Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Rzecznik chce dentobusów

Brak komentarzy | Publikacja:
Rzecznik chce dentobusów

Rzecznik chce dentobusów

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak po raz kolejny wystąpił do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza w sprawie opieki stomatologicznej dla dzieci i młodzieży.

Z badań epidemiologicznych wynika, że nadal poważnym problemem dotykającym większość uczniów jest występowanie próchnicy.

Michalak wyraził przekonanie, że zachodzi potrzeba dokonania wszechstronnej, wieloaspektowej analizy przedstawionych danych, a następnie podjęcia działań zmierzających do efektywnej poprawy stanu uzębienia dzieci i młodzieży.

Sugeruje również konieczność zabezpieczenia dotychczas funkcjonujących gabinetów stomatologicznych w szkołach, szczególnie, że jest to miejsce, w którym świadczenia stomatologiczne mogą otrzymać dzieci z rodzin o niskich dochodach oraz te z rodzin wielodzietnych.

– Wyniki badań stanu uzębienia dzieci i młodzieży – konkluduje Rzecznik – są na tle niepokojące, że upoważniają do podejmowania różnorodnych, w tym niekonwencjonalnych metod jego poprawy, do których zaliczam tzw. dentobusy.

Projekt obwoźnej opieki medyczno-stomatologicznej – dentobus – rozpoczęła właśnie Fundacja Wiewiórki Julii. Projekt zakłada wyprodukowanie autobusów z wyposażeniem gabinetu stomatologicznego, które będą przemierzać całą Polskę celem zbadania stanu uzębienia, a następnie zapewnienia pomocy stomatologicznej najmłodszym, w szczególności tym dzieciom, które mają do niej ograniczony dostęp.

Projekt ma mieć charakter cykliczny, a jego zasięg z roku na rok coraz większy: obejmując kolejno opieką szkoły podstawowe, domy dziecka oraz szpitale gminne i powiatowe.

inf.wł.

 

Na fot. dentobus w wersji kanadyjskiej. Koszt $ 513 000

 

 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dentobus - Dentonet.pl
NFZ zaleca zawieszenie leczenia stomatologicznego i pracy dentobusów Lekarz

Centrala NFZ-u zaleciła ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania m.in. świadczeń stomatologicznych. Zalecane jest także całkowite zawieszenie pracy dentobusów. Wszystko po to, by zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się ...

Rzecznik Praw Pacjenta - Dentonet.pl
Rzecznik Praw Pacjenta wspiera pacjentów stomatologicznych Lekarz

Rzecznik Praw Pacjenta korzysta z uprawnień pozwalających na wytaczanie powództwa na rzecz pacjentów oraz przyłączanie się do już toczących się postępowań cywilnych. W 2019 r. podjął 21 nowych spraw sądowych – dotyczyły one również leczenia stomatolo...

ROZWIŃ WIĘCEJ
dentobus - Dentonet.pl
Oddziały wojewódzkie NFZ-u podają lutowe trasy dentobusów Pacjent

Większość oddziałów wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia opublikowała już harmonogramy pracy dentobusów w lutym 2020 r. W województwie pomorskim w lutym 2020 r. dentobus odwiedzi placówki edukacyjne w Lęborku oraz Garczegorzach. Szczegółowy harmo...

dentobus - Dentonet.pl
Ministerstwo zdrowia: nie ma planów zakupu kolejnych dentobusów Lekarz

W odpowiedzi na interpelację posła Aleksandra Miszalskiego wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko poinformowała, że nie ma obecnie planów zakupu kolejnych dentobusów.Przypomnijmy – w 2017 r. ministerstwo zdrowia zakupiło 16 dentobusów, po jedny...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji