Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Stany przednowotworowe w jamie ustnej

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Stany przednowotworowe w jamie ustnej

Stany przednowotworowe w jamie ustnej

Niewielu Polaków zdaje sobie sprawę, iż do rozwoju nowotworu jamy ustnej może się przyczynić niewłaściwie dopasowana proteza lub przewlekły stan zapalny błony śluzowej, będący konsekwencją złej higieny jamy ustnej.

 

Wiedza Polaków na temat raka jamy ustnej stoi na bardzo niskim poziomie. Przeciętny mieszkaniec naszego kraju jest przekonany, iż nowotwory jamy ustnej atakują tylko i wyłącznie nałogowych palaczy oraz osoby nadużywające alkoholu. Jest faktem, że osoby te należą do grupy podwyższonego ryzyka, jednak patologiczne zmiany w obrębie warg, podniebienia oraz języka (zwane fachowo przez lekarzy dysplazjami) coraz częściej są diagnozowane u pacjentów nieuzależnionych.

Chociaż nie bolą, są groźne
Warto wiedzieć, iż niektóre nieleczone zmiany patologiczne śluzówki wykazują z czasem skłonność do zezłośliwienia. Przykładem dysplazji, która w wielu przypadkach przekształca się w nowotwór, jest leukoplakia, zwana również rogowaceniem białym. Zmiana występuje najczęściej na wargach, wewnętrznej stronie policzków, w kącikach ust oraz na języku i ma postać białych plam lub twardych tarczek wyraźnie odcinających się od zdrowej błony śluzowej. Na tym etapie rozwoju zmiana jest niebolesna, choć niektórzy chorzy skarżą się na wyczuwalną sztywność i chropowatość nabłonka. Nieleczona leukoplakia prowadzi do utworzenia się czerwonych rozpadlin i nadżerek wokół białych przebarwień, co w efekcie indukuje stan zapalny. Nieprawidłowe rogowacenie nabłonka błon śluzowych występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Do powstaniu leukoplakii przyczyniają różnego rodzaju urazy śluzówki: mechaniczne, chemiczne oraz termiczne.

Kolejnym przykładem dysplazji, która ma tendencję do złośliwienia, jest erytroplakia. W ten sposób określamy zmiany na błonie śluzowej, objawiające się występowaniem czerwonej plamy. Erytroplakia rozwija się na dnie jamy ustnej, rzadziej na dziąsłach dolnej szczęki czy podniebieniu. Występuje najczęściej u mężczyzn w podeszłym wieku. Niestety, w większości choroba ta nie daje dolegliwości bólowych, dlatego jest przez pacjentów często lekceważona.

Ryzyko zachorowania na nowotwór jamy ustnej rośnie też w przypadku osób, u których zdiagnozowano liszaj płaski Wilsona. Zmiana ta – z reguły zlokalizowana na policzkach lub języku – może mieć postać białych, charakterystycznych wykwitów (pokrytych "siateczką") lub występować w postaci grudek bądź pęcherzy. Także kolor wykwtów może być różny – od białego, po czerwony, różowy, fioletowy lub siny. Liszaj płaski Wilsona jest schorzeniem przewlekłym, występującym u osób dorosłych między 30 a 60 rokiem życia. Naukowcy nie są pewni, jakie czynniki doprowadzają do rozwoju tej choroby (w powstawaniu zmian rozważa się udział: czynników toksycznych, genetycznych, sytuacji stresowych, wirusów lub zaburzeń immunologicznych).

Do dysplazji w obrębie jamy ustnej, które powinny wzbudzić naszą czujność, zaliczamy również włóknienie podśluzówkowe i zespół Plummera-Vinsona (zanikowe zapalenie błony śluzowej jamy ustnej i kącików ust).

Minimalizuj czynniki ryzyka!
Przypomnijmy raz jeszcze – na zachorowanie na raka jamy ustnej narażeni są nałogowi palacze oraz osoby systematycznie nadużywające alkoholu. Nikotyna i alkohol wykazują silne właściwości mutogenne zwłaszcza wówczas, gdy są przez dłuższy czas jednocześnie zażywane – osoby, które często piją wysokoprocentowy alkohol, a rówocześnie palą dużo papierosów, aż 15 razy bardziej są narażone na rozwój nowotworu niż abstynenci unikający obu tych używek.

Do głównych czynników ryzyka raka jamy ustnej zaliczamy również wiek (zachorowalność na chorobę nowotworową wzrasta powyżej 40 roku życia), obniżenie sprawności układu immunologicznego na skutek wrodzonych lub nabytych niedoborów odporności, czynniki genetyczne, niedobory witamin (zwłaszcza z grupy B oraz witaminy A i C), a także kontakt z wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV16), który jest przenoszony drogą płciową.
Zdarza się także, że do rozwoju raka jamy ustnej przyczynia się stałe drażnienie błony śluzowej, będące np. efektem niedopasowanej protezy. Także nieprawidłowa higiena jamy ustnej, w efekcie której powstaje w jamie ustnej przewlekły stan zapalny, może zainicjować rozwój raka.

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Jestemczujny2
Krakdent: akcja społeczna #Jestem czujny onkologicznie Lekarz

W trakcie targów stomatologicznych Krakdent 2019 odbywa się akcja profilaktyczna #Jestem Czujny Onkologicznie, która ma promować wśród lekarzy dentystów czujność onkologiczną. Na stoiskach ośmiu firm odbywają się badania kliniczne oraz przesiewowe po...

nowotwory jamy ustnej
Nowotwory jamy ustnej? Zwróć uwagę na osoby bezzębne Lekarz

O ważnej roli lekarzy dentystów we wczesnym wykrywaniu zmian nowotworowych w obrębie jamy ustnej pisaliśmy wielokrotnie. Pacjenci powyżej 40. roku życia, palący tytoń, używający alkoholu - to oczywista grupa osób, u których ryzyko wykrycia nowotworów...

Jak objawia się rak jamy ustnej - Dentonet.pl
Wielka Brytania: rak jamy ustnej zbyt późno wykrywany Lekarz

Według danych British Association of Oral and Maxillofacial Surgery (BAOMS) oraz Oral Health Foundation, w 2018 r. w Wielkiej Brytanii doszło do około 3 tys. zgonów spowodowanych zbyt późnym wykryciem raka jamy ustnej. Jak poinformowały obie instytuc...

ROZWIŃ WIĘCEJ
proteza - Dentonet.pl
Niedopasowane protezy zwiększają ryzyko raka jamy ustnej Lekarz

Naukowcy z Tata Memorial Center w Bombaju twierdzą, że przewlekłe podrażnienia błon śluzowych jamy ustnej, wynikające z użytkowania niewłaściwie dopasowanej protezy zębowej, są czynnikiem zwiększającym ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej.W Indiach ra...

Rak jamy ustnej - Dentonet.pl
Wlk. Brytania: rak jamy ustnej związany ze stylem życia pacjenta Lekarz

Zachorowania na nowotwory jamy ustnej są bardzo mocno powiązane z szeroko rozumianym stylem życia pacjenta – wynika z danych opublikowanych przez Cancer Research UK. Rak jamy ustnej częściej występuje m.in. u palaczy oraz osób nadużywających alkoholu...

objawy raka jamy ustnej - Dentonet.pl
Objawy raka jamy ustnej – jak można je rozpoznać u pacjentów? Asysta

4 lutego po raz osiemnasty obchodzony będzie Światowy Dzień Walki z Rakiem. Warto więc przypomnieć sobie najważniejsze informacje o nowotworach jamy ustnej. Jakie są objawy raka jamy ustnej? Kto jest narażony na jego wystąpienie?Rak jamy ustnej najcz...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres