

COVID-19 - Dentonet.pl
Dyrektor ECDC: w Polsce pandemia SARS-CoV-2 nie słabnie Lekarz

Jak powiedziała dyrektor Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) Andrea Ammon, na terenie Unii Europejskiej są cztery kraje, w których pandemia koronawirusa nie słabnie. Jest wśród nich Polska. Jedynym krajem UE, w którym pan...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres