Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

New York Times: Dentyści najbardziej zagrożoną grupą zawodową

2 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
New York Times: Dentyści najbardziej zagrożoną grupą zawodową

New York Times: Dentyści najbardziej zagrożoną grupą zawodową

Jeden z najbardziej opiniotwórczych dzienników w Stanach Zjednoczonych – New York Times – opublikował zestawienie profesji, których przedstawiciele są najbardziej narażeni na zakażenie wirusem COVID-19. Długą listę zawodów otwierają lekarze stomatolodzy.

W oparciu o dane pochodzące z Biura Statystyki Pracy Departamentu Pracy USA dziennikarze NYT stworzyli wykres przedstawiający zagrożenie infekcją w różnych grupach zawodowych. Dane te zgromadzono na podstawie badań, w których sprawdzano między innymi to, jak często pracownicy mają fizyczny kontakt z innymi osobami oraz jak bliski jest ten kontakt (np. nachylanie się – powszechne w zawodzie stomatologa).

Na pionowej osi wykresu przedstawiono stopień narażenia na zachorowanie, natomiast na osi poziomej oznaczono fizyczną bliskość z innymi osobami. W obu tych kategoriach najwyżej znalazł się zawód lekarza stomatologa. Z tego samego powodu do najbardziej narażonych na zakażenie wirusem COVID-19 należą przedstawiciele innych zawodów medycznych i paramedycznych – kolejno: ratownicy/sanitariusze, pielęgniarki oraz pracownicy pomocy medycznej, zarówno domowej, jak i zinstytucjonalizowanej (przykładowo – w ostatnich dniach, w jednym z domów opieki dla seniorów w stanie Waszyngton koronawirusem zaraziło się 70 pracowników).

Z powodu bliskości z innymi osobami na ryzyko zakażania koronawirusem w wysokim stopniu narażeni są także między innymi strażacy, obsługa pokładowa linii lotniczych, nauczyciele szkół każdego stopnia i kadra przedszkoli, a także pracownicy sklepów, zwłaszcza kasjerzy.

Brak do tej pory precyzyjnych danych na temat liczby praktyk stomatologicznych w Stanach Zjednoczonych, które czasowo zawiesiły działalność. Niemniej, podobnie jak w innych państwach, dentystom zaleca się odwoływanie rutynowych wizyt, które mogą zostać przełożone bez negatywnych skutków dla zdrowia pacjenta.

W USA notowany jest lawinowy wzrost zachorowań na koronawirusa. 30 marca zakażonych było ponad 159 tys. osób, czyli o 50% więcej niż we Włoszech i dwukrotnie więcej niż w Chinach. Najtrudniejsza sytuacja jest w Nowym Jorku i jego najbliższych okolicach – w samym mieście do tej pory zarażonych zostało 36 tys. osób. Znaczną liczbę przypadków zanotowano także w stanach New Jersey, Kalifornia, Waszyngton, Michigan, Illinois oraz Floryda.

Podobnie jak w innych częściach świata, w akcję zachęcającą do pozostania w domu włączyło się wiele znanych osób, w tym aktorzy Robert de Niro, Danny de Vito, Ryan Reynolds, Arnold Schwarzenegger, gwiazdy muzyki pop Taylor Swift i Ariana Grande, a także burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio.

Jeden pacjent na godzinę – taki czas sprawi, że nie będzie tłoku w poczekalni. Pozwoli też na przygotowanie gabinetu po wizycie na przyjęcie kolejnego pacjenta. O szczegółach mówią prof. dr hab. n. med. Marzena Dominiak, prezydent PTS oraz prof. dr hab. n. med. Tomasz Konopka, wiceprezydent PTS. Wypowiedź zarejestrowana podczas webinaru „Koronawirus – wytyczne PTS dla personelu stomatologicznego”, którego sponsorem była marka past na nadwrażliwość Sensodyne.

T.H., źródło: New York Times

Fot. Freepik.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

stomatologia na Antypodach - Dentonet.pl
Antypody: lekarze dentyści wrócili do standardowej pracy Lekarz

Choć pandemia SARS-CoV-2 na świecie jest wciąż daleka od opanowania, w Australii i Nowej Zelandii udało się – w dużym stopniu – kontrolować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Z tego powodu władze obu państw zezwoliły na ponowne otwarcie gabinetów d...

polskie testy na koronawirusa - Dentonet.pl
Światowa Organizacja Zdrowia: testy pozwalają na kontrolę pandemii Lekarz

Na całym świecie zakażonych SARS-CoV-2 zostało ponad 9 mln osób, a ponad 470 tys. zmarło. – Obserwujemy wypłaszczenie krzywej zachorowań lub jej powolny spadek, ale w przypadku pojawienia się nowego szczytu zachorowań trzeba niezwłocznie przywrócić d...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Stany Zjednoczone: czy u dentysty jest już bezpiecznie? Lekarz

Po wielu tygodniach przymusowej przerwy gabinety stomatologiczne na terenie Stanów Zjednoczonych ponownie przyjmują pacjentów. Nie może jednak dziwić, że w państwie najbardziej dotkniętym przez pandemię koronawirusa (2,3 mln przypadków COVID–19 oraz ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
gabinet stomatologiczny - Dentonet.pl
Gabinety stomatologiczne otwierane w kolejnych państwach Lekarz

Rządy niektórych państw łagodzą restrykcje w funkcjonowaniu gabinetów stomatologicznych wprowadzone w związku z falą pandemii COVID-19. W Kanadzie, Stanach Zjednoczonych oraz w Indiach ponownie otwarto część praktyk dentystycznych – przy zachowaniu n...

RTG zębów - Dentonet.pl
RTG w stomatologii w czasach COVID-19 – wytyczne PTS-u Lekarz

Zespół ekspertów Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego przygotował zalecenia dotyczące wykonywania stomatologicznych zdjęć rentgenowskich w trakcie pandemii COVID-19. Jak czytamy w zaleceniach, pacjenci z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-...

Dodaj komentarz (2 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Lucy34
Witam,
Fakt ,że pomija się asystentki i higienistki w obliczu zagrożeń jakie niesie ze sobą SARS CoV 2 pozwala wysnuć wniosek ,że jestęśmy pracownikami niższej kategorii. Zresztą wyraz temu dają niektórzy lekarze. Osobiście miałam do czynienia z niemiłym traktowaniem.
Dużo by szło opowiadać...
Oceń komentarz:     1: : 3 Odpowiedz
Bev
Zastanawia mnie dlaczego portal pominął fakt, że praktycznie na 1 miejscu wszystkich zawodów zagrożonych jest higienistka. Poza tym przed dentystą są również asystentki stomatologiczne, sanitariusze, pielęgniarki z chirurgii szczękowo twarzowej, technicy terapii oddechowej, lekarze ogólni i interniści.
Oceń komentarz:     4: : 3 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres